07 Ağustos 2022, Pazar 13:21:33

Yangınlara 'dikey' uçak

Almanya’da tüm üniversiteler arasında yapılan yarışmada Ahmet Günay Can ve ekibi ‘Inferno’ adlı yangın söndürme uçağı projesiyle birinci oldu.
  • Almanya’da olup olan 3 milyon Türk var, içlerinden neler çıkmadı. Bilim adamı, sanatçı, sporcu, iş adamı ve bunlar sırf Almanya’da değil dünya çapında bilinir isimler oldular. Bu gurur kaynaklarımızın anaları, babaları 1960 lı yıllarda Türkiye’nin kırsalından Almanya’ya işçi olarak giden Türkiye’nin alt tabaka insanlarıydı. Bu insanların çocuklarını eğitip işleyerek içlerindeki cevherleri ortaya çıkaran disiplinli ve kaliteli Alman eğitim sistemidir. Onlarla bizim gurur duymaya hakkımız yoktur.
  • Şu Türkiye'de gençlere sahip çıkamayıp adil ortam sağlayamayıp beyin göçü yaptırdıktan sonra oradaki insanların başarısıyla övünmek tek kelime ile acizlikten başka bir şey değildir. Eğer bir TÜRK Türkiye'de değilde yabancı ülkede başarı gösteriyorsa hepimiz oturup ağlamalıyız ahmaklığımıza
  • Tebrik ederim. Yeterki bir TÜRK olsun ,başarılarının devamını dilerim..
  • Bunlara Türk demeyin. Almancı derseniz sevinirim.
  • Turkler birsey gelistirmesin artik. Hersey zaten diger ulkelerden geliyor. Yerli uretim diye yedirmeye calistiriyorlar.

Almanya’da tüm üniversiteler arasında yapılan yarışmada Ahmet Günay Can ve ekibi ‘Inferno’ adlı yangın söndürme uçağı projesiyle birinci oldu. Proje, orman yangınlarının söndürülmesine kolay havalanabilen ve dikey kalkış yapabilen uçakla çözüm getiriyor.

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi DLR Almanya genelinde yeni nesil yangın söndürme uçakları geliştirme yarışması düzenledi. Yarışmaya Almanya’dan tüm üniversiteler davet edildi. Stuttgart Üniversitesi’nde Havacılık ve Uzay Mühendisliği dalında yüksek lisans programı yapan Nürnbergli Ahmet Günay Can ve ekibinin geliştirdikleri ‘Inferno’ projesi, tam not alarak DLR tarafından Almanya birincisi seçildi.

İklim değişikliği ile Orta Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde Orman Yangınları arttı. İnsanlar, hayvanlar ve doğa için tehdit oluşturan yangınlara havadan genelde eski uçaklar ile müdahale edilmeye çalışılıyor. DLR, bu yangınlara daha verimli, daha hesaplı ve yeni teknoloji barındıran uçak inşaası için fikir topladı. Bilhassa kolay havalanabilen ve dikey kalkış yapabilen projeler talep edildi. Talepleri en iyi şekilde yerine getiren projeler 4 Ağustos 2022 tarihinde finalde sunuldu. Ahmet Günay Can ve ekibinin en başarılı ve vizyon sahibi olarak değerlendirilen ‘Inferno’ projesi birinci seçildi.

Ahmet Günay Can projesini şöyle anlattı: “Bu proje için ekip arkadaşlarımla gece gündüz çalıştım. Orman yangınları bizim gibi genç akademisyenleri de çok etkiliyor. Giderek artan yangınlara destek vermek için var gücümüzle Üniversite eğitiminde edindiğimiz bilgileri ve yeni fikirlerimizi işledik. Diğer projeler de çok başarılıydı, final çok çekişmeli geçti. Birinci olduğumuz için çok sevinçliyiz. Umarız, projemizi deneyimli bir kurum üretir ve bizim de dünyaya ciddi bir katkımız olur. Bana büyük destek olan aileme ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. (Almanya’da) Üçüncü nesil (Türkler) gençler olarak daha büyük başarılara imza atmak için adayız.”

Nesrin ve Ahmet Can çiftinin oğlu olan Ahmet Günay Can, başarı hikâyesini şöyle özetledi: “Ailem, zamanında Konya’nın Kulu kazasından Almanya’ya göç etmiş, ben de 22 Eylül 1997 yılında Nürnberg’de doğdum. Bir kız kardeşim var, adı Esra, o da öğretmen oldu. Sank Leonard İlkokulu, Peter Fischer Lisesi, daha sonra Stuttgart Üniversitesi Uçak ve Uzay Mühendisliği’ni derece ile bitirdim. İlk tebrik eden de Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder olmuştu.” (Hürrüyet)

Yangınlara 'dikey' uçak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

90 milynu eğitemeyen ~ 2 ay önce
Almanya’da olup olan 3 milyon Türk var, içlerinden neler çıkmadı. Bilim adamı, sanatçı, sporcu, iş adamı ve bunlar sırf Almanya’da değil dünya çapında bilinir isimler oldular. Bu gurur kaynaklarımızın anaları, babaları 1960 lı yıllarda Türkiye’nin kırsalından Almanya’ya işçi olarak giden Türkiye’nin alt tabaka insanlarıydı. Bu insanların çocuklarını eğitip işleyerek içlerindeki cevherleri ortaya çıkaran disiplinli ve kaliteli Alman eğitim sistemidir. Onlarla bizim gurur duymaya hakkımız yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kamil ~ 2 ay önce
Turkiyeden niye bu dediklerin cikmiyor? Sordun mu kendine?
Yazık ~ 2 ay önce
Şu Türkiye'de gençlere sahip çıkamayıp adil ortam sağlayamayıp beyin göçü yaptırdıktan sonra oradaki insanların başarısıyla övünmek tek kelime ile acizlikten başka bir şey değildir. Eğer bir TÜRK Türkiye'de değilde yabancı ülkede başarı gösteriyorsa hepimiz oturup ağlamalıyız ahmaklığımıza

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Catlı ~ 2 ay önce
Tebrik ederim. Yeterki bir TÜRK olsun ,başarılarının devamını dilerim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Safkan Türk ~ 2 ay önce
Bunlara Türk demeyin. Almancı derseniz sevinirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vortex ~ 2 ay önce
Turkler birsey gelistirmesin artik. Hersey zaten diger ulkelerden geliyor. Yerli uretim diye yedirmeye calistiriyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000