01 Mayıs 2022, Pazar 14:41:22

Bakan Karaismailoğlu'dan İstanbul Havalimanı açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada 2 yıl aranın ardından ilk kez kısıtlamasız Ramazan Bayramı’nın kutlandığına dikkat çekerek, İstanbul Havalimanı’nda 30 Nisan’da rekor kırıldığını açıkladı.
  • Metroyı bitmeyecek herhalde. Verin İBB yapsın. Siz beceremiyorsunuz zaten.
  • Havalimanina hat isteriz baganim
  • Uçuş Ekipleri açısından dünyanın en kötü havalimanı… insana verdiğiniz değer “sıfır” sayın Bakan.
  • İga ile ilgili açıklamaları neden hep bakan yapıyor. İganın basın sözcüsü yok mu? Neyi savunmaya çalışıyor anlamış değilim. Bırak iga konuşsun
  • Buy Bakan, ilgili olduğu konuda bile konuşmaktan bihaber. Herşeyden önce (yukarıdaki haber yazıya göre) IST hem 2022 Ocak ayında 37 milyon, hem de 2022'nin ilk 3 ayında 11.400.000 yolcu ağırlamış olabilir? 2021 yılında da nasıl 75.7 yolcu ağırlamış olabilir? Sallıyor desem, bu kadarı olmaz. Üstelik bir de ACI raporlarını referans göstermekte. IST Havalimanı 2021 yılında toplam olarak 37 Milyon küsur yolcu ağırlamış (ve Avrupa'nın en yolcu yoğun havalimanı olmuş...) ve bunun içinde yer alan 26 Milyon küsur dış hat yolcusu ile dünyada en kalabalık dış hat yolcusu olan 2. havalimanı olmuştur.
  • uçak toplu taşıma değildir.
  • Metro nerde metro bir türlü gelemedi yıllar oldu
  • Sayın Karaismailogulları birde bu Onur air ne olacak el atmayı düşünürmüsün, Shgm denilen kurumunu devreye koyabilirmisin, Yoksa aynı Bora jet, Atlas jet, gibi iş bitince mi yapacak bişey yok diyeceksiniz.Yazık degilmi çalışanlara emekçilereLütfen biraz elinsaffff.......
  • Ataturk havalimanina inersin
  • Vip terminalinin guneyinde lux bir hangar yapildi uzerinde CENGIZ havacilik yaziyor. icerisine 3 tane 737 sigar,,, hergun onunden gecerken derin dusuncelere daliyorum kim bu CENGIZ bu kadar parayi nerden bulmus ? Merak ediyorum

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada 2 yıl aranın ardından ilk kez kısıtlamasız Ramazan Bayramı’nın kutlandığına dikkat çekerek, İstanbul Havalimanı’nda 30 Nisan’da rekor kırıldığını açıkladı.

Pandeminin ardından ilk kez günlük olarak bin 301 iniş-kalkış gerçekleştiğini, 195 bin 640 yolcunun da seyahat ettiğini bildiren Bakan Karaismailoğlu, 1 Mayıs’ta da bin 226 uçuş olmasının, 186 bin 500 yolcunun da seyahat etmesinin planlandığını açıkladı.

“DÜNYA GENELİNDE VE ÜLKEMİZDE YOLCU SAYISI BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALDI”

Pandeminin uçuşları etkilediğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Dünyada 2020 yılında etkili olan salgın sonrasında havacılık en çok etkilenen sektörlerin başında yer aldı. Dünya genelinde ve ülkemizde yolcu sayısı büyük ölçüde azaldı. Yaptığımız yatırımlar ve aldığımız tedbirler bu süreçteki toparlanmada önemli rol oynadı. Pandemi döneminde İstanbul Havalimanı Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI World) tarafından 2021 yılında dünyanın en yoğun ikinci havalimanı seçildi. 2021 yılında yüzde 76,4 oranındaki artışla 75,7 milyon yolcu ağırlamayı başardı” ifadelerini kullandı.

İLK ÇEYREKTE 11 MİLYON 414 BİN YOLCU HAVALİMANINI KULLANDI

İstanbul Havalimanı’nın ACI Europe’un raporuna göre de 2022 yılının ocak ayında 37 milyon yolcuya ev sahipliği yaparak Avrupa’nın en yoğun havalimanı olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “2022’nin ocak-mart döneminde ise İstanbul Havalimanı’nda iç hatlarda 20 bin 985, dış hatlarda 60 bin 891 olmak üzere toplamda 81 bin 876 uçak trafiği gerçekleşti. İç hatlarda 2 milyon 923 bin, dış hatlarda 8 milyon 490 bin yolcu seyahat etti. Toplamda ise 11 milyon 414 bin yolcu İstanbul Havalimanı’nı kullandı” değerlendirmesinde bulundu.
Mega projeler arasında yer alan İstanbul Havalimanı’nın yap-işlet-devret modeliyle yapıldığını kaydeden Karaismailoğlu, devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yapılan İstanbul Havalimanı’nın rekorlar kırmaya devam edeceğine işaret etti.

"HAVACILIK SEKTÖRÜNDE YATIRIMLAR DEVAM EDECEK"

Havacılık sektöründeki yatırımların devam edeceğine vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, 14 Mayıs’ta Rize-Artvin Havalimanı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağını vurguladı. 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı ile havacılık sektörünün geleceğini planlandıklarını belirten Karaismailoğlu, “Hızla büyüyen ülke ekonomisi ve turizmini destekleyen 57 havalimanıyla Türkiye yoğun bir havalimanı şebekesine sahiptir. Bu rakam, 2053 yılına kadar 61’e yükselecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu'dan İstanbul Havalimanı açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Metro ~ 3 ay önce
Metroyı bitmeyecek herhalde. Verin İBB yapsın. Siz beceremiyorsunuz zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dolmuş şoförü ~ 3 ay önce
Havalimanina hat isteriz baganim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçuş Ekipleri ~ 3 ay önce
Uçuş Ekipleri açısından dünyanın en kötü havalimanı… insana verdiğiniz değer “sıfır” sayın Bakan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sözcü ~ 3 ay önce
İga ile ilgili açıklamaları neden hep bakan yapıyor. İganın basın sözcüsü yok mu? Neyi savunmaya çalışıyor anlamış değilim. Bırak iga konuşsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 3 ay önce
Buy Bakan, ilgili olduğu konuda bile konuşmaktan bihaber. Herşeyden önce (yukarıdaki haber yazıya göre) IST hem 2022 Ocak ayında 37 milyon, hem de 2022'nin ilk 3 ayında 11.400.000 yolcu ağırlamış olabilir? 2021 yılında da nasıl 75.7 yolcu ağırlamış olabilir? Sallıyor desem, bu kadarı olmaz. Üstelik bir de ACI raporlarını referans göstermekte. IST Havalimanı 2021 yılında toplam olarak 37 Milyon küsur yolcu ağırlamış (ve Avrupa'nın en yolcu yoğun havalimanı olmuş...) ve bunun içinde yer alan 26 Milyon küsur dış hat yolcusu ile dünyada en kalabalık dış hat yolcusu olan 2. havalimanı olmuştur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 3 ay önce
Türkçe konuşabilsen neler anlatıcaksın da konuşamıyorsun.
Hakli ~ 3 ay önce
Adam hakli beyler, kimse metnin icerigini dikkatli okumamis. Birbiri ile celisen rakamlar var. Ammavelakin sasiriyor muyuz bu duruma?
ebabil ~ 3 ay önce
uçak toplu taşıma değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
değil zaten. ~ 3 ay önce
Kesinlikle değil zaten, bakana göre tren hiç değil. Mesela geçen Siemens hızlı treni evin önüne parkettim.
Goygoy ~ 3 ay önce
Metro nerde metro bir türlü gelemedi yıllar oldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havaist ~ 3 ay önce
Havaist gibi yandaş bir kurumun biraz saha doyması gerekiyor ondan sonra belki gelir
Havaist ~ 3 ay önce
İbb iştirakine ait
Havaist ~ 3 ay önce
Bakanlığa ait
yuh! ~ 3 ay önce
elinizin altında internet var ama at gözlüğünüzü çıkarmaya eriniyorsunuz! havaist İBB iştiraki olan Otobüs A.Ş. ye ait bir kuruluştur. cok zor değil ya gir google'a havaist kimin diye sor!
Ky774 ~ 3 ay önce
Sayın Karaismailogulları birde bu Onur air ne olacak el atmayı düşünürmüsün, Shgm denilen kurumunu devreye koyabilirmisin, Yoksa aynı Bora jet, Atlas jet, gibi iş bitince mi yapacak bişey yok diyeceksiniz.Yazık degilmi çalışanlara emekçilereLütfen biraz elinsaffff.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kisin ~ 3 ay önce
Ataturk havalimanina inersin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayin bakan ~ 3 ay önce
Vip terminalinin guneyinde lux bir hangar yapildi uzerinde CENGIZ havacilik yaziyor. icerisine 3 tane 737 sigar,,, hergun onunden gecerken derin dusuncelere daliyorum kim bu CENGIZ bu kadar parayi nerden bulmus ? Merak ediyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000