27 Ağustos 2017, Pazar 20:41:24

Zeytin Dalı Grubu: 'İddialar gerçekten vahimdir!'

Hava-İş Sendikası yönetimine aday olan Kaptan Pilot İskender Çarkçı'nın önderliğindeki Zeytin Dalı Grubu yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yayımladı.
  • UMARIM PILVAK VE TALPA BASKANLARIYLA YENI HAVAIS BASKANI OLACAGINA INANDIGIM KAPTANIMIZLA, ONU BUNU BEGENMEYIP GELECEKLERINI DUSUNMEYEN KAPTAN ABILERIMIZ ON AYAK OLUR DA OZEL HAVAYOLU SIRKETLERINDE UCAN KABIN VE KOKPIT EKIBININ SENDIKALI OLMASI ICIN BIR MUCADELE BASLATILIR VE DEVLETE BASKI YAPILIR. AYRICA SENDIKALI OLMANIN, HAKLARIMIZA SAHIP OLMANIN NE KADAR ONEMLI OLDUGU OZEL SIRKETLERDE UCANLARA ANLATILMALI, YA MEVCUT IS KANUNA MADDE EKLENIP HAVACILIK DA BU KANUNA EKLENMELI YA DA HAVA IS KANUNU CIKARTILMALIDIR. OZEL HAVAYOLU SIRKETELRINDEKI KOKPIT VE KABIN PERSONELI SENDIKALI OLURSA ISTEN ATILIRSAN TEHDITIYLE KARSI KARSIYADIR, PARALAR ODENMEMEKTE BEGENMEYIORSAN KAPI ORADA BULABILIRSN BASKA SIRKETE GEC DENMEKTEDIR, SOSYAL HAKLAR HICE SAYILMAKTA, SUREKLI STRES VE BASKI ALTINDA UCULMAKTADIR.
  • Bizim sorunlarımızı bizden daha iyi kimse bilemez. Bu nedenle Zeytin dalı grubuna ve Çarkçı kaptana tam destek. Bu fırsatı kaçırmayalım lütfen.
  • Kimler abanttaki otel gezilerine kaçar kere gitti?bir kereden fazla gidenler kimler?
  • The İmam sosyal medya hesabından sendikacılık yapa dursun tahminim seçim sonucu değişmeyecek.Mevcut yönetim bir konuda büyük hata yapıyor, benim bildiğim ama kamuoyunun bilmediği bir soruyu açıklamıyorlar.soru ney mi ; Genel Sekreter neden afaroz edilmiştir ? 3 maddede bunu açıklayacağım. 1) 2013 sendika seçimleri kazanıldıktan sonra yaklaşık 6 ay sendikaya gelip sonrasında haftada 1 yada 2 sefer sendikaya uğramıştır.diğer günler memleketi Çanakkale/Biga da olduğu hgs ve benzin kayıtlarından tespit edilmiştir. 2) Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde (25.dönem) şirket ile bireysel görüşmeler yapıp sendikanın kırmızı çizgilerini,hangi konularda esnek olduğunu,hangi konularda taviz verebileceğini tk tarafına satmıştır.belkide vaad uğrunadır bilinmez. 3) Makam ve mevkisini ahlaksız,aşağılık işler için kullanması (önce Hamdi topçu zamanında işe aldırdığı bir kabin memuruyla ilişki yaşaması ve sonrasında gelen tepkiler üzerine onu bıraktım deyip başka bir kabin memuruyla ilişki yaşaması)
  • uçucuların sendikası uçucuların olmalı. Bir seçimde kokpitten bir seçimde kabinden olmak üzere aday çıkaracağını vaad eden gurup sendikayı sonsuza kadar götürür , İskender kaptan bunu (gurup olarak ) vaadleri arasına koymalı
  • Bu çarkçı askeri kökenli ise ( büyük ihtimalle öyle ) diğer asker kökenlilerin yönettiği yerler gibi yönetir. THK ve TALPA askeri kökenlilerin yönettiği ve işlevsiz hale getirdikleri kurumlara en iyi örnektir. En kötü sivil bunlardan her zaman daha iyi yönetir. Sivil adam dünyayı sorgulayan, daha özgür bir şekilde düşünebilen, modern dünyaya daha açık ve körü körüne itaat etmeyen insandır. Siviller olarak asla bu zihniyetteki insanlarla bir araya gelmemeliyiz gelemeyiz.
  • Ardışık 4 bacaklar kısıtlanmalı. Ardışık gece uçuşları da kısıtlanmalı. Akşam 8 de 4 bacak başlıyor sabah 5 te bitiyor. Havada bozuksa ne SA kalıyor ne multi task. Sabah 4 te mesai başlıyor öğlen 13:00 da bitiyor. Mecburen otelde yatağı görünce bayılıyor insan akşam 6-7 de uyanıyor. Takip eden sabah yine 4 de mesai başlıyor. Akşam 7 de uyanıp tekrar uyumak ise insan işi değil. 2-3 saat uykuyla tempo devam ediyor. Derhal insansız uçaklara geçilsin, ekip planlama da rahatlasın biz de kurtulalım. Maaş alan pilotlar ortadan kalkınca sektörün yarısı zaten huzura erer. Saygılar , bol sabırlar iyi uçuşlar
  • demem o ki proje yok,vaad yok,plan yok vermişler kaptanımıza gazı gir seçime demişler o da giriyor işte.Çarkçi kaptanda haklı onuda benmi düşünücem diyor kim gazı verdiyse o düşünsün. ama bir husus varki mide bulandırıyor.Çarkçı kaptan 64 yaşında önumuzdekı yıl emeklı edilecek.sendikadaki yıllarını yani emeklilik yıllarını sendikada geçirerek üyeye ne verecek bilmiyoruz.Mevcut yönetimin hataları elbet vardır ama ne imzalanan bir sözleşmede nede imzalanan protokolde bir adım ileri atmamış adaylar,sendikanın borçları bitip milyon dolarları olunca sendikaya çöreklenirler.Hadi canım başka kapıya
  • Çarkçı kaptanım projeleriniz nedir?ucus sureleri ile ilgili ve onumuzdeki zamlarla ilgili personele ne vaad ediyorsunuz bunu açıklar mısınız?Başa grcerseniz neler yapacaksınz,kabin ve kokpit size neden oy versin bunları açıklayabilir misiniz?
  • Hocam sendikanın başına artık hakikaten emekçiler gelmeli, uçucu ekip, teknik ekip agırlıklı bir yönetim oluşmalı. Ama merak etmeyin er yada geç bu olacak, ilk icraat da hovarda harcanan paralrın hesabını sormak olacak

Hava-İş Sendikası yönetimine aday olan Kaptan Pilot İskender Çarkçı'nın önderliğindeki Zeytin Dalı Grubu yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yayımladı.

Zeytin Dalı Grubu, gündemdeki tüm iddiaların aydınlatılması gerektiğini belirterek şu açıklamayı yayımladı:

Değerli Basınımız ve Hava İş üyeleri;

Sizlere dürüst, şeffaf gerçek bir sendikacılık taahhüdü ile Hava İş Sendikası yönetimine talip olan Zeytin Dalı Grubu olarak gelişmeler ile ilgili görüşlerimizi aktarmak istiyoruz.

Çalışanların hak ve menfaatlerinin korunup gözetileceği sendikal platform, hukuk dışı, demokrasi dışı, etik dışı yöntemlerin kullanılacağı bir alan değildir. 55 yıllık geçmişi olan Hava İş Sendikasını kamuoyu önünde küçük düşürmeye itibarsız ve değersiz hale getirmeye kimsenin hakkı yoktur. Maalesef son bir haftada basına yansıyan iddialar Hava İş üyesi emekçilerinin haklı talep ve beklentilerinin önüne geçmiş, kamuoyunda yanlış bir izlenimin doğmasına sebeb olmuştur. Hava İş Yöneticileri, haklarındaki bu iddialarla ilgili üyelerini tatmin edecek belgeli ve tutarlı açıklama yapmadan Genel Kurula girmemelidirler. Basındaki "Kamyoncu " söylemlerinden sonra ortaya çıkan bu yolsuzluk iddialarının mutlaka açığa kavuşturulması gerekmektedir.

İddialar gerçekten vahimdir. Üye aidatlarının hoyratça harcanması, mevcudiyeti ve kurucuları tartışmalı şirketlere aktarılması, fahiş ücret ve tazminatların ödenmesi Yönetim tararafından kamuoyuna açıklanmalıdır. Bu sadece vicdani ve ahlaki sorumluluk değil aynı zamanda hukuki bir zorunluluktur.

Sendika Yönetiminin genel kurulu dizayn etmek amacıyla şubelere baskın yapması, delege listelerini, seçim yer ve zamanını belirleme çalışmaları kabul edilemez. Tüzük açıktır ve bu yetkiler Şube temsilcilerine aittir. Halen hangi istasyonun kaç temsilci çıkaracağı, kaç "Kamyoncunun" kurula geleceği açıklanmamıştır.

Mevcut yönetimin yaptıkları ile çalışan kesimde ve kamuoyunda karşılığı kalmamıştır. Adil, dürüst, şeffaf bir Sendika olarak tüm çalışanlarımızı kucaklayacağımızı, mutlu, huzurlu açık ve net bir ortam sağlayarak Hava İş Sendikasını daha yüksek Ufuk'lara taşıyacağımızı bir defa daha vurgulamak istiyoruz. Hava İş hepimizindir ve öyle kalacaktır.

Saygılarımızla

Zeytin Dalı Gurubu adına
Kaptan İskender ÇARKCI

Zeytin Dalı Grubu: 'İddialar gerçekten vahimdir!'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

zeus ~ 1 yıl önce
UMARIM PILVAK VE TALPA BASKANLARIYLA YENI HAVAIS BASKANI OLACAGINA INANDIGIM KAPTANIMIZLA, ONU BUNU BEGENMEYIP GELECEKLERINI DUSUNMEYEN KAPTAN ABILERIMIZ ON AYAK OLUR DA OZEL HAVAYOLU SIRKETLERINDE UCAN KABIN VE KOKPIT EKIBININ SENDIKALI OLMASI ICIN BIR MUCADELE BASLATILIR VE DEVLETE BASKI YAPILIR. AYRICA SENDIKALI OLMANIN, HAKLARIMIZA SAHIP OLMANIN NE KADAR ONEMLI OLDUGU OZEL SIRKETLERDE UCANLARA ANLATILMALI, YA MEVCUT IS KANUNA MADDE EKLENIP HAVACILIK DA BU KANUNA EKLENMELI YA DA HAVA IS KANUNU CIKARTILMALIDIR. OZEL HAVAYOLU SIRKETELRINDEKI KOKPIT VE KABIN PERSONELI SENDIKALI OLURSA ISTEN ATILIRSAN TEHDITIYLE KARSI KARSIYADIR, PARALAR ODENMEMEKTE BEGENMEYIORSAN KAPI ORADA BULABILIRSN BASKA SIRKETE GEC DENMEKTEDIR, SOSYAL HAKLAR HICE SAYILMAKTA, SUREKLI STRES VE BASKI ALTINDA UCULMAKTADIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737 Cpt. ~ 1 yıl önce
Bizim sorunlarımızı bizden daha iyi kimse bilemez. Bu nedenle Zeytin dalı grubuna ve Çarkçı kaptana tam destek. Bu fırsatı kaçırmayalım lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cobretti ~ 1 yıl önce
Kimler abanttaki otel gezilerine kaçar kere gitti?bir kereden fazla gidenler kimler?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
metin akgün ~ 1 yıl önce
The İmam sosyal medya hesabından sendikacılık yapa dursun tahminim seçim sonucu değişmeyecek.Mevcut yönetim bir konuda büyük hata yapıyor, benim bildiğim ama kamuoyunun bilmediği bir soruyu açıklamıyorlar.soru ney mi ; Genel Sekreter neden afaroz edilmiştir ? 3 maddede bunu açıklayacağım. 1) 2013 sendika seçimleri kazanıldıktan sonra yaklaşık 6 ay sendikaya gelip sonrasında haftada 1 yada 2 sefer sendikaya uğramıştır.diğer günler memleketi Çanakkale/Biga da olduğu hgs ve benzin kayıtlarından tespit edilmiştir. 2) Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde (25.dönem) şirket ile bireysel görüşmeler yapıp sendikanın kırmızı çizgilerini,hangi konularda esnek olduğunu,hangi konularda taviz verebileceğini tk tarafına satmıştır.belkide vaad uğrunadır bilinmez. 3) Makam ve mevkisini ahlaksız,aşağılık işler için kullanması (önce Hamdi topçu zamanında işe aldırdığı bir kabin memuruyla ilişki yaşaması ve sonrasında gelen tepkiler üzerine onu bıraktım deyip başka bir kabin memuruyla ilişki yaşaması)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km1 ~ 1 yıl önce
uçucuların sendikası uçucuların olmalı. Bir seçimde kokpitten bir seçimde kabinden olmak üzere aday çıkaracağını vaad eden gurup sendikayı sonsuza kadar götürür , İskender kaptan bunu (gurup olarak ) vaadleri arasına koymalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B737 ~ 1 yıl önce
Bu çarkçı askeri kökenli ise ( büyük ihtimalle öyle ) diğer asker kökenlilerin yönettiği yerler gibi yönetir. THK ve TALPA askeri kökenlilerin yönettiği ve işlevsiz hale getirdikleri kurumlara en iyi örnektir. En kötü sivil bunlardan her zaman daha iyi yönetir. Sivil adam dünyayı sorgulayan, daha özgür bir şekilde düşünebilen, modern dünyaya daha açık ve körü körüne itaat etmeyen insandır. Siviller olarak asla bu zihniyetteki insanlarla bir araya gelmemeliyiz gelemeyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlk önce... ~ 1 yıl önce
Sanırım ilk önce insanın kökenine değil nasıl bir kişi olduğuna bakmalıyız. Kanımca ifadeniz maalesef talihsiz bir yaklaşım içeriyor. Zira o şunlardan bu bunlardan diyerek ayırım ve hatta genelleme yapılınca yine maalesef kimseye faydası olmuyor. Basit bir işçi çocuğu (ve özel uçuş okulunda lisans almış olan bir sorumlu kaptan) olarak bugüne kadar hayatımda maruz kaldığım davranış şekli başkalarına nasıl davranmamam ya da davranmam gerektiğini öğretti. Ve bunu nasıl ben yapabiliyorsam başkaları da yapar. Bu yüzden kişileri kökenine değil oldukları hallerine bakalım derim. Bu bağlamda Çarkçı Kaptan'ın başarılı olmasını dilemekten başka bir seçenek de kalmıyor.
Sivil 777 ~ 1 yıl önce
Çarkçı Kaptanı şahsen tanımıyorum, ancak en azından Tatlıbal gibi şirkete karşı yalandan Don Kişot'çuluk oynayıp da çalışanın haklarını bu derece sömürtecek bir kişi daha olamayacağına eminim. Kaldı ki, nice asker kökenli modern zihinli kaptanla uçup, nice de sivil kökenli köhne yaklaşımlı kaptana denk geldim ki, böyle önyargılara karşıyım.
?!? ~ 1 yıl önce
Ardışık 4 bacaklar kısıtlanmalı. Ardışık gece uçuşları da kısıtlanmalı. Akşam 8 de 4 bacak başlıyor sabah 5 te bitiyor. Havada bozuksa ne SA kalıyor ne multi task. Sabah 4 te mesai başlıyor öğlen 13:00 da bitiyor. Mecburen otelde yatağı görünce bayılıyor insan akşam 6-7 de uyanıyor. Takip eden sabah yine 4 de mesai başlıyor. Akşam 7 de uyanıp tekrar uyumak ise insan işi değil. 2-3 saat uykuyla tempo devam ediyor. Derhal insansız uçaklara geçilsin, ekip planlama da rahatlasın biz de kurtulalım. Maaş alan pilotlar ortadan kalkınca sektörün yarısı zaten huzura erer. Saygılar , bol sabırlar iyi uçuşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İHA ~ 1 yıl önce
İnsansız uçaklarıda pilotlar uçuruyor. Sadece kokpitte değiller :)
uçucu ~ 1 yıl önce
demem o ki proje yok,vaad yok,plan yok vermişler kaptanımıza gazı gir seçime demişler o da giriyor işte.Çarkçi kaptanda haklı onuda benmi düşünücem diyor kim gazı verdiyse o düşünsün. ama bir husus varki mide bulandırıyor.Çarkçı kaptan 64 yaşında önumuzdekı yıl emeklı edilecek.sendikadaki yıllarını yani emeklilik yıllarını sendikada geçirerek üyeye ne verecek bilmiyoruz.Mevcut yönetimin hataları elbet vardır ama ne imzalanan bir sözleşmede nede imzalanan protokolde bir adım ileri atmamış adaylar,sendikanın borçları bitip milyon dolarları olunca sendikaya çöreklenirler.Hadi canım başka kapıya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tasarruf ~ 1 yıl önce
Eskiden güzel bir söz vardı. "1 numara veya 1 beden büyük alalım, seneye de giyersin" diye. Siz de 25'lik bir Başkan bulun önümüzdeki seçimlerde de başkan yaparsınız. Başkanlık, bilgi ister, ama daha önemlisi TECRÜBE ister.
Bekle acık ~ 1 yıl önce
Güzel kardeşim sen prematüre misin? Adam adaylığını açıklayalı 1 hafta bile olmadı. Senin sendikanın marifetleri ortaya çıkınca gündemi değerlendirmek zorunda kaldı. Bekle biraz planda proje de gelecektir. Zeytin Dalını izlemeye devam et.
777 ~ 1 yıl önce
Geçen seçimlerden tecrübeyle sabittir ki, kim şirketin adamı değilse, ancak kaybedecek bir şeyi yoksa aday olup seçime girebilir. Yoksa bir tehditle çekilir gider. Benim kanaatim de 64 yaşın şirkette yeterince uzun bir tecrübe, atılırsa da kaybedecek şeyin olmaması yönünde olumlu olduğudur.
Uçucu ~ 1 yıl önce
Çarkçı kaptanım projeleriniz nedir?ucus sureleri ile ilgili ve onumuzdeki zamlarla ilgili personele ne vaad ediyorsunuz bunu açıklar mısınız?Başa grcerseniz neler yapacaksınz,kabin ve kokpit size neden oy versin bunları açıklayabilir misiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucucuya cevap ~ 1 yıl önce
Sen bir defa uçucu degilsin.Çarkçı kaptan ne yaparsa bu mevcut yonetimden bin kat daha iyi yapar. sen merak etme.
Uçucuya ~ 1 yıl önce
Kardeş coşmuşsun, sendikanın daha ne iş yaptığını bilmiyorsun. Belediye başkanı mı yol su elektrik getirsin köyüne :))) şirkete karşı haklarımızı korumaya çalışcak( mantık olarak )
Uçucu ~ 1 yıl önce
Hangi hakkinı koruyacak,hakkın mı kaldi? Ersız 30 saat ucmak gerekiyor ama uygulayanı goster? Bunu tavuz vermeden uygulattiracak mi durum ne olursa olsun(ekonomik olarak),isten atlmalari mı engelleyecek ,iki bos sonrasi 00:05 lokal imza atmanimi engelleyecek...vaad dedigim seyler bu ve benzeri orneklerdir...
Hocam ~ 1 yıl önce
Hocam sendikanın başına artık hakikaten emekçiler gelmeli, uçucu ekip, teknik ekip agırlıklı bir yönetim oluşmalı. Ama merak etmeyin er yada geç bu olacak, ilk icraat da hovarda harcanan paralrın hesabını sormak olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000