12 Ocak 2017, Perşembe 09:12:34

Yapay zekaya sahip İHA geliştirildi

Pentagon yapay zekaya sahip insansız hava aracı (İHA) geliştirdi. ABD ordusu 103 mikro insansız hava aracıyla başarılı bir uçuş testi gerçekleştirdi.
  • Yaa bosverin yapay zekayı da...... sakız orucu bozar mı????
  • İşte bu tür bir mantıkla işleyen yapay zekalı ve en önemlisi sürü formatında çalışan sistemler çok düşündürüyor insanı.. Çağı yakalamamız şart ve mecburiyet. Bilhassa savunma alanında..
  • Amerikalılar artık savaşlarını makinelere taşıyorlar .insanını koruyor.türkiyede ise her gün şehit haberleri.umarım tübiitak ve türk savaş sanayiyide gelişmeye ayak uydurur.

Pentagon yapay zekaya sahip insansız hava aracı (İHA) geliştirdi. ABD ordusu 103 mikro insansız hava aracıyla başarılı bir uçuş testi gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanlığı, otonom silah sistemleri geliştirme sürecinde yeni bir ilerleme kaydetti. Pentagon'un pazartesi günü Washington'da yaptığı açıklamaya göre, ABD ordusu yapay zekaya sahip 103 mikro insansız hava aracıyla (İHA) başarılı bir uçuş testi gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanlığı'nın "kolektif birer organizma" olarak betimlediği Perdix mikro insansız hava araçlarının karar verme yetisinin merkezi olmayan bir beyin aracılığıyla sağlandığı ifade edildi. Yeni silahlarıyla ilgili Pentagon, doğada kolektif karar verme, uyumlu kol uçuşu ve kendi kendini tedavi etme davranışları sergilediklerinden ötürü "arı sürüsü" benzetmesi yaptı. Her biri yaklaşık 16 santimetre büyüklüğünde olan araçların geliştirilmesinin, yapay zeka alanında gerçekleşen ilerlemeler sayesinde mümkün olduğu bildirildi.

Sürünün lideri yok

Pentagon'un yetkili departmanının yöneticisi William Roper, adını Yunan mitolojisindeki bir karakterden alan Perdix insansız hava araçlarının "önceden programlanmış ve senkronize edilmiş bireyler olmadığını" söyledi. Roper, her Perdix'in diğer tüm Perdix'lerle iletişim içerisinde olduğunu ve birlikte çalıştığını, sürünün herhangi bir lideri olmadığını ve her aracın sisteme giren ya da sistemi terk eden araçlara uyum sağlayabildiğini söyledi.

Askeri stratejistlerin Perdix insansız hava araçlarına büyük umut bağladığı belirtildi. Bunun nedeniyse bu silahların üretiminin görece ucuz olması ve elde yüksek miktarda bulunmasından ötürü cihazların askeri çatışmalarda düşmana karşı özellikle etkili olacağı düşüncesi.

İlk olarak 2013'te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) mühendislik öğrencileri tarafından geliştirilen Perdix insansız hava araçlarının geliştirilme süreci, o günden bu yana ara vermeksizin devam ediyordu. (dw)

Yapay zekaya sahip İHA geliştirildi

Facebook Yorum

Yorumlar

Bosverin ~ 5 yıl önce
Yaa bosverin yapay zekayı da...... sakız orucu bozar mı????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu.. ~ 5 yıl önce
İşte bu tür bir mantıkla işleyen yapay zekalı ve en önemlisi sürü formatında çalışan sistemler çok düşündürüyor insanı.. Çağı yakalamamız şart ve mecburiyet. Bilhassa savunma alanında..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serdarokthy ~ 5 yıl önce
Amerikalılar artık savaşlarını makinelere taşıyorlar .insanını koruyor.türkiyede ise her gün şehit haberleri.umarım tübiitak ve türk savaş sanayiyide gelişmeye ayak uydurur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Firstofficer ~ 5 yıl önce
Tübitak fasulyelere dua okusun. Herkes birbirine selamünaleyküm desin projelerine baksın. Tübitaktan hiçbirşey beklemiyoruz artık. Takılsın onlar kumda.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000