20 Şubat 2024, Salı 12:31:11

Yerli uçak motoruyla ilgili flaş açıklama; 'Yakında çalıştıracağız'

Helikopter motorunda seri imalata hazırlandıklarını anlatan TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Akşit, 'Bir tek uçak motorları kaldı' dedi.
  • bugun kaan ilk ucusunu yaptı.. biri seçim için uçak yapıp uçuruyosa, sizde seçim için helkel yapıp onu alkışlıyosunuz..
  • Tei ile ilgili yarası olan bir arkadaş sürekli isim değiştirip akşiti kötülüyor. Kardeş ne mal adamsın sen ya.
  • Seçimlerden önceki yapılan şeyler. Göz kamastirip diğer seçime kadar aynı haberler. Petrol çıktı kapasitesi arttı ama aynı gün 5 lira arttı. Nasıl oluyor bu?
  • Aksit gonderilmeli; Tei bu heriften kurtarilmali yaptigisadece yalan ve goz boyama
  • Hic degilse Gaz vermeyi ve Reklami ogrenmissin; bu senin seviyen icin buyuk basari; yillardir iyi somurdunuz Tei yi
  • Harika gelişmeler. Emeğinize sağlık
  • Aralık ayında KAAN uçmuştu... bu ne zaman çalışacak... seçime yetişir mi...
  • Yakın zamanda,az sonra,birazdan, bitmeye yakın vs vs... Yurtdışından parça,mühendislik,teknik destek, makina alıp burada birleştirip yapınca yerli ve milli oluyor mu?

Helikopter motorunda seri imalata hazırlandıklarını anlatan TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Akşit, 'Bir tek uçak motorları kaldı. TEI-TF6000/TEI-TF10000 ailesinin ilk motor karkasını İzmir'deki TEKNOFEST'e getirmiştik. Oradaki versiyondan şu an çok daha ileri seviyedeyiz. Uçak motorumuz bitmeye yakın. Savunma Sanayii Başkanlığımız gerekli duyuruyu yapacaktır. Yakın zamanda çalıştıracağız.' ifadelerini kullandı.

TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Antalya'daki Belek Turizm Merkezi'nde düzenlenen "Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı"nda AA muhabirine, geliştirdikleri havacılık motoru TEI-PD170'in ilk satışını geçen yıl yaptıklarını söyledi.

Bu yılın başında ilk teslimatı gerçekleştirdiklerini belirten Akşit, bu motorun ikinci satışı için sözleşme imzaladıklarını ve 2024'te birden çok teslimatın yapılacağını ifade etti.

Akşit, "10 yıl önce Türkiye kendi helikopter motorunu yapacak." deselerdi kimsenin inanmayacağını dile getirdi.

Türkiye'nin ihtiyacı olan hangi tip olursa olsun İHA motorlarının hepsini geliştirip üretebilecek teknolojiye sahip olduklarına dikkati çeken Akşit, "Rakiplerine göre yüksek teknoloji ile İHA motorlarını üretiyoruz. Sıfırdan yeni başlayınca daha esnek davranıp son teknolojiyi kullanıyoruz. Dünyada rakiplerimiz var ama bizim motorumuz gerçekten çok güçlü ve hepsinden daha iyi. O yüzden yurt dışından yeni bir motor olmasına rağmen tercih ediliyor." dedi.

Yurt içinde de Baykar'ın PD170 motorunu kullanmaya başladığının, Aksungur'un da bir süredir bu motorla uçtuğunun altını çizen Akşit, "Aksungur bizim motorumuzla seri imalata girmek üzere. Bu yıl içinde envantere de alınarak ordumuzun kullanımına bizim motorumuzla girecek." diye konuştu.

Yüksek teknoloji ürünlerinin yurt dışında da ilgiyle karşılaştığını belirten Akşit, şöyle konuştu:

"2023'te 345 milyon dolar ihracat yaptık. 2024'te bunu 100 milyon dolar artırarak 445 milyon dolara çıkmak istiyoruz. Bu rakamların içinde bu yıl teslimine başladığımız motorlar da olacak. Bu gurur verici. Yüksek teknolojiye sahip ülkelere bunu satıyoruz. Kapıyı açtık. İhracatımız dünyaya sattığımız uçak motoru parçalarından ibaretti. Gerçek anlamda motor satmamıştık. İlk defa kendi milli, özgün motorumuzu da artık ihracat hedeflerimize koyuyoruz."

"UÇAK MOTORUMUZ BİTMEYE YAKIN"

Helikopter motorunda da seri imalata hazırlandıklarını anlatan Akşit, "Bir tek uçak motorları kaldı. TEI-TF6000/TEI-TF10000 ailesinin ilk motor karkasını İzmir'deki TEKNOFEST'e getirmiştik. Oradaki versiyondan şu an çok daha ileri seviyedeyiz. Uçak motorumuz bitmeye yakın. Savunma Sanayii Başkanlığımız gerekli duyuruyu yapacaktır. Yakın zamanda çalıştıracağız." ifadelerini kullandı.

Akşit, araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük önem verdiklerine işaret ederek, motor tasarlamanın yetmediğini, yüksek teknoloji içeren alt sistemlerin parçalarını da geliştirmek zorunda olduklarını kaydetti.

Bunları da başarıyla yaptıklarını dile getiren Akşit, Türkiye'de ilk defa tek kristal türbin kanadı ürettiklerini, yurt dışından alınan numunelerle yapılan kıyaslamada, yüksek sıcaklık mukavemet testlerinde kendi ürettikleri malzemenin daha iyi dayanım gösterdiğini vurguladı.

Akşit, yeni projeler yürüttüklerini, TEI-PD180-ST motorunun teslimatını bu yıl yapacaklarını ve TEI-PD225 motoru üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Yerli uçak motoruyla ilgili flaş açıklama; 'Yakında çalıştıracağız'

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

seçim diyenlere ~ 2 ay önce
bugun kaan ilk ucusunu yaptı.. biri seçim için uçak yapıp uçuruyosa, sizde seçim için helkel yapıp onu alkışlıyosunuz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akşit Türkiyenin sayılı insanlarıdan biridir. Değerini bilmek lazım. ~ 2 ay önce
Tei ile ilgili yarası olan bir arkadaş sürekli isim değiştirip akşiti kötülüyor. Kardeş ne mal adamsın sen ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçimden önceki ~ 2 ay önce
Seçimlerden önceki yapılan şeyler. Göz kamastirip diğer seçime kadar aynı haberler. Petrol çıktı kapasitesi arttı ama aynı gün 5 lira arttı. Nasıl oluyor bu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amsit ~ 2 ay önce
Aksit gonderilmeli; Tei bu heriften kurtarilmali yaptigisadece yalan ve goz boyama

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xxx ~ 2 ay önce
Biraz bu adamın biyografisini okuyun da sonra sizin böyle bir adamınız var mı söyleyin. Varsa iha yapan adamınıza söyleyin uçağına taksın. Yoksa heykel yaparsınız
Aksit ~ 2 ay önce
Hic degilse Gaz vermeyi ve Reklami ogrenmissin; bu senin seviyen icin buyuk basari; yillardir iyi somurdunuz Tei yi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal olsun ~ 2 ay önce
Harika gelişmeler. Emeğinize sağlık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt. ~ 2 ay önce
Aralık ayında KAAN uçmuştu... bu ne zaman çalışacak... seçime yetişir mi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O da uçacak ~ 2 ay önce
Bu da bitecek. Sen ne yapacan o zaman hemen yeni bi kulp bulacan faydasız
Eyy akşit ~ 2 ay önce
Yakın zamanda,az sonra,birazdan, bitmeye yakın vs vs... Yurtdışından parça,mühendislik,teknik destek, makina alıp burada birleştirip yapınca yerli ve milli oluyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sen ne yaptın ~ 2 ay önce
Senin ne faydan oldu ülkene anlatta bilelim milleti eleştirceğine adam ol
Sen ne yaptın'a ~ 2 ay önce
Çıkar için yalan söylemedim,göz boyamadım,para için torpil yapmadım, yaptırmadım,kul hakkı yemedim,ona buna yalakalık yapmadım,kula kul olmadım,yani senin yapmadıklarını yaptım...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000