27 Şubat 2018, Salı 08:55:06

Yeni nesil İHA'lar sahada

Savunma alanında yerli ve yüzde 100 milli üretime hız veren Türkiye, Afrin Zeytin Dalı Harekatı'yla yeni nesil İHA’ları sahaya sürdü.
  • Helal Olsun.
  • Prof Dr Ahmet Nuri Yüksel'in iha'lar hakkındaki yazı ve yorumlarını okuyun öyle yorum yapın. Bu ülkede insanlar kandırılmaktan yönetenler de kandırmaktan bıkmadılar.
  • Amerika mikroçip üretse bile bize MİKROPçip vermeyeceğini garanti edebiliyor musun? Diğer kaynaklar daha güvenli olabilir. Üretmek elbette daha iyi, ama yatırımı çok pahalı ve satan yok.
  • Önce yerli petrol bulunması ve çıkarılması gerek yoksa bu uçaklar uçmaz
  • Arkadaş Türkiye mikroçip üretemediği sürece dışa bağımlılığımız bitmez.

Savunma alanında yerli ve yüzde 100 milli üretime hız veren Türkiye, Afrin Zeytin Dalı Harekatı'yla yeni nesil İHA’ları sahaya sürdü. Yeni İHA'larda Türk mühendislerince geliştirilen, ABD’nin satmamak için direndiği milli görüntüleme sistemi de kullanıldı.

Savunma alanında yerli ve yüzde 100 milli üretime hız veren Türkiye, Afrin Zeytin Dalı Harekatıyla yeni nesil İHA’ları sahaya sürdü. Harekat bölgesinde görev yapan Baykar İHA ve SİHA’lara yerli üretim olan jet motoru takıldı. İnsansız hava araçlarının yeni versiyonlarının diğerlerine göre daha hızlı ve sessiz uçarak teröristleri tespit ya da etkisiz hale getirdiği belirtildi. Jet motorlu İHA ve SİHA’lar ile havada hakimiyet alanımız arttı.

HAYALET İHA’LAR

Yeni versiyon İHA’ların, bir önceki nesil araçlara göre daha hızlı ve sessiz uçtuğu belirtildi. Uzun menzil uçuş imkanı veren yeni nesil araçlar, “hayalet İHA” gibi hareket ederek terör unsurlarını tespit ediyor. Yeni versiyon İHA sistemlerinin diğerlerine göre daha uzun süre uçuş gerçekleştirebiliyor.

KENDİ “GÖZÜMÜZÜ” ÜRETTİK

İHA ve SİHA’lara takılan görüntüleme sistemleri konusunda da Amerikan ambargosunu boşa çıkaracak adımlar atıldı. ABD’nin ambargo kararı üzerine harekete geçen Türk mühendisleri, özgün sistem geliştirdi. Bu sistemlerin de İHA ve SİHA’lara takılarak kullanılmaya başlandığı öğrenildi. Türk İHA’larını kör bırakmak için her yolu deneyen ABD, Türkiye’nin bu atağına karşı bir kez daha “ucuza verelim” teklifini sundu ancak kabul görmedi. (Yeni Şafak)

Yeni nesil İHA'lar sahada

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Recep Sert ~ 4 yıl önce
Helal Olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İha ~ 4 yıl önce
Prof Dr Ahmet Nuri Yüksel'in iha'lar hakkındaki yazı ve yorumlarını okuyun öyle yorum yapın. Bu ülkede insanlar kandırılmaktan yönetenler de kandırmaktan bıkmadılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ihaya ~ 4 yıl önce
adam ölmüş gitmiş, yıllar önce verdiği röportajlara bakıpdamı bugünkü teknolojiyi sorguluyorsun. Bence güncel haberleri takip et.. Biryerden başlanması gerekirdi başlandı. Ozaman yapılamayan şuanda yapılıyor sen üzülme...kendi halkınıda beceriksiz görme, bizde bilgide birikimde var. Sorun sadece organize olabilmekte oda şu sıralar gayet iyi oluyor...
iha'ya yazana ~ 4 yıl önce
Yıllar önce dediğin 20-30 sene değil çok yakın geçmiş. Rahmetli hoca da sıradan biri değil, boşa konuşmaz. Kimse insanını beceriksiz görmüyor da daha balon bile yapamazken birçok konuda dışa bağımlılığımız varken ve yetenekli insanlar yerine yandaşlara imkan veriliyorsa, liyakat yerini sadakat'e bırakmışsa bir anda uçak, helikopter, tank, iha vs yapmaya üstelik de yerli ve milli olarak ki değiller başladığımız haberlerine insanın inanası gelmiyor.
Kpt ~ 4 yıl önce
Amerika mikroçip üretse bile bize MİKROPçip vermeyeceğini garanti edebiliyor musun? Diğer kaynaklar daha güvenli olabilir. Üretmek elbette daha iyi, ama yatırımı çok pahalı ve satan yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hepiniz yanlışsınız ~ 4 yıl önce
Önce yerli petrol bulunması ve çıkarılması gerek yoksa bu uçaklar uçmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mikroçip ~ 4 yıl önce
Arkadaş Türkiye mikroçip üretemediği sürece dışa bağımlılığımız bitmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok biliyorsun ~ 4 yıl önce
mikroçip üretmek değil dizayn etmek marifettir, alayının ise üretildiği yer aynı : çin, tayvan... o kadar doğal kaynak ve ucuz insan gücü varken çipi tutup kendin üretmek tam bir saçmalık olur. sen şimdi kesin amerika ve avrupa ülkeleri çipleri ülkelerinde üretiyor sanıyorsundur...
komiksin ~ 4 yıl önce
ne alaka?
:)) ~ 4 yıl önce
yerli mikrochip ile ilgili haber çıkarsa ben yorumunuzu biliyorum; Millet uzaya gidiyor biz hala bunlar ile uğraşıyoruz.
Enerjix ~ 4 yıl önce
Ermaksan başladı bile mikroçip'e.Hatta bu olay malum dost ve müttefik ülkeyi öylesine etkilemiş ki Wikileaks'te bile firmanın adı geçti.
Mada ~ 4 yıl önce
iki Saattir ne yazayım dedim sonra vazgeçtim
Chip ~ 4 yıl önce
Türkiyede askeri amaçlar için üretiliyor. Üretilmediğini nerden çıkardınız?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000