19 Ocak 2010, Salı 08:53:22

YARIM ASIRLIK KIRIM

Scandinavian Airlines’a ait Sud Aviation SE210 Caravelle tipi uçağın Ankara’da düşmesinin üzerinden tam yarım asır geçti.
  • 1989 yilinda Swissair,Delta ve Singapore birlikte Global Excellence isimli hava ittifakini kurmuslardi ve 1990 yilinda da yine Swissair´in baskanliginda Austrian,SAS ve Finnair ile birlikte European Quality Alliance kurulmustur. Daha sonra Swissair bu ittifaki Qualiflyer olarak degistirmistir.

Scandinavian Airlines’ın Stockholm – Ankara seferini yapan uçağı,  havalimanına inişe geçtiği sırada kırıma uğramış, kazada 42 kişi yaşamını yitirmişti.

Merkezi İsveç’in başkenti Stockholmnde olan SAS Airlines, 1946 yılında kurulduktan sonra ilk kırımı Stockholm – Ankara seferinde meydana gelmiş, kazada 42 kişi hayatını kaybetmişti.

SAS (Scandinavian Airlines System), 14 Mayıs 1997’de kurulan dünyanın en eski ve en büyük havayolu ittifakı olan Star Alliance’a üyedir.

YARIM ASIRLIK KIRIM

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
1989 yilinda Swissair,Delta ve Singapore birlikte Global Excellence isimli hava ittifakini kurmuslardi ve 1990 yilinda da yine Swissair´in baskanliginda Austrian,SAS ve Finnair ile birlikte European Quality Alliance kurulmustur. Daha sonra Swissair bu ittifaki Qualiflyer olarak degistirmistir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000