09 Haziran 2024, Pazar 09:30:14

Yerli uçak motoru için yeni anlaşma

5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ile TRMOTOR arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ile TRMOTOR arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Yerli uçak motoru geliştirilmesi için yeni bir adım atıldı. Bu kapsamda 5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ile TRMOTOR Güç Sitemleri arasında yeni bir anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşma kapsamında üretilecek motorun TUSAŞ tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak KAAN için de kullanılabileceği düşünülebilir.

TRMOTOR resmi X hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “5. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ile TRMOTOR arasında, “Yerli Uçak Motoru Geliştirilmesi” projesi kapsamında oluşturulan iş birliği protokolü 5. Ana Bakım Fabrika Müdürü Tuğgeneral Kadir Eğriboyun ve TRMOTOR Genel Müdürü Prof. Dr. Osman Saim Dinç tarafından imzalandı.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli uçak motoru için 2028 yılını işaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz sene düzenlenen Cezayir ziyareti dönüşü açıklamalarda bulunmuştu. Savunma Sanayii ile ilgili gelişmelere de değinen Erdoğan, KIZILELMA’da kullanılması planlanan yerli motor ile ilgili 2028 yılını işaret etmişti. Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Savunma sanayii alanında attığımız her adım bizleri heyecanlandırmaktadır. Bu alanda taş üstüne taş koyan herkes ülkemizin geleceği, Türkiye Yüzyılı’nın inşası için çok önemli bir katkı sunuyor. KAAN zaten yeniliklerden bir tanesi. Ama Baykar’ın zirve diyebileceğimiz eseri malum KIZILELMA… Şimdi KIZILELMA’nın son testlerini yapıyorlar. Aşmaları gereken mesele kendi yerli motorunu üretmek. Bunu başardığı andan itibaren de zaten KIZILELMA’nın dünyaya karşı duruşu farklı olacaktır. Tabii burada ASELSAN’ın üzerine de düşen bir yük var, kamera üretimi. Motor üretim süreci maalesef nereden bakarsanız bakın herhalde bir beş yılı alır. Bu süre zarfında biz motor ithal ederek yürümek durumundayız.

Kamera noktasında da ASELSAN’ın üretim çalışmaları başladı. Bir an önce o sıkıntımızı da gidermemiz lazım. Bazı ülkeler bize söz veriyorlar ama verdikleri sözü yerine getirmiyorlar. “Kanada, Güney Afrika gibi ülkelerden bir sonuç alır mıyız?” buna bakıyoruz. Bunu gerek biz gerekse ASELSAN’ın yakından takip etmesi lazım. Bir an önce buralardan netice alabilirsek, o zaman biz insansız savaş uçaklarımızı daha çabuk devreye sokabiliriz. KAAN, KIZILELMA, TCG ANADOLU ve niceleri Allah’ın izniyle yalnız kalmayacak, yenileri daha iyileri ve daha donanımlıları yine bu vatan için alın ve akıl terlerini döken kardeşlerimizin ellerinde şekillenecek.

Bundan çok değil birkaç yıl önce insansız hava araçlarımız yoktu, akıllı mühimmatlarımız, MİLGEM’lerimiz yoktu. Kolları sıvadık, bu ülke için taşın altına sadece elini değil bedenini koyan kardeşlerimizle birlikte bugünkü seviyeye geldik. Bunu yeterli görmedik, göremeyiz. Hep daha iyisi, hep daha gelişmişi vardır onu arayacağız. Bu hedeflere doğru yürümek şöyle dursun, koşar adım ilerlememiz gerekiyor. En iyi mühendis, en iyi yazılımcı, en iyi usta, en iyi tasarımcı bizde olmalı. Yeni adımlarımız da yoldadır. Kimse merak etmesin, biz savunma sanayii alanında da diğer alanlarda da adımızdan daha çok söz ettireceğiz.”

(defenceturk)

 

Yerli uçak motoru için yeni anlaşma

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000