28 Kasım 2014, Cuma 08:20:26

YOLCU UÇAKLARININ KORKULU RÜYASI OLDULAR

Sayısı günden güne artan drone’lar, hava trafiğini de hiç olmadığı kadar yoğunlaştırmış durumda.
  • Satilan dronelarin çogunda havaalanına yaklasmamasi için sistem devreye giriyor. Havaalanına ve çevresinde uçamiyorsun. Uçan dronelar da kendi yapim oluyor. Ebay den parçalarini toplanip yapiliyor. Sikinti burda. Kontrol yok istedigini yapiyon. Drone üreticileri de bundan rahatsiz.
  • TCAS sistemi yokmu?
  • Teşekkürler
  • http://tr.wikipedia.org/wiki/İnsansız_hava_aracı

Hal böyle olunca havada yaşanan kaza ihtimalleri de artmış oldu. Pilotların verdiği bilgiye bakılırsa, son zamanlarda drone’ların yarattığı kaza riskleri endişe verici boyutlarda.

New York ve Washington DC’de güçlükle atlatıldığı söylenen tehlikelerin en büyük sebebi drone’ların kurallara aykırı olarak kullanılması. Normal şartlarda 120 metreden daha yükseğe çıkmaması gereken drone’ların, 600 metreye kadar yüksekliklerde uçurulduğu söyleniyor. Ayrıca drone’ların uçurulmasının yasak olduğu havaalanı gibi yerlerde de uçuşlar yapıldığına dikkat çekiliyor.

Örnek vermek gerekirse; 8 Eylül’de pistten yeni kalkış yapan bir uçak, 600 metreye ulaştığında bir drone ile çarpışacak kadar yakınlaşmış, kaza son anda önlenmişti. Bir diğer olayda ise piste inmek üzere olan uçağa 15 metre yaklaşan drone, kazaya davetiye çıkarmıştı. Eğer bu drone’lar uçağın motoruna çarpmış olsaydı, içerisinde bulunan büyük lityum pil patlamaya sebebiyet verebilir ve bu da korkunç sonuçlar doğurabilirdi.

Drone’ların önümüzdeki dönemlerde daha popüler hale geleceğini düşündüğümüzde kaza oranının artabileceğini öngörmek mümkün. Bunun önüne geçmek içinse, drone’ların daha sıkı denetleneceği bir sistemin gelmesi gerekiyor. (Haber7)

YOLCU UÇAKLARININ KORKULU RÜYASI OLDULAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

@ ~ 7 yıl önce
Satilan dronelarin çogunda havaalanına yaklasmamasi için sistem devreye giriyor. Havaalanına ve çevresinde uçamiyorsun. Uçan dronelar da kendi yapim oluyor. Ebay den parçalarini toplanip yapiliyor. Sikinti burda. Kontrol yok istedigini yapiyon. Drone üreticileri de bundan rahatsiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 7 yıl önce
TCAS sistemi yokmu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 7 yıl önce
drone'da transponder ne arar kardeş ;)
777 ~ 7 yıl önce
tcas sisteminn islev gorebilmesi icin dron larin da transpondera sahip olmasi gerekir. boyle bir zorunluluk yok zannediyorum simdilik.
... ~ 7 yıl önce
TCAS bu sorun için bir çözüm değil. TCAS için karşılıklı sağlıklı çalışan iki transponder gerekir . Drone larda transponder yoktur.
Drone :) ~ 7 yıl önce
Teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
drone ~ 7 yıl önce
http://tr.wikipedia.org/wiki/İnsansız_hava_aracı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000