Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

İstanbul Havalimanı’nda PAT sahası sorunları - Rüzgar gülleri kaldırılacak mı?

1953 yılından beri uluslararası uçuşlara ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı, 6 Nisan günü İstanbul-Singapur uçuşu sonrası yolcu trafiğine kapandı. O tarihten itibaren uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan yapılmaya başlandı ve İSL - İST kodları da yer değiştirerek İstanbul Havalimanı İST üçlü kodunu almış oldu.

Atatürk Havalimanı…

Havacılığa dair öğrendiğimiz ilk isim. İlk işyerimiz, aşımız, işimiz, eşimiz, ikinci evimiz, ilk uçuş deneyimi kazandığımız konuksever ev sahibimiz... Şehrin göbeğinde uçak sesleri arasında büyüyen çocukların; geleceğin pilotları, teknisyenleri, kabin memurları olmalarına vesile olan, onlara çocuk yaşta pembe hayaller kurduran yer…

THY’ye yeni havalimanında 4 bacak şoku! THY uçuculara neden 30’ar TL ödeyecek?

Türk Hava Yolları’nda görev yapan uçuş ekiplerinin bu ayki uçuş programlarında, önceki programlara göre önemli bir farklılık var.

“THY Katar’a satılıyor” söylentileri - İstanbul Havalimanı’nda THY tekel mi olacak?

Körfez’in beş yıldızlı havayolu Qatar Airways’in Türk Hava Yolları’nı satın alacağına ilişkin iddia, yine bir seçim öncesinde sosyal medya üzerinden hızla yayıldı. Yıllardır Anadolujet’i Albayraklar’ın, THY’yi de Katar’ın satın alacağına ilişkin aslı astarı olmayan hikayeleri sıkça duyduktan sonra, birçoğu gibi ben de bu iddianın öncekiler gibi asılsız olduğunu düşündüm, önemsemedim.

Boeing’in kimyasını hangi olay bozdu? Kokpitte usta/çırak mı iki iyi usta mı?

Geçen haftaki yazımda Boeing 737 MAX modelinin hızlıca piyasaya sürüldükten sonra pazarlama sürecinde verimlilik, yolcu konforu ve güvenilirlik ilkesine vurgu yaparak pazara çok hızlı şekilde girdiğini yazmıştım.

Boeing 737 MAX modeline ne oluyor? - THY pilotları şirkete nasıl milyonlar kazandırdı?

Dünya sivil havayolu taşımacılığı sektörünün en çok satan uçağı Boeing 737 serisi… Boeing tarihinin en hızlı satan uçağı ise 737 MAX serisi… 100’den fazla havayolu şirketinden bugüne kadar 5 bin 111 sipariş aldı.

Herkes havayolu pilotu olursa, pilotu kim yetiştirecek?

ICAO, dünyada her gün artarak devam eden ticari pilot ihtiyacına sık sık dikkat çekiyor ve buna ilişkin raporlar hazırlıyor. 2010 verilerine göre 2030 yılına kadar, havayolu sektörüne 517 bin 413 ilave pilot gerekli. Dünyanın iki büyük uçak üreticisinden biri olan Boeing’in 2018 verilerine göre ise bu ihtiyaç 2037’ye kadar 800.000’e dayanmış durumda.

Papyonlu bürokratın özel İlişkileri! - Can Erel...

Kalabalık bir CV’nin arkasında ego yüklü bir karakter! Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevine gelişi ile gidişi bir oldu. Aslına bakarsanız son 10 yıllık çalışma hayatında en uzun süre görevde kalabildiği yer SHGM idi. Özel sektörde de SHGM’de de tutunamadı.

İGA neden suskun? - Dalkavuklar çark ediyor

İstanbul Havalimanı’nın geleceğine ilişkin felaket senaryosu öngören bir yazı, geçtiğimiz hafta adeta elden ele, dilden dile dolaştı. Gazeteduvar’da yer alan bu yazıda, İstanbul Havalimanı ile ilgili çok ciddi iddialar yer alıyor, projenin şimdiden adeta iflası ilan ediliyordu.

Taşınma işi papatya falına döndü- Herkes mutsuz çünkü…

Taşınıyoruz, taşınmıyoruz… Taşınıyoruz, taşınmıyoruz… Tam olarak papatya falına döndü yeni havalimanına taşınma süreci! 29 Ekim, 31 Aralık’a, 31 Aralık, 3 Mart’a, 3 Mart da, Nisan’da herhangi bir tarihe ertelendi. Başı da olabilir sonu da, şu an için resmi bir tarih yok.

Fırtınanın fıtratı!

Antalya Havalimanı’nda yaşadığımız hortum faciasının ve o inanılmaz görüntülerin unutulmamasını istiyorum. Amerikan Federal Havacılık İdaresi FAA’nın, meteorolojik olaylara ilişkin havacılık işletmelerine yönelik hazırladığı tavsiye ve uyarı içeren 80 sayfalık dokümanın ilk maddesinde ne yazıyor biliyor musunuz?

THY ile Sunexpress pilot havuzu oluşturacak - SHGM’de beyin göçü!

Geçtiğimiz cumartesi akşamı, Türk Hava Yolları Kokpit İstihdam Müdürlüğü tarafından, alım sürecinde başarısız olan pilot adaylarına gönderilen bir e posta elime ulaştı. THY’nin pilot seçim süreçlerinde, “Bekleme sürecine” alınan adaylara tekrar umut veren duyuruyu içeren e-postada, THY ile Sunexpress Havayolları arasında önemli bir projeden bahsediliyordu.

Pilotaj eğitiminde çifte standart mı var?

Konunun hassasiyeti dolayısıyla üzerinde durmaya değer gördüğüm bir mevzu hakkında detaylı bir araştırma yapma fırsatı yakaladım.

Ne oluyor? Türkiye’deki her üç jetten biri satılık!

Türkiye’de iş jeti pazarı 2001 krizinden sonra belki de en zor dönemlerinden birini yaşıyor. 2016 yılına kadar altın çağını yaşayan iş jeti pazarında bugünlerde herkes dertli mi dertli… Hava taksi ruhsatı olan firmalar birer ikişer uçaklarını satıp ruhsatlarını iptal ederken özellikle inşaat sektöründe yaşanan kriz, iş jeti pazarına da doğrudan yansıyor.

Pilot eğitiminde merdivenaltı oluşumlara dikkat!

Türkiye’de pilotaj eğitimi konusunda havayolu şirketlerinin aklı başına geç de olsa gelmiş görünüyor. Yakın geçmişe kadar havayolu şirketleri, pilot ihtiyacına yönelik ortaya konulan orta ve uzun vadeli projeksiyonları kulak ardı ettiği için bugün yaşanan pilot karaborsasının da en büyük kaybedeni oldular.

2018 yılı eğitim uçaklarının yaşadığı kazalarla hatırlanacak!

2018 yılı, üst üste yaşanan kazalardan dolayı kötü anılarla hatırlayacağımız bir yıl olacak. Geçen Mart ayında İran hava sahasında düşen TC-TRB kuyruk tescilli Challenger tipi uçağın yaşadığı kazada dramatik hikayelere tanık olduk.

Sabiha Gökçen’deki ikinci pistte büyük çatlak!

İstanbul Havalimanı’ndaki iki erteleme ne kadar önemliyse Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pistinin yıllardır bitirilememesi de en az o kadar önemlidir. Ancak ne yazık ki Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 10 yıldır kaplumbağa hızıyla ilerleyen ikinci pist meselesi neredeyse hiç konuşulmuyor. 2008 yılında niyet olarak ortaya çıkan pist projesi, 2014 yılında ihalesi yapılarak hayata geçirilse de yapım süreci en az ihale öncesi kadar ağır aksak ilerliyor.

Öğretmen pilotlar bir bir kaçıyor!

Havayolu sektörünün o kadar çok pilota ihtiyacı var ki, havayolu şirketlerinin işe alım kriterleri esnetildikçe esnetiliyor. Daha önce defalarca yazdım. Biliyorsunuz bundan birkaç yıl öncesine kadar TürkHava Yolları, mühendisten başka yetiştirilmek üzere pilot aday adayı kabul etmiyordu. Sonrasında herhangi bir üniversiteden mezun olma, o da yetmedi açıköğretim, o da yetmedi iki yıllık örgün, o da yetmedi iki yıllık açıköğretimmezununu dahi akademiye kabul etmeye başladı.

Otoparkçı TALPA! Pilotlar ve kabin memurlarının yorum şikayeti

Açıkçası Talpa’yı, havacılık sektöründeki diğer sivil toplum örgütlerinden ayrı değerlendirmekte fayda var çünkü Talpa’nın başkanlık koltuğuna geçmek demek; şiddetli türbülansa giren bir uçakta saatlerce yolculuk etmek demek.

Yeni havalimanında taşınma sancısı

İstanbul Havalimanı’na taşıma süreci ile ilgili resmi tarih 30-31 Aralık... Havayolu şirketleri ve diğer unsurlar, uzun süredir bu tarihe göre planlamasını yapıyorlar.

İstanbul Havalimanı ücret tarifesi kime yarar kime kaybettirir?

Türkiye’deki havalimanlarında ücret tarifelerini belirleyen kurum Devlet Hava Meydanları İşletmeleri… Her yılın sonuna doğru, bir sonraki yılın tarifeleri güncellenir ve yeni liste son haliyle kuruma ait internet sitesinde paylaşılır. Havacılık işletmeleri de hangi hizmeti ne kadar ücrete satın alacaklarını bu listeden takip eder ve hesabını kitabını ona göre yapar.

Atatürk Havalimanı VFR uçuşa kapalı olacak - Demirağ ailesinin miras beklentisi!

İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk kazma vurulduğu andan itibaren yeni havalimanı kadar, Atatürk Havalimanı’nın akıbetinin ne olacağı da merak ediliyordu. 29 Ekim’deki açılış gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “ Atatürk Havalimanı’nı kendi adıyla açık tutacağız” ifadesinden sonra, en azından havalimanının kapatılmayacağını anlamış olduk ama nasıl hizmet vereceği konusunda yine de aklımızda soru işaretleri vardı.

İki üniversitenin kavgası pilot adaylarını vurdu!

19 Mayıs Üniversitesi ile Samsun Üniversitesi arasındaki UZAYTEM savaşının kaybedeni, yine olayla uzaktan yakından ilgisi olmayan pilot adayları olacak gibi görünüyor.

Yeni havalimanı açılışına yalaka gazeteciler yerine kimler gelmeliydi?

Çok konuştuk, üzerinde çok tartıştık… 42 ayın sonunda yeni havalimanını gösterişli bir törenle hizmete açtık. Öncelikle, böylesine büyük bir projenin hayata geçirilmesinde katkısı olan herkesi tebrik etmek gerekir.

Eğrisiyle doğrusuyla İstanbul Yeni Havalimanı izlenimlerim

Bugün (29 Ekim) İstanbul yeni havalimanına kavuşuyor. Açılacak mı açılmayacak mı, açılacaksa tam kapasite mi sembolik mi açılacak tartışmaları arasında yeni havalimanı devlet töreniyle havacılık serüvenine başlıyor. Bu hafta böylesine önemli bir konu dışında yazmak abesle iştigal olacağı için Pazartesi günü açılıştaki izlenimlerimi tarafsız gözle sizlere aktaracağım.