27 Şubat 2021, Cumartesi 10:18:11

Yunanistan'ın modernize edilmiş F-16'sı hazır

Ege ve Akdeniz'de Türkiye'ye karşı hava üstünlüğünü eline geçirmek isteyen Atina yönetimi, Fransa'dan Rafale alıp F-35 için de harekete geçti. Yunanistan modernizasyonu tamamlanmış ilk F-16'sı da teslim edildi.
  • Acayip atmissin! S400 oyle bir mukemmel bir hava savunma sistemi olsa Ruslar Suriye'deki S400'lerle Israil ucaklarini vururlardi. Simdiye kadar Suriye'yi bombalayan bir tane Israil ucagi bile vurulmadi! S-400'lerin menzili oyle sinirsiz da degil. Ankara'da konuslandirdigin bir S-400'u ancak dusman ucaklari Turkiye'ye girdikten savunma amacli kullanabilirsin. O da onlar seni daha once vurmazlarsa! F-35'in stealth modunda radar kesiti bir kus kadar. Su anda hem Deniz, hem de Hava kuvvetlerin de sayisal ustunluk biz de fakat Yunan'lilar acigi kapatmak icin var gucleri ile calisiyor. Parayi bastirinca da hem Fransa hem de Amerika istedigi silahi satar. Bizim de bu yarista geride kalmamaiz lazim. Maalesef yeni Turk savas ucagini bekliyecek zamanimiz yok. Acigi kapatmak icin biz de F-16'lari ve deniz kuvvetlerini hizla modernize etmemiz lazim. Ayrica kendini ispatlamis (SU-57 veya Cin ucagi degil) 5nci jenerasyon ucak almamiz lazim. Cunku karsimizda zayif Suriye yok!
  • Türkiye ve Yunanistan coğrafi olarak komşudur. Bu coğrafyadan çıkan doğal kaynakları paylaşıp ülkelerinizin refahını arttıracağımıza, bu doğal kaynakları, bu coğrafyayla alakaları olmayan Amerika, İngiltere, Fransa ve Rusya’ya kaptırıyoruz. Bu ülkelerin lütfedip bizim payımıza bıraktıkları kaynaklardan elde edilen gelirle de yine bu ülkelerden silahlar alıyoruz. Halklarımız fakirlik içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Eğitimsiz halk radikalleşiyor, kulaktan dolma bilgilerle ya aşırı milliyetçi ya da aşırı dinci oluyor. Siyasilerin de bu işine geliyor, birileri demişti “eğitim seviyesi arttıkça, oylarımız düşüyor” diye. Bu, az gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde böyledir. Bu gerçekleri tüm dünya kamuoyunun görmesi gerekir ki bir şeyler düzelsin.
  • Böyle akılsız politika yaparsak daha çoook bizim ile oynuçaklar heyyy
  • yunanla 5yil icinde yeni bir savasa giricez hazir olun
  • Biz MMU diyip duruyoruz ama , yunanistan havadaki ustunlugu ele gecirwcek gibi duruyor . SIHA larda gordugumu gibi hava egemenligi nufus falan tanimiyor . 14 milyonluk yunanistan gecerli hava gucuyle cini bile isgal edebilir.

Ege ve Akdeniz'de Türkiye'ye karşı hava üstünlüğünü eline geçirmek isteyen Atina yönetimi, Fransa'dan Rafale alıp F-35 için de harekete geçti. Atina F-16 filosunu da yenilemek istiyor. Bu kapsamda Yunan Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçaklarının ilkinin "Viper" seviyesine modernizasyonu tamamlandı. Modernizasyonu tamamlanan F-16, ilk uçuşunu Texas'ta bulunan Lockheed Martin tesislerinde gerçekleştirdi.

2020 Eylül'ünde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar euroluk savunma programıyla, önümüzdeki 5 yıllık dönemde Yunan ordusunun modernizasyonun hedeflendiğini açıklamıştı. Bu program kapsamında, 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa'dan 18 adet Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027'ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Yunan hükümetinin F-35 alımı isteği de var. Atina, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD'ye niyet mektubu göndererek resmi başvuru yapmıştı. Ayrıca tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş yıl içinde orduya alınması öngörülüyor.

MODERNİZASYONLARIN TOPLAM MALİYETİ 2.4 MİLYAR DOLAR

Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet F-16 Blok 52+ Fighting Falcon savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 72 konfigürasyonuna yükseltilmesine karar vermişti. Toplam değeri 2.4 milyar ABD Doları olan programın ise 2027 yılında tamamlanması planlanmaktaydı.

YUNANİSTAN'DA TAMAMLANAN MODERNİZASYON SONRASI ABD'DE İLK UÇUŞ

Geçtiğimiz aylarda ilk uçak, Hellenic Aerospace Industry S.A. tesislerinde modernize edilmişti. Uçağın teknik işlemlerinin tamamlanması için Ocak ayı sonunda uçak Lockheed Martin tesislerine intikal etmişti. Teknik işlemlerin ardından modernize edilen ilk uçak, bugün objektiflere yansıdı.

YUNAN F-16V MODERNİZASYONU

Modernizasyonun içeriğine kısaca bakılacak olursa, F-16 Viper modernizasyonunun en büyük farkı tabii ki de F-22 ve F-35’te kullanılan AESA radarlar baz alınarak geliştirilmiş Northrop Grumman üretimi AN/APG-83 AESA radarı. Uçaklar yeni Link sistemleriyle Auto-GCAS sistemleri, yeni elektronik harp sistemleri, IRST podları, 3’üncü MFD ekran gibi birçok yeni teknolojiyle donatılacaklar.

Yunanistan'ın modernize edilmiş F-16'sı hazır

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Alcaktan uc! ~ 3 yıl önce
Acayip atmissin! S400 oyle bir mukemmel bir hava savunma sistemi olsa Ruslar Suriye'deki S400'lerle Israil ucaklarini vururlardi. Simdiye kadar Suriye'yi bombalayan bir tane Israil ucagi bile vurulmadi! S-400'lerin menzili oyle sinirsiz da degil. Ankara'da konuslandirdigin bir S-400'u ancak dusman ucaklari Turkiye'ye girdikten savunma amacli kullanabilirsin. O da onlar seni daha once vurmazlarsa! F-35'in stealth modunda radar kesiti bir kus kadar. Su anda hem Deniz, hem de Hava kuvvetlerin de sayisal ustunluk biz de fakat Yunan'lilar acigi kapatmak icin var gucleri ile calisiyor. Parayi bastirinca da hem Fransa hem de Amerika istedigi silahi satar. Bizim de bu yarista geride kalmamaiz lazim. Maalesef yeni Turk savas ucagini bekliyecek zamanimiz yok. Acigi kapatmak icin biz de F-16'lari ve deniz kuvvetlerini hizla modernize etmemiz lazim. Ayrica kendini ispatlamis (SU-57 veya Cin ucagi degil) 5nci jenerasyon ucak almamiz lazim. Cunku karsimizda zayif Suriye yok!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aptal politikası ~ 3 yıl önce
Türkiye ve Yunanistan coğrafi olarak komşudur. Bu coğrafyadan çıkan doğal kaynakları paylaşıp ülkelerinizin refahını arttıracağımıza, bu doğal kaynakları, bu coğrafyayla alakaları olmayan Amerika, İngiltere, Fransa ve Rusya’ya kaptırıyoruz. Bu ülkelerin lütfedip bizim payımıza bıraktıkları kaynaklardan elde edilen gelirle de yine bu ülkelerden silahlar alıyoruz. Halklarımız fakirlik içerisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Eğitimsiz halk radikalleşiyor, kulaktan dolma bilgilerle ya aşırı milliyetçi ya da aşırı dinci oluyor. Siyasilerin de bu işine geliyor, birileri demişti “eğitim seviyesi arttıkça, oylarımız düşüyor” diye. Bu, az gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde böyledir. Bu gerçekleri tüm dünya kamuoyunun görmesi gerekir ki bir şeyler düzelsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F35 ~ 3 yıl önce
Böyle akılsız politika yaparsak daha çoook bizim ile oynuçaklar heyyy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kacinilmaz son ~ 3 yıl önce
yunanla 5yil icinde yeni bir savasa giricez hazir olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 3 yıl önce
O müstemleke vekil yunanistan savaş değil ABD ile savaştır.Yoksa yunanistan duramaz.
silahlanma ~ 3 yıl önce
5 yıl içerisinde yunanistan tekrar ekonomik krize girecek. fransa ve abd nin parası azalmış yoluyorlar yunanlıları
MMU ~ 3 yıl önce
Biz MMU diyip duruyoruz ama , yunanistan havadaki ustunlugu ele gecirwcek gibi duruyor . SIHA larda gordugumu gibi hava egemenligi nufus falan tanimiyor . 14 milyonluk yunanistan gecerli hava gucuyle cini bile isgal edebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 3 yıl önce
Dostum komik olma istersen. Düzgün bir hava savunma sistemin olduktan sonra 1000 tane F35 olsa alsa kaç yazar? Tek bir bataryadan 80 uçağa kitlenen S400 leri aktif ettiğin zaman Yunan F16sı Atinadan teker kestikten sonra indirirler adamı hey gidim hey. Tecrübelerini Irakta, Suriyede göstermiş Türk pilotlarının üstünlüğünü söylemiyorum bile. O işler kolay değil öyle.
İyi de ~ 3 yıl önce
Parasını ödeyip aldığımız S-400'ler için ABD'yi ikna etmeye çalışıyor bizimkiler hâlâ. Ulu Önder boşuna "Tam bağımsızlık" dememiş
Bu şartlarda ~ 3 yıl önce
Türkiye ne yapıp edip S-400'ü aktif olarak(depoda değil) elinde ve hazır tutmalı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000