03 Nisan 2022, Pazar 15:42:46

Zafer’e uçmayan şirketlere, Eskişehir’e ‘uçuş izni’ yok!

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı’nın kapatılması girişimine tepkiler üzerine geri adım atan Ulaştırma Bakanlığı’nın, şimdi de havayolu şirketlerine ‘Zafer Havaalanı’na sefer koymaları koşuluyla Eskişehir’e uçma izni verdiği’ ortaya çıktı.
  • Olan yine Es-Es'ime oldu :( Güzelim şehire yine haksızlık edildi
  • Eski Türkiye'de faşistlik var diyorlardı şimdi de var o zaman fark ne?
  • Isin içine chp girdimi , o haberin yüzde 99,9 yalandir onun için inanmiyorum keske birde ulastirma bakanligindan biri ilen konussaydiniz
  • Taşıma su ile değirmen dondurülmez Alman ata sozuymus...
  • İşte bu zihniyet sivil havacılığı temsil ediyor. Yaw siz kim bu işler kim. Havalimanına garanti verirken bana mı sordunuz. Hiç mi sayı saymanız yok. Allahtan 2023 de tarihihten silineceksiniz
  • Col digru bir hareket avrupada da hep boyle
  • Çok yazık çok yazık sadece üzülüyorum... Neyse Ankara'dan uçacağım Zafer'i asla kullanmam.
  • Kapatin Izmir'i, Antalya'yi, Ankara'yi ve Sabiha'yi. Zafer havaalani kardesim kar etsin.
  • Şehir planlamayı yeni bir boyuta taşıyan tüm yöneticileri kutluyorum. Demek ki bundan böyle önce havaalanları yapılacak ve sonrasında şehirler buna göre kurulacak, buna uymayanlar ise uydurma bahaneler ile şehirlere girişleri engellenecek, baktılar olmadı mı komple şehirler kapatılacak...
  • Ya kardeşim havayolu şirketleri biraz destek olsalar ne olacak , milli servet bu ya heba olmasın yani!

Yolcu uçmayan ve bu nedenle devlet bütçesinden her ay milyonlarca lira zarara neden olan  Kütahya Zafer Havaalanı'nın trafiğini artırmak için Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'ndan uçuş yapan havayolu şirketlerine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan baskıların sürdüğü öğrenildi.

BAKANLIĞIN ‘ZAFER ZORLAMASI' SÜRÜYOR

Zafer Havaalanı'nın milyonlarca Euroluk kaybını azaltmak için önce Eskişehir havaalanından tüm uçuşları Zafer'e kaydırma kararı alan Ulaştırma Bakanlığı, Eskişehirliler, Eskişehir havaalanını kullanan Avrupa'daki Türklerden gelen yoğun tepki üzerine bu kararından geri adım atmıştı. AKP milletvekilleri geri adımı ‘müjde' diye sunmuştu. Ancak Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı'na bir haftalık uçuş verileri, Ulaştırma Bakanlığı'nın havayolu şirketlerine ‘Zafer'e uçun' baskısının sürdüğünü ortaya çıkardı.

HAFTALIK 8 UÇUŞTAN 6'SI ZAFER'İ KULLANDI

Rakamları kamuoyu ile paylaşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer şu açıklamayı yaptı:

“Eskişehir'e uçan 3 şirket geçen hafta Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanını kullanacakları toplam 8 uçuştan 6'sını Zafer'e kaydırmak zorunda kaldı. Önümüzdeki hafta şimdiden 6 uçuş Zafer'e kaydırılmış. Geçen yıl hepsi Eskişehir'e yapılan bu uçuşlardaki bu büyük değişikliğin nedeni Bakanlığın şirketlere yaptığı baskı.

Önce Eskişehir'e uçmayacaksınız demişlerdi. Tepki üzerine geri adım attılar. Ama şimdi de şirketlere ‘1 kez Eskişehir'e uçacaksanız, 2 kez de Zafer'e uçacaksınız' baskısı başlamış. Bu hafta da şimdiden 6 uçuş Zafer'e kaydırılmış durumda.

Çünkü bakanlık şirketlere ‘Bir kez Eskişehir'e uçacaksanız, 2 kez de Zafer'e uçacaksınız' baskısı yapıyor. Ayrıca havayolu şirketlerine iki haftalık uçuş planı sunma zorunluluğu getirilmiş. Bu iki koşul nedeniyle şirketler Eskişehir'den çekiliyor.”

ŞİRKETLER PES ETTİ, ESKİŞEHİR'İ BIRAKIYOR

Ulaştırma Bakanlığı'nın, ‘Zafer'e uçun' baskısının yanı sıra şirketlerden sezonluk istediği uçuş planlarını iki haftalık bildirmeleri zorunluluğu da getirdiğini belirten Çakırözer şöyle devam etti:

“Bir yandan sezonluk planlama yerine şirketleri zorlayan iki haftalık planlama talebi, bir taraftan ‘Eskişehir'e uçacaksan Zafer'e de uçak koyacaksın' baskısının amacı şirketleri mutlaka Zafer'e yönlendirmek.

Şirketler de artık bu baskılar karşısında pes etmiş, Eskişehir uçuşlarını tek tek ya da sezonluk iptal ediyor. Sun Express Eskişehir uçuşlarını iptal etmiş.

TUI  Nisan ortasına kadar iptal etmiş. Ama iptal edilen uçuşların hepsi Zafer  Havaalanı'ndan yapılmaya başlanmış. Maalesef AKP iktidarı Zafer Havalimanı vurgununun bedelini Eskişehirlilere ve yurtdışındaki vatandaşlarımıza ödetme inadından vazgeçmiyor.”

YOLCU SAYISI DÖRTTE BİRE İNECEK

Daha önce Eskişehir seferleri olan bir şirketin hala Eskişehir seferlerini başlatmadığını dile getiren Çakırözer,

“Hemşehrilerimiz Avrupa'dan Eskişehir'e uçmak için aylar önce bilet almış. Şimdi mağdur. Zorla Zafer'e yönlendirmişler. ‘Operasyonel nedenlerden dolayı Eskişehir'e uçuş gerçekleştiremiyoruz' demişler. Bir hafta öncesine kadar tıkır tıkır Eskişehir'e uçan uçaklar şimdi neden uçmuyor? Çünkü şirketlere baskı yapılıyor.

2021 yılında Eskişehir'e yurtdışından toplam 837 uçuş yapılmış, 100 bin yolcu uçmuştu. Belçika, Almanya ve Fransa'dan. İktidarın ‘Zafer zorlaması' sürerse, bu rakamlar 2022'de hayal olur. Bu baskı olmasa toplam uçuş ve yolcu sayısında artış bekleniyordu.

Şimdi bırakın artışı geçen yılın üçte birini, dörtte birini görmek mümkün olmayacaktır. Bunun tek sorumlusu da hesapsız plansız yapılan Zafer Havaalanı zararının bedelini Eskişehir'e ödeten AKP iktidarı olacaktır” diye konuştu.

Zafer’e uçmayan şirketlere, Eskişehir’e ‘uçuş izni’ yok!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

AOE ~ 4 ay önce
Olan yine Es-Es'ime oldu :( Güzelim şehire yine haksızlık edildi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yeni Türkiye ! ~ 4 ay önce
Eski Türkiye'de faşistlik var diyorlardı şimdi de var o zaman fark ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 4 ay önce
Isin içine chp girdimi , o haberin yüzde 99,9 yalandir onun için inanmiyorum keske birde ulastirma bakanligindan biri ilen konussaydiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
değirmenci ~ 4 ay önce
Taşıma su ile değirmen dondurülmez Alman ata sozuymus...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlkel ~ 4 ay önce
İşte bu zihniyet sivil havacılığı temsil ediyor. Yaw siz kim bu işler kim. Havalimanına garanti verirken bana mı sordunuz. Hiç mi sayı saymanız yok. Allahtan 2023 de tarihihten silineceksiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dogrusu bu ~ 4 ay önce
Col digru bir hareket avrupada da hep boyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özc ~ 4 ay önce
Çok yazık çok yazık sadece üzülüyorum... Neyse Ankara'dan uçacağım Zafer'i asla kullanmam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rezalet ~ 4 ay önce
Kapatin Izmir'i, Antalya'yi, Ankara'yi ve Sabiha'yi. Zafer havaalani kardesim kar etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavuz ~ 4 ay önce
Şehir planlamayı yeni bir boyuta taşıyan tüm yöneticileri kutluyorum. Demek ki bundan böyle önce havaalanları yapılacak ve sonrasında şehirler buna göre kurulacak, buna uymayanlar ise uydurma bahaneler ile şehirlere girişleri engellenecek, baktılar olmadı mı komple şehirler kapatılacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Destek olalım ~ 4 ay önce
Ya kardeşim havayolu şirketleri biraz destek olsalar ne olacak , milli servet bu ya heba olmasın yani!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SEBEP? ~ 4 ay önce
BENİM MİLLİ SERVETİMİN KULLANMAYACAĞIM YADA KULLANILMAYACAK BİR HAVALİMANINDA NE İŞİ VAR?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000