15 Temmuz 2009, Çarşamba 08:02:49

Yolculukta ne yemeli?

Uzmanlar, tatil seyahatlerine çıkılan şu günlerde sağlıklı ve güvenli bir seyahat için vatandaşların nasıl beslenmesi gerektiğine dair önemli uyarılar yaptı.
  • Umarım bu yazıyı DO & Co da okur. Bir aralar kebap falan vermeyi planlıyorlardı. Hani uçağı da lokanta sanıp...

Uzun yol seyahatlerinde sürücülerin kesinlikle uykusuz yola çıkmamalarını ve sık sık mola vererek dinlenmelerini isteyen sağlık uzmanları; “Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinler tercih edilmemelidir.” tavsiyesinde bulundu. 

Bunun için de basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kuru üzüm, erik ya da A ve C vitaminlerinden zengin ve evde hazırlanarak paketlenmiş taze meyve ve sebzeler tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Yiyeceklerin evde hazırlanmasının daha doğru olduğu belirtildi. Mola yerlerinde yemek tercihlerinde tavuk, balık yerine sebze yemeklerinin tercih edilmesini tavsiye eden yetkililer, salatalardan uzak durulması önerisinde bulundu.

Özellikle hareketsiz kalındığı için mola verilen yerlerde kısa yürüyüşler yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, uçak yolculuklarında da ara sıra ayağa kalkıp dolaşılması, yolculuk sırasında çeşitli el, boyun ve ayak hareketlerinin yapılması gerektiğine işaret etti. “Sürücüler, uzun süre aç kalmaları durumunda dikkatleri daha çabuk dağılıp baş ağrısı ve yorgunluk gibi sağlık sorunları ile karşılaşılabilmektedir.” denilen açıklamada, ağır bir öğünün ardından kan şekerinde oluşabilecek hızlı yükselme ile birlikte de aynı sorunlar yaşanabildiğine dikkat çekildi. Bu nedenle sürücülerin azar azar ve sık sık beslenmelerinin önemli olduğuna vurgu yapıldı.

Bunlara dikkat edin!

 Yolculuklarda sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve gıda zehirlenmelerine maruz kalınmaması için yemek yerken güvenilir yerleri tercih edin.

 Açıkta satılan yiyecekleri tüketmeyin. Mümkünse yolculuk esnasında, evde hazırlanarak paketlenmiş yiyeceklerin tüketilmesi tercih edilmelidir.

 Dinlenme tesislerindeki gıdaların son kullanma tarihleri ile Tarım Bakanlığı’ndan izinli olup olmadığına bakın.

 Mutlaka yemek yenilecek ise tavuk, balık gibi et yemekleri yerine pişmiş sebze yemeklerini tercih edin. Çiğ sebze ve salata tüketiminden kaçının.

 Her gün en az 2–2,5 litre (12–14 su bardağı) su için. Aşırı kahve, çay ve gazlı içeceklerden kaçının.

(Zaman)

Yolculukta ne yemeli?

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Umarım bu yazıyı DO & Co da okur. Bir aralar kebap falan vermeyi planlıyorlardı. Hani uçağı da lokanta sanıp...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000