13 Aralık 2019, Cuma 11:59:02

İstanbul Havalimanı oyunu değiştiren projeler arasında

Dünyada son dönemde inşa edilen havalimanı projelerinde doğa teması öne çıkıyor. İstanbul Havalimanı mimari tasarımıyla dünyada bu akımın öncüleri arasında gösteriliyor.
  • Hangi özelliği ile dünyada oyunu değiştiren projeler arasındaymış? En büyük desen değil,en kullanışlı desen hiç değil,en konforlu desen o da yok,ulaşımı en rahat desen kesinlikle değil. Peki ne? Sın,Jfk,O’Hare,Lhr yanında İga’nın adı geçmez. Conde Nast’i mamalamışlardır onlar da bizi övmüştür o kadar basit.
  • Şimdi bu haberi yaparken düşündün mü?damı akıyor sistemi çalışmıyor,iga personeli sonlarının ne olacağını bilmiyor,zaten skandallar üstü kapatılıyor artık terminalde konuşuluyor görüntü muhabbeti,bu yönetimle olmaz gerçekten havalimanına üzülüyor insan güzel yer ama yönetim sıfır..
  • dogaya olan ozlemmis!? kuzey ormanlarinin katili havalimani icinde bitki olsa, tasarimi dogadan esinlense ne ise yarar. boyle sacmalik duymadim.
  • Biyofilik tasarım mı :) istanbul airport? He tamam otobana domuzlar danalar felan fırlıyor hani o açıdan biyofilik kanımca.İroni olsun diye mi yayınlandı bu haber:))))))
  • Acaba kaç insan hayatını kaybetti yapım sürecinde
  • IGA yalancısın
  • Sadece THY'nin ve birkaç uyduruk firmanın uçtuğu meydan. Bu vizyon ile Dünya'nın en iyi meydanları arasına girmesi çok zor, herşey büyüklük değil.
  • hergün 3 saat yolda gidiş geliş.yemeğe gitmek bile 10 dk.kapılar yine değişiyor,ne anladım bu işten.
  • Oyunu degistirdigi kesin. Turkiye'de tam gaz gitmekte olan sivil havacilik sektorunu haraca baglayip isletme maliyetlerini artirarak guzelce yavaslatti. Saka gibi, Osmanli'daki duraklama-gerileme donemlerini kisa bir periyot icerisinde canli canli yasiyoruz.
  • Rant havaalanı

Dünyada son dönemde inşa edilen havalimanı projelerinde doğa teması öne çıkıyor. İstanbul Havalimanı mimari tasarımıyla dünyada bu akımın öncüleri arasında gösteriliyor.

Dünya mimarisinde son dönemde etkisini artıran biyofilik tasarım, havalimanlarında da kendisini gösteriyor. İnsanların doğaya duyduğu özlemin mimarideki yansıması olarak ortaya çıkan ‘biyofilik tasarım’ kavramının şekillendirdiği dev projeler, bir yandan yolcu memnuniyetini artırırken bir yandan da çevrenin korunmasına fayda sağlıyor.

AĞAÇ MALZEME KULLANIMI ARTIYOR

Dünyada son yıllarda imza atılan büyük havalimanı projelerinin bu akımın izlerini taşıdığına dikkat çeken Yıldız Entegre Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Ercan Şahin, “Artık dünyanın önde gelen altyapı ve üstyapı projelerinde çevreye saygı, doğanın korunması ve enerji tasarrufu gibi unsurlar en fazla önem verilen konuların başında geliyor. Doğayı merkezine alan projelerde de özellikle ağaç malzeme kullanımının ciddi yaygınlaştığını görüyoruz. Gelecek dönemde bu tarz projelerde ağaç malzemenin kullanım alanının gün geçtikçe artacağını; geçmiş dönemde beton ve çeliğin ağırlıklı tercih edildiği yapılarda artık ağaç malzeme odaklı bir anlayışa geçileceğini öngörüyoruz” dedi.

ÜLKEMİZ İÇİN GURUR KAYNAĞI

Dünyanın önde gelen yaşam dergilerinden Conde Nast Traveller’ın da geçtiğimiz günlerde havalimanlarındaki bu dönüşümü konu aldığını hatırlatan Ercan Şahin, “Burada da bizim de farklı ürünlerimizle yer aldığımız İstanbul Havalimanı, dünyada bu akımın temsilcileri arasında gösterilirken, ‘oyunu değiştiren’ havalimanlarından biri olarak dünyaya lanse edildi. Bu da ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞELALESİ

Dünyada bugün faaliyete geçen çok sayıda havalimanı projesinde bu akımın unsurlarını görmek mümkün. Bunlar arasında Singapur’daki Changi Havalimanı biyofilik tasarımla adeta özdeşleşmiş durumda. Havalimanı içerisinde yoğun bitki kullanımı göze çarparken, proje içerisinde yer alan şelale de bugün dünyada kapalı alanda bulunan en büyük şelalesi unvanını elinde bulunduruyor.

ENERJİ TASARRUFU SAĞLIYOR

Dünyada “oyunu değiştiren havalimanları” arasında gösterilen İstanbul Havalimanı tasarımıyla dikkat çeken projeler arasında. Güneş ışığını içeri alan mimarisi sayesinde ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayan proje içerisinde yoğun ağaç malzeme ve bitki kullanımı da dikkat çekiyor.

‘DENİZYILDIZI’ RESMİ OLARAK AÇILDI

Biyofilik tasarıma sahip projelerden birisi de Çin’deki BeijingDaxing Havalimanı. Geçtiğimiz günlerde resmi açılışı yapılan ve ilk uluslararası uçuşa ev sahipliği yapan Zaha Hadid imzalı proje, tasarımı yüzünden ‘denizyıldızı’ lakabıyla anılıyor. Projedeki en dikkat çekici ayrıntı ise tavana yerleştirilmiş güneş panelleri.

8.5 MİLYAR $’LIK YATIRIMA AĞAÇ MALZEME

Bu yılın başında jeotermal enerji sistemi sayesinde LEED Gold sertifikası almaya hak kazanan Chicago O’Hare Havalimanı bünyesinde yer alacak yeni terminal binası da özellikle yoğun iç ve dış cephelerindeki yoğun ağaç malzeme kullanımıyla havalimanı mimarisine farklı bir boyut kazandırıyor. Jeanne Gang imzası taşıyacak ve toplam yatırım bedeli 8,5 milyar doları bulacak çalışmaların 2023 yılında başlaması planlanıyor.

İstanbul Havalimanı oyunu değiştiren projeler arasında

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

acı ama gerçek ~ 6 ay önce
Hangi özelliği ile dünyada oyunu değiştiren projeler arasındaymış? En büyük desen değil,en kullanışlı desen hiç değil,en konforlu desen o da yok,ulaşımı en rahat desen kesinlikle değil. Peki ne? Sın,Jfk,O’Hare,Lhr yanında İga’nın adı geçmez. Conde Nast’i mamalamışlardır onlar da bizi övmüştür o kadar basit.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Suskun ~ 6 ay önce
Şimdi bu haberi yaparken düşündün mü?damı akıyor sistemi çalışmıyor,iga personeli sonlarının ne olacağını bilmiyor,zaten skandallar üstü kapatılıyor artık terminalde konuşuluyor görüntü muhabbeti,bu yönetimle olmaz gerçekten havalimanına üzülüyor insan güzel yer ama yönetim sıfır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saka mi bu haber? ~ 6 ay önce
dogaya olan ozlemmis!? kuzey ormanlarinin katili havalimani icinde bitki olsa, tasarimi dogadan esinlense ne ise yarar. boyle sacmalik duymadim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gamlı baykuş ~ 6 ay önce
Biyofilik tasarım mı :) istanbul airport? He tamam otobana domuzlar danalar felan fırlıyor hani o açıdan biyofilik kanımca.İroni olsun diye mi yayınlandı bu haber:))))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DK ~ 6 ay önce
Acaba kaç insan hayatını kaybetti yapım sürecinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gül gül:) ~ 6 ay önce
IGA yalancısın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
L. ~ 6 ay önce
Sadece THY'nin ve birkaç uyduruk firmanın uçtuğu meydan. Bu vizyon ile Dünya'nın en iyi meydanları arasına girmesi çok zor, herşey büyüklük değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kesinlikle ~ 6 ay önce
Katılıyorum. İşlevi önemli
kara cahil ~ 6 ay önce
hergün 3 saat yolda gidiş geliş.yemeğe gitmek bile 10 dk.kapılar yine değişiyor,ne anladım bu işten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
oyun ~ 6 ay önce
Oyunu degistirdigi kesin. Turkiye'de tam gaz gitmekte olan sivil havacilik sektorunu haraca baglayip isletme maliyetlerini artirarak guzelce yavaslatti. Saka gibi, Osmanli'daki duraklama-gerileme donemlerini kisa bir periyot icerisinde canli canli yasiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turnikeci ~ 6 ay önce
biz de lale devri doğruya doğru
Yalaza ~ 6 ay önce
Rant havaalanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cevap ~ 6 ay önce
Bu rant havaalanından sonra son voleyi de “ kanal İstanbul” ile vuracaklar.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000