03 Haziran 2018, Pazar 16:45:08

Yozgat Havalimanı temeli atıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Yaklaşık 254 milyon TL proje bedeli ile Yozgat’a yılda 2 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasitede bir havalimanı kazandırıyoruz" dedi.
  • Yozgat Türkiye de ençok göç veren illerimizden biri , Lakin bu havalimanını daha efektif kullanmak için ASKERI bir havalimanı olarak kullanılması daha doğru olacaktır.Ankara Mürted üssü veya Kara havacılık olabilir.
  • Saman yiyen o kadar çok canlı var ki yetmiyor ithal ediyoruz.Her ile havaalanı yapsan ne ekonomi, döviz, hayat pahalılığı herşey ortada.
  • Bu nasıl bir vatanseverlik anlamadım gitti, belki günde bir uçak bile kalkmayacak onca yatırım heba olacak buna ayrılacak bütçeyle Yh TREN yapılsın...
  • Kabahat bunlarda değil, bunlara inanan saflarda
  • Hayırlı uğurlu olsun yozgatımıza hele yapılsın bitsin bizde birgün bineriz. O güzelim uçaklara. Kayseri havalimanına gidene kadar burdan YOZGAT dan bineriz.
  • Havaalanı yerine acemi birliği gelseydi YOZGAT bir YOZGAT daha olurdu. Ben anlamakta zorlanıyorum. Tamam uçak geldi diyelim vatandaşta para yokki uçağa binsin.
  • Yozgat için Havalimanı neden gerekli? sorusuna kimse mantıklı cevap veremez. Ben bir Yozgatlı olarak veremiyorum. Yozgat açısından ulaşım yatırımı olarak YHT ne kadar yerinde bir yatırımsa bu o kadar yersiz.
  • Çok zengin bir ülkeyiz her evin buzdolabından et fışkırıyor da biz mi bilmiyoruz. Ölü yatırım bile değil bu havalimanı güpegündüz ülkeyi ekstra bir batağa sokmaktan başka bişey değil. Yol yaptı diyor hangi vatandaşa sorsan. Ankara - Kırıkkale, Yozgat, Çorum , Samsun arasındaki yolu patates tarlası olmaktan kurtarsanız keşke ya da şöyle bir fabrika kursanız da hem vatandaş iş bulsa hemde ürettiklerimizi ihraç etsekte kendi yağımızla kavrulmaya başlasak nasıl olur
  • Dış borç 450 milyar dolar, iç borç 1 trilyon tl den fazla, biz her ile Havaalani yapıyoruz, Allah ıslah etsin.
  • Tokat Havalimanı ne oldu? Ne kadar sahipsiz memleket yaa

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Yaklaşık 254 milyon TL proje bedeli ile Yozgat’a yılda 2 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasitede bir havalimanı kazandırıyoruz" dedi.

Yozgat, Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinin ardından önemli bir başka törene daha ev sahipliği yaptı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yozgat'ta YHT ilk ray seriminin ardından, havaalanı temel atma törenini gerçekleştirdi. Törende konuşan Bakan Arslan, Yozgat Havalimanı'nın temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Ramazan'ın havacılık sektörü açısından adeta bir bereket dönemi olduğunu ifade etti. Arslan, haftaya Gaziantep Havalimanı’nın yeni terminal binasının temelini, ardından da Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın üst yapılar inşaatını başlatacaklarını, onun ardından da Bayburt-Gümüşhane Havalimanı'nın temelini atacaklarını ve Karaman Havalimanı'nın ihale süreçlerinin devam ettiğini kaydetti. Arslan, "Yıllarca unutulan ve hizmetten mahrum bırakılan bu güzel ve bereketli toprakların ve buralarda yaşayan çalışkan ve mert insanların umutlarını, hayallerini yeniden filizlendiriyoruz. Dağları delerek 80 senede 44 kilometre yapılan bölünmüş yol uzunluğumuzu 332 kilometreye çıkaran, gelmek bilmeyen kara treni yüksek hızlı trene çeviren, Yozgat Havalimanı’nın temelini atan AK Parti Hükümetleri geceyi de gündüze katarak Yozgatlıya huzur getiriyor. Ak koyun meler gelir, AK Parti yapar gelir. Herkes de ak koyun kim kara koyun kim açıkça görür ve sandıkta hesabını kime soracağını, kimi destekleyeceğini bilir" şeklinde konuştu.

"Türkiye Avrupa yolcu sıralamasında 4. sırada"

Havacılık alanında başlatılan değişimle, son 16 yılda Türkiye’nin havacılıkta dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girdiğini dile getiren Arslan, "Hava yolunu halkın yolu yapacağız' dedik. Her yıl uçak ve yolcu trafiğinde önemli artışlar gerçekleştirdik. Son 16 yılda dış hat yolcu trafiği, her yıl ortalama olarak yüzde 8,4 ve toplamda 233 kat artış gösterdi. Yolcu trafiğinde her yıl ortalama; yüzde 12 toplam uçak trafiğinde (üstgeçiş dahil) ise yüzde 9 artış oldu. Türkiye’de 2003 yılında 55 milyon olan terminallerin yolcu kapasitesi 2018 yılında yaklaşık 258 milyona yükseldi" diye konuştu.

"Son 16 yılda öz kaynak ve kamu özel işbirliği ile 33 havalimanımızın terminal binası inşası ve genişletilmesi işleri gerçekleştirildi" diyen Arslan, şu bilgileri aktardı:

"77 havalimanında pat sahaları yenilendi ve onarıldı. Yine 2002 yılında yurt dışında 60 noktaya uçuş düzenlenirken 2017 yılında bu rakam 296 noktaya ulaştı. 2017’de Türkiye genelinde yaklaşık 194 milyon yolcuya hizmet verildi. Türkiye, 2017 yılı dünya yolcu trafiği sıralamasında geçen yıla göre iki basamak yükselerek 9., Avrupa yolcu sıralamasında ise bir basamak yükselerek 4. sırada yer aldı. İşte sürekli yükselen ve gelişen havacılık sektörümüz bundan sonra Yozgat Havalimanı ile daha da gelişecek. Yozgat Havalimanı yaklaşık 250 milyon TL proje bedeli. Estetik ve özgün mimarisi ile Yozgat’a yakışan bir havalimanı olacak. Yozgat bin yıllık tarihi, şifa kaynağı kaplıcaları. Hepsi nice yerli ve yabancı ziyaretçi ile bulaşacak. Yozgat, son 16 yılda gösterdiği gelişmelerle örnek şehirlerimizden bir tanesi oldu, Yozgat hep daha fazlasını hak etti. Bu noktada sadece Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak Yozgat’ın ulaşım ve iletişim alt yapısına 4 milyardan fazla yatırım yapıldı. Yozgat’ın 2003’e kadar sadece 44 kilometre BY’si var iken, 332 kilometre daha BY yaparak toplamda 376 kilometreye ulaştık. Yollarının 110 kilometresi BSK kaplamalı iken, 115 kilometre daha BSK kaplama yaparak toplamda 225 kilometreye ulaştık."
Arslan ayrıca, Alaca-Zile Yolu ve Sorgun-Akdağmadeni ayrımı - Çiğdemli Yolu BSK kaplı bölünmüş yol inşa çalışmalarının devam ettiği bilgisini de verdi.Yozgat Havalimanı temeli atıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Askeri Havalimanı ~ 4 yıl önce
Yozgat Türkiye de ençok göç veren illerimizden biri , Lakin bu havalimanını daha efektif kullanmak için ASKERI bir havalimanı olarak kullanılması daha doğru olacaktır.Ankara Mürted üssü veya Kara havacılık olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saman ~ 4 yıl önce
Saman yiyen o kadar çok canlı var ki yetmiyor ithal ediyoruz.Her ile havaalanı yapsan ne ekonomi, döviz, hayat pahalılığı herşey ortada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 4 yıl önce
Bu nasıl bir vatanseverlik anlamadım gitti, belki günde bir uçak bile kalkmayacak onca yatırım heba olacak buna ayrılacak bütçeyle Yh TREN yapılsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Suç ~ 4 yıl önce
Kabahat bunlarda değil, bunlara inanan saflarda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sevdalı ~ 4 yıl önce
Hayırlı uğurlu olsun yozgatımıza hele yapılsın bitsin bizde birgün bineriz. O güzelim uçaklara. Kayseri havalimanına gidene kadar burdan YOZGAT dan bineriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Halil ~ 4 yıl önce
Havaalanı yerine acemi birliği gelseydi YOZGAT bir YOZGAT daha olurdu. Ben anlamakta zorlanıyorum. Tamam uçak geldi diyelim vatandaşta para yokki uçağa binsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
66 ~ 4 yıl önce
Yozgat için Havalimanı neden gerekli? sorusuna kimse mantıklı cevap veremez. Ben bir Yozgatlı olarak veremiyorum. Yozgat açısından ulaşım yatırımı olarak YHT ne kadar yerinde bir yatırımsa bu o kadar yersiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıradan birisi diyor ki ~ 4 yıl önce
Çok zengin bir ülkeyiz her evin buzdolabından et fışkırıyor da biz mi bilmiyoruz. Ölü yatırım bile değil bu havalimanı güpegündüz ülkeyi ekstra bir batağa sokmaktan başka bişey değil. Yol yaptı diyor hangi vatandaşa sorsan. Ankara - Kırıkkale, Yozgat, Çorum , Samsun arasındaki yolu patates tarlası olmaktan kurtarsanız keşke ya da şöyle bir fabrika kursanız da hem vatandaş iş bulsa hemde ürettiklerimizi ihraç etsekte kendi yağımızla kavrulmaya başlasak nasıl olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsraf ~ 4 yıl önce
Dış borç 450 milyar dolar, iç borç 1 trilyon tl den fazla, biz her ile Havaalani yapıyoruz, Allah ıslah etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Insaf ~ 4 yıl önce
Ne demistik? Her ile her ilceye bir Havaalani. Ucacak insallah bu Millet. Durmak yok.. Devam.
Tokat ~ 4 yıl önce
Tokat Havalimanı ne oldu? Ne kadar sahipsiz memleket yaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000