01 Aralık 2015, Salı 08:50:22

Yerli uçak açığı kapatacak

Dünyada yolcu taşımacılığında hava trafiğinin önümüzdeki 15 sene içinde iki kat artarak, 2030 yılında 6,6 milyar yolcu gibi eşi benzeri görülmemiş bir seviyeye yükselmesi bekleniyor.
  • Bu ucakları zaten imal eden Dornier neden uluslararası alanda rekabet edemedi de satıldı ? Aynı uçakları yaptığımızda bu uçakların sertifikasyonu nasıl olacak ve kime satacağız ? İç piyasaya uçak imal etmekle fabrika ayakta durabilir mi ? Ayrıca bu uçakların işini daha ekonomik yapabilen ATR'lerin kabahati neydi de iç hatlarda küçük haalimanlarına ulaşım için kullanılamadı ? Önce bu soruları değerlendirip hayale kapılmayalım
  • o uçaklara devlet yöneticisi makam uçağı olmadan binmezdim
  • Flightglobal'ın 2015 yılı tahmin raporlarını SNC - TRJet bu şekilde yorumlayarak bölgesel uçak projesi planlandıve yapılıyor ise yandık! Cem bey havacı mı, yoksa havacılık mı oynuyor?
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • Bu ucak fabrikasinin yerini de yazsaniz keske...Zeki murende bizi gorecek mi
  • Genemi bu yalanlar yaa SECİMLER BİTTİ ALOOOOOOOOOO
  • Arkadaşlar bol keseden atmayın Türk havacılık sektörü o kadar güçlü ve profesyonel değil!!!!
  • masallaaa masallaaaaa:))
  • Ekiekieki
  • Hayallerde yasiyor bazilari....

En son düzenlenen Küresel Havacılık ve Uzay Zirvesinin (2014) toplantısı sonucunda açıklanan rapora göre, dünyada yolcu taşımacılığında hava trafiğinin önümüzdeki 15 sene içinde iki kat artarak, 2030 yılında 6,6 milyar yolcu gibi eşi benzeri görülmemiş bir seviyeye yükselmesi bekleniyor. Küresel havacılık pazarına yeni giriş yapan ve sektörün gelecekteki Orijinal Ekipman Üreticisi (OEM) olmaya hazırlanan TRJet, hava taşımacılığındaki bu yolcu artışını karşılayacak konumda yer alıyor.

Strategy& tarafından hazırlanan rapora göre, 2008-2013 yılları arasında dünya yolcu trafiğinde toplam yüzde 5 oranında bir artış yaşanırken, Orta Doğu ile Asya arasındaki trafik yüzde 41 oranında artmış, Orta Doğu ve Avrupa arasındaki hava taşımacılığında ise yüzde 33,8'lik bir artış görüldü.

“Benzersiz bir konumdayız”

TRJet yöneticilerinden Cem Uğur, sektörün ağırlık merkezinde Batıdan Doğuya doğru kayma olduğunu ve önceleri küresel yolcu trafiğinin çoğunluğu Kuzey Amerika ve Avrupa'da görülmekteyken, şimdilerde Orta Doğu ve Asya'da büyüme artışı görüldüğünü ifade ederek, "Türkiye'de Ankara'daki genel merkezimizle, bu büyümenin merkez üssünde yer alıyoruz ve bu artan talebi karşılamak için benzersiz bir şekilde konumlanmış bulunuyoruz" dedi.

TRJet, Türkiye'nin Bölgesel Uçak Projesi kapsamında 32 kişilik 328 serisi uçakları ve 628 konsept uçakları üretecek. Bu uçakların, hâlihazırda büyük uçakların pratik bir şekilde hizmet veremediği küçük şehirler arasında doğrudan sefer düzenleme imkânı sunarak pazarda ciddi bir boşluğu doldurması hedefleniyor.

Yolcu kapasitesi 100 kişinin altında olan bölgesel uçakların kısa menzilli uçuşları daha ekonomik ve sürdürülebilir hale getirdiğini ifade eden Uğur, "TRJet uçakları pazarda karşılanmayı bekleyen bir ihtiyaca yanıt vererek, bölgedeki ticareti daha da canlandıracak ve eğlence amaçlı seyahatleri artıracaktır" şeklinde konuştu.

Yaşlanan filolar ciddi bir pazar

Kapasitesi 30 ila 90 yolcu arasında değişen bölgesel uçaklar için halihazırda ciddi bir ikame piyasası da bulunuyor. Flightglobal'ın 2015 Yılı Filo Tahminlerine göre önümüzdeki 20 yıl içinde yaşlanan filolar nedeniyle 4000'in üzerinde bölgesel jet ve turboprop uçağın ikame edilmesi gerekecek. Bu süreçte, 4700 yeni uçağın da tesliminin yapılması bekleniyor. VIP ve çok amaçlı uçaklar gibi ticari olmayan kullanım alanlarına yönelik ek talepte bekleniliyor.

Bu ihtiyacı karşılamak için, TRJet, Dornier 328 uçaklarının modernize edilmiş versiyonunu kullanarak öncelikle TRJ328™ jet uçağını ve bu uçağın turboprop versiyonunu üretecek. İlk uçuşunu 2019 yılında yapması öngörülen 328 serisi uçaklar, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yerli tasarım yolcu uçağı 628 serisi uçakların üretimine giden yolda önemli bir basamak olacak; 628 serisinin ilk uçuşunu 2023 yılında yapması hedefleniyor.

Bölgesel uçakların ayrıca, daha büyük uçaklarla kendi üslerinden sefer düzenleyen havayolu şirketlerini besleyen ağları da destekleyerek, ekonominin canlanmasına katkıda bulunması bekleniyor.

İkisi de çok yönlü kullanıma uygun uçaklar olan 328 ve 628 serileri, kaplamasız pistlere iniş yapabilmeleri sayesinde, küçük havalimanlarına erişim imkânını artırıyor. Bir çok farklı alanda kullanıma uygun olan 328 serisi uçaklar, yapılan modifikasyonlarla, ticari yolcu taşımacılığının yanı sıra, VIP, kargo uçağı, askeri görev uçağı, deniz karakol uçağı ve ambulans uçak gibi çeşitli amaçlar için de sertifikali opsiyonlar var.

Yerli uçak açığı kapatacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

gnc ~ 5 yıl önce
Bu ucakları zaten imal eden Dornier neden uluslararası alanda rekabet edemedi de satıldı ? Aynı uçakları yaptığımızda bu uçakların sertifikasyonu nasıl olacak ve kime satacağız ? İç piyasaya uçak imal etmekle fabrika ayakta durabilir mi ? Ayrıca bu uçakların işini daha ekonomik yapabilen ATR'lerin kabahati neydi de iç hatlarda küçük haalimanlarına ulaşım için kullanılamadı ? Önce bu soruları değerlendirip hayale kapılmayalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
technick ~ 5 yıl önce
o uçaklara devlet yöneticisi makam uçağı olmadan binmezdim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şaka mı? ~ 5 yıl önce
Flightglobal'ın 2015 yılı tahmin raporlarını SNC - TRJet bu şekilde yorumlayarak bölgesel uçak projesi planlandıve yapılıyor ise yandık! Cem bey havacı mı, yoksa havacılık mı oynuyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trj ~ 5 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 ~ 5 yıl önce
Bu ucak fabrikasinin yerini de yazsaniz keske...Zeki murende bizi gorecek mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SANA CEVAP ~ 5 yıl önce
EVET ANNENDE GORECEK BIZI
bngarbs61 ~ 5 yıl önce
Veled
Seço ~ 5 yıl önce
Genemi bu yalanlar yaa SECİMLER BİTTİ ALOOOOOOOOOO

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TRJET ~ 5 yıl önce
Seçim vaadi değil kardeşim bak hala işler devam ediyor biz siz değiliz
Sevinirim ama... ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar bol keseden atmayın Türk havacılık sektörü o kadar güçlü ve profesyonel değil!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 5 yıl önce
masallaaa masallaaaaa:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ehühe ~ 5 yıl önce
Ekiekieki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rezalet ~ 5 yıl önce
Hayallerde yasiyor bazilari....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000