Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com

İKİ KIZGIN BOĞA

305 sendika şehidinin intikamı için kızgın boğa bir kez daha vuruşmak için hızla koşturuyor. Bu kez 305 kişinin intikamını almakta kararlı... Okkalı bir vuruşma daha... Bu kez diğer boğanın sırtından insanlar düşüyor. En az 305 kişi kadar masum... Kim mi onlar? Onlar, daha birkaç hafta önce işe başlayan 400 part time kabin memuru... Vuruşma devam ediyor. Hedef daha fazla mağdur, daha fazla ah...

ALİ SABANCI HER YIL BİR UÇAĞIN PARASINI VATANDAŞA ÖDETİYOR!

Havayolu şirketlerinin bilet satışlarından gelen ana gelir kalemlerinden başka, yıllık yüz milyonlarca doları bulabilen yan gelirleri de vardır. Havayolu şirketinin işletme modeline göre yan gelirlerin genel gelirlere oranı artabilir ya da düşebilir. Örneğin iş modeli olarak düşük maliyetli havayolu modelini seçen şirketler, bilet fiyatlarını daha makul seviyede tutarken yan gelir odaklı anlayışla birçok kalemden önemli miktarlarda gelir elde ederler.

KAZAKİSTAN'IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU

Sırbistan, 2009 yılında hiçbir gerekçe sunmadan Türk havayolu şirketlerinin Belgrad'a uçmasına yasak getirince Türk sivil havacılık otoritesi bir an bile düşünmeden mütekabiliyet esasını yerine getirerek Sırp şirketlere, ' O halde siz de Türkiye'ye uçamazsınız' cevabını vermişti.

PEGASUS'TA 'KARA CUMA' YA AZ KALDI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin, rüzgara göre pistlerin iniş kalkış yönlerini değiştirilmesi halinde lodos kaynaklı rötarların yok olacağını anlaması aylar sürmüştü. Güneyli rüzgarlar olarak bildiğimiz lodos, geçen yıl Haziran ayına kadar havayolu şirketlerine milyonlarca dolar kaybettirirken, yolcuların ve havayolu çalışanlarının saç baş yolduğu günler artık sıradandı.

BELDEN AŞAĞI VURMAK...

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı ihalesi öncesinde, ihale olacak mı olmayacak mı tartışmaları, ihale sonrası yerini, kazanan firma acaba finansman bulabilecek mi bulamayacak mı tartışmasına bıraktı.

THY'DEKİ 'CADI AVI' VE SOSYAL MEDYA

Gezi Parkı eylemleriyle birlikte sosyal medyanın etkin kullanılması halinde, kitleleri nasıl harekete geçirebildiğini ve aslında bu platformların bir kaç ergen tarafından ortaya çıkarılan masum projeler olmadığını, yıllarca unutamayacağımız olaylar silsilesiyle tecrübe ettik.

BALON PATLADI!

Türkiye’de balonculuk denilince ilk akla gelen yerdir Kapadokya... İklim ve doğa koşulları açısından Türkiye’de balon uçuşlarına en uygun yer olması münasebetiyle ünü haklı olarak sınırları aşan Kapadokya’ya, bir Japon turistin verdiği değeri maalesef yıllardır biz veremedik.

DERS ALABİLECEK MİYİZ?

Taksim'deki Gezi Parkı olaylarını izlerken(!) şunu düşündüm: Eğer yaşasaydı, bize orada ne olup bittiğini tek bir fotoğraf karesiyle en iyi Murat Öztürk özetleyebilirdi. Sayısız kez, aşağıda meslektaşlarının çektiği binlerce kare fotoğrafı, tek bir deklanşör dokunuşuyla çöpe attırabilen iyi bir foto muhabiriydi Murat Öztürk.

THY'Yİ NEDEN LİNÇ ETMEK İSTEDİ?

'Türk Hava Yolları'na hakkımı helal etmiyorum'... Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın bu sözlerinin, basit bir rötar eleştirisi olduğunu herhalde kimse düşünmüyordur?

305+209+TEMEL KOTİL

Geçen hafta yazdıklarımız bir bir çıktı. - THY, grevin ilk saatlerini part time ve yabancı uçucu ekiplerle kıracak dedik ÖYLE OLDU - Sendika, grevi geniş çaplı uygulatamazsa THY'deki sendikacılığın geleceğini tehlikeye atar dedik TOHUMLARI ATILDI - Grev başarılı olamazsa bir önceki eylemdeki 305'in üzerine yeri grev şehitleri verilir dedik şimdiden 209 isim MİMLENDİ

BU GREVİN KAZANANI KİM OLACAK?

Türk Hava Yolları çalışanları, önümüzdeki iki gün içinde (13-14 Mayıs) sihirli bir dokunuş olmazsa (Başbakan Erdoğan’ın bugüne kadar hiçbir değerlendirme yapmaması, son dakika çözümü konusunda tek umudum) 15 Mayıs Çarşamba gecesi saat 03.00’te greve gidecek.

ASIL MAÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR

İstanbul'a yapılacak yeni havalimanı ihalesi sonuçlandı. 4 firmanın katılımıyla gerçekleşen ihalede en düşükten en yükseğe 4 milyar, 9 milyar, 12 milyar ve 20 milyar euro'luk tekliflerle başlanan ihalenin ilk turunda Makyol 4 milyar euro'luk teklifinin üzerine bir lira bile eklemeden ihaleden çekildi. İhale öncesinde 'yabancı yatırımcıların gözü bu ihalede' şeklindeki 'gel gel' haberlerinin dibinin olmadığını biz bize yapılan ihalede bir kez daha gördük.

RANT KAZASI!

Isparta'da 2007 yılında yaşanan uçak kazası, 6 yıldır yılan hikayesine dönen yargı süreciyle ve bu süreçte yaşananlarla Türk sivil havacılığı için adeta milat oldu. Bu kazaya kadar ölümlü uçak kazalarında ölenlerin yakınlarının havayolu şirketleri ya da kazada sorumluluğu bulunanlar aleyhine dava açması (genellikle anlaşma yolu seçiliyordu) karşılaşılır bir durum değilken Isparta'daki kaza sonrası kazazede yakınlarının, her şeye rağmen, örnek nitelikteki hak arayışları halen devam ediyor.

THY ÇALIŞANLARINI BEKLEYEN TEHLİKE

Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunu’nun 38’nci maddesinde diyor ki; “ İşçiler greve katılıp katılmamakta serbesttir.” Peki THY ve Hava İş Sendikası kanadında grev planlarının yapıldığı süreçte, çalışanlara özgür iradesiyle grev uygulamasına katılıp katılmama hakkı veriliyor mu? Bakalım...

VAR MI İTİRAZI OLAN?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, üçüncü havalimanına ilişkin CED raporunu yayımladı. Mayıs ayındaki ihaleyi kazanan firmanın 4 etapta gerçekleştireceği proje kapsamında, ilk etapta ana terminal binası 2 pist ve kargo pisti inşa edilecek.

305 EMEKÇİDEN NEMALANANLAR

Hava İş Sendikası'nda olağan genel kurul yaklaştıkça, yeni dönemde yönetimi almak veya yönetimde kalmak isteyenlerin davranışlarında da agresiflik artıyor. Hava İş'te olağan genel kurullar 4 yılda bir yapılıyor.

THY Mİ PEGASUS MU?

İstanbul’a yeni havalimanı yapılana dek havayolu şirketlerinin büyüme planlarını kısıtlı olarak Atatürk Havalimanı ve alternatif olarak Sabiha Gökçen Havalimanı odaklı yapmaları gerektiği konusunda bütün sektör hem fikir. Zaten Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, önümüzdeki yıldan itibaren Atatürk Havalimanı’ndan, kimsenin uçmadığı hatlar hariç, yeni uçuşlara izin vermeyeceğini açık açık deklare etti.

BU YAPTIĞINIZ DOĞRU MU?

Türkiye’nin tek havacılık fuarı Airex ile ilgili düşüncelerimi 2010’daki fuar sonrası yazmıştım. Artıları ve eksileri olan ancak desteklenmesi gereken bir fuar olduğu düşüncemi bugün de yineliyorum. Havacılık tutkunu iki amatör girişimcinin başarı hikayesidir Airex fuarı... İki uçakla çıkılan yolda bugün gelinen nokta ortada.Ve sanıyorum ki çok daha iyi bir fuar olacak gelecekte.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İHALESİ İPTAL EDİLMELİ

İstanbul'a yeni havalimanı projesine ilişkin bugüne kadar farklı görüşler ortaya atıldı. Ancak son yaşanan gelişmeler ve aykırı sesler henüz birçok konuda belirsizliğin sürdüğünü ve gelecekte her şeyin olabileceğini düşündürdü.

SEA BIRD NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

Türkiye'deki havacılığın yükselişi her ne kadar genele mal edilse de sadece iki şirket, bu tabirin hakkını veriyor. Bunlardan biri bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları, diğeri Ali Sabancı'ya ait Pegasus Havayolları... Diğer şirketlere baktığınızda, kısa vadeli planlar, agresif olmayan büyüme yapısı, daha tedirgin ve tedbirli hamleler...

THY’NİN İKİNCİ IMSIK VAKASI MI?

Türk Hava Yolları’nın son dönemdeki en önemli hamlelerinden biri MNG Teknik ile ilgili attığı adımdı. İçkiydi, kıyafetti, şerbetti derken bir süredir fısıltı halinde dilden dile dolaşan stratejik karar THY tarafından resmen açıklanınca açıkçası herkes kadar ben de şaşırdım. Acaba THY’nin bu hamledeki amacı ne olabilirdi?

SENDİKA BARONLARININ HEDEFİNDE NE VAR?

Kıbrıs Türk Hava Yolları’nı el birliğiyle batıran KKTC’deki sendikalar şimdilerde Ercan Havalimanı’nın işletme ihalesini alan Türk firma Taş Yapı’nın ümüğünü sıkmanın derdine düştü.

ATLASJET'E SERBEST DE THY'YE YASAK ÖYLE Mİ?

Apronda deve kesilmesi, Genel Müdür Temel Kotil’in VIP salonunda terlikle görüntülenmesi, kıyafet ve içki meselesi... Bu dört olayın THY tarihindeki yeri hep ayrı kalacaktır... Çünkü, büyük kazaları bir kenara bırakırsak, bu olaylar THY tarihinin üzerine en çok konuşulan sansasyonel konuları arasında şimdiden yerini aldı.

ASKERİ PİLOTLARIN İSTİFALARI ABARTILIYOR MU?

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk, her yıl rutin olarak gerçekleşen ordudan istifaları öyle bir yazdı ki, haberi okuyanlar ‘ Askeri küstürdüler, onlar da istifa edince Türk Hava Kuvvetleri filosu yerde kaldı’ sanmakta haklıydı. Ama işin aslı hiç öyle değil tabiki.

PİLOT-ATC ARASINDA TEHLİKELİ ÇATIŞMA

Son dönemde, havacılığın iki önemli unsuru olan pilotlarla hava trafik kontrolörlerinin sıkça medyaya yansıyan atışmaları dikkat çekici noktaya geldi. Havacılığı kusursuz bir orkestra olarak düşünürsek, her bir bireyin dahi ahenk açısından ne derece önemli olduğunu biliriz.