31 Aralık 2010, Cuma 08:39:43

IATA: "HAVACILIKTAKİ TOPARLANMA YAVAŞLADI!"

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu yolcu trafiğindeki güçlü toparlanmanın Kasım’da yavaşladığını açıkladı.

IATA başkanı Giovanni Bisignani düzenlediği basın toplantısında, uluslararası havayolu yolcu trafiğinin kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2, bir önceki aya göre ise 10,1 arttığını belirterek, uluslararası havayolu kargo trafiğinin ise kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 arttığını ifade etti. Bisignani, sektörün toparlanma sürecinde hız değiştirdiğini, ekimde yüzde 9,4 oranında artan Avrupa'daki havayolu yolcu trafiğinin olumsuz hava koşulları ve grevlere rağmen kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 7,3 artış kaydettiğine dikkat çekti.

Yaklaşık 230 havayolu şirketini temsil eden IATA CEO'su Bisignani, beklenenden daha önemli ve hızlı toparlanma gösteren tüm sektörde 2010 yılı için 15,1 milyar dolar tutarında kar beklediklerini ifade ederek, 2011 yılında ise yüksek petrol fiyatları ve Avrupa ekonomisindeki zayıf toparlanma nedeniyle sektördeki karın 9,1 milyar dolara gerileceğini öngördüklerini söyledi.

 
 

IATA: "HAVACILIKTAKİ TOPARLANMA YAVAŞLADI!"

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000