Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

Hava İş seçimleri üzerine: Ego kaybetti samimiyet kazandı

Hava İş Sendikası’nda merakla beklenen seçimler nihayet yapıldı. Kaptan pilot İskender Çarkçı’nın çabalarına rağmen Ali Kemal Tatlıbal ve yönetimi bir kez daha ipi göğüsledi.

SHGM, THY’nin uydusu mu? Pilotlara ‘gitmeyin’ zammı...

Zaman zaman burada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sektörün doğal akışına orantısız müdahalelerini dilim döndüğünce eleştiriyorum. Sektörün bazı dinamiklerine müdahale edilmesinin olağan akışı bozduğunu ve aksamalara neden olduğunu çok net bir şekilde gözlemliyor olmamıza rağmen SHGM’nin, bu davranışlarını rutin haline getirdiğini de üzülerek takip ediyoruz.

Üçüncü havalimanı beyaz fil olmasın!

Yazının yayına girdiği gün itibariyle İstanbul üçüncü havalimanının açılışına tam bir yıl kaldı. Planlandığı gibi giderse önümüzdeki yılın 29 Ekim tarihinde İstanbul’un yeni havalimanına ilk uçak inecek.

THY, Do&Co’ya Singapurlu Sats ile blöf mü yaptı?

Türk Hava Yollar ile Türk işadamı Atilla Doğudan’a ait Avusturya merkezli Do&Co arasında bu günlerde adeta soğuk rüzgarlar esiyor. Yaklaşık 10 yıldan bu yana devam eden ve yüzde 50 hisseli ortak şirket kurulmasına kadar giden işbirliğinin hem THY’ye hem de Do&Co’ya kazandırdıklarını inkar edemeyiz.

İskender Çarkçı'nın etrafındaki THY düşmanları

Biliyorum Hava İş Genel Kurulu henüz yapılmadı ama 12 Kasım akşamı sorulması gereken şu soruyu ben şimdiden sormak istedim: “İskender Çarkçı neden kaybetti?”

Sedat Şekerci…

Soyadı ile müsemma şeker gibi bir insan. Ne yazık ki yine gittiğinde kıymetini anlayabildiklerimizden. Başta hiç tanımadan, ön yargı ile karşılamıştık. Sanki THY’de birilerinin bir şeyi sadece o gibi, başkaları tırnağıyla kazıyarak gelmiş de bir tek o siyaset kontenjanından gibi, sadece onu sığdıramadık o makama.

Çarkçı kaptanı kimler dolduruşa getiriyor!

Türk Hava Yolları çalışanlarının sendikası Hava İş’te genel kurula bir aydan biraz fazla bir zaman kaldı. Genel kurul öncesinde delege seçimleri son hız devam ederken belki de ilk kez bu kadar bilgi kirliliğinin olduğu bir ortamda, sistemli olarak insanların tercihlerinin doğrudan etki altına alınmaya çalışıldığını görüyorum.

THY'de pilot sendikası mı kurulacak? THY neden kaptan arıyor?

Türk Hava Yolları uçuş işletmede yapılan delege seçimlerinden sonra, sadece pilotları temsil eden kokpit sendikası arzusu tartışılmaya başlandı.

3 bin 500 pilot ve kabinin iradesi çöpe mi gidecek?

Kasım ayındaki Hava İş Sendikası genel kurulu öncesinde delege seçimlerine bir göz atalım. Biliyorsunuz, şu ana kadar mevcut yönetim dışında sendika yönetimine bir aday daha var. THY’de kaptan pilot olarak görev yapan İskender Çarkçı’nın başını çektiği Zeytindalı Hareketi...

Gitti Fetö, geldi Menzil!

Tarikat, cemaat vs gibi oluşumların sembol harflerinin bir yerlere verilmesine THY’ye ait makam araçlarının plakalarında FG harflerinin kullanılmasıyla tanık olmuştuk.

Asker pilotların TSK'ya dönüşü doğru karar mı?

15 Temmuz kalkışması sonrası bazı pilotların tutuklanması, bazılarının firar etmesi ve bir kısmının da ihraç edilmesiyle TSK'da pilot sıkıntısı ortaya çıktı.

Sendika seçimleri ve son dakika muhalifleri- Eylül’de pilot piyasası karışacak

Hava İş Sendikası’nda seçim takvimi açıklanır açıklanmaz ortalık toz duman oldu. Açıklamalar, suçlamalar, sataşmalar, iddialar bini bir para…

Havayollarının tip ticareti ve tipli işsiz pilotlar!

Türkiye’de bir zamanlar pilot ihtiyacı sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılan pilotlardan sağlanıyordu. Sektörün büyümesi ile birlikte bu kaynak yetersiz kaldı. 1990’lı yıllarda, Anadolu Üniversitesi pilotaj bölümü ile sektöre sivil pilotlar yetiştirilmeye başlandı.

THY'de planlama hatası mı var?

Türk Hava Yolları, toplu iş sözleşmesini bir nevi askıya alarak 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren FTL yönetmeliğini uygulamaya başladı. Hava İş Sendikası’nın itirazlarına rağmen bu yaz sezonu ortalarına kadar ekipler, yeni FTL’e göre uçuruldu.

THY'nin iki torpilli müdürü!

Türk Hava Yolları, Temmuz ayı ortasında 31 yurtdışı müdürünün görev yerini değiştirdi. Birkaç istisna dışında, görevden alma şeklinde değil de ülkeler arası müdür rotasyonu gibiydi. Tallinn müdürünün Süleymaniye'ye, Johannesburg müdürünün Tallinn'e, Houston müdürünün Johannesburg'a atanması gibi...

Atlasglobal pilotu kahraman mı?

27 Temmuz günü hem İstanbul'da yaşayanlar hem de o gün İstanbul hava sahasında olanlar felaket sayılabilecek bir gün yaşadı. Şehirden gelen görüntüler, doğal afet sayılabilecek manzaraları ortaya koyarken hava operasyonu açısından da çok zor bir gün oldu.

Fetöcüler ve 15 Temmuz mağdurları THY'de birlikte çalışıyor! THY'de şimdi de bir başka cemaat etkinleşiyor

15 Temmuz hain darbe kalkışması sonrası Türk Hava Yolları’nı, Fetöcüler’i temizlemediği için en çok eleştirenlerden biri benim. Darbe girişiminden hemen sonra, birkaç Fetöcü’nün arasına muhalif düşünenleri de ekleyerek işten atmasının dışında THY’nin Fetöcü temizliği yaptığını söyleyemeyiz.

Borajet'te kime inanalım?

Türkiye’deki bazı havayolları, işlerin en yolunda gittiği dönemlerde bile iyi yönetilemedikleri gibi, lale devri sona erip batağa doğru sürüklendiklerinde, doğru düzgün batmayı da beceremiyorlar! Havayollarının isimleri değişiyor, patronları değişiyor fakat ortaya çıkan sonuç hep ama hep aynı…

Uçucu ekip transfer yasağı kime yarıyor? Çölün ortasında bir vaha

Türk Hava Yolları’nın özel havayolu şirketlerinden yaz sezonlarında pilot ve kabin memuru transfer etmesi sonrası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kendince bir formül geliştirmişti. Daha önce bilet fiyatlarına tavan fiyat uygulaması getirerek sektörün ekonomik alışkanlıklarına müdahele eden SHGM’nin Nisan-Eylül tarihleri arasında transfer yasağı uygulaması getirmesi bazı çevrelerce “ gereksiz” olarak yorumlandı.

Pilotları yorgun uçurmak cinayete teşebbüstür

Havacılık sektörünün yakından tanıdığı iki pilot… THY Kaptan Pilotu Gürcan Mantı… Pegasus Havayolları pilotu Ümit Erdizer… Birkaç gün arayla her iki pilot da kalp krizinden dolayı yaşamını yitirdi. İki pilotun peş peşe yaşamını yitirmesi ister istemez, ‘Acaba kalp krizlerinin nedeni yorgunluk muydu?” sorusunu akıllara getirdi.

THY'de Fetö'cüler duruyor Atatürkçüler atılıyor- FG Air'i koruyanlar ortaya çıksın?

Fetö'nün gerçek yüzünün gizlendiği dönemlerde, cemaate ne kadar yakın olunursa kariyer basamakları o kadar hızlı tırmanılıyordu. İş yaşamında, cemaatin ne kadar içindeysen, toplantılarına, sohbetlerine ne kadar çok katılırsan işlerin o kadar yolunda gidiyordu.

Orhan Birdal’ın ‘Take Off’u - ‘THY’de pas biletler iptal edilsin’ diyen kim?

Müsteşar yardımcısı Orhan Birdal, geçmişte 4 yıl boyunca THY yönetiminde yer almıştı. 9 Haziran’daki genel kurul ile birlikte bir kez daha THY yönetimine girdi. Bu dönüş öyle sıradan bir dönüş değil. Küllerinden doğmak da diyebilirsiniz, hırs da diyebilirsiniz, azim de diyebilirsiniz, siyasi güç de diyebilirsiniz! Ne derseniz deyin ancak bir gerçek var ki, Orhan Birdal asla pes etmiyor, yılmıyor, vazgeçmiyor.

CPL Sahibi pilotlara yol açıldı mı? THY'nin wetlease kararı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Pilot Lisans Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni pilot yönetmeliğinde, mevcut pilot lisanslarına ilave olarak, hafif hava aracı pilot lisansı (LAPL), çoklu ekip pilot lisansı (MPL) ve hava gemisi pilot lisansları ile daha önce olmayan akrobasi, dağ uçuşu ve test uçuşu gibi alanlar da SHGM’nin yetki alanına dahil edildi.

THY iki yöneticinin egosuna teslim olamaz! THY'de II. Pilot maaşları düşecek mi?

Türkiye’deki havayolu şirketleri, son birkaç yıldır sorunsuz girdikleri yaz sezonuna eski bir alışkanlık olsa gerek yine sancılı girdiler. Bir anda artan yaz tarifelerine hazırlıksız yakalanan havayolu şirketleri, krizi gerekçe göstererek işten attıkları çalışanları ikame etmedikleri için bugün eldeki personeli, iliğine kadar sömürmekte bi sakınca görmüyor.

THY'ye terfi adaleti geldi

Amerikalı kahve zinciri Starbucks’ın efsane CEO’su Howard Schultz’un, 2000 yılında bıraktığı görevinin başına 2008 yılında yeniden dönmek zorunda kalmasına ilişkin bir makale okudum.