22 Ekim 2019, Salı 14:42:54

Yeni pist yapımında beklenmedik gelişme!

Avustralya'daki Brisbane Havalimanı'nda başlatılan yeni pist çalışmalarında ekipleri şaşırtan bir gelişme yaşandı.
  • Ver hemen İGA'ya adamlar işinin ehli Bataklık üzerine havalimanı kurdular
  • Ula pist yapacağız diye arazide o kadar ağacı kesmişler, tomrukları da göz göre göre ortalığa yığmışlar, çevreciler ayağa kalkmamış mı? Bizdekileri gönderseydik bari, biraz ortalığı karıştırsalardı..
  • Resmin solunda kaldığı için görülemeyen terminal ve 3.560 m. lik pist faal.
  • Burada fiyasko var. Zemin etüdleri inşaat başlamadan önce yapılır. Yani pistin yapılacağı yerin zemin araştırmaları inşaat başlamadan önce yapılmalıydı. Bu çok temel bir konudur ve ihmal edilemez. Ben müteahhidin veya idarenin herhangi bir sebeple bu konuyu ortaya attığını düşünüyorum. Zira batı kültürü ve uygulamasında 1,3 milyar dolarlık bir işin zemin etüdleri yapılmadan ihale edilmiş olma olasılığı sıfırdır.
  • Pist yapılacak arazinin jeolojik yapısı çok iyi incelenmeli. Çok seneler önce Finlandiya'da yapılan bir hava alanında uçaklar inip kalkmaya başladıktan bir kaç ay sonra pist çiçek bozuğu surata dönüyor. Araştırma sonucunda arazide bulunan 'montmorillonit' adlı bir kilin yapısında hem fiziksel manada su var, hemde kristal yapısına bağlı gizli su var. Uçakların inişlerinde pist başına yaptıkları her darbe bu kil mineralinin kristal yapısındaki gizli suyu açığa çıkarıyor ve pist bozuluyor.
  • Tam bizim kaptanlara göre yumuşak topraklı pist, o kadar sert iniş yapıyorlarki
  • Doldur
  • O kadar ince düşünmeyin
  • Yapılacak dediysek yapılacak o pist. Bitti gitti. Derrrrmişim
  • Demekki sadece bizde olmuyormuş.Avustralya gibi bir ülkede 1,3 milyar dolarlık fiyasko.

Avustralya'daki Brisbane Havalimanı'nda başlatılan yeni pist çalışmalarında ekipleri şaşırtan bir gelişme yaşandı.

Yerel medyada yer alan haberlere göre; 1.3 milyar dolarlık yeni pist ve taksi yolları çalışmalarında mühendisler toprakta olağandışı bir durum tespit etti. Pistin yapılacağı alanda iş makineleriyle kazı yapan ekipler, toprağın yapışkan olduğunu belirledi.

Diş macunu kıvamında olan toprağın yeni pist yapımı için son derece olumsuz bir durum oluşturduğu ve bu şekilde pist yapımının mümkün olmayacağı ifade edildi.

Havalimanının bulunduğu bölgeden daha önce nehir geçtiğini ve bu nedenle toprakta değişimlere neden olmuş olabileceği açıklanırken, pist ve taksi yolları yapımı ile ilgili son kararın daha sonra verileceği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir yetkili; 'Bu karşılacağımız en kötü durum. Toprağın beklediğimizden çok daha sıra dışı ve yapışkan olduğunu tespit ettik. Yumuşak toğrakla karşılaşmayı beklerken böyle bir durum karşımıza çıktı. Değerlendirmelerimizi yapacağız ve kararı vereceğiz' dedi.

 

Yeni pist yapımında beklenmedik gelişme!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

MaZluM ~ 28 gün önce
Ver hemen İGA'ya adamlar işinin ehli Bataklık üzerine havalimanı kurdular

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çevreciler.. ~ 28 gün önce
Ula pist yapacağız diye arazide o kadar ağacı kesmişler, tomrukları da göz göre göre ortalığa yığmışlar, çevreciler ayağa kalkmamış mı? Bizdekileri gönderseydik bari, biraz ortalığı karıştırsalardı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Resimde inşaat ~ 29 gün önce
Resmin solunda kaldığı için görülemeyen terminal ve 3.560 m. lik pist faal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şinasi Doğan ~ 29 gün önce
Burada fiyasko var. Zemin etüdleri inşaat başlamadan önce yapılır. Yani pistin yapılacağı yerin zemin araştırmaları inşaat başlamadan önce yapılmalıydı. Bu çok temel bir konudur ve ihmal edilemez. Ben müteahhidin veya idarenin herhangi bir sebeple bu konuyu ortaya attığını düşünüyorum. Zira batı kültürü ve uygulamasında 1,3 milyar dolarlık bir işin zemin etüdleri yapılmadan ihale edilmiş olma olasılığı sıfırdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yer bilinmeli ~ 29 gün önce
Pist yapılacak arazinin jeolojik yapısı çok iyi incelenmeli. Çok seneler önce Finlandiya'da yapılan bir hava alanında uçaklar inip kalkmaya başladıktan bir kaç ay sonra pist çiçek bozuğu surata dönüyor. Araştırma sonucunda arazide bulunan 'montmorillonit' adlı bir kilin yapısında hem fiziksel manada su var, hemde kristal yapısına bağlı gizli su var. Uçakların inişlerinde pist başına yaptıkları her darbe bu kil mineralinin kristal yapısındaki gizli suyu açığa çıkarıyor ve pist bozuluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yumuşak Pist ~ 29 gün önce
Tam bizim kaptanlara göre yumuşak topraklı pist, o kadar sert iniş yapıyorlarki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Blms ~ 29 gün önce
Doldur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biz yaptık oldu ~ 29 gün önce
O kadar ince düşünmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu bir sebep degil ~ 29 gün önce
Yapılacak dediysek yapılacak o pist. Bitti gitti. Derrrrmişim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HÜT ~ 29 gün önce
Demekki sadece bizde olmuyormuş.Avustralya gibi bir ülkede 1,3 milyar dolarlık fiyasko.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
f/o ~ 29 gün önce
bizdekinin fiyasko olduğunu kabul ediyoruz değil mi
Düzgün oku ~ 29 gün önce
Gözünle değilde diğer yaninla okursan Madara olursun. Adamlar 1.3 milyar dolar bütçe ayirmislar. Ve zemin etüdü sonucunda yapmayacaklar. Yani fiyasko yok. Bilim var. Bilime saygı var.
Mustafa ~ 29 gün önce
O para daha harcanmamış daha fark o
Gözüm ~ 29 gün önce
Fotoğrafa bakınca üzerinde bir kaç tane x işareti bulunan pist inşaatının bitmek üzere olduğu anlaşılıyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000