26 Ağustos 2010, Perşembe 08:33:33

IATA: "HERŞEYE RAĞMEN HAVACILIK BÜYÜYOR"

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, ekonomik krize rağmen havacılık sektörünün gelişmekte olduğunu ve büyümenin en az bu yıl sonuna kadar süreceğini açıkladı.
  • havacılık büyüyor.. havacılık pastası büyürken dilimleri küçülüyor.. karlar düşüyor, büyümeler küçülme halini alıyor, ve havacılık çalışanlarının durumları her geçen gün daha kötüye gidiyor. bu nasıl büyüme ? kimin büyümesi ?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Giovanni Bisignani, sektörün geçen ay da büyüdüğünü ve  kargo taşımacılığıyla birlikte yolcu sayısının artmaya devam ettiğini ve büyümenin yıl sonuna kadar süreceğini söyledi.

Aralarında Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu 230 havayolu şirketini temsil eren örgüt, büyümenin sürmesini “first” ve “business class” biletlerinde artan talebe bağlıyor.

Bisignani, Avustralya’da yaptığı konuşmada, son iki yıldır para kaybetmekte olan havayolu şirketlerinin bu yıl 2 buçuk milyar dolar kar ettiğini söyledi. IATA Başkanı hava yolculuğuna talebin Asya, Ortadoğu ve Güney Afrika ülkelerinde arttığını, borç içindeki Avrupa ülkelerindeyse azaldığını bildirdi. Resmi bir ziyaret için Avustralya’da bulunan Giovanni Bisignani, Sidney’de yaptığı konuşmada  geçen ay uluslararası yolcu sayısının yüzde 9, kargo miktarınınsa yüzde 22 oranında arttığını söyledi:Sektörün kâra geçmesinin beklenenden önce  gerçekleştiğini kaydeden IATA Başkanı  hava yolculuğunda en büyük patlamanın Çin ve Hindistan’a görüldüğünü vurguladı.

Sivil havacılık sektöründeki küresel büyümenin yüzde 11 olduğuna dikkati çeken yetkili, Çin’de bu oranının en az yüzde 20 olduğunu ve Hindistan’da da buna yakın bir artış beklendiğini söyledi. IATA Başkanına göre en  fazla  para kazanan havayolu şirketleri de Asya’da.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Başkanı, konuşmasında, hükümetlere sınırlarını yabancı havayolu şirketlerine açmaları çağrısında bulundu. Yabancı şirketlerin iç sefer yapmasına izin verilmemesini çağdışı milliyetçilik olarak niteleyen Bisignani, büyük şirketlerin birleşmelerini önleyen tekelcilik yasalarının da yumuşatılmasını istedi.

1945 yılında kurulan örgütün merkezi Kanada’nın Montreal kentinde bulunuyor. 

 

IATA: "HERŞEYE RAĞMEN HAVACILIK BÜYÜYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
havacılık büyüyor.. havacılık pastası büyürken dilimleri küçülüyor.. karlar düşüyor, büyümeler küçülme halini alıyor, ve havacılık çalışanlarının durumları her geçen gün daha kötüye gidiyor. bu nasıl büyüme ? kimin büyümesi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000