03 Nisan 2018, Salı 13:30:50

Yerli uçak için destek arayışı

Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (UZAYTEM) çalışmaları kapsamında, 'Doğan' adı verilen 2 kişilik genel havacılık uçağı projesi devam ediyor.
  • bence A350 veya 787 projesnden yardım isteyin
  • Destegi alarak yola cikilsa sonradan boyle yesilcam senaryosuna donmese?kervan yolda duzulur mantigiyla havacilik yapilmaz.
  • Sallayan sallayana bir siz eksittiniz...komedi dünyası
  • Dhmi arff ve elektrik birimleri olaraktan her türlü desteği vermeye hazırız
  • Akila mi tekila mi biucak vardi hani? Galiba bir tane bile uretilmedi hee? Fabrika kurulmustu hani? Bursa'da idi hani? Almanya'da faliyet gosteren uretim tesisleri satin alinmisti hani? D-ESEX tescilli prototip Almanya'dan gelip TAI'ye inmisti hani? Bir laf soyleyince hemen atarlaniyorsunuz. Yok bir yerden baslamamiz gerek, vay sen urettin ki, amaan sen ancak muhalefet edersin, o yorumcular nerde hani? O yorumcularin aklini seveyim. Hurkus bile gundemden silindi farkinda misiniz? Yok D versiyonu, yok Urdun alacak, yok Afrika alacak. Simdi de bu Dogan meselesi. Isitip koymuslar masaya, yersen. Kisaca diyor ki, yapariz, yapariz ama bize para lazim. Ya hu zaten herkesin problemi bu. Ben de yaparim biri para verse. Demek ki yapariz demekle olmuyor. Once biraz calismak, kazanmak, gelismek, buyumek gerekiyor. 3 kurusa 5 kofte olumuyor. Once bir altimetre, pusula falan uretin, satin da, ciddiye alsin birileri sizi.
  • ben ucak almak icin yerli ucagin cikmasini bekliyorum. yapin alayim. benim gibi cok insan vardir.
  • Uçak felan yapıyor olabilir... bizim de allahımız var hamdolsun kandırıldık.
  • Yepsan’da para bol mübarek...hemşeriniz olur
  • HD19 çöp oldu, niye desteklenmedi
  • Isterse yapar, basinda Kotil var, maalesef Kotilin vizyonerliginden sonra memur Bilal cekilmiyor: mutsusuz

Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (UZAYTEM) çalışmaları kapsamında, 'Doğan' adı verilen 2 kişilik genel havacılık uçağı projesi devam ediyor. Bu zaman kadar üniversite kaynakları ile gerçekleştirilen projeye, özel kurum ve kuruluşlar ile kamu kurumlarından ihtiyaç duyulan nakdi veya ayni destekler ile bilgi ve tecrübe desteği alınması için çalışma yürütülüyor.

OMÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Ağustos 2013’te, 2 kişilik genel havacılık uçağı yapılması için çalışma başlatıldı. Hazırlanan proje, OMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu’na sunularak onaylandı. Proje maliyetinin üniversite tarafından karşılanmasının ardından çalışmalara start verildi. Teknik araştırmalardan sonra tasarım ve eskiz çalışmalarının ardından Şubat 2015'de uçağın yapımına geçildi. Uçağın prototipinin gövde ve kanatları yapıldı. Çalışmalar devam ederken, projeye OMÜ dışından katkı sağlanması için de çalışma başlatıldı. Bu zaman kadar üniversite kaynakları ile gerçekleştirilen projeye özel kurum ve kuruluşlar ile kamu kurumlarından ihtiyaç duyulan nakdi veya ayni desteklerin yanında bilgi ve tecrübe desteği alınması için çalışma yürütülüyor.

Yerli tasarım ve üretim olan uçak projesi ile ilgili bilgi veren OMÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu, "Doğan-Hafif Sportif Uçak Projesi şu anki durumuna büyük miktarda üniversitenin sağladığı kaynaklar ve Samsun yerel sanayisinin katkıları ile gelmiştir. Proje, sadece üniversitemiz için değil, aynı zamanda hem Samsun’un havacılık faaliyetleri açısından, hem de ülkemizdeki sivil ve amatör havacılık faaliyetleri açısından önem arz etmekte. Bu yüzden, projeye üniversitenin desteği devam ederken, özel ve kamu kurumlarından ihtiyaç duyulan nakdî veya aynî destekler yanında bilgi ve tecrübe desteği almayı da bir zaman ve iş planı içerisinde değerlendirecek çalışmalar yapmaktayız. Böylece istenen hedeflere ulaşmada daha emin ve hızlı yol almayı istemekteyiz" dedi.

'Doğan' adı verilen uçağın toplam kalkış ağırlığı 750 kilogram olacak. Uçağın menzilinin 1500 kilometre olacağı, seyir hızının 277 kilometre olup, 6 bin metre yüksekliğe kadar çıkabileceği belirtildi. 180 beygir gücünde motoru bulunacak uçağın boyu 7 metre, kanat uzunluğu ise 9 metre olacak. (Hürriyet)

Yerli uçak için destek arayışı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

güzel ~ 5 yıl önce
bence A350 veya 787 projesnden yardım isteyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Garip ~ 5 yıl önce
Destegi alarak yola cikilsa sonradan boyle yesilcam senaryosuna donmese?kervan yolda duzulur mantigiyla havacilik yapilmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kt. ~ 5 yıl önce
Sallayan sallayana bir siz eksittiniz...komedi dünyası

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biz varız ~ 5 yıl önce
Dhmi arff ve elektrik birimleri olaraktan her türlü desteği vermeye hazırız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aquila, Dogan vs ~ 5 yıl önce
Akila mi tekila mi biucak vardi hani? Galiba bir tane bile uretilmedi hee? Fabrika kurulmustu hani? Bursa'da idi hani? Almanya'da faliyet gosteren uretim tesisleri satin alinmisti hani? D-ESEX tescilli prototip Almanya'dan gelip TAI'ye inmisti hani? Bir laf soyleyince hemen atarlaniyorsunuz. Yok bir yerden baslamamiz gerek, vay sen urettin ki, amaan sen ancak muhalefet edersin, o yorumcular nerde hani? O yorumcularin aklini seveyim. Hurkus bile gundemden silindi farkinda misiniz? Yok D versiyonu, yok Urdun alacak, yok Afrika alacak. Simdi de bu Dogan meselesi. Isitip koymuslar masaya, yersen. Kisaca diyor ki, yapariz, yapariz ama bize para lazim. Ya hu zaten herkesin problemi bu. Ben de yaparim biri para verse. Demek ki yapariz demekle olmuyor. Once biraz calismak, kazanmak, gelismek, buyumek gerekiyor. 3 kurusa 5 kofte olumuyor. Once bir altimetre, pusula falan uretin, satin da, ciddiye alsin birileri sizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yapin alayim ~ 5 yıl önce
ben ucak almak icin yerli ucagin cikmasini bekliyorum. yapin alayim. benim gibi cok insan vardir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bazıları ~ 5 yıl önce
Uçak felan yapıyor olabilir... bizim de allahımız var hamdolsun kandırıldık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yepsan ~ 5 yıl önce
Yepsan’da para bol mübarek...hemşeriniz olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAI deki ~ 5 yıl önce
HD19 çöp oldu, niye desteklenmedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Para ~ 5 yıl önce
Paran çok sanıyorsun galiba, dolar ve petrol fiyatlarına bakıyor musun sen?
Tai yapar ~ 5 yıl önce
Isterse yapar, basinda Kotil var, maalesef Kotilin vizyonerliginden sonra memur Bilal cekilmiyor: mutsusuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000