22 Ekim 2019, Salı 13:02:24

İstanbul Havalimanı kışa hazır

Kış ayının yaklaşması nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Meteorolojik Acil Durum Komitesi Genelgesi (MADKOM) kapsamında toplantı yapıldı.
  • yani hava tarafındaki fonksiyonel alanların büyüklüğü havalimanı işletmecisi ile yer işletmecilerin koordineli çalışmasını gerektirir. Görüldüğü kadarı ile makine parkı geniş alanda çalışacak makine tiplerini gösteriyor. Köprüler ve uçak park bölgelerinde daha küçük ve bu amaca işlevsel makinelere de ihtiyaç var. Pisti açık tutmakla birlikte uçakların iniş ve kalkışlarda kullandığı taxi yollarıda önemli hatta kürediğiniz karı o mahalden uzaklaştıramadığınızda da halen o güzergah açık ve fonksiyonel değildir. Bahsetmeden geçemeyeceğim bir kaç konu daha var, koordinasyon merkezi çalışmalarında bilgi ve tecrübeye bağlı doğru karar alınmasının yanında paydaş faktörlerin de aynı fikir ve aksiyon içinde olmaları ve pozitif iletişmleri de çok önemlidir ! Müdahale zamanlaması ve sıralaması ; Meteorolojik şartların gerektirdiği aksiyonu 5 dk erken almak veya geciktirmek bile çok önemlidir. de / anti icing çalışmaları koordinasyonu, kimyasal ön hazırlıkları,icing istasyonlarının işlevselliği/.
  • Metindeki ifadeler ile araçların brand new görünüşleri arasında tezat var, operatörlerin bir an önce makinelere çıkıp senaryolara göre çalışmaları lazım. Havalimanlarında ( meteorolojik ) buradaki özelinde de karla mücadeleler işletmeci, yer işletmeler , havayolları ve bunların dışındaki karayolu, belediye ve servislere kadar uzanan bir birlikte çalışmaları kapsar. Hatta IGA'nın lokasyonunu dikkate aldığımızda hotel konaklama süreçlerini dahi toplam çözümün içine katmak gerekir. Bu mücadele de en önemli faktörler ; bulutun hacimsel büyüklüğü ile sıcaklığı, rüzgar ve hamle şiddetleri, zeminin negatiflikleri, etkin olacağı günlük saat dilimleridir. İşletmeci; hem kurumsal hem de personel yönünden tecrübeli, bilgili, hazır ve gayretli olmalıdır. 350 / 126 sayısal verilerinin çokda güvenli olduğunu sanmıyorum, bunları vardiya ve işbölümü niteliklerine göre ayırdığınızda yetersiz kaldığınız görevler bile olacaktır.Pistler , taxi yolları, park pozisyonları ve yer işletmecilerin /..
  • En ufak rüzgarda uçaklar zor iniyor ne yaparsanız yapın boş tek kurtarıcı ATATÜRK başka çare yok
  • bir, ekipler alana nasıl gelecek; iki , bu açık otoparkın durumu ne olacak?
  • Yaaa basın yanlardan deniz suyunu.. giderlerden yine denize gitsin.. Uuufff amma uzattınız..
  • İstanbul havalimanı kışa hazır günün fıkrası ,rüzgar esince de kamyonlar piste paralel çekersiniz rüzgarı engeller
  • Kışa hazırlık yerden kar küremekten ibaret sanıyorlar ssnırım
  • Arkadaşlar kimse kimseyi küçümsemesin doğru karadeniz üzerine tapılması büyük bir hata geçen kış 7 adet uçak kalkdığı zamanlarda araçlar yetişemiyordu ve kar yağıyor temizleniyor yine kâr oluyor ve bu durum inşllah olmaz tuzlama yapılırsa asfalta zarar verir herşeyin hayırlısını dileyelim önce can gğvenliği hep birlikde bu zorlukları aşrız inşllh
  • He he.. göreceğiz kış gelince.. şimdi sanki herşey yolunda da bir de kışa hazırlarmış mış mış..!
  • Arkadaşlar iga kış mevsiminde sınıfta kalacak ve fatura THY ve Tgs çalışanlarına çıkacak ayrıca Altur servislerine dikkat etmek lazım

Kış ayının yaklaşması nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Meteorolojik Acil Durum Komitesi Genelgesi (MADKOM) kapsamında toplantı yapıldı. Toplantıda havalimanlarındaki kış hazırlıkları konuşuldu. SHGM Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Yüksek yaklaşan kış sezonu öncesi ilk incelemelerini İstanbul Havalimanı’nda yaptı.

MADKOM kapsamında SHGM Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Yüksek başkanlığında düzenlenen toplantıya, havaalanı işletmecileri, havayolu işletmeleri, yer hizmeti kuruluşları, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı temsilcileri katıldı.

Havaalanlarındaki uçuş operasyonlarını olumsuz yönde etkileyecek olağan dışı meteorolojik şartların etkilerini azaltmak veya önceden belirleyerek gerekli önlemleri almak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda, mevzuat düzenlemeleri, havalimanlarındaki 2019-2020 kış hazırlıkları, yer hizmeti kuruluşlarının faaliyetleri, yolcuların havalimanlarına ulaşımı ve önümüzdeki döneme ait meteorolojik beklentileri görüşüldü.

İstanbul Havalimanı kışa hazır

Toplantıda, İstanbul Havalimanı’nda kışın yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuşların aksamaması için tüm önlemlerin alındığı söylendi. Kış sezonunda İstanbul Havalimanı’nda olumsuz bir durumun yaşanmayacağını söyleyen İstanbul Havalimanı Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış, "Havalimanımızın fonksiyonel olarak işleme devam edecek bütün alanlarında karla mücadele yapacak, havalimanımızı uçuşa kapatmayacak kadar gücümüz var. Bu gücü ayakta tutacak yetişmiş personelimiz mevcut. Bu bağlamda biz önümüzdeki kış sezonuna hazırız" dedi.

350 personel 150 araç ile çalışma yapılacak

Kış aylarında yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuşların aksamaması için İstanbul Havalimanı’nda 350 personel ve 150 son teknoloji araçlarla kar çalışması yapılacak. İGA yetkilileri ayrıca kar temizleme işlerinde görevlendirdiği personele eğitim verdi. Ayrıca bu eğitimler her yıl periyodik olarak yenilenecek. Ozan Karakış, İstanbul Havalimanı'ndaki kış ayı planlaması için yakın paydaşlarla beraber Toronto, Şikago, Atlanta, Washington, Stockholm, Tromso ve Frankfurt gibi havalimanlarını ziyaret ettiklerini belirterek, "Bu havalimanlarının kış mücadele ekipmanlarını, prensiplerini, prosedürlerini yakından inceledik. Yerinde onlarla da istişare ettik. Sonunda bizim ortaya çıkardığımız kış operasyonununu yönetim prosedürlerini başta işverenimiz ve aslında bizim büyük ağabeyimiz olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile istişare ettik. Yurt dışındaki bu kıymetli havalimanlarının tecrübeli yöneticileriyle de istişare ettik. Sonunda anladık ki bizim planımız, sahaya uygulayacağımız prosedür bizim için en ideali olan ve üzerinde hazırlık yaptığımız, eğitim gördüğümüz prosedür. Havalimanımızın fonksiyonel olarak işleme devam edecek bütün alanlarında karla mücadele yapacak, havalimanımızı uçuşa kapatmayacak kadar gücümüz var. Bu gücü ayakta tutacak yetişmiş personelimiz mevcut. Bu bağlamda önümüzdeki kış sezonuna hazırız. Havalimanımız herhangi bir uçuş aksaklığına maruz kalmadan operasyonuna devam edecek" ifadelerini kullandı.İstanbul Havalimanı kışa hazır

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

eğrisi - doğrusu ~ 11 ay önce
yani hava tarafındaki fonksiyonel alanların büyüklüğü havalimanı işletmecisi ile yer işletmecilerin koordineli çalışmasını gerektirir. Görüldüğü kadarı ile makine parkı geniş alanda çalışacak makine tiplerini gösteriyor. Köprüler ve uçak park bölgelerinde daha küçük ve bu amaca işlevsel makinelere de ihtiyaç var. Pisti açık tutmakla birlikte uçakların iniş ve kalkışlarda kullandığı taxi yollarıda önemli hatta kürediğiniz karı o mahalden uzaklaştıramadığınızda da halen o güzergah açık ve fonksiyonel değildir. Bahsetmeden geçemeyeceğim bir kaç konu daha var, koordinasyon merkezi çalışmalarında bilgi ve tecrübeye bağlı doğru karar alınmasının yanında paydaş faktörlerin de aynı fikir ve aksiyon içinde olmaları ve pozitif iletişmleri de çok önemlidir ! Müdahale zamanlaması ve sıralaması ; Meteorolojik şartların gerektirdiği aksiyonu 5 dk erken almak veya geciktirmek bile çok önemlidir. de / anti icing çalışmaları koordinasyonu, kimyasal ön hazırlıkları,icing istasyonlarının işlevselliği/.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eğrisi - doğrusu ~ 11 ay önce
Metindeki ifadeler ile araçların brand new görünüşleri arasında tezat var, operatörlerin bir an önce makinelere çıkıp senaryolara göre çalışmaları lazım. Havalimanlarında ( meteorolojik ) buradaki özelinde de karla mücadeleler işletmeci, yer işletmeler , havayolları ve bunların dışındaki karayolu, belediye ve servislere kadar uzanan bir birlikte çalışmaları kapsar. Hatta IGA'nın lokasyonunu dikkate aldığımızda hotel konaklama süreçlerini dahi toplam çözümün içine katmak gerekir. Bu mücadele de en önemli faktörler ; bulutun hacimsel büyüklüğü ile sıcaklığı, rüzgar ve hamle şiddetleri, zeminin negatiflikleri, etkin olacağı günlük saat dilimleridir. İşletmeci; hem kurumsal hem de personel yönünden tecrübeli, bilgili, hazır ve gayretli olmalıdır. 350 / 126 sayısal verilerinin çokda güvenli olduğunu sanmıyorum, bunları vardiya ve işbölümü niteliklerine göre ayırdığınızda yetersiz kaldığınız görevler bile olacaktır.Pistler , taxi yolları, park pozisyonları ve yer işletmecilerin /..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnanmam ~ 11 ay önce
En ufak rüzgarda uçaklar zor iniyor ne yaparsanız yapın boş tek kurtarıcı ATATÜRK başka çare yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ekipler ve terminali hazır mı? ~ 11 ay önce
bir, ekipler alana nasıl gelecek; iki , bu açık otoparkın durumu ne olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pehhhhh ~ 11 ay önce
Çok ta Gigi. Nasıl gelirsen gel
Offfff ~ 11 ay önce
Yaaa basın yanlardan deniz suyunu.. giderlerden yine denize gitsin.. Uuufff amma uzattınız..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hazırdır kesin ~ 11 ay önce
İstanbul havalimanı kışa hazır günün fıkrası ,rüzgar esince de kamyonlar piste paralel çekersiniz rüzgarı engeller

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuzey ~ 11 ay önce
Kışa hazırlık yerden kar küremekten ibaret sanıyorlar ssnırım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Geçen kış ~ 11 ay önce
Arkadaşlar kimse kimseyi küçümsemesin doğru karadeniz üzerine tapılması büyük bir hata geçen kış 7 adet uçak kalkdığı zamanlarda araçlar yetişemiyordu ve kar yağıyor temizleniyor yine kâr oluyor ve bu durum inşllah olmaz tuzlama yapılırsa asfalta zarar verir herşeyin hayırlısını dileyelim önce can gğvenliği hep birlikde bu zorlukları aşrız inşllh

Yanıtla

Kalan karakter 1000
optimist ~ 11 ay önce
Bu mesajı yaz bir kenara, 2-3 ay sonra işleri havale ettiğin allaha bakalım ne diyeceksin inşallah, maşallah.
;) ~ 11 ay önce
İşini aşını sevmiyorsan çık işten arkadaşm millete niye gider yapıyorsun
Coğrafya ~ 11 ay önce
Karadeniz değil orası.. balkanlar..
... ~ 11 ay önce
He he.. göreceğiz kış gelince.. şimdi sanki herşey yolunda da bir de kışa hazırlarmış mış mış..!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sınıfta kalacaklar ~ 11 ay önce
Arkadaşlar iga kış mevsiminde sınıfta kalacak ve fatura THY ve Tgs çalışanlarına çıkacak ayrıca Altur servislerine dikkat etmek lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000