21 Mart 2022, Pazartesi 13:13:09

İstanbul Havalimanı'nda uyuşturucu operasyonu!

İstanbul Havalimanı’nda yapılan 2 ayrı operasyonda ‘yutucu’ olarak tabir edilen 7 uyuşturucu kuryesinin midesinde 11 kilo kokain ele geçirildi.
  • Daha neler var neler onlarıda yazın onları
  • Yakalanan buysa geçen Allah bilir ne kadar. Yine de polislerin ellerine sağlık

İstanbul Havalimanı’nda yapılan 2 ayrı operasyonda ‘yutucu’ olarak tabir edilen 7 uyuşturucu kuryesinin midesinde 11 kilo kokain ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü Narkotim ekipleri İstanbul Havalimanı’nda 2 ayrı operasyon gerçekleştirildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üzerinden hava yoluyla seyahat eden yolculara ilişkin risk analizi çalışmasında Etiyopya’dan İstanbul’a gelen uçaklarda seyahat eden Tanzanya uyruklu bazı yolcuların ‘yutucu’ olarak tabir edilen uyuşturucu kuryesi olabileceği tespit edildi.

Gerçekleştirilen ilk operasyonda, Hava Takip Sistemi’nden izlenen uçağın yanaşacağı körükte önlem alındı. Narkotim ekiplerince takibe alınan 6 kişinin şüpheli hareketleri, uyuşturucu kuryesi olabilecekleri düşüncesini artırdı. Bunun üzerine görevli ekipler tarafından şüpheli olduğu düşünülen 6 yolcu, İstanbul Havalimanı’nda yer alan ‘yutucu’ tespit cihazı ile gerekli kontrollerden geçirildi.

’11 KİLO KOKAİN TESPİT EDİLDİ’
Yapılan ön kontrollerde şüphelilerin midelerinde normal dışı bazı materyaller olduğu belirlendi. Gümrük Muhafaza ekiplerince savcılık talimatı doğrultusunda detaylı bilgisayar tomografi çekilmesi için sağlık kuruluşuna götürülen 6 yolcunun yapılan tarama ve muayenelerinde 761 adet ve toplam ağırlığı 10 kilo 420 gram kokain tespit edildi.

İkinci operasyonda, başka yolcunun da ‘yutucu’ kurye olduğu bilgisine ulaşan ekipler, şüpheliyi takibe aldı. Yolcuda, ‘yutucu’ tespit cihazı ve ardından sağlık kuruluşunda yapılan muayene sonucu 48 adet kapsül ve toplam ağırlığı 760 gram kokain ele geçirildi. Ayrıca yakalanan şüphelileri Türkiye’de karşılayacak Nijerya uyruklu da kaldığı otelde gözaltına alındı. Operasyonlarda toplamda 11 kilo 180 gram kokain ele geçirildi ve 1’i organizatör, 7’si kurye olmak üzere 8 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

İstanbul Havalimanı'nda uyuşturucu operasyonu!

Facebook Yorum

Yorumlar

Tgs ~ 5 ay önce
Daha neler var neler onlarıda yazın onları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaka ~ 5 ay önce
Yakalanan buysa geçen Allah bilir ne kadar. Yine de polislerin ellerine sağlık

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000