21 Ocak 2013, Pazartesi 16:55:07

'UÇUŞ GÜVENLİĞİ DAHA TEHLİKELİ HALE GELDİ'

Pilot ve uçuş görevlilerini temsil eden sendikalar, AB'nin uçuş süreleriyle ilgili düzenleme tekliflerini protesto etmek için 22 Ocak Salı günü Avrupa çapında eylemlere hazırlanıyor. Yetkililer ise uçuşlarda aksama beklemiyor.
  • nerdeee bizim pilotçuklarda o yürek???????????????????????????????????
  • dua ediyorum ki a321 de ayak koyabilecek yer mevcut 737 kaptanlarına acıyorum bu konuda.Kimse ayıplamasın yatay uçuşta gözleri de dinlendirmek gerekiyor mağlesef.
  • peki sizce bu adamlar çatır çatır eylem yapma hakkını nerden kazandı?gökten zembille inmedi ya mübarek!birlik olmak haksızlıklara karşı gelmek örgütlenmek budur işte!24 saat tebliği hiçe sayılarak ekip tahsisten aranan kaptanlar koşa koşa uçuşa giderse,aman uçak yerde kalmasın diye ekibinin mesaisine göz göre göre girerlerse,dinlenme sürelerini hiçe sayarak uçuş kabul ederlerse,boş günlerini pazarlık karşılığı değiştirirlerse bu isteklerine hangi hakla ulaşabilecekler??siz önce haklarınızı uygulamak ve uygulatmakla meşgul olun yoksa böyle elde ettiklerinizi de maddi ya da manevi çıkarlar sonucu peşkeş çekerseniz daha çook ağlarsınız.
  • Adamlar çatır çatır eylem yapıyor. Bizler 3 pilot yanyana 16 saat mesaiye kadar çıkıyoruz,uçakta dinlenme alanı diye bir yer yok. Avrupalı 11 saati beğenmiyor,azaltılsın istiyor,direniyor. Aradaki mantalite farkına bakın. Adamlar bizim rüyamızda göremediğimiz hakları çoktan kazanmış,bunlar daha da azaltılsın istiyor. Bizde ise revizyon 5 diye bir ucube yayınlıyorlar ve var olan haklarımızı daha da kısıtlıyorlar. Peki TALPA ne yapıyor tüm bunlar olurken? SHGM ile hiçbir sonucu olmayan yalan temaslara devam. Ha unuttum,THY'ye lisanları olmadığı için giremeyen ordu çıkışlı pilotların İngilizce sınavlarını kaldırttı TALPA sağolsun. Yıllardır kansere dönen mesai yönetmelikleri,şu bu varken çok güzel bir iş başarmış oldular(!). Her zaman yazıyorum: Faal kaptandan TALPA'ya başkan olmaz. Bir daha yazayım OLMAAZ! İş korkusu olan,hele birde kökeninde emre itaat ve hak aramama gibi vasıflar bulunan asker kökenli faal kaptandan TALPA'ya yönetici asla olmaz. İşte böyle evcilik oynarlar.
  • Türkiye'de onca pilot var sıkıyorsa bir tanesi "iş bırakma eylemi" yapsın...

Kabin görevlilerini temsil eden Avrupa Ulaştırma Çalışanları Federasyonu ve pilot sendikalarını temsil eden Avrupa Kokpit Birliği (ECA), uçuş görevlileri için önerilen çalışma saatlerinin gevşek olduğu görüşlerini duyurmak için 'uçuş güvenliği için iş bırakma' eylemi açıkladı.

Bu yıl, 2008 tarihli havacılık düzenlemelerini güncellemek için yasa önerisinde bulunması beklenen Avrupa Komisyonu, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı'nın (EASA) önerilerini gözden geçiriyor. Kuruluşun önerdiği, gece saatleri dahil olmak üzere 11 saatlik limit, sendikaların istediği limitin bir saat üzerinde.

ECA Başkanı Nico Voorbach, 'Avrupa Komisyonu görüş üzerine son onayını sunmadan önce, bunun yanlış olduğunu göstermek istiyoruz' dedi.

Voorbach, iş bırakma eyleminin politikacılara, EASA'ya ve yolculara, tekliflerle birlikte 'uçuşların herkes için daha tehlikeli hale geldiğini' duyurmayı amaçladığını söyledi.

Geceleri daha kısa mesai

EASA yetkilileri, Komisyon'a 1 Ekim'de sundukları 30 yeni düzenlemenin, uçuşu daha güvenli hale getireceğini ve mevcut standartlarından çok öteye geçileceğini söyledi. Teklifler arasında şunlar yer alıyor:

- Vardiyaları gece uçuşlarını da kapsıyorsa pilotların görev süreleri 11 saat 45 dakikadan 11 saate düşürülüyor, eğer birden çok iniş-kalkış yapılıyorsa süre 9 saatle sınırlanıyor.
- Uzun rötarlar ve çoklu başlangıç saatleri gibi 'aksayan programlarda' çalışan pilotlar için ek haftalık izinler öngörülüyor.
- Uzun uçuşlar için kokpit dışında dinlenme alanı garantisi veriliyor.

Önde gelen 32 havayolunu temsil eden Avrupa Havayolları Birliği (AEA), pilotların daha kısa çalışma saatleri elde etmek için güvenlik konusunu bahane ettiğini savunuyor.

AEA'nın Teknik Operasyonlar Genel Müdürü Vincent De Vroey, 'Bugün masamızda bulunan, çok sıkı bir denetimin sonucu. Uçuş sürelerinin 11 saat 45 dakikadan 11 saate düşürülmesi sebebiyle, Avrupa'da daha önce olan şartlardan çok daha katı şartlar getiriyor' dedi.

De Vroey, havayolu şirketlerinin önce görev sürelerinin kısaltılmasına karşı geldiğini, ancak EASA'nın tavsiyesini kabul ettiklerini belirtti ve 'Havayolları, güvenliklten hiçbir zaman ödün vermeyecek' dedi.

İlerleme yok

Ancak Voorbach'ın bulunduğu kurum, 10 saatlik limit için direniyor ve orta yol bulunması için de pek bir alan olduğu görüşünde değil.

Uçuş görevlileri, özellikle gece uçuşlarına getirilecek kısıtlamalara büyük önem veriyor ve pilotların görev başında uzun zaman geçirliği zaman kazaların keskin bir şekilde arttığına işaret eden çalışmalara dikkat çekiyor.

Zürih'teki Moebus Havacılık danışmanlığının Kasım 2008'de EASA'ya sunduğu bir rapor, 10 saatin ardından pilotların konsantrasyonlarını kaybedebildiğini öne sürüyor ve uçuş görev sürelerinin günde 10 saati aşmaması gerektiği tavsiyesinde bulunuyordu.

Sendika yetkilileri, Salı sabahı çoğu AB ülkesinin yanı sıra Hırvatistan ve İzlanda'da da gerçekleşecek olan eylemin sembolik bir protesto olduğunu söylüyor. Gösteri büyük ölçüde bilgi paylaşımı ya da medyaya yönelik etkinliklerle sınırlı olacak. Ancak yine de aksamalar yaşanması mümkün.

Voorbach, 'Bazı üyelerimiz sektörel adımlar planlıyor çünkü bu olaydan rahatsızlar. Ancak prensip olarak [eylemlerin] kamuya bir zararı olmayacak' dedi.

Voorbach, KLM Hollanda Kraliyet Havayolları'ndan bir pilotun, Sao Paulo/Brezilya'ya yapacağı bir uçuşun ardından eylem süresince molaya gideceği örneğini verdi. (euractiv)

'UÇUŞ GÜVENLİĞİ DAHA TEHLİKELİ HALE GELDİ'

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

xmtr ~ 11 yıl önce
nerdeee bizim pilotçuklarda o yürek???????????????????????????????????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorgunluk ~ 11 yıl önce
dua ediyorum ki a321 de ayak koyabilecek yer mevcut 737 kaptanlarına acıyorum bu konuda.Kimse ayıplamasın yatay uçuşta gözleri de dinlendirmek gerekiyor mağlesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hey yavrum hey ~ 11 yıl önce
peki sizce bu adamlar çatır çatır eylem yapma hakkını nerden kazandı?gökten zembille inmedi ya mübarek!birlik olmak haksızlıklara karşı gelmek örgütlenmek budur işte!24 saat tebliği hiçe sayılarak ekip tahsisten aranan kaptanlar koşa koşa uçuşa giderse,aman uçak yerde kalmasın diye ekibinin mesaisine göz göre göre girerlerse,dinlenme sürelerini hiçe sayarak uçuş kabul ederlerse,boş günlerini pazarlık karşılığı değiştirirlerse bu isteklerine hangi hakla ulaşabilecekler??siz önce haklarınızı uygulamak ve uygulatmakla meşgul olun yoksa böyle elde ettiklerinizi de maddi ya da manevi çıkarlar sonucu peşkeş çekerseniz daha çook ağlarsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mantı ve İlyas ~ 11 yıl önce
Adamlar çatır çatır eylem yapıyor. Bizler 3 pilot yanyana 16 saat mesaiye kadar çıkıyoruz,uçakta dinlenme alanı diye bir yer yok. Avrupalı 11 saati beğenmiyor,azaltılsın istiyor,direniyor. Aradaki mantalite farkına bakın. Adamlar bizim rüyamızda göremediğimiz hakları çoktan kazanmış,bunlar daha da azaltılsın istiyor. Bizde ise revizyon 5 diye bir ucube yayınlıyorlar ve var olan haklarımızı daha da kısıtlıyorlar. Peki TALPA ne yapıyor tüm bunlar olurken? SHGM ile hiçbir sonucu olmayan yalan temaslara devam. Ha unuttum,THY'ye lisanları olmadığı için giremeyen ordu çıkışlı pilotların İngilizce sınavlarını kaldırttı TALPA sağolsun. Yıllardır kansere dönen mesai yönetmelikleri,şu bu varken çok güzel bir iş başarmış oldular(!). Her zaman yazıyorum: Faal kaptandan TALPA'ya başkan olmaz. Bir daha yazayım OLMAAZ! İş korkusu olan,hele birde kökeninde emre itaat ve hak aramama gibi vasıflar bulunan asker kökenli faal kaptandan TALPA'ya yönetici asla olmaz. İşte böyle evcilik oynarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıkıyorsa ~ 11 yıl önce
Türkiye'de onca pilot var sıkıyorsa bir tanesi "iş bırakma eylemi" yapsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haklısın ~ 11 yıl önce
daha 4 pilot birleşip kağıt oynayamıyorlar:)
00 ~ 11 yıl önce
Nerde onlarda o tşk
Ancak ~ 11 yıl önce
Güçlerinin yettiği birileri var onlar kim 210 saatlik p..ç ler onlar bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar biliyormuydunuz evet nerde onlarda o okkalı tşk olmuş nohut kadar:)
dogru ~ 11 yıl önce
gercekten cok dogru. TALPA nın THY ve kendi yandaşları harıcınde calıstıgı nezaman gorulmusturkı bundan sonra gorulsun
tşk ~ 11 yıl önce
Topluca Bıyık bırakın. Denendi işe yarıyor:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000