19 Ağustos 2013, Pazartesi 08:22:58

ESKİ TİP PASAPORTU OLANLARA ŞOK HABER!

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından alınan karar uyarınca tüm dünyada 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılacak olan eski tip pasaportlar, bazı ülkeler tarafından kabul edilmemeye başlandı.
  • Yani özel, yani yeşil, yani devlete 1,2,3 dereceli görevlerde bulunan çalışanlarına o da talep ettikleri halde verilir. Süresi standart 5 yıldır. Detaylı bilgi için bakınız egm.gov.tr. Yanlız anlamadığım bir konu var. Dünyada standart, nerede ise tüm pasaportların rengi kırmızı da bu niye yeşil? Bunu Amerikalı pasaport kontrolü yapanlar da anlayamamış olmalılar ki, adamların önüne yeşil renkli kabı olan pasaport ile gidince seni daha fazla sorguluyorlar. Önceden giriş çıkış yaptıysan çok sorun değil de, ilk kez gidiyorsan açıklama dinlemek zorunda olmadığını düşünen memura anlat anlatabilirsen. Yani tek eski yeşiller sorunlu değil, bir de yeni yeşillerde sıkıntılı. Dünya nasıl çözmüş acaba? Güçlü devlet olmak yetiyor olmalı.
  • Kontuarlarda check-in işlemlerinde, API girişleri manuel yapılıyor bu pasaportlar için, ve defalarca ukalaca, işlemlerinin neden bu kadar uzun sürdüğünü soran yolculardan" beceremiyorsanız başkası gelsin" şeklinde tavırlarına muhatabız.Bir an önce yeni pasaportlara geçmesi gerekiyor, hala direniyorlarsa da son dakikada kontuara kalmamalarını öneriyoruz.
  • Artık kısa süreli çipli pasaport vermekten vazgeçsinler.2 tercihli olmalı.5 yada 10 yıllık.Eskisi gibi süre uzatımının mümkün olmadığı hatırdan çıkmamalı.
  • Hususi pasaporta para mi almaya basladilar? Pasaport ucreti disinda odeme yapilmiyor bildigim kadariyla ama...
  • sımdı ben 10 yıllık hususı pasaport aldım. o kadar para verdım ıptal mı olucak yoksa devlet ucretsız degısım mı yapıcak?

Türk vatandaşlarının elinde bulunan ve geçerllik süresi henüz bitmeyen eski tip pasaportlarla seyahate çıkan vatandaşlar, Ukrayna başta olmak üzere bazı ülkeler tarafından, sınır kapılarında sıkıntı yaşıyor. Rusya Federasyonu sınır polisi de, okunma zorluğu bulunduğu gerekçesiyle yıpranmış eski tip pasaportları kabul etmiyor.

ÇİPLİ PASAPORT ALIN

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri vatandaşların bazı ülkelerde sorunla karşılaşmaması için çipli pasaporta geçmesini tavsiye etti. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından alınan tavsiye kararı uyarınca 2010 yılının Haziran ayında yeni tip çipli pasaport uygulamasına başlanmıştı.

2010’da 1 milyon 526 bin, 2011 yılında 3 milyon 135 bin, 2012 yılında ise 3 milyon 208 bin 500 adet çipli pasaport üretildi. Bu yılın ilk 7 ayında da 1,5 milyon "Umuma mahsus", 350 bin 'Hususi-Yeşil', 39 bin 200 "Hizmet-Gri", bin adet de "Diplomatik" pasaport basıldı. Böylece piyasadaki çipli pasaport sayısı 9 milyon 763 bin 700'e ulaştı. Bunların 8 milyon 50 bin adedi umuma mahsus, geri kalanı da yeşil-gri ve diplomatik pasaporttan oluşuyor. Eski tip pasaportlar tüm dünyada 24 Kasım 2015 tarihi itibarıyla yürürlükten kalkacak.

ESKİ TİP PASAPORTU OLANLARA ŞOK HABER!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

HUSSUSİ ~ 9 yıl önce
Yani özel, yani yeşil, yani devlete 1,2,3 dereceli görevlerde bulunan çalışanlarına o da talep ettikleri halde verilir. Süresi standart 5 yıldır. Detaylı bilgi için bakınız egm.gov.tr. Yanlız anlamadığım bir konu var. Dünyada standart, nerede ise tüm pasaportların rengi kırmızı da bu niye yeşil? Bunu Amerikalı pasaport kontrolü yapanlar da anlayamamış olmalılar ki, adamların önüne yeşil renkli kabı olan pasaport ile gidince seni daha fazla sorguluyorlar. Önceden giriş çıkış yaptıysan çok sorun değil de, ilk kez gidiyorsan açıklama dinlemek zorunda olmadığını düşünen memura anlat anlatabilirsen. Yani tek eski yeşiller sorunlu değil, bir de yeni yeşillerde sıkıntılı. Dünya nasıl çözmüş acaba? Güçlü devlet olmak yetiyor olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YHM ~ 9 yıl önce
Kontuarlarda check-in işlemlerinde, API girişleri manuel yapılıyor bu pasaportlar için, ve defalarca ukalaca, işlemlerinin neden bu kadar uzun sürdüğünü soran yolculardan" beceremiyorsanız başkası gelsin" şeklinde tavırlarına muhatabız.Bir an önce yeni pasaportlara geçmesi gerekiyor, hala direniyorlarsa da son dakikada kontuara kalmamalarını öneriyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
antalyayhm ~ 9 yıl önce
çok doğru valla, kontuarı yetiştircez diye canımız çıkıyor, hem api leri manuel giriyoz, hemde yolculardan hakaret yiyoz
LTBQ ~ 9 yıl önce
Artık kısa süreli çipli pasaport vermekten vazgeçsinler.2 tercihli olmalı.5 yada 10 yıllık.Eskisi gibi süre uzatımının mümkün olmadığı hatırdan çıkmamalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
istanbullu ~ 9 yıl önce
çok doğru
nasil magdur ~ 9 yıl önce
Hususi pasaporta para mi almaya basladilar? Pasaport ucreti disinda odeme yapilmiyor bildigim kadariyla ama...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
magdur ~ 9 yıl önce
10 yıllık 500 kusuratlı verdım. ıptal edılırse gerıye kalan yıllar ıcın extra paramı verıcz yanı?
magdur ~ 9 yıl önce
sımdı ben 10 yıllık hususı pasaport aldım. o kadar para verdım ıptal mı olucak yoksa devlet ucretsız degısım mı yapıcak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no prob ~ 9 yıl önce
Elindeki pasaport bordo olandan ise sorun yok, zaten hepsi çipli.. değiştirin dedikleri lacivert olan eski tip pasaport, o da zaten 2015 te kullanımdan kalkacaktı, sadece biraz erken degiştirmen gerekecek..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000