25 Mayıs 2022, Çarşamba 12:53:32

İstanbul Havalimanı'nda yapılan operasyonda 58 kilo kokain ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Narkokim ekiplerince İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen üç ayrı operasyonda 58 kilo 297 gram kokain ele geçirildi.
  • Anladığım kadarıyla yurt içinde yakalanan kokain aslında ithal etmenin en güzel şekli. Bunlar resmi olarak geliyor kimse sahip çıkmıyor ve akabinde imha ediliyor (yersen). Yurt dışında yakalanırsa o zaman işler karışıyor..yeter ki Mersin ya da İstanbul Havalimanında yakalansın. Nasılsa bu ticareti yapanlar serbest kalıyorlar daha sonra. Yani tamamen bir bakıma ithalatını meşrulaştırıyorlar. Promosyon olarak bir Afrikalı suçluyu besliyoruz hep birlikte.
  • İstanbul havalimanına pudra şekeri yakalanması aslında custom clearance gibidir. Yakalanan Afrikalı hayatında ilk defa uçağa binebilmek için yakalanmaya razıdır. Nasıl olsa o pudra şekeri olarak gümrük raflarında muhafaza edilecek yada imha edilecek.. ama yazık olmaz mı o kadar gelmiş o şekerler , uğruna bir Afrikalıyı daha da yakmışlar simsiyah olmuş zavallı şimdi gel de o pudra şekerini kurabiye üzerine serpme de at ateşler içerisine. Düzenli sevkiyatlar ve zavallı Afrikalılar. Yollandıkça yakalanıyorlar, nasıl oluyorsa kokain oluyor pudra şekeri. Ne yazık ki narkotik ekiplerin çabaları ve başarılarına gölgeliyor bu imha etme şekli.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Narkokim ekiplerince İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen üç ayrı operasyonda 58 kilo 297 gram kokain ele geçirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele faaliyetleri çerçevesinde İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üzerinden havayoluyla seyahat eden yolculara ilişkin risk analizi çalışması yapıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde üç farklı operasyon düzenlendi.

PASAPORT KONTROLÜNDE TESPİT EDİLDİ

Gerçekleştirilen ilk operasyonda, Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’dan İstanbul’a gelecek olan uçakla seyahat eden Sierra Leone uyruklu bir şahıs şüpheli olarak değerlendirilip takibe alındı.

Hava Takip Sistemi’nden izlenerek uçağın yanaşacağı körükte önlem alan Narkokim ekipleri tarafından uçak kapısında yapılan pasaport kontrolünde şüpheli şahıs tespit edildi.

Şahsın beraberinde bulunan çantalar ile uçak altına verilen bagajlarının narkotik dedektör köpekleri ile kontrolü esnasında köpeklerin tepki vermesi üzerine valizler x-ray taramasından geçirildi ve şüpheli bir yoğunluk tespit edildi.

Narkokim ekiplerince şahsın valizinde yapılan aramada 10 paket içerisinde 23,410 kilogram kokain ele geçirildi. Operasyonu derinleştiren Gümrük Muhafaza ekipleri, yolcuyu havalimanı dışında karşılayacak başka bir şahsı da tespit etti. Şüpheli şahsın evinde yapılan aramada ise 25 pakette 28,287 kilogram kokain olmak üzere toplamda 51,697 kilogram kokain ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen ikinci operasyonda, İstanbul’dan Avustralya’ya gönderilmek istenen bir kargo riskli olarak değerlendirildi. Yapılan detaylı incelemede silindir şeklinde makine parçasının içerisine gizlenmiş halde 3,472 kilogram kokain ele geçirildi.

Son olarak gerçekleştirilen operasyonda ise ekipler, Brezilya’dan İstanbul’a gelen uçakta seyahat eden yabancı uyruklu bir şahsı takibe aldı. Şüpheli şahsın üst aramasında her iki bacağında bantlarla sarılmış halde şeffaf poşetler içinde 3,128 kilogram kokain bulundu.

Gümrük Muhafaza Narkokim ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 14 kişiden 6’sı tutuklandı. Olaylara ilişkin yürütülen soruşturmalar devam ediyor.

İstanbul Havalimanı'nda yapılan operasyonda 58 kilo kokain ele geçirildi

Facebook Yorum

Yorumlar

Mahmut ~ 3 ay önce
Anladığım kadarıyla yurt içinde yakalanan kokain aslında ithal etmenin en güzel şekli. Bunlar resmi olarak geliyor kimse sahip çıkmıyor ve akabinde imha ediliyor (yersen). Yurt dışında yakalanırsa o zaman işler karışıyor..yeter ki Mersin ya da İstanbul Havalimanında yakalansın. Nasılsa bu ticareti yapanlar serbest kalıyorlar daha sonra. Yani tamamen bir bakıma ithalatını meşrulaştırıyorlar. Promosyon olarak bir Afrikalı suçluyu besliyoruz hep birlikte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kokocan ~ 3 ay önce
İstanbul havalimanına pudra şekeri yakalanması aslında custom clearance gibidir. Yakalanan Afrikalı hayatında ilk defa uçağa binebilmek için yakalanmaya razıdır. Nasıl olsa o pudra şekeri olarak gümrük raflarında muhafaza edilecek yada imha edilecek.. ama yazık olmaz mı o kadar gelmiş o şekerler , uğruna bir Afrikalıyı daha da yakmışlar simsiyah olmuş zavallı şimdi gel de o pudra şekerini kurabiye üzerine serpme de at ateşler içerisine. Düzenli sevkiyatlar ve zavallı Afrikalılar. Yollandıkça yakalanıyorlar, nasıl oluyorsa kokain oluyor pudra şekeri. Ne yazık ki narkotik ekiplerin çabaları ve başarılarına gölgeliyor bu imha etme şekli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wq ~ 3 ay önce
Süslü yine avantayı götürdü desenize.!!!
Xxx ~ 3 ay önce
Ne anlatmak istedin acaba,iki defa okudum dediklerini bir yere oturtamadım:/

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000