Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

THY O MİLLETVEKİLİNİ KARA LİSTEYE ALMALI MI?

Türk Hava Yolları ile milletvekili Muhammed Çetin arasındaki kavgada sizce kim haklı? Diğer meslektaşları ile yıllardır kullandığı hakları bir anda yok sayılan Muhammet Çetin mi, yoksa aleyhinde anti propaganda yapıldığını iddia eden THY mi?

HEPSİ ŞARK KURNAZI DA PEGASUS KERİZ Mİ?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nü tanımlarken, ‘Türk sivil havacılık otoritesi’ olarak ifade ederiz. Çünkü Türk sivil havacılığını, düzenleyen, denetleyen ve gerektiğinde yaptırım uygulayabilen tek otorite, tartışmasız SHGM’dir.

THY BEŞİNCİ YILDIZA A380 İLE UÇACAK

Türk Hava Yolları'nda son dönemin en popüler konusu ve dolayısıyla birincil hedefi 2014 yılı bitmeden beşinci yıldızı almak... Hepinizin bildiği gibi THY, üst üste üç yıldır Avrupa'nın en iyi havayolu ödülüne sahip oluyor.

HAVA İŞ'TE LALE DEVRİ!

Hava İş Sendikası'nda 24 yıllık Atilay Ayçin yönetimi geçen Aralık'ta el değiştirdi. Yeni sendika yönetimi belki de sendika tarihine geçecek 'sıfır propaganda, sıfır seçim çalışması' ile seçimlerden galip çıktı! Tabiki, bu başarı şu anki yönetimin kendi başarısı değildi. Öyle istendi ve oldu!

ALİ SABANCI'NIN KEHANETİ TUTUYOR MU?

Türkiye’de sivil havacılık sektörünün havayolu işletmeleri açısından son 12 yılına baktığımızda ilginç bir tablo çıkıyor karşımıza.

THY'NİN YANLIŞ HESABI BAĞDAT'TAN DÖNDÜ!

THY'nin bu uygulamasındaki amaç, havaalanında 300 kabin memurunu nöbette tutmak yerine otelde uçuşa hazır 60 kabin ekibiyle operasyonu aksatmadan devam ettirebilmekti.

THY'YE SÖVMEK ...

Türkiye'de o kadar havayolu şirketi var. Pegasus'u, Atlasjet'i, Onur Air'i, Sunexpress'i... Bunları geçin... Onlarca yabancı havayolu şirketi Türkiye'ye uçuyor. Lufthansa'sı, Air France'ı, Emirates'i, British'i... Var da var... Bugüne kadar siz hiç Lufthansa'da, ' Uçak rötar yaptı, rezil olduk' diyen bir siyasetçi, gazeteci, şarkıcı vs. gördünüz mü?

BAKAN GİTTİ ANLAŞMA BİTTİ

Havayolu şirketleri, talebin yoğun olduğu dönemlerde bilet fiyatlarında ucu açık politika izlemeye başlayınca dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın isteği üzerine bir araya gelen havayolu şirketi yöneticileri tavan fiyatın 300 TL olması konusunda sözlü mütabakata varmıştı.

PEGASUS'UN 'KUR' OYUNU

Pegasus’u, low cost (düşük maliyetli) hava taşımacılığı modelini Türkiye’de en iyi uygulayan şirket olarak biliriz. Ücretli ikram, dar mesafeli koltuklar, kısa turn around süreleri, ücretli check-in, koltuk seçimi vs. Pegasus Havayolları’nın ekstra gelir kalemlerinden bazıları olarak sayılabilir.

PİLOT HAVA KORSANINI KANDIRMALI MI?

Pegasus Havayolları uçağının kaçırılma olayı sonrası iki farklı görüş ortaya kondu. Birincisi benim de savunduğum "Pilot Soçi yerine İstanbul'u tercih ederek risk aldı" görüşü... Böyle düşünüyorum çünkü hava korsanı eğer silahlı ya da bombalı olsaydı Soçi yerine İstanbul'a indiğini öğrendiği anda ortalığı kan gölüne çevirebilirdi. İşte bu yüzden korsan bir şekilde ikna edilmeden İstanbul'a iniş yapılması ciddi anlamda risk yüklüydü.

KAHRAMAN PİLOTLAR!

Her olaydan bir kahraman çıkarma hastalığımız Pegasus Havayolları uçağının kaçırılma girişiminde de nüksetti.

ALKOL VE MADDE BAĞIMLISI UÇUCULARA KÖTÜ HABERİM VAR!

Geçen hafta THY'de uygulanan ancak özel havayollarında uygulanmayan alkol ve madde bağımlılığı kontrollerini yazdım. THY'de bir pilotun alkollü olarak uçuşa gideceği sırada bir kabin memurunun ihbarı ile pilotun uçuştan çekilmesinin takdir edilmesi gereken bir davranış olduğunu vurguladım ama gelen tepkilerden anladığım kadarıyla hala, " Pilotu ihbar etmek kabin memurunun işi mi?" noktasındayız.

THY PİLOTUNU İHBAR EDEN KABİN MEMURU İSPİYONCU MUDUR?

Türk Hava Yolları bir süredir uçuş ekiplerine yönelik alkol ve uyuşturucu madde testi uygulaması yapıyor. Uçuşa gidecek ekipler, uçuşa geldiklerinde ekip odasındaki bilgisayarlara ID kartlarını okutuyor ve random (rastgele) usulü seçilen personel 'Hekimliğe gidiniz' uyarısı ile kontrole gidiyor.

BU UÇAK THY'NİN ELİNDE PATLAR

Türk Hava Yolları bildiğiniz gibi yakın geçmişe kadar Polonyalı batık havayolu LOT’u satın almak için epey uğraştı. Aslına bakarsanız LOT’u satın alma girişimlerinde çok önemli seviyeye de gelindi. Ancak bu satış görüşmelerinde en önemli mesele gözden kaçınca, yani THY’nin AB mevzuatları gereği LOT’un çoğunluk hissesine sahip olamayacağının anlaşılması üzerine, görüşmeler kesin olarak sonlandırıldı.

İMAR RANTI UĞRUNA...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa-İstanbul arasındaki mesafeleri kısaltmak için hem deniz uçağı hem de helikopterle havadan seferlere başladı. İstanbul-Bursa arasında sefer yapan deniz uçakları Sea Bird Havayolları'nın... Uçaklar Sea Bird'e ait ancak operasyon, Bursa Büyükşehir Belediyesi adına yürütülüyor. Helikopterler ise ambulans uçak ihalesini kaybettikten sonra 17 helikopteri boşa çıkan SkyLine hava taksi firmasına ait. Onlar da Bursa Büyükşehir Belediyesi adına operasyonları yürütüyor.

305'İN GERİ DÖNÜŞÜ VE TEMEL KOTİL

8 Aralık'taki sendika seçimlerinden sonra, Türk Hava Yolları'nda 29 Mayıs'ta işten çıkarılan çoğu kabin memuru 305 personelin geri dönüşü için ışık belirdi. 24 yıllık Atilay Ayçin yönetimini deviren Reform Hareketi'nin ilk sözü, THY için kangren haline dönüşen 305 kişinin işe dönüşü ile ilgili oldu.

THY NEDEN OTEL NÖBETİNİ TERCİH ETTİ?

Türk Hava Yolları uçucu ekipleri 2 Ocak’tan itibaren alan nöbetlerini otelde tutacak. Otel nöbetlleri 12’şer saatlik nöbetler olacak. Gece 00.00’dan öğlen 12.00’a, öğlen 12.00’dan gece 23.59’a tutulacak nöbetler, aylık programlara yansıyacak.

YENİ SENDİKA YÖNETİMİ TİS'İ OKUMUŞ MUDUR?

Hava İş'te genel kurul öncesinde, " Sadece Atilay Ayçin'in seçilmesi halinde grev devam eder" öngörüsü vardı. Diğer olasılıkların gerçekleşmesi halinde toplu iş sözleşmesinin sorun çıkarılmadan imzalanarak Atilay Ayçin'e ait bütün izleri silinmesi ve yeni bir sayfa açma vaadleri ile yola çıkanlar, bugün beklenen de hızlı şekilde süreci noktaladı. TİS'in imzalanmaması gibi bir seçeneğin olabileceğini düşünen var mıydı aranızda bilmiyorum ama en azından bu kadar hızlı şekilde imza atılacağını kimsenin beklediğini sanmıyorum.

PİLOT ADAYLARINA DLR ŞARTI NELER GETİRECEK?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, geçen hafta öğrenci pilot seçiminde kullanılacak test talimatını yayınladı. Talimatın hazırlanma gerekçesi şöyle: "Pilotaj eğitimine başlayan adayların eğitimlerini tamamladıktan sonra havayolu işe alım süreçlerinde pilotluk yeteneklerinin ölçüldüğü ve testlerden geçememesi sebebi ile kişilerin zaman ve maddi anlamda mağdur olduklarına yönelik vaki şikâyetler üzerine bu testlerin öğrenci kabulünden önce yapılmasına karar verildi"

KAPTAN... KULAKLARIN ÇINLIYOR MU?

Hava İş Sendikası genel kurulunda beklenilenin aksi bir sonuç ortaya çıkmadı. Özellikle son bir kaç haftada bütün faktörler Reform Hareketi lehine değişirken muhalefetin de böyle olması için üstün gayret sergilediği gerçeğini inkar etmemek gerekir!

KAZALARDAN SONRA NE YAPTIK?

30 Kasım günü Isparta’daki uçak kazasının 6. yıldönümüydü. Kaza mı, sabotaj mı? Teknik arıza mı pilotaj mı? Geçen sürede herkes bu sorulara cevap aradı. Bir taraftan da yargı süreci devam etti. Bilirkişi raporları, o raporlara itirazlar, suç duyuruları, rüşvet iddiaları...

THY & PEGASUS REKABETİ PİLOTLARA YARAYACAK

Türk Hava Yolları, 2006 yılından itibaren istikrarlı bir büyüme trendi yakaladı.2006 Mayıs ayındaki halka arzda kamu payının yüzde 49'a gerilemesi ve özel bir şirket statüsüne erişilmesi, bir takım ağır bürokratik engellerin aşılmasını da sağlarken THY'nin irtifa alması da bu tarihten sonra gerçekleşti.

THY'DE BAŞÖRTÜLÜ KABİN MEMURU OLACAK MI?

Türk Hava Yolları’nda grevdi, sendika seçimleriydi derken bir konu arada kaynadı, gitti. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz Şubat ayında THY’nin yeni uçuş ekibi kıyafetlerine ait bazı fotoğraflar sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden kamuoyuna sızmıştı.

İSRAİL ABA ALTINDAN SOPA MI GÖSTERİYOR?

Türkiye ile İsrail arasındaki mevcut İkili Hava Ulaştırma Anlaşması, her iki ülke havayolu şirketlerinin karşılıklı sefer yapabilmesini mümkün kılmasına rağmen İsrailli havayolu şirketi El Al, yolcu azlığını gerekçe göstererek tamamen kendi isteği ile Türkiye seferlerinden çekilmişti.

TURUNCU DEVRİM! - THY KABİN MEMURLARI ŞEF GARSON MU?

Hava-İş delege seçimlerinde uçuş işletmeden çıkacak sonuçların genel kurul için belirleyici olacağı biliniyordu. Blok halinde en çok delegenin seçildiği uçuş işletmede seçimi kazanan İşçi Birliği’nin 97(-2) delege çıkarmasıyla o güne kadar seçimlerde hiçbir varlık gösteremeyen ve hatta birçok yerde liste bile çıkarmayan İşçi Birliği, bir anda avantajlı duruma geçti. En azından ilk bakışta öyle bir hava esti.