30 Temmuz 2021, Cuma 16:24:42

Yangınlar İçin Bulut Tohumlama Yöntemi Kullanılamaz mı?

Son günlerde Türkiye’de de yaşanan orman yangınlarından sonra akıllara bulut tohumlama yöntemini getirdi. Peki, yangınlarla mücadelede bu yöntem kullanılabilir mi?
  • Ne kadar maliyetli olursa olsun, faydası olacak veya olmayacak, bu sistemin acilen kullanılması gerekiyor. Ciğerler yanıyor
  • Gidin Ege Üniversitesine orada hocalardan yardım isteyin akşam gidip tozu alıp serpersiniz atla deve değil. Ama gözünü seveyim hocalar ne kadar serpin derse o kadar serpin tamamını boşaltmayın geçer seferki gibi..:)
  • Yağmur duasına çıkan denyolardan sonra bilimsel bir açıklama güzel
  • Bu yöntem yıllardır Dubai de kullanılıyor bazen böyle yağış oluyor bazen damla çokta stabil bir çözüm değil
  • Laboratuvar koşullarında uygulanmış başarılı sonuç alınmış fakat gerçek atmosfer ortamında bilimsel olarak kanıtlanamamış bir uygulamadır. Harcanan zamana ve paraya yazık.

Dünyanın sayılı turistik yerleri arasında gösterilen Dubai’de sıcaklıkların 50 dereceyi artmasıyla birlikte dronelar yardımıyla bulut tohumlama işlemi yapıldı. Bu sayede yağmurun yağması sağlandı. Özellikle sürücülerin yoğun yağıştaki mücadeleleri ilginç görüntüler oluşturdu.

Son günlerde Türkiye’de de yaşanan orman yangınlarından sonra akıllara bulut tohumlama yöntemini getirdi. Yapay yağmurlama yöntemi olan bulut tohumlama işlemi, bulutlara verilen elektrik ile harekete geçiyor.

Çin’de iklim kontörlü için kullanılan yöntem hakkında çalışmalar İngiltere öncülüğünde Birleşik Arap Emirlikleri’nde de yürütülüyor.

Türkiye’de de 1990 yıllarında İSKİ tarafından kullanılan yöntemin benzeri yağmur bombası olarak da isimlendiriliyor. Bu uygulama tarihte ilk kez 1940’lı yıllarda Irving Langmuir ve Vincent Schaefer tarafından uçaktan CO2 buzu atılarak denenmişti.

©AirportHaberYangınlar İçin Bulut Tohumlama Yöntemi Kullanılamaz mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

mustafa ~ 2 ay önce
Ne kadar maliyetli olursa olsun, faydası olacak veya olmayacak, bu sistemin acilen kullanılması gerekiyor. Ciğerler yanıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erdem ~ 2 ay önce
Belki bilmiyorsun ama dubaide yapılmış bu uygulama *500 MİLYON DOLAR* O paraya 200 helikopter alınabilir ve o yağmur sadece 1 kere yağdı. 200 helikopter az değil yani.
Zaman ve Para ~ 2 ay önce
Gidin Ege Üniversitesine orada hocalardan yardım isteyin akşam gidip tozu alıp serpersiniz atla deve değil. Ama gözünü seveyim hocalar ne kadar serpin derse o kadar serpin tamamını boşaltmayın geçer seferki gibi..:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Extravaganza ~ 2 ay önce
Yağmur duasına çıkan denyolardan sonra bilimsel bir açıklama güzel

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turan ~ 1 ay önce
En büyük denyo sensin hırbo
Dubai ~ 2 ay önce
Bu yöntem yıllardır Dubai de kullanılıyor bazen böyle yağış oluyor bazen damla çokta stabil bir çözüm değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meteorolog. ~ 2 ay önce
Laboratuvar koşullarında uygulanmış başarılı sonuç alınmış fakat gerçek atmosfer ortamında bilimsel olarak kanıtlanamamış bir uygulamadır. Harcanan zamana ve paraya yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meteorolog ~ 2 ay önce
İyi sallamışsın. Bu sistem 1990 larda Türkiyede kullanıldı. Dubai kullanıyor. Çin çok uzun zamandır kullanıyor. Nerede okudun sen
Log ~ 2 ay önce
Bilgi sifir fikir on. Bilmed3n sallama kardesim

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000