26 Haziran 2017, Pazartesi 09:29:51

Yerli uçak simülatörü ürettiler

Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesince sivil havacılık alanında üretilen yerli uçak simülatörü, pilotaj eğitimlerinde, havacılık lise ve fakültelerinde kullanılabilecek.
  • Lisans gerektiren projelerin bütçeleri milyon dolarları bulabilirken okulun ihtiyacı olan simülatör çok az bütçeyle yapıldı.Simulatörde emeği geçen herkesin eline sağlık fakat yıllardır uçak bakım bölümlerinde kişi başı 2.ögretim harcı olarak senelik 4268 TL alan bir okulun Türkiye'de ilk olacak bir projeye bütçe ayırmaması trajik bir durum.Projelerin dünya çapında geçerli olması bırakın milyonu milyarları bulabilir.Ortada daha elle tutulur projeler yokken bir anda büyük işler beklemek anlamsız olur.
  • çok yeni bir buluş gökmenlere çok yardımcı olur.... hatta uzaya çıkınca kıbleyi göstermesi fonksyonu varsa eli öpülesi adeta
  • Gülüyorum koca üniversitenin düştüğü bale bak..bu yaptığınızı galeria kim yapmış ona bakın.herkesin evinde yaptığı şey başarı sayan üniye acıyorum
  • Sertifikası var mı EASA'dan ya da başka bir otoriteden? Önemli olan o. Ben de yaparım evde bir kokpit, arkada da FSX çalışır. Al sana yerli simülatör.
  • hocam typ ye devam mı ? 2017 passat çıkmış onu da alırsınız hadi bu sene devam devam
  • 1) Havelsan yıllardır yapıyor. Odtü Teknokentte de yapanlar var(bkz aerotim). Hemen yok yerli yok milli boş boş haber yapmışsınız 2) Sürekli ucuza yapma gayreti. Ne işe yarar? Havacılık lisans işidir. Bedavaya uçak satıp, uçurma yetkisini milyonlarca liraya satanı oldu zamanında. Haber olsun torba dolsun
  • ODTÜ kapak olsun zavallı ODT:-*(^^)^_^:O:-*;-):-P:-D

Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesince sivil havacılık alanında üretilen yerli uçak simülatörü, pilotaj eğitimlerinde, havacılık lise ve fakültelerinde kullanılabilecek.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesince hayata geçirilen "Pilotaj ve Bakım Elemanı Eğitimleri İçin Genel Havacılık Uçak Simülatörü Üretimi" projesi kapsamında, yerli üretimle daha ucuza uçak simülatörü hazırlandı.

Fakülte Öğretim Üyesi Doç. Dr. Satılmış Ürgün'ün öncülüğündeki ekip tarafından yaklaşık 6 ayda 80 bin liraya üretilen yerli uçak simülatörü, pilotaj eğitimlerinde, havacılık lise ve fakültelerinde hizmet verebilecek.

Ürgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Pilotaj ve Bakım Elemanı Eğitimleri İçin Genel Havacılık Uçak Simülatörü Üretimi" projesinin 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı tarafından desteklendiğini belirtti.

Simülatörü yüzde 90 yerli imkanlarla ürettiklerine dikkati çeken Ürgün, "Ürettiğimiz cihaz, Türkiye'nin ilk yerli genel amaçlı sivil havacılık simülatörü. Birkaç panelimiz zaman olmadığı için hazır alındı fakat birkaç aylık sürede o panelleri de ürettiğimizde yüzde 100 Türk yapımı simülatör üretmiş olacağız. Saf malzemeleri dışında her şey bizim tarafımızdan üretilmiş olacak. Yazılım, elektronik donanımlar, dış gövdenin oluşturulması tamamen yerli olacak. Aldığımız panelin daha da üzerinde geliştirdiğimiz bir panelimiz var. Bu paneli de birkaç ay içinde simülatörümüze monte edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Simülatörün genel havacılık uçakları için kullanılabileceğini anlatan Ürgün, pilotaj eğitimlerinde, havacılık lise ve fakültelerinde de simülatörden ön eğitim için faydalanılabileceğini dile getirdi.

Yerli uçak simülatörü ürettiler

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Vatandaş ~ 5 yıl önce
Lisans gerektiren projelerin bütçeleri milyon dolarları bulabilirken okulun ihtiyacı olan simülatör çok az bütçeyle yapıldı.Simulatörde emeği geçen herkesin eline sağlık fakat yıllardır uçak bakım bölümlerinde kişi başı 2.ögretim harcı olarak senelik 4268 TL alan bir okulun Türkiye'de ilk olacak bir projeye bütçe ayırmaması trajik bir durum.Projelerin dünya çapında geçerli olması bırakın milyonu milyarları bulabilir.Ortada daha elle tutulur projeler yokken bir anda büyük işler beklemek anlamsız olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
4wd ~ 5 yıl önce
çok yeni bir buluş gökmenlere çok yardımcı olur.... hatta uzaya çıkınca kıbleyi göstermesi fonksyonu varsa eli öpülesi adeta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarı mı sayıyorlar? ~ 5 yıl önce
Gülüyorum koca üniversitenin düştüğü bale bak..bu yaptığınızı galeria kim yapmış ona bakın.herkesin evinde yaptığı şey başarı sayan üniye acıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Simülatör ~ 5 yıl önce
Sertifikası var mı EASA'dan ya da başka bir otoriteden? Önemli olan o. Ben de yaparım evde bir kokpit, arkada da FSX çalışır. Al sana yerli simülatör.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
satılmış ~ 5 yıl önce
hocam typ ye devam mı ? 2017 passat çıkmış onu da alırsınız hadi bu sene devam devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hep aynı geyik ~ 5 yıl önce
1) Havelsan yıllardır yapıyor. Odtü Teknokentte de yapanlar var(bkz aerotim). Hemen yok yerli yok milli boş boş haber yapmışsınız 2) Sürekli ucuza yapma gayreti. Ne işe yarar? Havacılık lisans işidir. Bedavaya uçak satıp, uçurma yetkisini milyonlarca liraya satanı oldu zamanında. Haber olsun torba dolsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çörekdon ~ 5 yıl önce
ODTÜ kapak olsun zavallı ODT:-*(^^)^_^:O:-*;-):-P:-D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tencere kapağı ~ 5 yıl önce
TAI, ASELSAN gibi ileri teknoloji üreten, milyarlarca dolar ihracat yapan Türkiye'nin medarı iftiharı kuruluşların neredeyse tamamı ODTÜ mezunlarından oluşmaktadır. Kocaeli Üniversitesi'deki güzel çalışma hepimiz için gurur kaynağı ama ortada kapak falan gibi bir durum yok

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000