05 Şubat 2019, Salı 14:30:42

Zonguldak Havalimanı'na Germania şoku!

Almanya'dan Zonguldak'a gurbetçileri taşıyan Alman Germania Havayolları iflasını açıklamasının ardından Zonguldak Havalimanı da hava trafiği açısından ciddi sıkıntı yaşayacak.
  • Turk sirketleri hemen devreye girmeli bence.
  • çıkında bir laf edin, THY’nin en ufak haberi olda gırla yorum yazarsınız, dut demiş bülbül olmuşsunuz
  • Hasan Bey oyle bir demec vermiski sanki ILS den once Zonguldak havalimani guvensiz bir limandi gibi olmus. Bence Hasan Bey ILS takildiktan ve testlerden sonra Zonguldak dahada guvenli bir liman olacak yada alternatif sirketlere ve ucak modellerine acilabilcek bir liman olacak deseydi daha iyi olurdu.
  • ILS sistemi devreye girdikten sonra rehavete kapilmamali ve pist uzatma islemleri yapilmalidir.
  • İLS mi biliyor
  • Lufthansa gelsin..
  • İsyanımız kadere yüzümüz gülsün artık.
  • En kısa zamanda THY tarifeli uçaklar seferlere başlar, memleketimiz Cide’ye 2,5 saatte ulaşmanın keyfini süreriz.
  • Ucar
  • Yolcularin Bilet paralar ne olacak, kurtarsınlar bakalım çok bilenler.

Almanya'dan Zonguldak'a gurbetçileri taşıyan Alman Germania Havayolları firması iflasını açıkladı. Firma, havayolu uçuşlarının durduğunu açıkladı. Öte yandan Zonguldak Havaalanı'na 11 Şubat günü aletli iniş sistemi olarak ILS cihazının montajının yapılacak olması bölge halkını umutlandırdı. Böylelikle ILS cihazının montajının ardından pistin uzayıp ve genişletilmesi beklenilmeden uçuşlara başlayacağını belirten THY'den seferlerin yapılabileceğine dair umutlu haber bekleniyor.

Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde bulunan Zonguldak Havaalanı, önümüzdeki Mart ayında gurbetçi yolcusunu ağırlayamayacak. Özellikle Almanya'da yaşayan Zonguldaklı gurbetçi vatandaşlar, Düsseldorf şehrinden direk uçuşla Zonguldak'a iniş yapabiliyordu. Zonguldak Havaalanı'nda bulunan tek uçak firması Germania Havayolları yaşanan ekonomik kriz nedeniyle iflasını açıkladı. İflasın ardından gurbetçi vatandaşlar şok yaşadı.

ZONHAV Yönetim Kurulu Üyesi Recep Kahya ise bilet alan gurbetçi vatandaşlara şu ifadelerle çağrıda bulundu:

"Germania Havayolları uçuşlarını durdurdu. Daha dün öğlen saatlerinde 15 milyon Euro destekle ilgili görüşmeler devam ederken havayolunun internet sitesinden yapılan açıklamada uçuşların durdurulduğu ve mahkemeye iflas müracaatı yapıldığı bildirildi. Bundan sonraki süreçte bilet alan hemşehrilerimizin durumuna gelince; İnsolvenskasseye müracaat edip beklemekten başka çare yok. Eğer herhangi bir yatırımcı Öger Türk Tur'un iflasında olduğu gibi uçakları devralıp uçuşlara devam ederse belki yolcuları ücretsiz taşıyabilir. Bizler de bekleyip konuyu takip edeceğiz. Insolvensvervalter atandığında adresini duyuracağız. Çok üzgünüm.
Zonguldak'a uçan ilk yolcu uçağı olarak ayakta kalmasını isterdim" dedi.

"Uçuşlarını gerçekleştiremeyen yolculardan özür dilerim"

Germania Havayolları CEO'su Karsten Balke, iflas başvurusuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Maalesef, kısa vadeli bir likidite ihtiyacını karşılamak için finansman çabalarımızı başarıyla sonuçlandıramadık. Netice olarak, iflas başvurusunda bulunmaktan başka çaremizin olmadığına çok üzüldük. Elbette özellikle, bu adımın çalışanlarımız üzerindeki etkisine üzüldük. Planlandığı gibi Germania uçuşlarını gerçekleştiremeyen yolculardan özür dilerim" dedi.

1986 yılında kurulan Germania Havayolu, 37 uçağı sahipti. Geçtiğimiz yıl dört milyondan fazla yolcuya hizmet veren firma, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da bulunan 60'tan fazla varış noktasına bağlantılar sunmuştu. Bin 150 çalışanı bulunan şirket geçtiğimiz yıl 370 milyon euro ciro yapmıştı.

Havalimanına en çok şehit cenazesi taşıyan TSK kargo uçağı indi

Bulunduğu konum itibariyle önce uçakların inişi için çevresindeki dağ tıraşlanan havalimanına, ILS cihazının bulunmaması sebebiyle olumsuz hava koşullarında zaman zaman uçuşlar gerçekleştirilemiyordu. Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinden en çok terörle mücadeledeki şehitlerin cenazelerinin indiği havalimanı için 'En çok şehit cenazesi inen' havalimanı yorumu yapılmıştı. Yurt içi seferlerinin de yapılmadığı havalimanı için çok sayıda girişim yetersiz kalmış, havalimanına TSK'ya ait şehit taşıyan kargo uçaklarının haricinde yalnızca Germania firmasına ait yolcu uçağı iniş yapıyordu.

2002'de tek bir uçak inmeden kapatılmıştı

1 milyon metrekare alanda 1991'de yapımına başlanan ve 11 Mart 1999'da dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in açılışını yaptığı Zonguldak Havaalanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce 2002'de yolcu yetersizliği gibi sorunlar nedeniyle tek bir uçak inmeden kapatılmış, 2003 yılında yeniden onarılan havaalanı yeni cihazlarla donatılmıştı. DHMİ Genel Müdürlüğünce 18 Ağustos 2006'da Zonguldak Havaalanı'nın işletmeye açılmasına yönelik karar alınmıştı. İhaleye katılan iki firmadan Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş., 25 yıllığına işletme hakkına sahip olmasının ardından büyük yolcu uçaklarının da iniş ve kalkış yapabilmesi amacıyla 2008 yılının Nisan ayında havaalanının çevresindeki 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın tıraşlanılmasına başlanmıştı.

Geçen yıl 4 Mayıs günü Zonguldak Havaalanı'na Germania firmasına ait yolcu uçağı sezonun ilk seferini yapmıştı. 135 yolcu ile Düsseldorf'dan Zonguldak’a gelen uçak, 95 yolcu ile geri dönüş yapmıştı. 2 Ekim 2018 günü yaşanan olayda da Almanya'ya kalkış öncesi taksi manevrası sırasında tekerleği toprağa saplanan yolcu uçağı 4 saatlik çalışmasının ardından kurtarılmıştı.

ILS'nin montajı yeni bir umut

Zonguldak Havaalanına uçulmaması için “Mania” olarak gösterilen Aletli İniş Sistemi (ILS) cihazının Zonguldak Havaalanına takılması için gerekli alt yapı çalışmaları biterken İtalyan firma 11 Şubat Pazartesi montajına başlanacağı öğrenildi. Germania Havayollarının iflasını açıklamasının ardında bölge halkı ILS cihazının 11 Şubat Pazartesi günü montajının başlayacak olmasıyla umutlandı. Alt yapı çalışmalarının bittiğini ifade eden Zonguldak Havaalanı Müdürü Hasan Özşahin, firma yetkililerinin 11 Şubat Pazartesi günü cihazın montajlama çalışmasının başlayıp 15 gün içinde cihazın tamamen takılacağını vurguladı. Cihazın takılmasının ardından uçuş kontrolü için tam donanımlı uçakla deneme uçuşu yapılacağı, akabinde de Zonguldak Havaalanının güvenli olduğuna dair tüm dünyadaki uçuş birimlerine duyurulacağı belirtildi. Türk Hava Yolları, ILS cihazının takılmasının ardından pistin uzayıp ve genişletilmesi beklenilmeden uçuşlara başlayacağını belirtmişti. Vatandaşlar, yeni sezonun başladığı Mart-Nisan ayında seferlerin başlayacağını umuyor. 

Zonguldak Havalimanı'na Germania şoku!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Turk ~ 2 yıl önce
Turk sirketleri hemen devreye girmeli bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
la içimizdeki almanlar ~ 2 yıl önce
çıkında bir laf edin, THY’nin en ufak haberi olda gırla yorum yazarsınız, dut demiş bülbül olmuşsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
—- ~ 2 yıl önce
Bize ne Alman hava yollundan Tek üzüleceğim işsiz kalan kabinciler, pilotlar. Bunlar iş bulurlar. En çok üzüleceğim Zonguldak havalimanı ve emekçileri.
Hasan Bey ~ 2 yıl önce
Hasan Bey oyle bir demec vermiski sanki ILS den once Zonguldak havalimani guvensiz bir limandi gibi olmus. Bence Hasan Bey ILS takildiktan ve testlerden sonra Zonguldak dahada guvenli bir liman olacak yada alternatif sirketlere ve ucak modellerine acilabilcek bir liman olacak deseydi daha iyi olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tulgar ~ 2 yıl önce
ILS sistemi devreye girdikten sonra rehavete kapilmamali ve pist uzatma islemleri yapilmalidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Salyukova ~ 2 yıl önce
200 m. ek yapılsa yeterdi.Şu an 1.800 m. sadece 319 gelebilir.320'ye firsat açılmış olur.Pistin kuzey tarafı uzatmak için müsait.Keşke LOC vericisi montajından önce başlansaydı çünkü o tarafa montaj yapılacak.
Millet ~ 2 yıl önce
İLS mi biliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lufthansa ne diye duruyor? ~ 2 yıl önce
Lufthansa gelsin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yok daha neler ~ 2 yıl önce
Hatt direkt Emirates gelsin. Madem ucuyosun daha yükseklerden uc.
berk Köksal ~ 2 yıl önce
yahu Lufthansa ankara ve izmir seferlerini bile sun express'e devretti ne zonguldağından bahsediyorsun bilmeden etmeden
Çaycuma ~ 2 yıl önce
İsyanımız kadere yüzümüz gülsün artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tarifeli Uçuş ~ 2 yıl önce
En kısa zamanda THY tarifeli uçaklar seferlere başlar, memleketimiz Cide’ye 2,5 saatte ulaşmanın keyfini süreriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 2 yıl önce
Ucar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Germania ~ 2 yıl önce
Yolcularin Bilet paralar ne olacak, kurtarsınlar bakalım çok bilenler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000