01 Ekim 2023, Pazar 14:01:16

Zafer Havalimanı yine beklentilerin altında kaldı

50 milyon avro maliyetle yaptırılan Zafer Havalimanı’nı müteahhidine gerçekleşmeyen yolcu garantileri nedeniyle ödenen para 60 milyon avroya dayandı. Ocak-Ağustos döneminde Zafer’in garantisi yüzde 93 saptı.
  • Hamdolsun maaşlarımızdan kesilen ekstra vergilerle bu açığı kapatırız. Merak etmeyin.
  • Nedense herkesin ağzında bir Zafer Havalimanı var. İşin kabul edilemeyen tarafıysa 2012 de yapılan bu havalimanı için verilen garanti yolcu ücreti ! Peki bu havalimanının işletim maliyetini kim karşılıyor. Tık tık tık kimse var mı ✊ Zamanında Sabiha gökçene laf edenler şimdi sus pus oturuyor. Zafer Havalimanı içinde aynısı olacak.
  • Devletin işlettiği kırk küsür havalimaı para basıyor değil mi? Mesela Bursa Yenişehir Havalimanı beklentileri karşıladı mı sizce ? Ülkemizin dördüncü büyük ili ve ihracat da 3. sıra bir ilimize o uçak seferleri yakışıyor mu? bunu da haber yapın tarafsızlığınuz belli olsun. Sürekli bel altı temcit pilavı gibi Zafer Havalimanı haberleri....
  • Sadece yol yapsa iyi, bak uçulmayan havalimanı da yabıdı. Bu havalimanı yıllarca ders olarak okutulur, %97 sapma ile nasıl hırs.. pardon iş yapılır. Accık hatta olur 20 kaçıverir, 30 kaçıverir, 97 kaçıverme dünya tarihinde yoktur, bu nasıl bir aç gözlülük. Gerçi bu millete 99 hata daha müstehak olurdu.
  • Bölgesel çay bahçesi.
  • Eee, onun için 4 mtv, onun için yurt dışından getirilen telefon kayıt ücreti 20,000 ytl. ve daha niceleri. Bu paraları kim ödüyor sanıyorsunuz? Sen, ben, o. Daha başka vergiler de gelir yakında.

50 milyon avro maliyetle yaptırılan Zafer Havalimanı’nı müteahhidine gerçekleşmeyen yolcu garantileri nedeniyle ödenen para 60 milyon avroya dayandı. Ocak-Ağustos döneminde Zafer’in garantisi yüzde 93 saptı.

Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanlarından biri olan Zafer Havalimanı’nda plansızlığın yol açtığı sorunlar ağustos ayında da devam etti. Hizmete açıldığı 2012 yılı itibarıyla hiçbir ay garanti edilen yolcu sayısına ulaşamayan havalimanında gelenek, Ağustos 2023’te de bozulmadı. Zafer’de, ağustos ayında da garanti edilen yolcu sayısı tutturulamadı.

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle hizmet veren Zafer Havalimanı’na 2023 yılı için 1 milyon 317 bin 733 yolcu garantisi verildi. Yapım maliyeti 50 milyon avro olan havalimanında gerçekleşmeyen yolcu garantileri nedeniyle müteahhide 2012-2022 döneminde ödenen toplam para 59,6 milyon avroya ulaştı. Havalimanının devlete devredileceği 2044 yılına kadar müteahhide ödenmesi öngörülen garanti tutarı ise 208 milyon avro olarak hesaplandı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin verilerine göre, 2023 yılının ocak ayında Zafer Havalimanı’nı 3 bin 825, şubat ayında 4 bin 83, mart ayında 5 bin 167, nisan ayında ise 4 bin 710 yolcu kullandı.

Birgün Gazetesi'nde yer alan habere göre; Havalimanının mayıs ayı yolcu sayısı ise kayıtlara 5 bin 9 olarak geçti. Haziran ayında havalimanını 9 bin 866 yolcu kullanırken temmuz ve ağustos aylarındaki yolcu sayıları 15 bin 116 ve 14 bin 874 olarak sıralandı. Ağustos’ta Zafer’i kullanan 14 bin 874 yolcunun 4 bin 215’inin iç hat, 10 bin 569’unun ise dış hat yolcusu olduğu bildirildi.

Toplam 878 bin 488 yolcu garanti edilen Ocak-Ağustos döneminde havalimanını yalnızca 62 bin 650 yolcu kullanırken yolcu garantisinde yüzde 93’lük sapma kaydedildi.

Zafer Havalimanı yine beklentilerin altında kaldı

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

TC ~ 2 ay önce
Hamdolsun maaşlarımızdan kesilen ekstra vergilerle bu açığı kapatırız. Merak etmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nedense ? ~ 2 ay önce
Nedense herkesin ağzında bir Zafer Havalimanı var. İşin kabul edilemeyen tarafıysa 2012 de yapılan bu havalimanı için verilen garanti yolcu ücreti ! Peki bu havalimanının işletim maliyetini kim karşılıyor. Tık tık tık kimse var mı ✊ Zamanında Sabiha gökçene laf edenler şimdi sus pus oturuyor. Zafer Havalimanı içinde aynısı olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
transponder ~ 2 ay önce
Devletin işlettiği kırk küsür havalimaı para basıyor değil mi? Mesela Bursa Yenişehir Havalimanı beklentileri karşıladı mı sizce ? Ülkemizin dördüncü büyük ili ve ihracat da 3. sıra bir ilimize o uçak seferleri yakışıyor mu? bunu da haber yapın tarafsızlığınuz belli olsun. Sürekli bel altı temcit pilavı gibi Zafer Havalimanı haberleri....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yol Yabıdı ~ 2 ay önce
Sadece yol yapsa iyi, bak uçulmayan havalimanı da yabıdı. Bu havalimanı yıllarca ders olarak okutulur, %97 sapma ile nasıl hırs.. pardon iş yapılır. Accık hatta olur 20 kaçıverir, 30 kaçıverir, 97 kaçıverme dünya tarihinde yoktur, bu nasıl bir aç gözlülük. Gerçi bu millete 99 hata daha müstehak olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zafer ~ 2 ay önce
Bölgesel çay bahçesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eee ~ 2 ay önce
Eee, onun için 4 mtv, onun için yurt dışından getirilen telefon kayıt ücreti 20,000 ytl. ve daha niceleri. Bu paraları kim ödüyor sanıyorsunuz? Sen, ben, o. Daha başka vergiler de gelir yakında.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XY ~ 2 ay önce
kapatın şu gereksiz havalimanını olsun bitsin

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000