Fatih AKDENİZ
Fatih AKDENİZ fatih@airporthaber.com

Havacılıkta en istenmeyen gerçek!

Havacılık sektöründe bir şirketin batması sanırım en istenmeyen gelişmelerin başında geliyor

Ocak ayı zam ayı

2018’de herkesi etkileyen ekonomik şartlar nedeniyle havacılık sektöründeki bir çok şirketin ara zam kararı alması sonrasında; sıra 2019 yılını kapsayacak zamma geldi.

Havacılık sektörünün 2018’i

2019 yılına yeni girdiğimiz bu günlerde 2018 yılı hem Türk havacılığı için hem dünya havacılığı için nasıl geçti, ben bu hafta buna bakmak istiyorum.

2019 yılı pilot adaylarının yılı olsun!

Havacılık denildiğinde akla ilk gelen mesleğin pilotluk olması, pilotluğun cezbedeci yanları ve mesleki popülerite havacılık gündeminde sıkça yer bulmuştur.

İstanbul Havalimanı’na taşınma neden ertelendi?

2 hafta önce yazdığım yazıda İstanbul Havalimanı’nın Aralık sonunda taşınmasının ertelenmesinin gündeme gelebileceğini ve erteleme kararı çıkarsa sürpriz olmayacağını yazmıştım.

Devletler ve filoları

Devletlerin uçak filoları yıllardır ülkelerdeki en ciddi tartışma konulardan biri olmuştur. Bazen lükse kaçtığı nedeniyle eleştirilir, bazen de ihtiyaç olmamasına rağmen gereksiz harcamaya dikkat çekilir.

Bekleyen yatırımlar ve İstanbul Havalimanı

Türkiye’de havacılık sektörünü değerlendirirken son yıllardaki yükselişten bahsetmeyen kimse yoktur herhalde. Bir şeyi detaylı aktarmadan önce mutlaka önce o yükselişten bahsederiz. Bu siyasilerden başlar, basın mensuplarına ve halka doğru devam eder.

Yolcu haklarına dair…

Hazır kış mevsimi gelmişken yolcuların haklarına ilişkin kısa bir bilgilendirme, daha doğrusu bir toparlama yapmak istiyorum.

İstanbul Havalimanı’nda ‘transit yolcu’ detayı!

29 Ekim’de açılışını yaptığımız İstanbul Havalimanı Türk havacılığının önümüzdeki yıllarda en büyük gurur ve ekonomik kaynağı olacak.

Havacılık demek teknoloji demek

Teknoloji hayatın artık vazgeçilmez bir gerçeği. İnsanlık, var oluşundan bu yana sürekli arayış içinde olmuş ve hayatı kolaylaştırmanın yollarını hiç bırakmamış…

Havalimanı çevresi medeniyet mi mağduriyet mi?

Havalimanı yapımı özellikle havalimanı olmayan şehirler için büyük bir nimettir. Mesafelerin zaman açısından kısalmış olması, şehre ilginin artması ve geliş-gidiş durumunun sıklaşması bu durumu son derece anlamlı kılıyor.

Zaman geldi çattı… A380’den İstanbul yeni havalimanına

Sosyal medyayı aktif olarak kullananlar bilir, bazı kullanıcıların popüler olan paylaşımları olur. Onlardan da biri de özellikle ülkemizdeki olumsuz olaylarla ilgili olarak; ‘Bizim neslin görmediği bir uzaylı istilası kaldı’ türünde paylaşımları vardır bilirsiniz…

Lufthansa’nın pilot isyanı! Pilotsuz yolcu uçaklarına doğru mu gidiyoruz?

Geçtiğimiz hafta Almanya’da yaşayan bir arkadaşım aracılığı ile bir havacılık sitesinde önemli bir haber dikkatimi çekti. Haberde Lufthansa’nın pilot yetiştirme konusunda ciddi bir sorunla karşı karşıya kaldığı ele alınıyor.

TAV da zamlandı! Sıra TGS’de mi?

Havacılık sektöründe son zamanlarda sıkça zam haberi ile karşınıza çıktık, bununla ilgili bir çok haber yaptık.

THY Teknik’te büyük hayal kırıklığı!

Türk Hava Yolları’nın yüzde yüz iştiraki olduğu THY Teknik A.Ş’de hakim olan belirsizlik çözülmek üzere; ancak keşke belirsiz olarak kalsaydı diyesi geliyor insanın! Teknik ile Çelik İş Sendikası arasında aylardır devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde artık imzalar atılmak üzere…

Bu soruları kim cevaplayacak?

Son günlerde havacılık sektörünün en önemli gündem maddelerinden biri yeniden İstanbul Yeni Havalimanı oldu. Açılışına 1 aydan biraz daha fazla zaman kala yeni havalimanı bir çok konuda medyada sıkça yer aldı. Hem İGA yetkililerinden açıklamalar yapıldı, hem tanıtım için önemli organizasyonlar dile getirildi. Ama bu gelişmeler yeni havalimanı ile ilgili bazı soru işaretlerini henüz gideremedi.

THY’den yeni zam! Peki diğer şirketler ne maaş veriyor?

İstanbul yeni havalimanının açılış tarihi yaklaştıkça şirketlerin personel ihtiyacı artıyor. Türk Hava Yolları’nın büyük ilgi gören son kabin memuru ilanında sınav süreci devam ediyor. Geçtiğimiz hafta değindiğim yeni sistemle şu sıralarda adaylar ilk aşamayı tamamlamak üzere.

THY kabin memuru adayları dikkat!

Türk Hava Yolları’nda kabin memuru yada pilot olabilmek havacılığa gönül verenler için önemli bir hedeftir. O nedenle bir ilan yayınlandığında başvurusu sayısı binlerle ifade ediliyor. Özellikle kabin memuru ilanında…

Sabiha Gökçen’den Misa Matsushima’ya!

Geçtiğimiz hafta içinde Japonya havacılığında tarihi bir gelişme yaşandı. Adı Misa Matsuşima olan kadın pilot, Japonya hava kuvvetlerinin ilk kadın pilotu olarak tarihe geçti. Sene: 2018…

DHMİ o kararını gözden geçirmeli

Ülkemizde dövizin son birkaç ayda bu kadar yükselmesinin ekonomiye olan yansıması bir yana, özellikle havalimanlarında çalışan personele olan yansıması da göz ardı edilecek gibi değil. Nasıl mı?

Kokpit olmasa akıllara bile gelmeyecekler!

Son 10 yılda dünyanın her yerinde pilot ihtiyacına yönelik sıkça açıklamalar yapılıyor. Büyüyen havacılık, büyük yatırımlar, son teknoloji uçaklar ve akıllı havalimanları gelişmiş ülkelerin artık vazgeçilmezi olmuş durumda.

THY kabin memuru alacak peki kıl payı kaçıranlar ne olacak?

Türk Havacılığının dünyadaki yükselen yıldızı Türk Hava Yolları, bu sektöre merakı olanların her zaman hayali olmuştur. THY’de görev yapmak, THY ile aynı yolda yürümek başta gençler olmak üzere hemen hemen herkesi saran bir rüyadır.

Pegasus uçağına ne oldu?

Bu yılın Ocak ayında Trabzon Havalimanı’nda pistten çıkan Pegasus uçağının akibeti merak ediliyor.

Turkish DO&CO çalışanlarına müjdeli haber – İGA TAV Güvenlik’e ne teklif etti?

Türk Hava Yolları ile DO&CO’nun yolları ayırma kararı sonrasında büyük bir huzursuzluk içinde çalışan Turkish DO&CO personeliyle ilgili sevindirici bir gelişme yaşandı.

THY kokpit için harekete geçti

Türk Hava Yolları, İstanbul Yeni Havalimanı’na geçiş ile artacak pilot ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışmalara hız verdi. Hafta içinde THY Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Çay’ın basın mensuplarına bu konuda açıklamaları oldu.