22 Ağustos 2019, Perşembe 10:28:10

Yerli uçak Almanya'da üretilecek

D328'in haklarını satın alan Türk Eren-Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu ABD merkezli Sierra Nevada Corparation (SNC) Türkiye ile görüşmelerden sonuç çıkmamasının ardından uçağın Almanya'da üretileceğini duyurdu.
  • Aquila alman Mali turkiyede uretilecek,Dornier alman Mali yine almanyada uretilecek, fakat milli ucagimiz olucak, Yani bizi kiskanan almanlar bunlarmi? Vallaa iyi bul karayi al parayi oynatio adamlar liebe deutschland :)))
  • Dornier 328 ;Dornier 328, turboprop gücü ile çalışan bir bölgesel yolcu uçağı. Başta Alman Dornier Luftfahrt GmbH tarafından üretilen uçak, 1996'da Fairchild Aircraft şirketi tarafından satın alındı. Üretim sayısı: 217 Yapımcılar: 1991–2000 2019 (Planned) Rol: Yolcu uçağı Durum: Out of production, in service Birim maliyet: $9.75 million (1996) İlk uçuş tarihi: 6 Aralık 1991 NEYİ TARTIŞIYORSUNUZ ? ALMAN UÇAĞI ZATEN, 28 YIL ÖNCE DE İLK UÇUŞUNU YAPMIŞ
  • Bir ülkenin uçağı başka bir ülkede üretilirse o uçağa yerli uçak denir mi yahu!?
  • Seçimde yine canlanır 'Milli Uçak' projesi, şimdi sırası değil. Şu an eldeki mevcut son değerleri satmak, yabancılara ornanları talan ettirmekle meşgulüz.
  • Çok yersiz olmuş bu fikir.
  • ABD merkezli Sierra Nevada Corparation (SNC) şirketinin Alman tasarımı D328 uçağına yerli uçak diyebiecek kadar uçmuşsunuz tebrikler sizdende bu beklenirdi.
  • Yersiz karar.
  • Okurken hata mı yaptım?
  • Boeing %100 Amerikan malı mı ? Airbus %100 Avrupa malı mı ? Biz nerede yaşıyoruz ?
  • haberin başlığı bile yeter.

D328'in haklarını satın alan Türk Eren-Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu ABD merkezli Sierra Nevada Corparation (SNC) Türkiye ile görüşmelerden sonuç çıkmamasının ardından uçağın Almanya'da üretileceğini duyurdu.

Türkiye'de üretimi için Alman tasarımı D328'in haklarını satın alan Türk Eren-Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu ABD merkezli Sierra Nevada Corparation (SNC) uçağın Almanya'da üretileceğini duyuruldu.

Dünya gazetesinden Mehmet Kaya’nın haberine göre, Türkiye’de bölgesel yolcu uçağı üretimi yapılabilmesi amacıyla yapılan girişimler sonucu 2015 yılında; havacılık ve uzay teknolojilerine sahip ABD merkezli sahiplerinin Türk Eren ve Fatih Özmen çiftinin olduğu Sierra Nevada Corporation şirketi öne çıkmıştı.

Türkiye’nin de motivasyonuyla SNC kendini ispatlamış ve çok sayıda ülkede uçuş sertifikası olan ve geçmişte ve o dönemde çok sayıda havayolu şirketi tarafından kullanılan Dornier 328 uçağının bütün haklarını satın almıştı.SNC ve o dönemki Savunma Sanayii Müsteşarlığı (Savunma Sanayii Başkanlığı) bir protokol imzalayarak Türkiye’de üretim yapılacağını duyurmuş, uçağın adının da TR 328 olacağı bir jet bir de turboprop olmak üzere iki versiyonlu olarak D328’in geliştirilerek üretileceğini açıkladı.

Bu uçakların ilk uçuş tarihi olarak da 2019 verildi. Aynı zamanda 70-90 yolcu sınıfında bir TRJ628 uçağının da geliştirilerek Türkiye’de üretileceği duyuruldu. Üretim için SNC, “TRJet” isimli bir şirket kurdu. D328’in hakları bu şirkette bulunuyor.TRJ328 ve TRJ628’in çizim ve modelleri bu süreçte çeşitli etkinlik ve fuarlarda da SNC ve SSM tarafından sergilenmişti.

Türkiye’nin ilk etapta 50 328 uçağı siparişi vermesini de içeren proje için başlayan görüşmelerde SNC ile Türkiye tarafı arasında ciddi görüş ayrılıkları oldu.

SNC tarafı uçağın yerlilik oranına yönelik görüş ayrılıkları olduğunu açıklamıştı. Projenin “sonlandığı” açıklanmasa da 2017 yılından itibaren “rafa kalktığı” yönünde haberler yayılmıştı.

Uzun süren bir suskunluğun ardından SNC bir basın bülteni yayınladı. Bültende, “Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel bugün (21 Ağustos), Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanı Andreas Scheuer’in de katıldığı etkinlikte, Dornier 328 uçağını yeniden üretme projesine destek verdiklerini açıkladı. Projeyi hayata geçirmek için, yeni bir orjinal ekipman üreticisi (OEM), DRA GMbH (DRA), Leipzig Almanya‘da kuruldu” denildi.

Basın bülteninde D328 uçağının adının D328NEU (yeni) olacağı belirtildi. 85 ülkede sertifikası olan uçağın hali hazırda kullanıcı olanların uçaklarının yenilenmesi ve yeni ihtiyaçların karşılanmasına yönelik pazarı hedeflediği kaydedildi.Bültende SNC’nin Türk sahiplerinden Eren Özmen’in açıklamasına da yer verilerek, “Eşim Fatih ve ben, geçtiğimiz bir kaç yıl boyunca, Türkiye’nin uzun yıllardır süregelen yerli yolcu uçağı üretme hayalini gerçekleştirmek için birçok iş ortağımız ile birlikte titizlikle çalıştık. Bu projenin, sadece ülkemize olan borcumuzu ödeme imkânı olarak değil aynı zamanda gelecek nesillere anlamlı yeni fırsatlar sunmak bakımından bizim için çok kıymetli bir çalışma olması planlanmıştı. Fatih Bey ve ben, ileride Türkiye için başka faydalı projeleri hayata geçirebilme fırsatını yakalayabilmeyi içtenlikle arzu ediyoruz.” dedi.D328NEU’nun bölgesel yolcu uçağı, askeri olarak sınır ve sahil güvenlik ve diğer sivil amaçlı çeşitli konfigürasyonlarının geliştirilebileceği belirtiliyor.

Yerli uçak Almanya'da üretilecek

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Parajumppilot ~ 12 ay önce
Aquila alman Mali turkiyede uretilecek,Dornier alman Mali yine almanyada uretilecek, fakat milli ucagimiz olucak, Yani bizi kiskanan almanlar bunlarmi? Vallaa iyi bul karayi al parayi oynatio adamlar liebe deutschland :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1991 yılında uçtu ~ 12 ay önce
Dornier 328 ;Dornier 328, turboprop gücü ile çalışan bir bölgesel yolcu uçağı. Başta Alman Dornier Luftfahrt GmbH tarafından üretilen uçak, 1996'da Fairchild Aircraft şirketi tarafından satın alındı. Üretim sayısı: 217 Yapımcılar: 1991–2000 2019 (Planned) Rol: Yolcu uçağı Durum: Out of production, in service Birim maliyet: $9.75 million (1996) İlk uçuş tarihi: 6 Aralık 1991 NEYİ TARTIŞIYORSUNUZ ? ALMAN UÇAĞI ZATEN, 28 YIL ÖNCE DE İLK UÇUŞUNU YAPMIŞ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komik ~ 12 ay önce
Bir ülkenin uçağı başka bir ülkede üretilirse o uçağa yerli uçak denir mi yahu!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir sonraki. ~ 12 ay önce
Seçimde yine canlanır 'Milli Uçak' projesi, şimdi sırası değil. Şu an eldeki mevcut son değerleri satmak, yabancılara ornanları talan ettirmekle meşgulüz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yersizlik ~ 12 ay önce
Çok yersiz olmuş bu fikir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akıl Akıl ~ 12 ay önce
ABD merkezli Sierra Nevada Corparation (SNC) şirketinin Alman tasarımı D328 uçağına yerli uçak diyebiecek kadar uçmuşsunuz tebrikler sizdende bu beklenirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli uçak ~ 12 ay önce
Yersiz karar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tasarım alman ucak yerli? ~ 12 ay önce
Okurken hata mı yaptım?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teyyare ~ 12 ay önce
Boeing %100 Amerikan malı mı ? Airbus %100 Avrupa malı mı ? Biz nerede yaşıyoruz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
başlık ~ 12 ay önce
haberin başlığı bile yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000