03 Temmuz 2010, Cumartesi 08:35:32

Gazipaşa'yı bekleyen tehlike

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni Turizmdebusabah sitesinde yazdığı köşe yazısında Gazipaşa'nın bölge turizmine yarar değil zarar yaratacağını düşünerek köşesine Gazipaşa Havaalanı'nı taşımış. İşte o yazı;
  • Bu yazıyı yazan bir gazeteci olamaz, çok gereksiz ve cahilce yazılmış
  • Tüm yorumcuların yazılarını okuyup acilen tatile çıkmalısınız. Yorumcu arkadaşların yazıları olmasa ne demek istediğinizi anlamak mümkün değil...
  • Sn yazar tur şirketleri turist olarak getirdikleri yolcuları kendi otobüsleri ile otellere nakil etmektedirler(siz benden daha iyi bilirsiniz bu durumu..)..Küçük düşünen turlar sizin dediklerinizi düşünebilirler ama uygulayamazlar çünkü bilinen bir gerçek varki ,Avrupa ülkelerinde ki tatil sitelerinin forumları sizi yönlendiren AYT lobisinden daha güçlüdürler(siz bunu da benden iyi bilirsiniz)...Sonuç olarak şimdiye kadar yazmamışsınız bundan sonra da yazmazsanız memnun oluruz Gazipaşalılar olarak...
  • gazipaşa'dan kaş'a turist taşıyacak tur operatörü olacağını sanmam. adam illede tek bir yerden taşıyayım derse, gazipaşa yerine dalaman'dan taşır yolcuyu. çok zorlama bir yazı olmuş açıkçası. icf lobisi işi buraya kadar abartmamalı. neredeyse ist-antalya arasındaki mesafe kadar yolu otobüsle götürebileceklerini iddia etmek mantık ve insaf sınırlarının dışındadır. açılsın havaalanı, insin pervaneli uçaklar, millette rahat rahat kuşadası, pamukkale, kapadokya turlarına gtsin uçakla eziyet çekmeden 1 saat bile sürmeden....
  • Sanırım yazıyı yazan sayın gazetecimiz; maliyet hesabını sadece ödemiyecekleri açısından düşünüyor. Ekstra ödeyeceklerini hesaba katmıyor. Gazipaşadan Kemere turisti ışınlayacak değiliz herhalde onunda bir maliyeti var ve emin olsunki uçağın konma maliyetinden çok daha fazla olur. Ha havaalanı işletmecisi bunu sübvanse ederse ona denecek söz olmaz. Ama bu havaalanının da kapasitesi belli zaten. Karşılaştırdığımız İST ile SAW değilki!!!!
  • Bu endişeye, paket tatil reklamlarında, yolda geçecek süreleri oteldeki gün sayısına dahil edilmesi olasılığını da ekleyebiliriz. Düşük maliyet sağlayabilmek adına Türk turizminin adının kirletilmemesi dileğiyle..
  • Sn.Yeni güzel yazmış ancak AYT ve GZP havalimanı arası yaklaşık otobüsle 2-2,5 saat bunun birde Kemer tarafı var o da GZP'den 3,5-4 saat.Eğer bir tur otoperatörü uçak sırf 10-15€ ucuz diye GZP -Kemer arasındaki yaklaşık 20€ bir maliyete razı oluyorsa bu operatördeki arkadaşların operasyon bilgilerini ve hesap bilmediklerini düşünmek gerekir.Eğer maksat maliyetse kesinlikle Alanya ve Side yolcusu dışında buraya yolcu getirmek mantıklı değil.
  • Son derece doğru bir yazı. Tur operatörleri ve Uçak şirketleri her zaman ceplerine girecek paraya bakarlar.Onun içinde misafirler hep eziyet çeker. Gazipaşa Alanya arası bile henüz yol bakımından son derece yorucu bir yapıya sahip, birde buradan insanları otobüslerle Kemer tarafına transfer etmeye kalkışırsanız vay tatile gelen misafirin haline. Bunun adı o zaman "kaş yapacağız derken göz çıkarmak olmaz mı" diye düşünüyorum. Türk'ün aklı sonradan gelirmiş bu sefer baştan gelsin. Yazık olur...Bu konuda turizmcilerin ve özellikle bakanlığın gerekli çalışmaları yapması gerekir. Hatta bir an önce Antalya Alanya arasında hızlı tren projesi devreye girmelidir işte o zaman bir çok sorun kendiliğinden çözülecektir.

Gazipaşa Havalimanı ve bölgeyi bekleyen tehlike!

Tartışmaların odağı olan pistin iniş ve kalkış güzergâhındaki teknik konulardaki risk konusu bir yana, bana göre eğer sağlıklı bir planlama yapılmazsa bölge turizmini bir başka büyük tehlike daha bekliyor.
 
Sağ sol çatışmalarının en yoğun olduğu dönemlerdi.

Bölgenin en çetin ilçeleri arasındaydı Gazipaşa...

Çıkan olaylar yüzünden bazıları Gazipaşa'ya küçük Moskova bile derdi!

Artık küçük Moskova'nın havalimanı var.

Teknik olarak uygundu, değildi gibi tartışmalar olanca harareti ile devam ededursun... İlk uçak deneme amaçlı da olsa alana indi bile...

İnişi gerçekleştiren teknik ekibin hazırlayacağı geniş rapor sonrasında sanırım uçuşlara açılma konusu netlik kazanacak.

Bugüne kadar bir Alanyalı olarak, objektif olmayacağımı da düşünerek tartışmalara hiç katılmadım. Olumlu veya olumsuz yazı da yazmadım.

Ancak tartışmaların odağı olan pistin iniş ve kalkış güzergâhındaki teknik konulardaki risk konusu bir yana, bana göre eğer sağlıklı bir planlama yapılmazsa bölge turizmini bir başka büyük tehlike daha bekliyor.

Bazen gözümüzün önüne perdeler geriliyor ve gerçekleri göremiyoruz.

Söz konusu kendi menfaatlerimiz olduğunda gerçeklerden uzaklaşıyor, kısacası olaylara duygusal yaklaşıyoruz.
Objektif olma konusunda kendime güvenmeme rağmen söz konusu Alanya'nın menfaatleri olunca işin rengi değişiyor.

Eğer Antalya olarak 25 milyon turist hedefi koymuşsak, Gazipaşa veya Alanya'ya yakın bir yere havalimanı yapılmasına kimse karşı çıkmaz, çıkmamalı da. Hatta mümkünse bir havalimanı da Kaş-Demre tarafına yapılmalıdır. Ancak bu işin hesabı, kitabı, uçuş planları çok iyi yapılmalı, Alanya-Antalya arasında misafirlere yaşattığımız eziyeti, Gazipaşa-Kaş arasında yaşatmamalıyız.

Umarız ve dileğimiz odur ki devletimiz ve bu işin altına imza atanlar hata yapmazlar.

Öncelikle Alanyalı hemşerilerim, bu konudaki tüm eleştiri ve önerileri kentin geleceği açısından önemsemelidir. Bugün benim dikkat çekmek istediğim asıl konu uçağın iniş yapıp yapamayacağı değil. Ona muhakkak uzmanlar karar verecektir.

Bir aksilik olmazsa çok yakında yolcular Gazipaşa'ya inmeye başlayacaktır.

Sorun, Gazipaşa uçağına hangi bölgelerin yolcularının bineceğidir.

Diyelim ki Kaş veya Kemer'de tatil yapacak bir yolcu Moskova'dan veya Avrupa'dan tur operatörü tarafından ekonomik diye Gazipaşa Havalimanı'na indirilirse o zaman ne olacak?

Olacağı belli... Göreceksiniz bir süre sonra para kazanmak için fiyat rekabeti işin içine girecek ve Gazipaşa'ya uzak noktalar olan özellikle Kemer sonrası batı ilçelerine tatile gelenler de bu havalimanına inmeye başlayacak. İşte asıl kıyamet o zaman kopacaktır.

Alanya ve çevresi Antalya Havalimanı'na uzak diye Gazipaşa'ya havalimanı yapıyorsak o zaman gelecekte doğabilecek bir başka tehlikenin de hesabını şimdiden yapmak gerekiyor.

Gazipaşa'ya 6-7 saatlik mesafesi olan Antalya'nın batı ilçelerine gelecek olan misafirleri Gazipaşa'ya indirenlere acaba ne gibi yaptırımlar uygulanacak?

Umarım tayyaresine kavuşmaya çalışan vatansever kardeşlerimiz bu soruların yanıtlarıyla da ilgileniyordur.
 

Gazipaşa'yı bekleyen tehlike

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 12 yıl önce
Bu yazıyı yazan bir gazeteci olamaz, çok gereksiz ve cahilce yazılmış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Tüm yorumcuların yazılarını okuyup acilen tatile çıkmalısınız. Yorumcu arkadaşların yazıları olmasa ne demek istediğinizi anlamak mümkün değil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Sn yazar tur şirketleri turist olarak getirdikleri yolcuları kendi otobüsleri ile otellere nakil etmektedirler(siz benden daha iyi bilirsiniz bu durumu..)..Küçük düşünen turlar sizin dediklerinizi düşünebilirler ama uygulayamazlar çünkü bilinen bir gerçek varki ,Avrupa ülkelerinde ki tatil sitelerinin forumları sizi yönlendiren AYT lobisinden daha güçlüdürler(siz bunu da benden iyi bilirsiniz)...Sonuç olarak şimdiye kadar yazmamışsınız bundan sonra da yazmazsanız memnun oluruz Gazipaşalılar olarak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
gazipaşa'dan kaş'a turist taşıyacak tur operatörü olacağını sanmam. adam illede tek bir yerden taşıyayım derse, gazipaşa yerine dalaman'dan taşır yolcuyu. çok zorlama bir yazı olmuş açıkçası. icf lobisi işi buraya kadar abartmamalı. neredeyse ist-antalya arasındaki mesafe kadar yolu otobüsle götürebileceklerini iddia etmek mantık ve insaf sınırlarının dışındadır. açılsın havaalanı, insin pervaneli uçaklar, millette rahat rahat kuşadası, pamukkale, kapadokya turlarına gtsin uçakla eziyet çekmeden 1 saat bile sürmeden....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Sanırım yazıyı yazan sayın gazetecimiz; maliyet hesabını sadece ödemiyecekleri açısından düşünüyor. Ekstra ödeyeceklerini hesaba katmıyor. Gazipaşadan Kemere turisti ışınlayacak değiliz herhalde onunda bir maliyeti var ve emin olsunki uçağın konma maliyetinden çok daha fazla olur. Ha havaalanı işletmecisi bunu sübvanse ederse ona denecek söz olmaz. Ama bu havaalanının da kapasitesi belli zaten. Karşılaştırdığımız İST ile SAW değilki!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Bu endişeye, paket tatil reklamlarında, yolda geçecek süreleri oteldeki gün sayısına dahil edilmesi olasılığını da ekleyebiliriz. Düşük maliyet sağlayabilmek adına Türk turizminin adının kirletilmemesi dileğiyle..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Sn.Yeni güzel yazmış ancak AYT ve GZP havalimanı arası yaklaşık otobüsle 2-2,5 saat bunun birde Kemer tarafı var o da GZP'den 3,5-4 saat.Eğer bir tur otoperatörü uçak sırf 10-15€ ucuz diye GZP -Kemer arasındaki yaklaşık 20€ bir maliyete razı oluyorsa bu operatördeki arkadaşların operasyon bilgilerini ve hesap bilmediklerini düşünmek gerekir.Eğer maksat maliyetse kesinlikle Alanya ve Side yolcusu dışında buraya yolcu getirmek mantıklı değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Son derece doğru bir yazı. Tur operatörleri ve Uçak şirketleri her zaman ceplerine girecek paraya bakarlar.Onun içinde misafirler hep eziyet çeker. Gazipaşa Alanya arası bile henüz yol bakımından son derece yorucu bir yapıya sahip, birde buradan insanları otobüslerle Kemer tarafına transfer etmeye kalkışırsanız vay tatile gelen misafirin haline. Bunun adı o zaman "kaş yapacağız derken göz çıkarmak olmaz mı" diye düşünüyorum. Türk'ün aklı sonradan gelirmiş bu sefer baştan gelsin. Yazık olur...Bu konuda turizmcilerin ve özellikle bakanlığın gerekli çalışmaları yapması gerekir. Hatta bir an önce Antalya Alanya arasında hızlı tren projesi devreye girmelidir işte o zaman bir çok sorun kendiliğinden çözülecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000