Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY İGA’ya blöf mü yaptı? THY Air Albania’da dejavu yaşar mı?

Geçen haftanın sürpriz gelişmesi kuşkusuz Türk Hava Yolları’nın Sabiha Gökçen Havalimanı hamlesiydi. Yeni havalimanına taşınma sürecinde artık son hazırlıklarını yapan ve bütün konsantrasyonunu buna odaklayan Türk Hava Yolları’nın bir taraftan da Sabiha Gökçen Havalimanı işletmesini devralmak için masaya oturması ve hatta işin imza aşamasına kadar getirilmesi sadece benim için değil herkes için sürprizdi.

Ukala, sorumsuz, kendini bilmez bir pilot!

İzmir Alaçatı’da bir televizyon kanalı haber amaçlı çekim yapıyor. Haberin konusu ise, Türkiye’nin en popüler destinasyonlarından biri olan Alaçatı’da, uçak kiralayarak havadan muhteşem manzaraları izleyebileceksiniz falan...

O yorum sahiplerinin bu ahlaksızdan farkı yok- Pilot&Kabin memuru maaşları

Aynı mahalleden diyebileceğimiz iki Türk genci… İkisi de kadın… İkisi de inancı gereği başını örtüyor. Biri (soldaki-Safiye İnci) bu hayatta kendince başarabileceği en büyük şeyi yapıyor ve Atatürk’ün mezarına giderek küfrediyor. Sadece küfretmiyor, nefretini, öfkesini, hıncını kusuyor…

THY ve Do&Co krizi aşıldı mı?

Türk Hava Yolları ile Türk işadamı Atilla Doğudan'a ait ikram şirketi Do&Co'nun birlikte kurduğu Turkish Do&Co için bugünlerde önemli gelişmeler yaşandığını söyleyebiliriz.

Türk sivil havacılığı = Türk Hava Yolları mıdır?

Türk Hava Yolları’nın büyümesi tek başına Türk sivil havacılığının gelişimi manasına gelir mi? Bundan 10 yıl önce Türkiye’deki havayolu sayısı ile bugünkü havayolu sayısının aynı olması bizim için ne ifade eder?

Atatürk Havalimanı ka-pa-tı-la-maz!

Atatürk Havalimanı'nın neden kapatılmaması gerektiğini bundan iki yıl kadar önce örnekler vererek ele almıştım. Bu yazının benzerleri bugün birçok gazeteci tarafından ele alınıyor.

THY’deki genç pilotlar rahatsız!

Dünyanın en büyük iki uçak üreticisi Boeing ve Airbus'ın, zaman zaman havacılık sektörüne yönelik orta ve uzun vadeli pazar tahmin araştırmaları yayınlanıyor. Araştırma ile pazarın 20 yıllık uçak ve yetişmiş iş gücü ihtiyaçları tespit ediliyor.

Katar Havayolları THY'yi zorluyor

Katar Havayolları'nın son dönemdeki Türkiye ilgisi sizin de dikkatinizi çekiyor öyle değil mi? İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan sonra Ankara, Sabiha Gökçen, Hatay, Adana derken Bodrum ve Antalya'ya da tarifeli seferler başlattı Katar Havayolları...

THY’nin Skytrax’tan ayrılmasında Lufthansa’nın etkisi var mı?

Türk Hava Yolları, geçen hafta kısa bir bilgilendirme notu ile Skytrax'tan ayrılma kararını duyurdu.Birçoğumuz için sürpriz gibi görünse de, THY'nin Mart ayında aldığı bu kararı, duyurmak için birkaç ay daha beklediğini biliyorum.

Yüzde 20 zam THY kokpitindeki yangını söndürür mü?

Türk Hava Yolları eski Genel Müdürü Temel Kotil yıllar önce hep 2016 yılına dikkat çekiyordu. Kotil, 2012-2013 yıllarından itibaren, THY’nin sipariş teslimatlarını da hesap ederek 2016 yılında çok ciddi pilot ihtiyacı olacağını ısrarla dile getiriyordu.

THY uçuş işletmeyi neden al aşağı etti?

Türk Hava Yolları’nda bugüne kadar uzun listeler halinde gerçekleştirilen sayısız atamalar gerçekleşti. Memurlar şef, şefler müdür, müdürler başkan vs. oldu.

THY bu davayı kaybederse pilotlarına 120’şer bin TL ödeyecek

2023 yılına kadar 230 yeni uçağı filosuna katacak olan Türk Hava Yolları’nın bu uçaklara nasıl pilot bulacağı konusunda ciddi endişeler taşıyorum. THY yönetiminin de bu konunun farkında olduğunu ve çözüm yolları aradığını biliyorum.

Pilot ihtiyacı nasıl çözülecek? IFTE fuarını kimler sabote etmek istedi?

Çok değil bundan 5-6 yıl öncesine kadar Türk Hava Yolları, yetiştirilmek üzere kabul ettiği adaylarda mühendislik mezunu olma şartı arardı.

THY’nin BABA’larla imtihanı ve yönetime pilot atanması

Son birkaç yıldır, hissedar sıfatıyla Türk Hava Yolları’nın olağan genel kurullarına katılıyorum. Amacım, sahip olduğum 16 buçuk TL’lik tek bir hisse ile yönetimden hesap sormak, sorgulamak değil elbette… (ki onu gerektiğinde gazeteci kimliğimle yapabilirim) Gayem hem genel kurul tecrübesi edinmek hem de yöneticisinden hissedarına katılımcıları gözlemlemek…

THY’nin 9 uçağını 17 milyon dolara kim sattı?

Türk Sivil Havacılığında, özellikle son çeyrek asırlık dönemde neler yaşandığını, özel havayolu şirketlerinin kurulmasından sonra havacılıktaki tekelleşmenin sona ermesi ve değişim sürecinde neler olup bittiğini merak etseniz bile alıp bunları okuyabileceğiniz yazılı bir kaynak bulamazsınız.

THY’nin yabancı pilot sorunu yerli kaynaklarla çözülür

Türk sivil havacılığı, yıllar önce yabancı pilot meselesini çok tartıştı. Kısa vadeli çözüm üretmek adına, yabancı pilotlar Türkiye’de çalışmalı mıydı yoksa kesinlikle yabancı pilotların Türk tescilli uçaklarda görevlendirilmesine izin verilmemeli miydi?

Borajet’in ruhsatı neden iptal edilmiyor?

Bölgesel havayolu şirketi Borajet'in uçuşlarını durdurmasının üzerinden bir yıla yakın zaman geçti. 2016 yılı sonunda ABD'de yaşayan Türk işadamı Yalçın Ayaslı'nın Karslı işadamı Baran Korkmaz'a devrettiği havayolu şirketinin yeniden yapılanarak güçlenmesini umarken bir anda işler tepe taklak oldu.

Kaosa hazır mıyız?

Havayolu şirketleri filolarına kattıkları yeni uçaklar ve ekiplerle, şimdiden çok yoğun geçmesini beklediğimiz yaz sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni açılan uçuş noktaları ve mevcut hatlardaki frekans artışları, önümüzdeki yaz sezonunun tıpkı iki yıl öncesinde olduğu gibi bir hayli yoğun geçeceğinin bir işareti gibi...

Yeni havalimanında cevap bekleyen sorular!

Yeni havalimanının açılmasına 7 ay kadar bir vakit kaldı. Senaryolar, ortaklıklar, kalanlar, gidenler… Cevap bekleyen binlerce soru var. Her biri sırası geldiğinde cevabını bulacak.

THY pilotlarını nasıl elinde tutacak?

Türk Hava Yolları'nın 2016 yılında yaşanan terör olayları, havalimanı saldırısı ve darbe girişimi sonrası, krize karşı durabilmek adına iyi bir yol haritası belirlediğini, tasarruf tedbirlerinin uygulamaya konulmasının yanı sıra uçakların bir bölümünün yere indirilmesinin ve kapasitenin yüzde 10 civarında daraltılmasının doğru hamleler olduğunu söyleyebiliriz.

TC-TRB kazası adeta ‘geliyorum’ dedi

İran’da düşen uçak Türk sivil havacılığı için bir ilkti. Çünkü sivil havacılık tarihimizde gövde kaybı ile sonuçlanan ölümlü bir iş jeti kazası daha önce hiç olmamıştı. Bana göre bugüne kadar biraz da şanslıydık belki çünkü yaşadığımız bu son dramatik kaza, yıllardır adeta “geliyorum” diyordu.

THY nihayet!.. Bylock mağdurları THY’ye dönüyor mu?

Türk Hava Yolları yönetimi, nihayet yavaş yavaş büyüyen bir tehlikenin farkına vardı ve geç de olsa ilk hamlesini yaptı.

THY Tapu Dairesi değil! Dil tazminatı tamamen kaldırılmalı mı?

Türk Hava Yolları, şirketin politika, hedef ve stratejileri doğrultusunda, modern insan kaynakları yönetimi ile çalışanlardan gelen talep ve beklentileri de dikkate alarak dil tazminatı konusunda düzenleme yaptığını duyurdu.

THY üzerinde hangi senaryo sahneye konuluyor? Hava İş’ten istifa neler kaybettirir?

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere Türk sivil havacılık sektöründe uçak uçuran tüm şirketler, masum ve demokratik bir hak gibi gösterilmeye çalışılan sinsice bir planın yakın gelecekteki mağdurları olabilirler.

Ali Sabancı’nın kehaneti... THY, Pegasus, Sunexpress ve diğerleri...

Pegasus Havayolları'nın sahibi Ali Sabancı yıllar önce 'Türkiye'de üç buçuk havayolu kalacak' açıklamasını yaptığında kızılca kıyamet kopmuştu. Sabancı'nın öngörüsüne göre Türk Hava Yolları, Pegasus, Sunexpress dışında buçuk olarak da Anadolujet kalacak, diğer havayolu şirketleri ya birleşecek ya da kapanacaktı.