Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY’nin BABA’larla imtihanı ve yönetime pilot atanması

Son birkaç yıldır, hissedar sıfatıyla Türk Hava Yolları’nın olağan genel kurullarına katılıyorum. Amacım, sahip olduğum 16 buçuk TL’lik tek bir hisse ile yönetimden hesap sormak, sorgulamak değil elbette… (ki onu gerektiğinde gazeteci kimliğimle yapabilirim) Gayem hem genel kurul tecrübesi edinmek hem de yöneticisinden hissedarına katılımcıları gözlemlemek…

THY’nin 9 uçağını 17 milyon dolara kim sattı?

Türk Sivil Havacılığında, özellikle son çeyrek asırlık dönemde neler yaşandığını, özel havayolu şirketlerinin kurulmasından sonra havacılıktaki tekelleşmenin sona ermesi ve değişim sürecinde neler olup bittiğini merak etseniz bile alıp bunları okuyabileceğiniz yazılı bir kaynak bulamazsınız.

THY’nin yabancı pilot sorunu yerli kaynaklarla çözülür

Türk sivil havacılığı, yıllar önce yabancı pilot meselesini çok tartıştı. Kısa vadeli çözüm üretmek adına, yabancı pilotlar Türkiye’de çalışmalı mıydı yoksa kesinlikle yabancı pilotların Türk tescilli uçaklarda görevlendirilmesine izin verilmemeli miydi?

Borajet’in ruhsatı neden iptal edilmiyor?

Bölgesel havayolu şirketi Borajet'in uçuşlarını durdurmasının üzerinden bir yıla yakın zaman geçti. 2016 yılı sonunda ABD'de yaşayan Türk işadamı Yalçın Ayaslı'nın Karslı işadamı Baran Korkmaz'a devrettiği havayolu şirketinin yeniden yapılanarak güçlenmesini umarken bir anda işler tepe taklak oldu.

Kaosa hazır mıyız?

Havayolu şirketleri filolarına kattıkları yeni uçaklar ve ekiplerle, şimdiden çok yoğun geçmesini beklediğimiz yaz sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni açılan uçuş noktaları ve mevcut hatlardaki frekans artışları, önümüzdeki yaz sezonunun tıpkı iki yıl öncesinde olduğu gibi bir hayli yoğun geçeceğinin bir işareti gibi...

Yeni havalimanında cevap bekleyen sorular!

Yeni havalimanının açılmasına 7 ay kadar bir vakit kaldı. Senaryolar, ortaklıklar, kalanlar, gidenler… Cevap bekleyen binlerce soru var. Her biri sırası geldiğinde cevabını bulacak.

THY pilotlarını nasıl elinde tutacak?

Türk Hava Yolları'nın 2016 yılında yaşanan terör olayları, havalimanı saldırısı ve darbe girişimi sonrası, krize karşı durabilmek adına iyi bir yol haritası belirlediğini, tasarruf tedbirlerinin uygulamaya konulmasının yanı sıra uçakların bir bölümünün yere indirilmesinin ve kapasitenin yüzde 10 civarında daraltılmasının doğru hamleler olduğunu söyleyebiliriz.

TC-TRB kazası adeta ‘geliyorum’ dedi

İran’da düşen uçak Türk sivil havacılığı için bir ilkti. Çünkü sivil havacılık tarihimizde gövde kaybı ile sonuçlanan ölümlü bir iş jeti kazası daha önce hiç olmamıştı. Bana göre bugüne kadar biraz da şanslıydık belki çünkü yaşadığımız bu son dramatik kaza, yıllardır adeta “geliyorum” diyordu.

THY nihayet!.. Bylock mağdurları THY’ye dönüyor mu?

Türk Hava Yolları yönetimi, nihayet yavaş yavaş büyüyen bir tehlikenin farkına vardı ve geç de olsa ilk hamlesini yaptı.

THY Tapu Dairesi değil! Dil tazminatı tamamen kaldırılmalı mı?

Türk Hava Yolları, şirketin politika, hedef ve stratejileri doğrultusunda, modern insan kaynakları yönetimi ile çalışanlardan gelen talep ve beklentileri de dikkate alarak dil tazminatı konusunda düzenleme yaptığını duyurdu.

THY üzerinde hangi senaryo sahneye konuluyor? Hava İş’ten istifa neler kaybettirir?

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere Türk sivil havacılık sektöründe uçak uçuran tüm şirketler, masum ve demokratik bir hak gibi gösterilmeye çalışılan sinsice bir planın yakın gelecekteki mağdurları olabilirler.

Ali Sabancı’nın kehaneti... THY, Pegasus, Sunexpress ve diğerleri...

Pegasus Havayolları'nın sahibi Ali Sabancı yıllar önce 'Türkiye'de üç buçuk havayolu kalacak' açıklamasını yaptığında kızılca kıyamet kopmuştu. Sabancı'nın öngörüsüne göre Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress dışında buçuk olarak da Anadolujet kalacak, diğer havayolu şirketleri ya birleşecek ya da kapanacaktı.

Pilotları bayıltan gece uçuşları- Erkek pilotlar neden en az 1.65 cm boyunda olmalı?

Türk Hava Yolları’nda görev yapan uçuş ekipleri, geçen yaz özellikle FTL’den ( Flight Time Limitations) çok şikayet etti. Avrupa’da birçok havayolu tarafından, üstelik aynı program (Carmen) kullanılarak uygulanan programın Türk Hava Yolları’nda şikayete neden olmasından, bilhassa ekip planlama yöneticileri sorumlu tutuldu. Hatta Hava İş Sendikası ile ekip planlama yöneticileri mahkemelik dahi oldu.

THY pilotları istifadan nasıl döndü? Balked landing’de kusur kimde?

Futbolda nasıl transfer dönemleri varsa son birkaç yıldır bizim havacılığımızda benzer bir transfer dönemimiz var. Havayolu şirketlerini yoğun sezonda personel kaybından korumak amacıyla Eylül-Nisan aylarında, uçucu ekiplerin bir başka havayolu şirketine transfer olmalarına yasak getirildiğini biliyoruz. Tabi yasağa rağmen cezasını ödeyerek transferini gerçekleştirenler de oluyor. Geçen yaz az da olsa bunun örneğini de yaşadık.

Emniyetin için hostesine sahip çık!

Bugünlerde internette bir imza kampanyası düzenleniyor. Kabin memurları tarafından sosyal ağlar kullanılarak açılan kampanya ile borçlar kanununa tabi olunduğu için tazminat hakkı bulunmayan kabin memurlarına destek isteniyor.

Vincin ucundaki Pegasus uçağı içimi acıttı

17 yıldır havacılık sektöründeyim, onlarca pistten çıkma, içerde dışarda sayısız uçak kazası takip ettim... Ancak ilk kez bir uçak kazasında bu kadar alakalı alakasız mikrofonu eline alanın konuştuğu bir olaya tanık oldum.

THY bir yılda nereden nereye...

Bundan tam bir yıl önce Türk Hava Yolları, Rusya ile uçak krizi, havalimanı saldırısı, darbe girişimi gibi belki 20-30 yılda bir yaşanacak krizler silsilesini bir yıla sığdırınca zor bir sürece girdi.

THY... Yenemiyorsan sen de katıl!

Bizdeki ‘bükemediğin bileği öpeceksin’ sözünü Avrupalılar şu şekilde kullanıyor: “Yenemiyorsan onlara katıl …” (If you can’ t beat them, join them)

Pegasus pilotları neden öptü? Pilot adayları neden yurtdışına gidiyor?

Geçen hafta Pegasus Havayolları, bir ilan yayınladı. Daha önce pilot adayından 38-40 bin euro peşin alarak verdiği tip eğitiminin hem fiyatını 29 bin 500 euro'ya düşürdü hem de tıpkı THY gibi pilotlardan bu parayı işe başladıktan sonra maaşlarından keseceğini duyurdu.

Bir tornavida tutmadan teknisyen olunur mu?

Türk sivil havacılığının gelişimine paralel olarak uçuş eğitimi veren onlarca eğitim kurumu da ortaya çıktı. Bu sürecin biraz kontrolsüz geliştiğini ve alt yapı oluşturulmadan ortaya çıkan eğitim kuruluşlarının, sağlam olmayan bir temel üzerinde yükseldiğini net bir şekilde söyleyebilirim.

Pilotlar Vakfı’nı soyan şark kurnazı pilotlar!

Havacılık sektöründeki mesleki dayanışma adına kurulan örgütleri zaman zaman eleştiriyorum. Eleştiriyorum çünkü kuruluş amaçları ile mevcut icraatlerini ya da icraatsizliklerini örtüştüremiyorum.

THY'yi alkışlarken...

Türk Hava Yolları'nın Ocak-Kasım dönemine ilişkin trafik sonuçları açıklandı. Şu ana kadar, kıyaslamak ne kadar doğru olur bilmiyorum ancak kabus gibi geçen önceki yıla göre değerlendirdiğimizde, -birkaç bölge hariç- THY’nin ciddi bir artış ortaya koyduğunu görebiliyoruz.

THY kabin memurları yine piyade gibi cepheye sürülecek!

Türk Hava Yolları’nın yakın geçmişinde bir grev ve bir de 305 olayı yaşandı. THY’nin o günkü yönetiminin, “ kimsenin gözünün yaşına bakmadığı” bu süreci belki sonradan THY’ye dahil olanlar bilmeyebilir. Ama kulaktan dolma da olsa bu iki olayla ilgili mutlaka duydukları bir şeyler vardır.

Atatürk Havalimanı’ndaki kangren!

Yıllardır Atatürk Havalimanı’ndaki koyu sarı taksileri kullanmıyorum. Başımdan geçen bir olayı anlatayım, siz de bana hak vereceksiniz.

Amfibik uçakları denize gömdük- THY kabin memuru adaylarını uyarıyorum!

Deniz uçağının Türkiye’deki tarihi, neredeyse normal pistlere iniş kalkış yapan uçaklarla aynıdır. Hatta daha eskidir bile denilebilir. Çok kimse bilmese de, Türkiye’de deniz uçakları, 1933 yılında Devlet Hava Yolları adıyla kurulan bugünkü THY’den bile eski bir tarihe sahiptir.