Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

BU MADDE ŞİRKETLERİ ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINA GÖNDERECEK

Eylül, Ekim derken, Ulaştırma Bakanlığı ve DHMİ 8 ay çalıştı, sonunda şartnameyi hazırladı. Ve nihayet İstanbul'un üçüncü havalimanının inşası için düğmeye basıldı. Bundan sonrası dev sermayelerin işi. Yapabileceklerine güveniyorlarsa girecekler ve ihaleyi alabilmek için mücadele edecekler.

SIFIR TAVİZ Mİ SIFIR CEZA MI?

Kuraldışı yolcu (unruly passenger) tanımlaması, İngiliz holiganların ve dağılan Sovyetler Birliği vatandaşlarının uluslararası seyahatlere başlamasıyla havacılığın küresel sorunu olarak masaya konuldu.

MALİ YAPISI BOZUK ŞİRKETLERE NEDEN MÜDAHALE EDİLMİYOR?

1980 sonrası kimine göre Nesu kimine göre İstanbul Havayolları ile başlayan özel havayollarının serüveninde, bugüne kadar 60’a yakın şirket bir şekilde kapısına kilit asmak zorunda kaldı.

THY’NİN BOEING 737-900 İLE İMTİHANI

Bir buçuk yıl kadar önce işlerimin yoğunluğundan dolayı bıraktığım köşeden bir kez daha herkese merhaba demek istiyorum.

HEP BİRLİKTE BATIRIN KTHY'Yİ!

Kıbrıs Türk Hava Yolları'nda Genel Müdür koltuğuna Bilal Ekşi getirildiğinde, işlerin yoluna gireceğini düşünüp umutlanmıştık. Bunu düşünürken Bilal Ekşi'yi tek başına kurtarıcı olarak görmediğimizi de hemen belirtelim. Çünkü Bilal Ekşi'nin atanmış (!) olarak oraya gittiği gün gibi ortadaydı.