06 Şubat 2012, Pazartesi
Sefa İNAN
Sefa İNAN [email protected]
  • Sayın İnan;hiçkimse hiçbirşey için tepişmez ve tepişmeyecek..ortada bir tiyatro var..perde kapanana kadar devam eder...aprona gelince;bakımı yapılan uçaklar hangar dışına çekilirken birbirlerine çarparak yeniden bakıma başlanıyor..hangarlarda yürürken ise insanlar uçaklara çarpar hale geldi..semt pazarları daha derli toplu..bu ortamda ister limon ol ister hıyar;bu pazarın sonu hiçde iyi görünmüyor...tabiki nisana kadar...
  • 4857 Saylıl İş kanunu 63.Maddeya göre haftalık çalışma süresi 45 saat olup bunun üzerindeki çalışma süresi için 41. Maddeye göre fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir.Ayrıc sözleşme yapılmışsa sözleşmedeki işçi aleyhine olan hükümler geçersizdir.Yasanın verdiği haklar asgaridir.Toplu sözleşme ile daha fazlası elde edilebilir.Eğer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına isimsiz ihbarda bulunursanız müfettiş gönderirler ve işverene ceza verirler.
  • Sayın yorumcu Sefa bey yerine bern konuyu iyi bildiğim için sizi aydınlatmak istedim.Havacılık ile ilgili kanun var.2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu.Ancak bu kanun çalışma hayatı ile ilgili değil.Havacılık Sektöründe çalışanlardan Sadece Pilot.Kabin memuru.Uçuş mühendisi ve yükleme uzmanı(yani uçucu personel)haricinde olan herkes 4857 saılı iş kanunu kapsamındadır.63.Maddeye göre Haftalık çalışma süresi45 saattir
  • http://www.baykarmakina.com/muhtacdegilizancak Sevgili Sefa bey, tam sizlik bir konu.Umarim kosenizde bir yazi yazarsiniz, hainlerin ipligi pazara cikar.Kendi imkanlari ile bir yere gelmis bir Turk aile firmasinin yasadigi sikintilari anlatan bir yazi.
  • yazınızı okudum son verdiginiz atasözünün doğruluğunu 33sene yaşayarak gördüm. slm.
  • Okumayacağım işte, küstüm sana ben!
  • sazan.avi
  • Haber ve köşe yazısı farklıdır. Biri haber bölümünde yayınlanır ve isim taşımaz. Diğeri köşe yazarının ismini taşır. Her hangi bir haberi haber editörleri yazarken diğer kişiye özeldir. Kısaca, birbiri ile mukayese edilemez. Rekor sayıda okundu dediğim bölüm benim kişisel rekorumu beyan eder. Ayrıca bu bir rekordur denmiyor "Rekor sayıda okundu" deniyor. Yani benim kişisel köşe yazılarımdan bahsediyorum. Bu nedenle kırılmana ,üzülmene gerek yok:) Yazımı okuyabilirsin:)
  • Yazını falan okumadım Sefa Bey. İlk paragrafta yalan söylemişsin. Rekor "KONTROLÖR YOKSA İTFAİYECİ VAR!" haberinindir... An itibariyle 22386 okunma sayısı var haberin! http://www.airporthaber.com/kontrolor-yoksa-itfaiyeci-var--37795h.html
  • Armutu elma ile karıştırmış biri. Sefa beyi Cebeci ile mukayese etmiş. Cebeci bu tür internet portallarında yazi yazsa addedersiniz ama onu itin... Seyine sokarlar. Cebeci kimmmm sefa bey kim ya. Adam zaten 1 numara. E n azından onun bunun suyuna gitmiyor. Havacılığı tescilli biri. Sunu desen belki derim. Daha etkin yerlerde olması lazım. Bak ona tam derdim ama bu yorumuna katılmadım

“SEN KİM OLUYORSUN BE ADAM?”

Geçen haftaki yazım rekor sayıda okundu ve şimdilik 130 yorum aldı. Bu yorumların çoğu, maalesef uçucu ekiplerin birbiriyle dalaşması şeklinde oldu. Yazdığım yazı, her zaman olduğu gibi, gerçekleri yansıttığından, okurlarım yazımı unutup birbiriyle dalaşmayı seçtiler :)

Yazdığım yazıya gelen yorumlardan; pilotluk mesleğinin kalitesini çalışılan şirkete ve alınan ücrete göre değerlendirenleri hayretle okudum. Sivil havacılığımızın, özellikle lisansiye branşlarının hepsinin, belirli uluslararası kriterleri vardır. Bu kriterleri yerine getiremeyen, zaten o meslekte ehil olmadığından mesleğini yapamaz. Bu nedenle; A şirketinin kaptanı veya F/O’su, B şirketinden daha değerli diyemezsiniz. Kişilerin aldıkları ücretler, tamamen çalıştıkları şirketin ücret politikası sonucu olup, kimse “çok ücret alan, az ücret alana göre daha iyi pilottur“ diyemez. Ücret politikası;arz/talep dengeleri içerisinde şirketten şirkete her zaman değişiklik gösterebilir.

THY’ye girdiğim senelerde ben; 2800 TL alırken, DC-10 kaptanı 5000 TL civarında ücret alıyordu. O zamanlar kaptan bulamamak diye bir sorunumuz yoktu, uçaklarımızda genelde kaptan/kaptanla uçardı. Ayrıca, o zamanlardaki tek şirket olan THY’nin, pilot fazlalığı yüzünden bazı pilotlarını, Teknik A.Ş’nin malzeme deposunda çalıştırdığı, bu kişilerden bazılarının bugün THY uçaklarında hala kaptan olarak uçtukları da bilinir. Ücrete geldiğimizde ise, bildiğiniz üzere, ücret iktisadi bir kavramdır ve çeşitli değişkenlerle belirlenir. Ücret bir mesleğin popülaritesini belirlemez. Arz/Talep dengeleri, bu değerlendirmede esas alınır.

Bunun yanı sıra ücret, bir mesleğin diğer bir meslek grubuna göre daha önemli olduğunu da kesinlikle göstermez. Örneğin; yarın pilotlar çoğalıp, dispeçerler azalır ise, gösterge dispeçlere dönebilir. Bu nedenle, “A” şirketinde çok yüksek ücretle çalışan bir kişi, “B” şirketinde aynı vasıf ve özelliklerde olmasına karşın daha düşük ücret alabiliyor. Bu nedenle bazı yorumcuların; doğru dürüst adam olsaydın daha çok ücret veren şirkette çalışırdın şeklindeki yorumlarına kesinlikle katılmıyorum.

Geçen haftaya yönelik bu değerlendirmelerden sonra, gelelim her geçen gün artan ve bu gidişle artması kuvvetle muhtemel Apron kazalarına;
Geçen haftanın en önemli konusu, Çelebi Hava Servisi’nin güvenlik görevlisi kızımızın uğradığı kazadır. Bu köşenin sürekli okurları anımsayacaklardır, bir de-icing işlemi sırasında hayatını kaybeden Güven Alkan kardeşimiz, bir dolu hataların kurbanı olmuş ve ben bu olayın suçlularını, bu konuda çok tecrübeli biri ve eski bir de-icing-anti icing hocası olarak açıkca yazmıştım. Danimarka medyasındaki gibi Danca(!) dilinde yazamadığımdan, THY yönetimi ve yerli medyamız anlamamış:) olmalı ki, bu kazayı fazla büyütmeden kapattı.

Oysaki THY mevzuatları gereği büyük gövdeli bir uçakta, pilota De-icing sonrasında tamam işaretini veren kişi, kulaklıktaki teknisyen olmalıydı. Ama orada teknisyen yoktu. Neyse,ölen öldü, kalan sağlarla sistem aynen devam ediyor.

Yine bir yazımda, Frankfurt havalimanını örnek olarak göstermiş, bu limanda araçların yer altından ilerleyerek, olası kazaların minimize edildiğini kamuoyunun ve ilgililerin dikkatine sunmuştum. Bu yazımı da DHMİ sanırım Türkçe(!) yazdığım için hiç umursamadı. Bizim ülkemizde böyle işte... Önce kaza olur; vah, vah ah, ah birkaç gün sürer ve sonra hayat yine aynı istemler ve koşullar eşliğinde devam eder. Ta ki; yeni bir ah vah diyeceğimiz kaza yaşana dek… Tekrar söylüyorum; AHL’de yaşanan veya yaşanacak her türlü apron kazası normaldir. Suçu TGS-ÇELEBİ-HAVAŞ'a atmadan önce havalimanının yetersizliklerine öncelik vermeliyiz. Çünkü asıl sorun yetersiz alt yapıda olup daha sonra yer hizmetlerine bakmak lazım.

Şimdi, yaşanan bu apron kazasının perde arkasına bir bakalım:

AHL karlar içinde, uçaklar push-back yaparken bile kayıyor. Daracık Apron ’da araçlar ve yayalar birlikte, birbirlerine adeta çalım ata ata ilerliyorlar. Araç sürücüsünün kaç saattir mesaide olduğu belli değil. Kar yağdığında, genelde personel servisleri geç kalır ve de-icing aracının şoförü, yenisi gelmeden işini bırakamaz,çalışmayı aynen sürdürür. Bu durum, geceden kalma bir şoförün dalgınlığına neden olabilir. Umarım bu tür bir mesai aşımı söz konusu değildir. ( Mesai aşımı varsa lütfen yorum atın)

Bu arada, onlarca uçağın kalkış yapmak için hazırlık yaptığı o daracık Apron‘da, koca, koca araçlar birbirinin arasından teğet geçerler. Bu arada kalkış için sıra bekleyen uçakların pilotları telsizle harekât birimine; “hadi-hadi” diye bağırırken, Push-Back biriminin şefi’de aynı anda bir dolu çağrılar aldığından kendi operatörlerine “hadi hadi, daha çabuk” diye bol fırçalar atar ve şoförlerin eli ayağına karışır. Sonrada kazanın faturası mutlaka çalışana kesilir.

Bu stresi yazarak anlatmak gerçekten çok zor,  ama ben 30 sene yaşadığım Apron koşullarında bunları gözümde canlandırmanın ötesinde resmen yaşayabiliyorum. Bu kaza kadar, bu kazaya neden olabilecek her türlü çalışma ortamlarında araştırmak gerekir. Kazaya uğrayan ve kazaya neden olan kardeşlerimize tekrar geçmiş olsun dileğimi sunuyorum. Böylesi yoğun bir Apron‘da başka kazalara davet çıkardığımız ve bu karlı kış günlerinde bu olasılığın daha da arttığı, kulaklarda küpe olarak kalsın.

Geçenlerde THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu; CNN Türk’te PR amaçlı bir programa davet edildi. Tabii büyük zevkle izledim. Programı Taha Akyol sunuyor ve yanında, THY’den tanıdığım, eski bir kabin memurumuzun eşi olan Uğur Cebeci de bulunuyordu. Fakat Cebeci neden oradaydı, pek anlayamadım? Kendisi değil eşi havacıdır. Havacılığı sadece ikram ve koltuk rahatlığı olarak değerlendirebilen bu ikili, adeta ”Bozacının şahidi şıracıdır” Tiyatrosunu birlikte oynadılar desem yeridir.

Bu yüzden, Taha Akyol’un bu programında, TV ekranın sağ üst köşesine “Bu bir reklamdır” yazılmalıydı. Sanırım, RTÜK bu program şeklinde sunulan bana göre reklam içerikli olan bu programda “Bu bir reklamdır” spotunun neden konulmadığını sorgulayacaktır.

Hamdi Bey dedimde, aklıma geldi; Hamdi Bey, o gün AHL için harika bir benzetme yaptı. Öncelikle, Hamdi beyi bu mizahi görüşünün gerçeği tam yansıttığı için tebrik etmek gerekir. Hamdi Bey; AHL’yi altı kişilik sahada 12 kişinin top oynamasına benzetti. Mükemmel bir saptama ve çok doğru bir bakış açısı. İnanın, bana göre bu saptama, programın en doğru söylemi oldu. Gerçekten, AHL’de; hem havada hem de Apron’da korkunç bir trafik var. Ancak; o anda programda ben olsam, anında bir soru sorar ve derdim ki; Hamdi Bey; madem AHL ‘de 6 kişilik sahada 12 kişi oynuyorsunuz ve bu oyuncuların en azından 10 tanesi THY forması giyiyor.

Hiç düşündünüz mü acaba, bu dar alanda bu kadar çok oyuncu ile oynarken, onun bunun ayağının kırılacağı, sakatlıklar doğuracağını? Yani, Oyun sahasına benzettiğiniz Apron’a döndüğümüzde; araçların birbirinin üstüne çıkacağını, apron kazalarının kaçınılmaz olduğunu, kısaca; kazalara davetiye çıkartıldığını düşünmüyor musunuz?

Tabii ki Hamdi Bey’in bunları düşünecek durumu yok ki. Onun işi THY’nin filosunu her geçen gün sayısal olarak yükseltmek. Kendisine soracak olsanız, size anında bu benim işim değil, bu DHMI’nin,yani devletin işi diyecektir. Aslına bakacak olursanız doğruda…

Peki; Sayın Topçu; AHL’nin büyümesi sizin işiniz değil, burada hemfikiriz. AHL’nin bugün başlansa, 2-3 sene sonraya bitecek büyümesi veya yeni bir havalimanı yapılması iyimser bir tahminim. Demek ki, en az 2-3 sene 6 kişilik sahada gün geçtikçe artacak sayıda oyuncu (siparişteki yeni uçaklar) ilavenizle 12 kişi değil belki de 20 kişi top koşturacaksınız. Siz, amirlerinize bu kadar, şu kadar uçak aldım diye öğünürken Apron’da bu kalabalıktan kaç kaza olacak,kaç kişi daha hayatını kaybedecek düşünüyor musunuz?

AHL sadece THY’nin limanı değil ve olsa bile siparişleriniz geldiğinde size bile yetmeyecekken, şu ana kadar herhangi bir yerde hub açmayı bile becerememişken, bu beğenmediğiniz sahada kaç kişiye kadar top oynamayı düşünüyorsunuz? Kar ve yağmur yağarken sıcak koltuğunuzdan kalkıp Apron' a  bir kere yakından bakın bakalım orada neler yaşanıyor…

Birazda THY’nin 23.Dönem Toplu İş Sözleşme sürecinden söz edelim.


THY Toplu İş Sözleşmesi, nihayet başlayabildi ve bu sefer THY, “önce ücreti konuşalım” dedi. THY ilk defa farklı bir strateji uyguluyor. Bu toplu iş sözleşmesinin sonuçlarının her iki tarafa da hayırlı olmasını dilerken, baştan yapılan bir ego yanlışına dikkatiniz çekmek istiyorum.

THY ile Hava-İş’in ilk toplantısında, Hamdi Topçu’nun gelmediğini gören Hava-İş, başkan düzeyinde toplantıya katılmamış. Kendilerine “Atilay Bey nerede? Toplantıya katılmayacaklar mı?” diye soru soran THY yöneticisine; Hava-İş’in seçimle gelmeyen sözleşmeli avukatı, Abdi Pesok Bey; Ne zaman Hamdi bey toplantıya gelir, işte o zaman bizim başkanda orada olacaktır” diye cevap vermiş. :)

Bunu duyduğumda, hemen aklıma Kanuni dizisindeki Vezir-i azam Pargalı İbrahim Paşa geldi. Hani, Pargalı İbrahim birisine kızdığında, gözlerini iyice açıp karsındaki kişiye yaklaşarak; “Sen kim oluyorsun be adam” diye bağırır ya…:) İşte aynı böyle bir durum söz konusu…

THY sözcüsünün yerinde olsam, bu repliği anında yapıştırırdım. Sakın yanlış anlamayın, bu söylem beni bağlamaz. Bunu söyleyen kişi seçilerek bir makama gelmiş bir kişi ise, bunu,“öyle söylenir mi veya böyle söylenmez ki” diye yargılar yorumlarımızla kimimiz haklı, kimimiz haksız der, geçiştirir giderdik. Ancak burada durum farklı seyretmiş.

Burada seçimle gelmeyen, sözleşmeli bir avukatın yanında, bir dolu seçilmiş sendika yöneticileri varken bu sözcüğü kullanabilmesi ve sendikanın seçilmiş yöneticilerinin ses bile çıkartamaması. İLGİNÇ… Sanırım abesle iştigal söz konusu…

Kısaca; bu söylemle birlikte, kılıçlar erken çekilmiş. Hamdi Bey ve Hava-İş in kıdemli başkanının bu s…k yarışı devam ederse bu ego yarışından toplu iş sözleşmesi neticesini bekleyen çalışanlar zararlı çıkacaktır. Bu s…k yarışının galibi kim olur onu bilemem. Ancak benim bildiğim bu tür durumlarda;

Fillerin tepiştiği yerde çimenlerin her zaman ezildiğidir.

“SEN KİM OLUYORSUN BE ADAM?”

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Misafir ~ 11 yıl önce
Sayın İnan;hiçkimse hiçbirşey için tepişmez ve tepişmeyecek..ortada bir tiyatro var..perde kapanana kadar devam eder...aprona gelince;bakımı yapılan uçaklar hangar dışına çekilirken birbirlerine çarparak yeniden bakıma başlanıyor..hangarlarda yürürken ise insanlar uçaklara çarpar hale geldi..semt pazarları daha derli toplu..bu ortamda ister limon ol ister hıyar;bu pazarın sonu hiçde iyi görünmüyor...tabiki nisana kadar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
4857 Saylıl İş kanunu 63.Maddeya göre haftalık çalışma süresi 45 saat olup bunun üzerindeki çalışma süresi için 41. Maddeye göre fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir.Ayrıc sözleşme yapılmışsa sözleşmedeki işçi aleyhine olan hükümler geçersizdir.Yasanın verdiği haklar asgaridir.Toplu sözleşme ile daha fazlası elde edilebilir.Eğer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına isimsiz ihbarda bulunursanız müfettiş gönderirler ve işverene ceza verirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Sayın yorumcu Sefa bey yerine bern konuyu iyi bildiğim için sizi aydınlatmak istedim.Havacılık ile ilgili kanun var.2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu.Ancak bu kanun çalışma hayatı ile ilgili değil.Havacılık Sektöründe çalışanlardan Sadece Pilot.Kabin memuru.Uçuş mühendisi ve yükleme uzmanı(yani uçucu personel)haricinde olan herkes 4857 saılı iş kanunu kapsamındadır.63.Maddeye göre Haftalık çalışma süresi45 saattir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
http://www.baykarmakina.com/muhtacdegilizancak Sevgili Sefa bey, tam sizlik bir konu.Umarim kosenizde bir yazi yazarsiniz, hainlerin ipligi pazara cikar.Kendi imkanlari ile bir yere gelmis bir Turk aile firmasinin yasadigi sikintilari anlatan bir yazi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
yazınızı okudum son verdiginiz atasözünün doğruluğunu 33sene yaşayarak gördüm. slm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Okumayacağım işte, küstüm sana ben!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
sazan.avi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Haber ve köşe yazısı farklıdır. Biri haber bölümünde yayınlanır ve isim taşımaz. Diğeri köşe yazarının ismini taşır. Her hangi bir haberi haber editörleri yazarken diğer kişiye özeldir. Kısaca, birbiri ile mukayese edilemez. Rekor sayıda okundu dediğim bölüm benim kişisel rekorumu beyan eder. Ayrıca bu bir rekordur denmiyor "Rekor sayıda okundu" deniyor. Yani benim kişisel köşe yazılarımdan bahsediyorum. Bu nedenle kırılmana ,üzülmene gerek yok:) Yazımı okuyabilirsin:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Yazını falan okumadım Sefa Bey. İlk paragrafta yalan söylemişsin. Rekor "KONTROLÖR YOKSA İTFAİYECİ VAR!" haberinindir... An itibariyle 22386 okunma sayısı var haberin! http://www.airporthaber.com/kontrolor-yoksa-itfaiyeci-var--37795h.html

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 11 yıl önce
Armutu elma ile karıştırmış biri. Sefa beyi Cebeci ile mukayese etmiş. Cebeci bu tür internet portallarında yazi yazsa addedersiniz ama onu itin... Seyine sokarlar. Cebeci kimmmm sefa bey kim ya. Adam zaten 1 numara. E n azından onun bunun suyuna gitmiyor. Havacılığı tescilli biri. Sunu desen belki derim. Daha etkin yerlerde olması lazım. Bak ona tam derdim ama bu yorumuna katılmadım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000