Oğuz SÖNMEZOĞLU
Oğuz SÖNMEZOĞLU oguzsonmezoglu@airporthaber.com

Yolcunun İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Sizce, bir insanın havayolu ile seyahat etmek istemesinin sebebi nedir? Genel olarak, varacağı noktaya daha hızlı ulaşma ve daha konforlu bir yolculuk yapma isteğidir diyebilir miyiz? Peki, insanlar havada yolculuk yapacağı firmayı seçerken, bu tercihlerinin altında yatan unsurlar neler olabilir, hiç düşündünüz mü?

Adab-ı Muaşeret

Yurtdışından İstanbul’a gelmek için bir Türk havayolu şirketini tercih eden yabancı uyruklu bir yolcu, seyahati süresince VIP hizmeti almaktadır. Uçak durur durmaz, oturmakta olduğu B/C koltuğundan kalkar, uçağın ön kapısına doğru ilerler.

Delegeye Mesaj

Enron Enerji Dağıtım ve Pazarlama Şirketi, 2000’li yıllara girerken ABD’nin en büyük 500 firması arasında 7. sıradaydı. Firmanın 15 yıllık maziye sahip, 40 ülkede faaliyet gösteren bir şirket olarak o zamana dek gösterdiği başarı öylesine büyüktü ki, Financial Times Dergisi Enron firmasını, 2000 yılında “Yılın En İyi Şirketi” seçmiş, ayrıca “Yılın En Cesur ve Başarılı Yatırım Kararı” dalında bir ödüle layık görmüştü.

Sedat Şekerci'ye ithafen

“Eğer her şey anlamsız görünürse geriye ne kalır? Her şeyi oluruna bırakmak ve buna dertlenmek ya da bütün anlamsızlığına rağmen ondan yeteri derecede anlam çıkartabilmek için hayatın bu imkanıyla dost olmak... İnsanın varoluşu, mutluluk anları da dahil tüm yönleriyle anlam arayışının araçlarına dönüşebilir, fakat hayatın anlamı o anların çok ötesine uzanır” demiş Wilhelm Schmid bir kitabında.

Sıtma

1924 yılında dönemin Sağlık Bakanı Dr. Refik Saydam, Ankara’da uzmanlardan oluşan bir komisyon toplar. Aynı konu bir yıl sonra, Birinci Milli Türk Tıp Kongresi’nde ciddi şekilde ele alınır. Hastalığın Anadolu’da tarih boyunca büyük tahribatlar yaptığı, özellikle 1. Dünya Savaşı yıllarında çok yaygınlaştığı bilinmektedir. İnsanların içinde bulunduğu alanlar ve yaşam koşulları kadar, hastalıktan korunma için alınan önlemlerin de bir o kadar önemli olduğu vurgulanır.

İade-i İtibar

Çok küçük yaşlardan itibaren gökyüzüne ve matematiğe gönül vermişti. Tıp eğitimi görüyordu ancak, daha üniversite yıllarında kararını vermişti. Ailesinin zoruyla başladığı bu alanda devam etmeyecek, tutkuyla bağlı olduğu felsefe ve matematik konularında eğitim alacaktı.

"Bizi kıskanıyorlar" demek çözüm mü?

15 Kasım 1979, Chicago-Washington seferini yapacak olan 444 sefer sayılı American Airlines uçağı, kargosuna yerleştirilen bomba ile havaya uçurulmak istendi.

Sözel mantık sorusu

Hiç kuşkusuz bizler, hayatımızın farklı dönemlerinde farklı şekillerde sınanırız. Ama çoğumuz için okul yılları bir başkadır. Geçmişte yaşanan o günler hatırlandığında, o zamanki sınav heyecanları bile güzel gelir insana, hatta en acayip, en düşündürücü sınav soruları bile. Mesela, sözel mantık soruları...

Mutsuz çalışan yolcusunu mutlu eder mi?

Bir yolcu neden bir havayolunu seçer? Hatta bu seçimini bir adım daha öteye götürerek, bu havayolu işletmesinin sadık bir müşterisi haline nasıl gelir?

Dünya Kadınlar Günü ve Diğerleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı! Aynı gün THY, önceden belirlediği ve normalde ekonomi sınıfında uçacak olan 150 kadın yolcusunu, yönetimin onayı ile “Business Class”a upgrade etti. Onlar için, kontuarın önüne çiçeklerle bezenmiş bir tak yerleştirildi.

THY'de tiyatro

Günümüzde şirketler, çalışanlarının işe olan motivasyon düzeylerini arttırmak ve kurum içi iletişimi güçlendirebilmek amacıyla çeşitli yollara başvurmaktadırlar.

Uçuş Emniyeti ve İletişim Problemleri

10 Mart 1989... 1363 sefer sayılı Air Ontario’ya ait bir Fokker F-28-1000 Kanada Dryden'den kalkışından hemen sonra kanatlarındaki buzlanma sebebiyle düştü. Görevli kabin memurlarından Sonia Hartwick, kalkıştan kısa bir süre önce kanatlarda biriken yoğun karı fark etmiş, ancak bu hayati bilgiyi kokpit ekibiyle paylaşmaktan kaçınmıştı...

Super Bowl'dan kim galip çıkacak?

“Kışkırtın! Ama kışkırtıcılığınız ürününüzden kaynaklansın. Şayet, reklamda kafasının üzerinde duran bir adamı sadece dikkat çekmek için kullanıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz. Eğer ürününüzün baş aşağı duran adamın cebindekilerin yere düşmesini engellediğini anlatıyorsanız, o zaman doğru olanı yapıyorsunuz demektir.”

Feda Olsun (!)

Ve tarih 17 Ocak 2017… THY yönetimi, Hava-İş Sendikası’na başvurarak “Ya işçi çıkaracağız ya da 2017 yılı için ücretlere zam yapmayacağız” teklifinde bulundu. Çalışanlar da, “4+4’lük zamı almasak da olur” dedi. Birileri de bunun adını feda (!) koydu.

Sendika ve Miki Fare

Turizmle uğraştığım yıllarda, yabancı turistler azıcık dövize karşılık tomarla aldıkları TL’nin o zamanki alım gücüne durmadan vurgu yapar, bu durumun bizi ne denli üzdüğüne aldırış etmeden paramıza oyuncak para yakıştırmasını yapıp, Mickey Mouse Money* diye dalga geçerlerdi.

Mülakatların gizli dünyası

Bu hafta, özellikle üniversitelerin havacılıkla ilgili bölümlerinde halen eğitimlerine devam etmekte olan öğrenci arkadaşlarımın en çok merak ettiği konulardan biri olan “işe alım mülakatları” konusuna değineceğim.

Güvende olmak...

Eski yılı geride bırakıp yeni yıla girmenin insan psikolojisi üzerinde daima olumlu bir yanı vardır. Yeni bir yıla başlarken, yeni planlar, yeni hedefler oluşturulur, kötü şansın yerini iyiye bırakacağı, bir önceki yılda yaşanan olumsuzlukların bir anda ortadan kalkacağı, tabiri caizse sihirli bir değnek değmişçesine her şeyin tam da istediğimiz gibi olacağı hissine kapılırız nedense.

İyi ve Kötü Yönetim Arasındaki Fark

Ülkemizde son dönemde yaşanan olaylar, her ne kadar çoğunlukla Sivil Havacılık dışında cereyan etmiş olsa da, maalesef sektörü ciddi şekilde etkilemiş ve olumsuz yönde baskılamış durumda.

İnovasyona engel personel

Ülkemizin en büyük havayolu şirketi THY’nin son dönemde uygulamış olduğu iş etiği anlamında başarısız olarak nitelendirebileceğim işten çıkarma hamleleri yerini anlaşmalı (!) emekliliğe bırakmış durumda.

Yabancı dil bilgisi, kişisel performans göstergesi midir?

Sektörde son dönemde üst üste yaşanan işten çıkarma vakalarına baktığımızda, havayolu işletmelerinin ve buna bağlı kurumların çalışanlarının iş akitlerini feshetmek için kullandıkları gerekçelerin başında, personelin performans yetersizliği olduğunu görmekteyiz.

Açık Mektup

Sizin de bildiğiniz üzere 15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan OHAL kararını müteakip, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında darbe girişimine destek sağlayan ve FETÖ örgüt yapılanmasıyla ilişkisi olduğu tespit edilen personelin işten çıkartılması ve suç unsuru olan durumlarla ilgili hukuki yaptırım uygulanması yönünde işlemler başlatıldı.

Kurumsal Bağlılık ve Kurumsal Karlılık

Bir kurumun kültürü değiştirilebilir mi? Değiştirmek karlılık getirir mi? Elbette ki, bir kurumun bünyesinde oluşabilecek kültürel bir değişim aylardan ziyade yıllar içinde ölçülebilecek bir süreçtir. Öte yandan, bir kurumun kültürünü değiştirmek son derece zordur, ama imkansız değildir. Bilim insanları, bu konudaki gereklilikleri şu şekilde sıralamışlar: