25 Ekim 2015, Pazar 13:02:02

Yolcu uçağında kelepçe skandalı!

Fly MT Havayolları’na ait Viyana-Abu Dabi seferini yapan yolcu uçağında, havacılık tarihinde belki de ilk olan bir olay yaşandı.
  • bizde de oluyor kuralları dinlemiyor tam kaptan çıkarken tuvalete atlıyor steril alan oluşturamıyorsun yaptırım uygulanmaya geldi mi de ağlamaya başlıyorlar...kural dışı yolcu durumuna düşmemek için stepler var demek bu hanımefendi hepsini aşmış kuralları çiğnemiş nasıl olsa önlem alamazlara güvenmiş..iş ciddiye binice de korkmuş..yoksa divert çok pahalı iş kaptan göze almazdı mecbur kalmasa..
  • tüm dünyaya turk misafirperverliğini gostermişmiş.. abart abart..
  • " Kadını Uçuracaklardı, 300 $'da Para cezası keseceklerdi. Bırakıp gitmek olmaz. "
  • ec ve bc dekilerin şeyleridemi farklı ya. altı üstü kokusu şekli şemali hep aynı en azından benzerdir muhakkak. komik.
  • Bizde de aynı olay var. THY uçaklarında en önde otursan bile business class tuvaletleri kullandırtmıyorlar. Biz halk'ız ya ? Tuvalete gitmesini bilmeyiz. Oraya buraya yaparız. Zihniyet bu olsa gerek. 2 kişi özel tuvalete gidecek diye 150 kişi iki tuvaleti kullanmak zorunda. Kabin de ne yazık ki hep bu businessçilerden yana.
  • Bayandan 300$fazla para verip bc de oturucam.hanfendi de gelip bıdı bıdı beni rahatsız edicek oldu cnm
  • Adam bc de oturmak icin tonla fiyat farki oduyor.tabiki bc tuvaletinede kendi kullancak.oldu canım!! Ayrıca kadın kimbilir baska ne taskınlıklar yapmıstır.
  • Senin elini operim ben. Gurur duydum sizinle.
  • Ben DHMİ Nöbetçi Müdürü Abubekir Özcan'in yerinde olsam o ucagi bir kac saat yerde tutardim o sebeple ya da su sebeple... Kaptan pilot yalvarmaya basliyana kadar.
  • cok begendiginiz o avrupalilar iste böyle bir millet. vize almak icin bir yerlerinizi yirtmayin bence gitmeyin gezmeyin sunlarin ülkelerine.. disaridan birsey gibi görünüyorlar ama icleri.. neyse.. insanlik yok, 5 yıldız irkcilik yapiyorlar.. prim vermeyelim şunlara lütfen artık

Fly MT Havayolları’na ait Viyana-Abu Dabi seferini yapan yolcu uçağında, havacılık tarihinde belki de ilk olan bir olay yaşandı.

Business class tuvaletini kullanan kadın nedeniyle uçak acil koduyla Erzurum’a iniş yaptı. Erzurum Havalimanı'nda Devlet Hava Meydanları İşletmesi Nöbetçi Müdürü olarak görev yapan Abubekir Özcan, beş parasız bir şekilde Erzurum Havalimanı'na bırakılan Avusturyalı yaşlı kadını ağırlayarak insanlık dersi verdi.

Olay, 21 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleşti. Uçağın ekonomi bölümünde seyahat eden Slovak Edita Kmetova, midesi bulandığı için tuvalete gitti ancak tuvalet doluydu. Bu nedenle kadın ‘business class’ın tuvaletini kullanmak istedi. İddiaya göre, ‘business class’taki yolcular buna itiraz etti. Hostes de Kmetova’ya izin vermedi. Ancak midesinin bulandığını belirten kadın tuvalete girdi. Çıktığında karşısında hostesle birlikte pilotu bulan Edita Kmetova ile business class yolcuları ve personel arasında tartışma çıktı. Pilot kadını kelepçeleyip, Türkiye hava sahasında oldukları için Ankara Yol Kontrol Müdürlüğü’nden acil iniş izni istedi. Uçak Erzurum’a yönlendirildi. Gerekli tedbirler alındı. Polis ve 112 görevlileri alanda hazır bekletildi. Business class tuvaletini kullandığı için yaşlı kadına uçakta kelepçe takıldığı öğrenildi.

ERZURUM'DA BIRAKIP GİTTİLER

Erzurum Havalimanı'na acil iniş yaptıktan sonra ise hakkında şikayet olduğu gerekçesiyle Slovakyalı Edita Kmetova, Erzurum polisine teslim edildi. Uçakta hıçkırıklarla ağlayan kadın yolcunun yanına giden DHMİ Nöbetçi Müdürü Abubekir Özcan, kadının kolundaki kelepçeleri açtırıp Edita Kmetova'yı uçaktan indirdi. Sorgulamada herhangi bir suç kaydına rastlanmayan kadın, serbest bırakıldı. Müdür Özcan ve diğer havalimanı görevlileri, pilota kadını uçağa alması ricasında bulundu ancak uçak kadın yolcuyu Erzurum'da bırakarak gitti. Yolcuyu Erzurum'da bir gece otelde misafir eden Abubekir Özcan ve diğer DHMİ personeli, 1 gün sonra ise kadının biletini alıp uçakla Abu Dabi'ye gönderdiler. Türk insanının misafirperverliğini gören Slovak yolcu, döndükten sonra yaşadıklarını anlattı. Slovakya Cumhuriyeti'nin Mersin Fahri Konsolusu Emir Bozkaya, Abubekir Özcan'a bir yazı yazarak dünyaya karşı insanlık dersi verdiği için teşekkür etti.

MÜDÜR ÖZCAN OLAYI ŞÖYLE ANLATTI

Müdür Özcan, yaşadıkları olayı, sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan paylaştı. Paylaşım büyük ilgi gördü, çok sayıda teşekkür notu aldı. Abubekir Özcan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"21 Ekim günü havalimanında görevim esnasında bir olaya şahit oldum ve çok ama çok üzüldüm. Paylaşayım dedim. Viyana'dan Abu Dabi'ye transit giden bir uçakta, ekonomi kısmında oturan 60 yaşlarında bir bayan yolcu, midesi bulanıyor ve Business Class yolcuların oturduğu bölümdeki ön tuvalete gitmek istiyor. O bölümdeki tuvaleti sadece oradaki 3-5 yolcu kullanıyor. Diğer arka bölümdeki tuvaleti de diğer 200 yolcu kullanıyor ve bayan ön tuvalete girerken Business'teki yolcu itiraz ediyor. Bu arada kabin görevlileri de müsaade etmiyor. Kadın kusacağı için onları dinlemeden giriyor lavaboya. İşin içine pilot da giriyor, tartışma büyüyor. Ve pilot bizim Türk hava sahasında olduğu için Ankara yol kontrolden acil iniş için yakın havalimanı istiyor. Uçağı Erzurum Havalimanı'na yönlendirdiler. Biz de hazırlıkları tamamladıktan sonra sorunsuz bir şekilde uçağı indirdik. Gerekli tedbirlerimizi aldık. Polisimiz, 112 görevlileri ve biz, uçakta çok büyük bir sorun olduğunu düşünüyorduk. Uçağa ilk çıkan bendim. Yolcunun yanına gittiğimde, 60 yaşlarında bir bayanın hıçkıra hıçkıra ağladığını gördüm. Bileklerine kelepçe vurulmuş, tuvalet yüzünden uçakta sadece Slovak yolcu bu bayan. Gerisi Avusturya vatandaşı. Kelepçelerini açtım, uçaktan indirdim. Polis arkadaşlara verdik bayanı. Yapılan incelemelerde hanımefendinin her hangi bir suçu olmadığı yapılan sorgulamada çıktı Havalimanımz Baş Müdürü Ali Şerit Bey de olay başından beri yanımızdaydı. Pilota rica ettik, yolcuyu götürmesi konusunda ama maalesef ikna edemedik. Uçak gitti. Kadıncağız Türkiye'ye 1 kere Antalya'ya gelmiş, Erzurum neresi bilmiyor. Ama Türk milleti vicdanlıdır, merhametlidir. O yolcu bizlerin misafiri oldu, biletini aldık, otelde misafir ettik. Sabahta uçağın kapısına kadar uğurladım. Otel görevlisi Rusça biliyordu, gece 03:00 kadar lobide oturup ağlamış ve 'siz Müslümanlar Türk'ler ne kadar iyisiniz' diye ağlayıp durmuş. Bütün Erzurum Havalimanı baş müdürümüzden yer hizmetleri personeli havalimanı polisi tüm personel arkadaşlarımız o misafir yolcumuzun rahatı için çaba sarf ettik. Rabbim hepsinden razı olsun. Slovakya büyük elçisi de teşekkürlerini bildirdiler. Ben şunu söylemek istiyorum. Bize barbar der Avrupa. Asıl barbar insan ayrımı yapan sizlersiniz. Biz Türk'ler misafiri baş tacı ederiz, insan ayrımını sizler yaparsınız. Ne Mutlu Türk'üm Diyene."

Yolcu uçağında kelepçe skandalı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

eren ~ 5 yıl önce
bizde de oluyor kuralları dinlemiyor tam kaptan çıkarken tuvalete atlıyor steril alan oluşturamıyorsun yaptırım uygulanmaya geldi mi de ağlamaya başlıyorlar...kural dışı yolcu durumuna düşmemek için stepler var demek bu hanımefendi hepsini aşmış kuralları çiğnemiş nasıl olsa önlem alamazlara güvenmiş..iş ciddiye binice de korkmuş..yoksa divert çok pahalı iş kaptan göze almazdı mecbur kalmasa..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tobe tobee ~ 5 yıl önce
tüm dünyaya turk misafirperverliğini gostermişmiş.. abart abart..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MAB ~ 5 yıl önce
" Kadını Uçuracaklardı, 300 $'da Para cezası keseceklerdi. Bırakıp gitmek olmaz. "

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tuvalet bu ya. ~ 5 yıl önce
ec ve bc dekilerin şeyleridemi farklı ya. altı üstü kokusu şekli şemali hep aynı en azından benzerdir muhakkak. komik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynısı ~ 5 yıl önce
Bizde de aynı olay var. THY uçaklarında en önde otursan bile business class tuvaletleri kullandırtmıyorlar. Biz halk'ız ya ? Tuvalete gitmesini bilmeyiz. Oraya buraya yaparız. Zihniyet bu olsa gerek. 2 kişi özel tuvalete gidecek diye 150 kişi iki tuvaleti kullanmak zorunda. Kabin de ne yazık ki hep bu businessçilerden yana.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oldu cnm ~ 5 yıl önce
Bayandan 300$fazla para verip bc de oturucam.hanfendi de gelip bıdı bıdı beni rahatsız edicek oldu cnm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bc haklı ~ 5 yıl önce
Adam bc de oturmak icin tonla fiyat farki oduyor.tabiki bc tuvaletinede kendi kullancak.oldu canım!! Ayrıca kadın kimbilir baska ne taskınlıklar yapmıstır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fesat ~ 5 yıl önce
Şu yorumu okuyunca ülkemin insanının ne hale geldiğini nasıl ayrımcılıktan herkesin nasibini aldığını daha iyi anladım. Biz bitmişiz...
Murat ~ 5 yıl önce
Senin elini operim ben. Gurur duydum sizinle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben olsam ~ 5 yıl önce
Ben DHMİ Nöbetçi Müdürü Abubekir Özcan'in yerinde olsam o ucagi bir kac saat yerde tutardim o sebeple ya da su sebeple... Kaptan pilot yalvarmaya basliyana kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
roun ~ 5 yıl önce
cok begendiginiz o avrupalilar iste böyle bir millet. vize almak icin bir yerlerinizi yirtmayin bence gitmeyin gezmeyin sunlarin ülkelerine.. disaridan birsey gibi görünüyorlar ama icleri.. neyse.. insanlik yok, 5 yıldız irkcilik yapiyorlar.. prim vermeyelim şunlara lütfen artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000