Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

Pilot level sınavlarında şaibe mi var?

Pilotların dil seviyelerini tespit etme ve lisanslarına işleme görevi, birkaç yıl öncesine kadar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kontrolündeydi. Zaman içerisinde sektördeki pilot sayısının artması ve dolayısıyla talebin karşılanabilir olmaktan çıkması üzerine, SHGM sınav yetkisini bazı eğitim kuruluşlarına devretti.

İran kadar olamıyoruz!

İran’da geçen Mart ayında yaşanan uçak kazasına ait ön raporu okurken Türkiye’de yaşanan ancak hiçbirinin sebebini öğrenemediğimiz uçak kazalarını hatırladım.

THY kokpitini bekleyen tehlike

Türk Hava Yolları’nın kokpit personeli seçimi konusunda geçmiş yıllarda ne kadar katı bir tutum sergilediğini en iyi kim biliyor biliyor musunuz?

Yeni havalimanında devletin kasasından para çıkacak mı?

İstanbul yeni havalimanı, sözleşmeye göre taahhüt edilen 42 aylık inşaat süresinin bitimine bir gün kala yani 29 Ekim 2018 tarihinde resmi olarak açılacak.

Teknofest’te neler gördüm?

20 Eylül Perşembe günü Teknoloji, Uzay ve Havacılık Festivali Teknofest’i izlemek için İstanbul yeni havalimanının yolunu tuttum. 4 gün sürecek festivalin bir kısmının havacılık temalı olması Teknofest’i ilgi alanım içerisine sokarken festival yoluna düşmeden önce aklımdaki ilk soru, on binlerce insanın havalimanına nasıl ve ne kadar sürede ulaşacağı idi.

Zaman Bilal Ekşi’yi haklı çıkardı - Yeni havalimanının adı ICAO sitesinde

Türk Hava Yolları’nın yeni havalimanına taşınma planındaki son dakika değişikliğini, geçen hafta Airporthaber’den okudunuz. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, THY ilk etapta bağlantısız uçuşları ve filodan 20 ila 30 uçağı yeni havalimanında konuşlandıracak.

THY pilotlarını zam tatmin etmedi. Pilotlar arasındaki ücret dengesizliği

Şu anda pilotlar ile havayolu şirketleri arasındaki durumu en iyi tarif eden cümle, sanıyorum budur. Yıllar içinde güle oynaya uçakları filolarına katan, patlayan flaşlar eşliğinde milyar dolarlık uçak siparişlerinin altına imza atanlar, bugün sadece o uçakları sipariş etmenin yetmediğini, aynı zamanda o uçakları uçuracak pilot yetiştirilmesi gerektiğini de hatırlayınca iş işten çoktan geçmişti.

Başka THK yok!

Türk Hava Kurumu, eski genel başkan Osman Yıldırım döneminde uygulanan yanlış politikaların acısını daha uzun yıllar çekecek gibi görünüyor. Kurumun DNA’sı o kadar bozulmuş ki, yeniden yapılanma süreci yıllardır devam ediyor olsa da, bir türlü taşlar yerine oturmuyor, sağlıklı bir sistem kurulamıyor.

Pilotları tutmanın tek yolu dövizle maaş! THY’ye bir önerim var

Türk sivil havacılığı hareketli bir bayram dönemini daha geride bıraktı. Havayolları tavan fiyattan bilet satarken buna rağmen uçaklar neredeyse yüzde 100 dolulukla uçtu. Böyle olunca da yüzler güldü, kasalar doldu. Patronlar avucunu ovuşturadursun, bayram yoğunluğunun hemen sonrasında yüzleşilmesi ve kısa vadede çözüme kavuşturulması gereken iki önemli konu…

THY ABD’ye rest çekebilir mi? Salgın riskine karşı sağlık skandalı

Şartlar ne olursa olsun, Türk Hava Yolları’nın hem iç hem de dış politikada açıkça ‘taraf’ olmasını doğru bulmuyorum. Global bir pazarda; Asya’dan Afrika’ya, Amerika’dan Avrupa’ya, 7 kıtanın 5’ine uçan ve dünyanın en çok ülkesine uçmasıyla övündüğümüz THY’nin, ülkeler arası politikaya müdahil olması, her açıdan yanlış bir tutumdur.

THY İGA’ya blöf mü yaptı? THY Air Albania’da dejavu yaşar mı?

Geçen haftanın sürpriz gelişmesi kuşkusuz Türk Hava Yolları’nın Sabiha Gökçen Havalimanı hamlesiydi. Yeni havalimanına taşınma sürecinde artık son hazırlıklarını yapan ve bütün konsantrasyonunu buna odaklayan Türk Hava Yolları’nın bir taraftan da Sabiha Gökçen Havalimanı işletmesini devralmak için masaya oturması ve hatta işin imza aşamasına kadar getirilmesi sadece benim için değil herkes için sürprizdi.

Ukala, sorumsuz, kendini bilmez bir pilot!

İzmir Alaçatı’da bir televizyon kanalı haber amaçlı çekim yapıyor. Haberin konusu ise, Türkiye’nin en popüler destinasyonlarından biri olan Alaçatı’da, uçak kiralayarak havadan muhteşem manzaraları izleyebileceksiniz falan...

O yorum sahiplerinin bu ahlaksızdan farkı yok- Pilot&Kabin memuru maaşları

Aynı mahalleden diyebileceğimiz iki Türk genci… İkisi de kadın… İkisi de inancı gereği başını örtüyor. Biri (soldaki-Safiye İnci) bu hayatta kendince başarabileceği en büyük şeyi yapıyor ve Atatürk’ün mezarına giderek küfrediyor. Sadece küfretmiyor, nefretini, öfkesini, hıncını kusuyor…

THY ve Do&Co krizi aşıldı mı?

Türk Hava Yolları ile Türk işadamı Atilla Doğudan'a ait ikram şirketi Do&Co'nun birlikte kurduğu Turkish Do&Co için bugünlerde önemli gelişmeler yaşandığını söyleyebiliriz.

Türk sivil havacılığı = Türk Hava Yolları mıdır?

Türk Hava Yolları’nın büyümesi tek başına Türk sivil havacılığının gelişimi manasına gelir mi? Bundan 10 yıl önce Türkiye’deki havayolu sayısı ile bugünkü havayolu sayısının aynı olması bizim için ne ifade eder?

Atatürk Havalimanı ka-pa-tı-la-maz!

Atatürk Havalimanı'nın neden kapatılmaması gerektiğini bundan iki yıl kadar önce örnekler vererek ele almıştım. Bu yazının benzerleri bugün birçok gazeteci tarafından ele alınıyor.

THY’deki genç pilotlar rahatsız!

Dünyanın en büyük iki uçak üreticisi Boeing ve Airbus'ın, zaman zaman havacılık sektörüne yönelik orta ve uzun vadeli pazar tahmin araştırmaları yayınlanıyor. Araştırma ile pazarın 20 yıllık uçak ve yetişmiş iş gücü ihtiyaçları tespit ediliyor.

Katar Havayolları THY'yi zorluyor

Katar Havayolları'nın son dönemdeki Türkiye ilgisi sizin de dikkatinizi çekiyor öyle değil mi? İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan sonra Ankara, Sabiha Gökçen, Hatay, Adana derken Bodrum ve Antalya'ya da tarifeli seferler başlattı Katar Havayolları...

THY’nin Skytrax’tan ayrılmasında Lufthansa’nın etkisi var mı?

Türk Hava Yolları, geçen hafta kısa bir bilgilendirme notu ile Skytrax'tan ayrılma kararını duyurdu.Birçoğumuz için sürpriz gibi görünse de, THY'nin Mart ayında aldığı bu kararı, duyurmak için birkaç ay daha beklediğini biliyorum.

Yüzde 20 zam THY kokpitindeki yangını söndürür mü?

Türk Hava Yolları eski Genel Müdürü Temel Kotil yıllar önce hep 2016 yılına dikkat çekiyordu. Kotil, 2012-2013 yıllarından itibaren, THY’nin sipariş teslimatlarını da hesap ederek 2016 yılında çok ciddi pilot ihtiyacı olacağını ısrarla dile getiriyordu.

THY uçuş işletmeyi neden al aşağı etti?

Türk Hava Yolları’nda bugüne kadar uzun listeler halinde gerçekleştirilen sayısız atamalar gerçekleşti. Memurlar şef, şefler müdür, müdürler başkan vs. oldu.

THY bu davayı kaybederse pilotlarına 120’şer bin TL ödeyecek

2023 yılına kadar 230 yeni uçağı filosuna katacak olan Türk Hava Yolları’nın bu uçaklara nasıl pilot bulacağı konusunda ciddi endişeler taşıyorum. THY yönetiminin de bu konunun farkında olduğunu ve çözüm yolları aradığını biliyorum.

Pilot ihtiyacı nasıl çözülecek? IFTE fuarını kimler sabote etmek istedi?

Çok değil bundan 5-6 yıl öncesine kadar Türk Hava Yolları, yetiştirilmek üzere kabul ettiği adaylarda mühendislik mezunu olma şartı arardı.

THY’nin BABA’larla imtihanı ve yönetime pilot atanması

Son birkaç yıldır, hissedar sıfatıyla Türk Hava Yolları’nın olağan genel kurullarına katılıyorum. Amacım, sahip olduğum 16 buçuk TL’lik tek bir hisse ile yönetimden hesap sormak, sorgulamak değil elbette… (ki onu gerektiğinde gazeteci kimliğimle yapabilirim) Gayem hem genel kurul tecrübesi edinmek hem de yöneticisinden hissedarına katılımcıları gözlemlemek…

THY’nin 9 uçağını 17 milyon dolara kim sattı?

Türk Sivil Havacılığında, özellikle son çeyrek asırlık dönemde neler yaşandığını, özel havayolu şirketlerinin kurulmasından sonra havacılıktaki tekelleşmenin sona ermesi ve değişim sürecinde neler olup bittiğini merak etseniz bile alıp bunları okuyabileceğiniz yazılı bir kaynak bulamazsınız.