10 Aralık 2023, Pazar 17:16:02

Yunanistan 14 yeni helikopter alacak

Yunan Genelkurmayı, Yunan Hava Kuvvetleri için İtalya’dan 14 adet AW-139 Arama ve Kurtarma Helikopteri tedarik edilmesini onayladı.
  • Birisi yakın zamana kadar yunan başbakanı için öyle birini tanımıyorum demişti ama şimdi hazır yine dönüş yapılmış ve aramızda düzelmişken yerli ve milli helikopterden satalım onlara da görsünler gücümüzü ve bir kere daha bize gıpta etsinler,korksunlar,çekinsinler evelallah, inşallah,maşallah,hamdolsun,amin...
  • Bizim yaptığımız dünya markası uçaklar , helikopter, uzay aracları ve uçak gemilerimizden ; Atina ziyaretinde RTE hiç bahsetmemiş mi “ bir gece ansızın geleceğimiz” Yunanlılara yahu.✈️
  • Bizde yuzlerce var bir kismini satalim

Yunan Genelkurmayı, Yunan Hava Kuvvetleri için İtalya’dan 14 adet AW-139 Arama ve Kurtarma Helikopteri tedarik edilmesini onayladı.

7 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirilen Yunan Kurmaylar Konseyi toplantısında, Yunan Hava Kuvvetleri için 14 adet AW-139 Arama ve Kurtarma Helikopteri tedarikine yeşil ışık yakıldı. Edinilen bilgiye göre; Yunan Hava Kuvvetleri, toplantı sırasında aday helikopterlerin teknik özellikleri ile maliyetlerinin yer aldığı bir dosya çerçevesinde sunum yaptı.

Yapılan sunuma ilgili kuvvet komutanlıklarından herhangi bir itiraz gelmemesi üzerine ise AW-139 tedariki kesinleşmiş oldu. Adaylar arasında İtalyan Leonardo şirketinin AW-139’una ilaveten, Airbus H-175 ile Sikorsky UH-60 Black Hawk helikopterlerinin de olduğu belirtildi.

Tedarik edilecek 14 helikopterden 4’ü Muharebe Arama ve Kurtarma (Combat SAR) görevleri için uygun konfigürasyonda olacak. Yunan basınına göre bu konfigürasyondaki helikopterler; balistik korumalı ana dişli kutusu, kabin ve kritik noktalarda zırh koruması, chaffs ve flare karşı tedbir mühimmatı, füze ikaz sistemi ve Link-16 Veri Bağı gibi özelliklere sahip olmak zorunda.

Operasyonel kriterlerde helikopterin menzili 4 kişilik SAR ekibi ile minimum 180 mil olarak belirlenirken; olay bölgesinde kalış süresi, asgari 1.5 saat olarak uygun görüldü. Helikopterin ağırlığı en az 6.8 ton olacak ve SAR görevleri için gerekli olan 145 knot’un üzerinde yüksek hızlara çıkabilecek.

Eğitim ve destek açısından helikopterlerin tedarikine, maksimum kullanılabilirlik ve yılda en az 3500-4000 uçuş saati sağlamak için karşılık gelen bir yedek parça ve tam eğitim simülatörü tedariki de dahil edilecek.

AW-139’a ‘üstünlük’ sağlayan özellikler
Üreticiler tarafından sunulan verilerin, İtalyan AW-139’a hem satın alma/bakım maliyetleri hem de destek açısından açık bir avantaj sağladığı bildirildi.

Şu ana kadar 90 ülkeye 1140’tan fazla AW-139 helikopteri satıldı ve bu helikopterlerin uçuş saati 3.7 milyonu aştı. En az 500 AW-139, küresel pazarın %53’ünü kapsayan SAR konfigürasyonunda satıldı ve SAR ile Medevac görevlerinde 1 milyon uçuş saatini aştı.

AW-139’un bir avantajı da 165 NM, yani saatte 300 km’den fazla hıza ulaşarak kendi sınıfında birinci sıraya yerleşmesi. Buna ek olarak, uzun menzili – 1200 km’de 5 saate kadar – üssünden uzun mesafelere uçmasını sağlıyor.

Yunanistan 14 yeni helikopter alacak

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

eyyy komşi ~ 3 ay önce
Birisi yakın zamana kadar yunan başbakanı için öyle birini tanımıyorum demişti ama şimdi hazır yine dönüş yapılmış ve aramızda düzelmişken yerli ve milli helikopterden satalım onlara da görsünler gücümüzü ve bir kere daha bize gıpta etsinler,korksunlar,çekinsinler evelallah, inşallah,maşallah,hamdolsun,amin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üüüüü ~ 3 ay önce
Bizim yaptığımız dünya markası uçaklar , helikopter, uzay aracları ve uçak gemilerimizden ; Atina ziyaretinde RTE hiç bahsetmemiş mi “ bir gece ansızın geleceğimiz” Yunanlılara yahu.✈️

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erdeyee ~ 3 ay önce
Butun dunya ile savasiyoruz; tek kafa bizi mahvetti; herkes her ulke bize dusman oldu
Gidilmedik yer ~ 3 ay önce
Gece gidilmedik yer birakmadi; bir de tsk yi tasviye etmesydi
Satalim ~ 3 ay önce
Bizde yuzlerce var bir kismini satalim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atma ~ 3 ay önce
Atma Recep din kardeşiyiz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000