23 Kasım 2015, Pazartesi 08:21:11

Yerli uçakta motor üretimi için çalışmalar başladı

Yerli uçağın motor ve gövde gibi önemli kısımlarını üretmek için çalışmalara başlandı
  • Şu uçak fabrikasını gösterinde bizde övünelim. Hangi fabrikalarda üretiliyor bu uçak? Ancak yurt dışında tasarlanan, yurtdışından getirilen ve montaj edilen parçalara yerli damga vurunca milli uçak olmuyor. Bizde isteriz uçağımız olsun ama halkı enayi yerine koymanında gereği yok.
  • SOM füzesi için gerçekleştirilmesi düşünülen milli motor üretildi mi ki yerli uçağın motoruna el atılmış?
  • Tamam siz çok zekisiniz.Siz bir şeyi beğenmezsiniz.Sizin öneriniz ne? Ancak körükörüne muhalefet yapmayı bilirsiniz.Alooo öneriniz ne arkadaşlar?!!!Fikir yok mu fikir beyan edin.Adam birşeyler yaptıklarını ve yapacaklarını ifade etmiş.Sizin öneriniz ne? Yazın önerinizi de güzel fikirlerinizden yararlanalım.
  • bırakın bu işleri gidin atlı karınca yapın:) Obama türkiye ziyaretinde bu uçağı görünce bu ne len demiş doğan görünümlü şahin demiş:)
  • hüloglarınız için yalanlarınızda bu kadar tefferruata luzüm yok zaten anlamıyorlar. diğerlerimiz ise detayların içindeyiz zaten gülüyoruz. tek satırlık palavra yeterli yani.
  • Evet 4 sene seçim olmayacağına göre sıfırdan yüzlerce patent alıp uçak üretebiliriz, yersen.
  • Tam şakşakçı haberi olmuş

Türkiye'nin tek parti iktidarıyla 4 yıl seçimsiz geçecek dönemi, yatırımcıları cesaretlendirdi. Sağlanan güven ortamı şirketlerin ertelediği milyon dolarlık yatırımları yeniden gündeme getirdi. Bu şirketlerden biri de Kale Teknik Grubu oldu. Türkiye'nin ithal ettiği SOM füzelerinin motorlarını üretmeyi başaran şirket, şimdi de yerli uçağın motor ve gövde gibi önemli kısımlarını üretmek için çalışmalara başladı.

DENEYİMLİ VE İSTEKLİYİZ

Kale Teknik Grubu Başkanı ve DEİK Türk-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, "Son olarak TRJet uçaklarında kullanılacak olan PW306B motorlarının tedariki için Pratt&Whitney Canada ile mutabakat zaptı imzalandı. Hükümetimiz, 328 ve 628 serisi olarak tasarlanan uçakların maksimum oranda yerliliğe sahip olması için gayret gösteriyor" dedi. Okyay, 30 yıla yakın bir süredir savunma ve havacılık sektörünün içinde bulunan ve geçen yıl Pratt&Whitney ile İzmir'de kritik motor parçaları üretmek için ortak fabrika kuran Kale Grubu olarak, yerli uçak projesinde en üst düzeyde rol alma konusunda deneyimli ve istekli olduklarını vurguladı.

STINGER FÜZELERİYLE BAŞLADI

Okyay, şirketin savunma sanayine girişinin 1980'li yıllarda, dönemin meşhur Stinger füzelerinin 22 değişik parçasını üretmekle başladığını anlattı. Okyay, "Ben gruba bu projenin ilk yıllarında katıldım. Sonrasında faaliyetlerimizi iki koldan sürdürdük. Bir tanesi, yurtdışındaki büyük orijinal ekipman üreticisi (OEM) şirketlerine parça, montaj grupları üretmek, diğeri ise milli özgün ürünler geliştirmek ve üretmek" dedi. Birinci alanda, Stinger, Rapier, ATACMS, GMLRS füze projeleri ile, F35, Boeing, Airbus uçakları için yapmış oldukları üretimler olduğunu belirten Okyay, "Ayrıca çok namlulu roketatar sistemleri, otomatik bombaatarlar, MKE ile birlikte geliştirdiğimiz Milli Piyade Tüfeğimiz ve Turbojet motoru var" diye konuştu.

ÜRETİM VE TASARIM KABİLİYETİMİZ VAR

Okyay, TRJet projesinde gerek üretim gerekse de bir sonraki uçağın tasarımı konusunda görev almak istediklerini söyledi. Kale Havacılık'ın gövde ve kanat olmak üzere her türlü yapısal parça ve montaj gruplarını üretebilecek kabiliyette olduğunu belirten Okyay, "Motor tarafında ise Pratt&Whitney'in seçilmiş olması dolayısıyla orada da birçok parça ve modül üretimini üstlenebiliriz" dedi.

İNSANSIZ HAVA ARACI PROJESİ

Osman Okyay, Kale Baykar ortaklığı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine giren ilk insansız hava araçları projesini de gerçekleştirdiklerini söyledi. (Haber7)

Yerli uçakta motor üretimi için çalışmalar başladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

asi ~ 5 yıl önce
Şu uçak fabrikasını gösterinde bizde övünelim. Hangi fabrikalarda üretiliyor bu uçak? Ancak yurt dışında tasarlanan, yurtdışından getirilen ve montaj edilen parçalara yerli damga vurunca milli uçak olmuyor. Bizde isteriz uçağımız olsun ama halkı enayi yerine koymanında gereği yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
unknown ~ 5 yıl önce
SOM füzesi için gerçekleştirilmesi düşünülen milli motor üretildi mi ki yerli uçağın motoruna el atılmış?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lolo ~ 5 yıl önce
Tamam siz çok zekisiniz.Siz bir şeyi beğenmezsiniz.Sizin öneriniz ne? Ancak körükörüne muhalefet yapmayı bilirsiniz.Alooo öneriniz ne arkadaşlar?!!!Fikir yok mu fikir beyan edin.Adam birşeyler yaptıklarını ve yapacaklarını ifade etmiş.Sizin öneriniz ne? Yazın önerinizi de güzel fikirlerinizden yararlanalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
asi ~ 5 yıl önce
Önerimiz Tübitaka, üniversitelere vb kuruluşlara politik yalaka tayfası atamak yerine, şirketlere dayı-amca oğlu, kardeş-yeğen istihdam etmek ve müdür-yönetici yapmak yerine, gerçek bilime ve teknolojiye yönelmek, performansa, niteliğe göre işe alım yapmak ve tefi ettirmek, kul hakkı yemeden her işçiye, memura, mühendise, teknisyene adil davranmaktır. Din, politika ve bilimi tamamen birbirinden ayırmaktır. Önerimi sundum, senin kafa aldı mı?
milli uçak ~ 5 yıl önce
bırakın bu işleri gidin atlı karınca yapın:) Obama türkiye ziyaretinde bu uçağı görünce bu ne len demiş doğan görünümlü şahin demiş:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gerek yok ~ 5 yıl önce
hüloglarınız için yalanlarınızda bu kadar tefferruata luzüm yok zaten anlamıyorlar. diğerlerimiz ise detayların içindeyiz zaten gülüyoruz. tek satırlık palavra yeterli yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
45 32 Merkez ~ 5 yıl önce
Evet 4 sene seçim olmayacağına göre sıfırdan yüzlerce patent alıp uçak üretebiliriz, yersen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şakşak ~ 5 yıl önce
Tam şakşakçı haberi olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000