Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

Pilotları bayıltan gece uçuşları- Erkek pilotlar neden en az 1.65 cm boyunda olmalı?

Türk Hava Yolları’nda görev yapan uçuş ekipleri, geçen yaz özellikle FTL’den ( Flight Time Limitations) çok şikayet etti. Avrupa’da birçok havayolu tarafından, üstelik aynı program (Carmen) kullanılarak uygulanan programın Türk Hava Yolları’nda şikayete neden olmasından, bilhassa ekip planlama yöneticileri sorumlu tutuldu. Hatta Hava İş Sendikası ile ekip planlama yöneticileri mahkemelik dahi oldu.

THY pilotları istifadan nasıl döndü? Balked landing’de kusur kimde?

Futbolda nasıl transfer dönemleri varsa son birkaç yıldır bizim havacılığımızda benzer bir transfer dönemimiz var. Havayolu şirketlerini yoğun sezonda personel kaybından korumak amacıyla Eylül-Nisan aylarında, uçucu ekiplerin bir başka havayolu şirketine transfer olmalarına yasak getirildiğini biliyoruz. Tabi yasağa rağmen cezasını ödeyerek transferini gerçekleştirenler de oluyor. Geçen yaz az da olsa bunun örneğini de yaşadık.

Emniyetin için hostesine sahip çık!

Bugünlerde internette bir imza kampanyası düzenleniyor. Kabin memurları tarafından sosyal ağlar kullanılarak açılan kampanya ile borçlar kanununa tabi olunduğu için tazminat hakkı bulunmayan kabin memurlarına destek isteniyor.

Vincin ucundaki Pegasus uçağı içimi acıttı

17 yıldır havacılık sektöründeyim, onlarca pistten çıkma, içerde dışarda sayısız uçak kazası takip ettim... Ancak ilk kez bir uçak kazasında bu kadar alakalı alakasız mikrofonu eline alanın konuştuğu bir olaya tanık oldum.

THY bir yılda nereden nereye...

Bundan tam bir yıl önce Türk Hava Yolları, Rusya ile uçak krizi, havalimanı saldırısı, darbe girişimi gibi belki 20-30 yılda bir yaşanacak krizler silsilesini bir yıla sığdırınca zor bir sürece girdi.

THY... Yenemiyorsan sen de katıl!

Bizdeki ‘bükemediğin bileği öpeceksin’ sözünü Avrupalılar şu şekilde kullanıyor: “Yenemiyorsan onlara katıl …” (If you can’ t beat them, join them)

Pegasus pilotları neden öptü? Pilot adayları neden yurtdışına gidiyor?

Geçen hafta Pegasus Havayolları, bir ilan yayınladı. Daha önce pilot adayından 38-40 bin euro peşin alarak verdiği tip eğitiminin hem fiyatını 29 bin 500 euro'ya düşürdü hem de tıpkı THY gibi pilotlardan bu parayı işe başladıktan sonra maaşlarından keseceğini duyurdu.

Bir tornavida tutmadan teknisyen olunur mu?

Türk sivil havacılığının gelişimine paralel olarak uçuş eğitimi veren onlarca eğitim kurumu da ortaya çıktı. Bu sürecin biraz kontrolsüz geliştiğini ve alt yapı oluşturulmadan ortaya çıkan eğitim kuruluşlarının, sağlam olmayan bir temel üzerinde yükseldiğini net bir şekilde söyleyebilirim.

Pilotlar Vakfı’nı soyan şark kurnazı pilotlar!

Havacılık sektöründeki mesleki dayanışma adına kurulan örgütleri zaman zaman eleştiriyorum. Eleştiriyorum çünkü kuruluş amaçları ile mevcut icraatlerini ya da icraatsizliklerini örtüştüremiyorum.

THY'yi alkışlarken...

Türk Hava Yolları'nın Ocak-Kasım dönemine ilişkin trafik sonuçları açıklandı. Şu ana kadar, kıyaslamak ne kadar doğru olur bilmiyorum ancak kabus gibi geçen önceki yıla göre değerlendirdiğimizde, -birkaç bölge hariç- THY’nin ciddi bir artış ortaya koyduğunu görebiliyoruz.

THY kabin memurları yine piyade gibi cepheye sürülecek!

Türk Hava Yolları’nın yakın geçmişinde bir grev ve bir de 305 olayı yaşandı. THY’nin o günkü yönetiminin, “ kimsenin gözünün yaşına bakmadığı” bu süreci belki sonradan THY’ye dahil olanlar bilmeyebilir. Ama kulaktan dolma da olsa bu iki olayla ilgili mutlaka duydukları bir şeyler vardır.

Atatürk Havalimanı’ndaki kangren!

Yıllardır Atatürk Havalimanı’ndaki koyu sarı taksileri kullanmıyorum. Başımdan geçen bir olayı anlatayım, siz de bana hak vereceksiniz.

Amfibik uçakları denize gömdük- THY kabin memuru adaylarını uyarıyorum!

Deniz uçağının Türkiye’deki tarihi, neredeyse normal pistlere iniş kalkış yapan uçaklarla aynıdır. Hatta daha eskidir bile denilebilir. Çok kimse bilmese de, Türkiye’de deniz uçakları, 1933 yılında Devlet Hava Yolları adıyla kurulan bugünkü THY’den bile eski bir tarihe sahiptir.

Hava İş seçimleri üzerine: Ego kaybetti samimiyet kazandı

Hava İş Sendikası’nda merakla beklenen seçimler nihayet yapıldı. Kaptan pilot İskender Çarkçı’nın çabalarına rağmen Ali Kemal Tatlıbal ve yönetimi bir kez daha ipi göğüsledi.

SHGM, THY’nin uydusu mu? Pilotlara ‘gitmeyin’ zammı...

Zaman zaman burada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sektörün doğal akışına orantısız müdahalelerini dilim döndüğünce eleştiriyorum. Sektörün bazı dinamiklerine müdahale edilmesinin olağan akışı bozduğunu ve aksamalara neden olduğunu çok net bir şekilde gözlemliyor olmamıza rağmen SHGM’nin, bu davranışlarını rutin haline getirdiğini de üzülerek takip ediyoruz.

Üçüncü havalimanı beyaz fil olmasın!

Yazının yayına girdiği gün itibariyle İstanbul üçüncü havalimanının açılışına tam bir yıl kaldı. Planlandığı gibi giderse önümüzdeki yılın 29 Ekim tarihinde İstanbul’un yeni havalimanına ilk uçak inecek.

THY, Do&Co’ya Singapurlu Sats ile blöf mü yaptı?

Türk Hava Yollar ile Türk işadamı Atilla Doğudan’a ait Avusturya merkezli Do&Co arasında bu günlerde adeta soğuk rüzgarlar esiyor. Yaklaşık 10 yıldan bu yana devam eden ve yüzde 50 hisseli ortak şirket kurulmasına kadar giden işbirliğinin hem THY’ye hem de Do&Co’ya kazandırdıklarını inkar edemeyiz.

İskender Çarkçı'nın etrafındaki THY düşmanları

Biliyorum Hava İş Genel Kurulu henüz yapılmadı ama 12 Kasım akşamı sorulması gereken şu soruyu ben şimdiden sormak istedim: “İskender Çarkçı neden kaybetti?”

Sedat Şekerci…

Soyadı ile müsemma şeker gibi bir insan. Ne yazık ki yine gittiğinde kıymetini anlayabildiklerimizden. Başta hiç tanımadan, ön yargı ile karşılamıştık. Sanki THY’de birilerinin bir şeyi sadece o gibi, başkaları tırnağıyla kazıyarak gelmiş de bir tek o siyaset kontenjanından gibi, sadece onu sığdıramadık o makama.

Çarkçı kaptanı kimler dolduruşa getiriyor!

Türk Hava Yolları çalışanlarının sendikası Hava İş’te genel kurula bir aydan biraz fazla bir zaman kaldı. Genel kurul öncesinde delege seçimleri son hız devam ederken belki de ilk kez bu kadar bilgi kirliliğinin olduğu bir ortamda, sistemli olarak insanların tercihlerinin doğrudan etki altına alınmaya çalışıldığını görüyorum.

THY'de pilot sendikası mı kurulacak? THY neden kaptan arıyor?

Türk Hava Yolları uçuş işletmede yapılan delege seçimlerinden sonra, sadece pilotları temsil eden kokpit sendikası arzusu tartışılmaya başlandı.

3 bin 500 pilot ve kabinin iradesi çöpe mi gidecek?

Kasım ayındaki Hava İş Sendikası genel kurulu öncesinde delege seçimlerine bir göz atalım. Biliyorsunuz, şu ana kadar mevcut yönetim dışında sendika yönetimine bir aday daha var. THY’de kaptan pilot olarak görev yapan İskender Çarkçı’nın başını çektiği Zeytindalı Hareketi...

Gitti Fetö, geldi Menzil!

Tarikat, cemaat vs gibi oluşumların sembol harflerinin bir yerlere verilmesine THY’ye ait makam araçlarının plakalarında FG harflerinin kullanılmasıyla tanık olmuştuk.

Asker pilotların TSK'ya dönüşü doğru karar mı?

15 Temmuz kalkışması sonrası bazı pilotların tutuklanması, bazılarının firar etmesi ve bir kısmının da ihraç edilmesiyle TSK'da pilot sıkıntısı ortaya çıktı.

Sendika seçimleri ve son dakika muhalifleri- Eylül’de pilot piyasası karışacak

Hava İş Sendikası’nda seçim takvimi açıklanır açıklanmaz ortalık toz duman oldu. Açıklamalar, suçlamalar, sataşmalar, iddialar bini bir para…