Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

Havayollarının tip ticareti ve tipli işsiz pilotlar!

Türkiye’de bir zamanlar pilot ihtiyacı sadece Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılan pilotlardan sağlanıyordu. Sektörün büyümesi ile birlikte bu kaynak yetersiz kaldı. 1990’lı yıllarda, Anadolu Üniversitesi pilotaj bölümü ile sektöre sivil pilotlar yetiştirilmeye başlandı.

THY'de planlama hatası mı var?

Türk Hava Yolları, toplu iş sözleşmesini bir nevi askıya alarak 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren FTL yönetmeliğini uygulamaya başladı. Hava İş Sendikası’nın itirazlarına rağmen bu yaz sezonu ortalarına kadar ekipler, yeni FTL’e göre uçuruldu.

THY'nin iki torpilli müdürü!

Türk Hava Yolları, Temmuz ayı ortasında 31 yurtdışı müdürünün görev yerini değiştirdi. Birkaç istisna dışında, görevden alma şeklinde değil de ülkeler arası müdür rotasyonu gibiydi. Tallinn müdürünün Süleymaniye'ye, Johannesburg müdürünün Tallinn'e, Houston müdürünün Johannesburg'a atanması gibi...

Atlasglobal pilotu kahraman mı?

27 Temmuz günü hem İstanbul'da yaşayanlar hem de o gün İstanbul hava sahasında olanlar felaket sayılabilecek bir gün yaşadı. Şehirden gelen görüntüler, doğal afet sayılabilecek manzaraları ortaya koyarken hava operasyonu açısından da çok zor bir gün oldu.

Fetöcüler ve 15 Temmuz mağdurları THY'de birlikte çalışıyor! THY'de şimdi de bir başka cemaat etkinleşiyor

15 Temmuz hain darbe kalkışması sonrası Türk Hava Yolları’nı, Fetöcüler’i temizlemediği için en çok eleştirenlerden biri benim. Darbe girişiminden hemen sonra, birkaç Fetöcü’nün arasına muhalif düşünenleri de ekleyerek işten atmasının dışında THY’nin Fetöcü temizliği yaptığını söyleyemeyiz.

Borajet'te kime inanalım?

Türkiye’deki bazı havayolları, işlerin en yolunda gittiği dönemlerde bile iyi yönetilemedikleri gibi, lale devri sona erip batağa doğru sürüklendiklerinde, doğru düzgün batmayı da beceremiyorlar! Havayollarının isimleri değişiyor, patronları değişiyor fakat ortaya çıkan sonuç hep ama hep aynı…

Uçucu ekip transfer yasağı kime yarıyor? Çölün ortasında bir vaha

Türk Hava Yolları’nın özel havayolu şirketlerinden yaz sezonlarında pilot ve kabin memuru transfer etmesi sonrası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kendince bir formül geliştirmişti. Daha önce bilet fiyatlarına tavan fiyat uygulaması getirerek sektörün ekonomik alışkanlıklarına müdahele eden SHGM’nin Nisan-Eylül tarihleri arasında transfer yasağı uygulaması getirmesi bazı çevrelerce “ gereksiz” olarak yorumlandı.

Pilotları yorgun uçurmak cinayete teşebbüstür

Havacılık sektörünün yakından tanıdığı iki pilot… THY Kaptan Pilotu Gürcan Mantı… Pegasus Havayolları pilotu Ümit Erdizer… Birkaç gün arayla her iki pilot da kalp krizinden dolayı yaşamını yitirdi. İki pilotun peş peşe yaşamını yitirmesi ister istemez, ‘Acaba kalp krizlerinin nedeni yorgunluk muydu?” sorusunu akıllara getirdi.

THY'de Fetö'cüler duruyor Atatürkçüler atılıyor- FG Air'i koruyanlar ortaya çıksın?

Fetö'nün gerçek yüzünün gizlendiği dönemlerde, cemaate ne kadar yakın olunursa kariyer basamakları o kadar hızlı tırmanılıyordu. İş yaşamında, cemaatin ne kadar içindeysen, toplantılarına, sohbetlerine ne kadar çok katılırsan işlerin o kadar yolunda gidiyordu.

Orhan Birdal’ın ‘Take Off’u - ‘THY’de pas biletler iptal edilsin’ diyen kim?

Müsteşar yardımcısı Orhan Birdal, geçmişte 4 yıl boyunca THY yönetiminde yer almıştı. 9 Haziran’daki genel kurul ile birlikte bir kez daha THY yönetimine girdi. Bu dönüş öyle sıradan bir dönüş değil. Küllerinden doğmak da diyebilirsiniz, hırs da diyebilirsiniz, azim de diyebilirsiniz, siyasi güç de diyebilirsiniz! Ne derseniz deyin ancak bir gerçek var ki, Orhan Birdal asla pes etmiyor, yılmıyor, vazgeçmiyor.

CPL Sahibi pilotlara yol açıldı mı? THY'nin wetlease kararı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Pilot Lisans Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni pilot yönetmeliğinde, mevcut pilot lisanslarına ilave olarak, hafif hava aracı pilot lisansı (LAPL), çoklu ekip pilot lisansı (MPL) ve hava gemisi pilot lisansları ile daha önce olmayan akrobasi, dağ uçuşu ve test uçuşu gibi alanlar da SHGM’nin yetki alanına dahil edildi.

THY iki yöneticinin egosuna teslim olamaz! THY'de II. Pilot maaşları düşecek mi?

Türkiye’deki havayolu şirketleri, son birkaç yıldır sorunsuz girdikleri yaz sezonuna eski bir alışkanlık olsa gerek yine sancılı girdiler. Bir anda artan yaz tarifelerine hazırlıksız yakalanan havayolu şirketleri, krizi gerekçe göstererek işten attıkları çalışanları ikame etmedikleri için bugün eldeki personeli, iliğine kadar sömürmekte bi sakınca görmüyor.

THY'ye terfi adaleti geldi

Amerikalı kahve zinciri Starbucks’ın efsane CEO’su Howard Schultz’un, 2000 yılında bıraktığı görevinin başına 2008 yılında yeniden dönmek zorunda kalmasına ilişkin bir makale okudum.

The İmam -2

Geçen yazımda bir imamdan bahsettim. Yazıda isim vermedim ama yazıyla ilgili tarafıma Gizem Erol isimli avukat aracılığıyla itiraz geldi.

The İmam...

“Hacı hacıyı Mekke’de, hoca hocayı tekkede… “ cümlenin devamını bilenler bilir. Burası için çok uygun olmadığı için o bölümü sizin tamamlamanız daha doğru olacak.

Borajet'e bu yakışır!

Borajet'in patronu Sezgin Baran Korkmaz'ın hamlelerini bütün havacılık sektörü dikkatle ve yakından takip ediyor. Sektör dışından gelen bir girişimcinin ciddi rakamlar ödeyerek satın aldığı şirketin geleceğine ilişkin aldığı kararları herkes gibi ben de merakla izliyorum.

Pegasus 'Men dakka dukka' oldu

Türkiye’de havayolu şirketlerinin birleşmesi ve satılması çok alışık olduğumuz bir durum değil. Yakın geçmişte 12-13 civarında şirket kapısına kilit vurmak zorunda kalırken batma pahasına patronlar şirketleri son ana kadar elinde tutmayı tercih etti.

Borajet Bombardier’e döner mi?

Türkiye’nin ilk bölgesel havayolu şirketi Borajet’i kuruluş sürecinden bugüne kadar dikkatle takip ediyorum. Borajet’in kuruluşu ve kurulduktan sonraki ilk yılları çok sancılıydı. ATR tipi turboprop uçaklar Türkiye şartlarında kabul gören uçak modelleri değildi. ‘Pırpır’ olarak tabir edilir, nedense güvensiz bulunurlardı.

Yabancı pilotlar neden Türkiye'den kaçıyor?

Türk Hava Yolları’ndan son bir yıl içerisinde 165 yabancı pilotun ayrılması, Türkiye’deki havacılığın içinde bulunduğu zor durumun acı bir fotoğrafıdır. Çünkü bu bir anlamda, yabancı pilotların Türk sivil havacılığından umudu kestiğine işarettir.

Rus ruleti...

Türkiye'de yaşanan terör olayları, darbe girişimi, Rusya ile uçak düşürme krizi, Avrupa ülkeleri ile yaşanan sorunlar...

THY'ye yasak ama Emirates, Qatar ve Etihad'a serbest!

ABD ve İngiltere’nin uçaklarda cep telefonu dışındaki elektronik aletlerin kabine alınmaması yasağı ticari mi yoksa siyasi mi? Yoksa gerçekten güvenlik için mi? Bugünlerde en çok konuşulan konuların başında bu geliyor ve herkesin cevabını aradığı sorular da tam olarak bunlar.

Havacılıkta iş fırsatı kaçtı mı? Kontrolör açığı nasıl kapatılacak?

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanının fırsatçılar için iyi bir pazarlama aracı olduğunu yazılarımda sık sık vurguluyorum. Dönem dönem gazetelere verilen röportajlarda, yeni havalimanında istihdam edilecek on binlerle ifade edilen çalışan sayısına vurgu yapılırken bu röportaj kupürleriyle binlerce gence, binlerce TL'lik eğitim programları pazarlanıyor.

Eczacıbaşı helikopteri neden düştü?

Büyükçekmece’de Eczacıbaşı Holding’e ait helikopterin televizyon kulesine çarparak düşmesinden sonra basının klasik refleksi,- her kazadan sonra olduğu gibi-, ‘Suçlu avına çıkmak’ oldu.

Böyle ihale olmaz - THK işine baksın!

Havacılık sadece büyük gövdeli uçaklarla insanları kitleler halinde bir noktadan bir başka noktaya ulaştırmak değildir. Havacılık denilince akla ilk olarak havayolu taşımacılığı gelse de aslında havacılık, insanoğlunun hobisi olmasının dışında birçok alanda işini gören, ihtiyaçlarını gideren bir sistemdir de.

THY doldur boşalt mı yapacak? THY İK başkanı ve kardeşleri!

Türk Hava Yolları'nın kısa süre önce ‘Kokpit ve kabinde fazlamız var. Ya onları çıkaracağız ya da bu yıl zam yapmayacağız’ açıklamasından sonra yeni ilanlar açarak personel alacağını duyurmasını nasıl yorumlamak gerekir?