03 Şubat 2021, Çarşamba 14:03:59

Yangın söndürme uçaklarıyla ilgili yine sıkıntı yaşanıyor!

Türkiye, yangın söndürme uçağı tedarikinde bu yıl da sorun yaşıyor. 5 uçak için açılan ihalede sadece 3 uçak için teklif geldi. Onların da fiyatı çok yüksek olunca ihale iptal edildi.
  • Kayyum gelmeden önce o kadar çok hükümet aleyhine propagandaların yapıldığı , eğitimsiz insanların ortaokul mezunu vs. HÜKÜMET KARŞITI EMEKLİ GENERAL TORPİLLERİ İLE ÖNEMLİ MAKAMLARA Şef ve müdür gibi makamlara getirildiği ve mezarlık verimsiz bir yerdi. Kayyum geldi ve temizliğe başladı , umarım tekrar Osman yıldırım gibi veya başka emekli paşaların rant ve arpalık yeri haline gelmez. Genel başkan artık sivil olmalı ve Bura tekrar verimli bir yer haline gelmesi için egitimli insanlarin burda istihtami tekrar şarttır. Açık öğretim mezunları Genel. Müdür oldu bu kurumda zamanında yıldızlılar sayesinde.
  • THK na taş koyan orman bakanı neden bunu yapıyor ve milletin parasını kafasına göre harcıyor açıklayayım...Bu zaten taaa babası bu kurumu yedi bitirdi.Kovuluncada kendilerinin zoruna gitti anlaşılan.Ancak bu kurum Atatürk tarafında türk gençlerini eğitmek amaçlı kurulmuştur.Elaleme peşkeş çekemezsiniz....Kayyum atanmasıda kuruma ait yüksek değerdeki taşınmazlara el koymak amaçlıdır.Airport haberin bu konulara daha fazla eğilmesini rica ediyom.Bu kurumu çakalların elinden kurtaralım....
  • Bu kararı verenler ne yiyor içiyor acaba
  • Babasi icin iktimasla bakan olunan ulkedir burasi, akil, liyakat, uzun donemli planlama hepsi laftir, gun ve yandas kurtarililir
  • CL-215 Uçaklarının pilotları bir yıl önce istifa etti. Üstelik THK anlaşma yaptığı halde bu pilotların bir yıllık maaş alacaklarının üzerine yattı ve ödemedi. Şimdi bu uçaklar faal olsa ne yazar? Uçaklar uçuracak pilot yok maalesef.
  • Bakanın inadı yüzünden milyonlarca dolar yurtdışına gidiyor.
  • Satamazlar cunku Ataturkun ruhu var bu iste
  • THK kayyuma da geçti. Vazgeçilsin artık şu uçaktan, mükemmel bir ekibi vardı THK'nın. Derhal eski ekip toparlanmalı ve en az 4 base - 5 uçak olmak üzere faal edilmeli!
  • thk ucaklani begenmiyorsunuz yerli milli dunyanin en buyuk yangin sondurme ucagi isteseniz 3 4 ayda yaparsiniz hic uzulmeyin devrim arabasi kisa zamanda yapildiysa bu ucakta yapilir dunya liderimizin destegiyle yapilir dunya zaten kiskaniyor daha cok kiskansin
  • bu iş emekli albayların insiyatifine bırakılsın. onlar bi harikaydı kurumda

Orman yangınlarıyla uzun yıllar başarıyla mücadele eden THK'ya ait bakımları yapılmış uçuşa hazır 5 uçak 3 yıldır hangarda bekliyor. THK uçaklarını kullanmamakta ısrar eden Türkiye, yangın söndürme uçağı tedarikinde bu yıl da sorun yaşıyor. 5 uçak için açılan ihalede sadece 3 uçak için teklif geldi. Onların da fiyatı çok yüksek olunca ihale iptal edildi.

Pandemi nedeniyle giderek daha ağırlaşan ekonomik zorluklar yaşayan Türkiye, THK’nın uçakları hangarda bekletilirken yurtdışından milyonlarca dolar ödeyerek uçak kiralamak için uğraşıyor.

Türkiye her yıl binlerce hektar ormanını yangın nedeniyle kaybediyor. Bu kaybı en aza indirebilmek için Türk Hava Kurumu ile Orman Bakanlığı 25 yıldan uzun bir süre koordinasyon içinde 17 bin saat yangın söndürme uçuşu gerçekleştirdi.

THK'ya ait filo, 2009 yılında bünyesine kattığı 9 adet CL-215 Bombardier yangın söndürme uçağı ile yurt içi ve yurt dışında sayısız başarılı operasyon gerçekleştirdi.

Bu süreç AKP iktidarının THK yönetimiyle yaşadığı sıkıntılar nedeniyle 2019 yılında durdu. Yönetime AKP'li eski bir bakanın kayyum atanmasından sonra da durum değişmedi. Orman Bakanlığı son iki yıldır öyle şartnameler hazırladı ki THK uçakları ihaleye giremedi. Bizzat THK Yönetim Kayyumu eski AKP’li bakan Cenap Aşçı tarafından bakımları yapıldığı ve uçuşa hazır olduğu açıklanan 5 Bombardier uçak hangara kapatıldı.

THK uçaklarını kullanmamakta ısrar eden AKP iktidarı, 2019 yılından bu yana tam 3 yıldır yangın söndürme uçağı tedarikinde sıkıntı yaşıyor.

2019'DA UÇAKSIZ KALDIK

Türkiye uzun yıllardan sonra 2019 yılında ilk defa orman yangınlarıyla mücadelede uçaksız kaldı. Sadece helikopterlerle yapılmaya çalışılan mücadele sonucunda resmi rakamlara göre 11 bin hektarın üzerinde orman yandı.

2020'DE 4 UÇAK PLANLANDI 2 UÇAK BULUNABİLDİ
.
Orman Bakanlığı 2020 yangın sezonunda, 4 uçaklık bir planlama yaptı. 20 Şubat 2020'de ihale düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat Rusya'da görüp beğendiği Be-200 uçaklarının kiralanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ruslar Ankara'ya kadar geldi ancak teklif vermedi. Başka teklif veren de olmayınca ihale iptal oldu.

Orman Bakanlığı, uçak bulmak ve sezona yetiştirmek için yoğun çaba harcadı. Birçok şirketle temas kuruldu. Yeni ihaleye yangınlar başladıktan sonra ancak 7 Mayıs'ta çıkabildi. İhale 21-b usulüyle gizli yapıldı. Kimseye duyurulmadan istenilen firmalar çağrıldı. Bu defa uçak sayısı 3'e indirilmesine rağmen sadece 2 uçak tedarik edilebildi.

Uçakta yaşanan eksik, drone ve helikopterlerle kapatılmaya çalışıldı. Hızla helikopter ihalesi açıldı. Yine 21-b usulüyle gizli yapılan ihalede 107 gün için bir helikoptere 23 milyon TL verildi. Yani uçaktan doğan açığı kapatmak için kiralanan helikopterin günlük maliyeti 216 bin TL ödendi.

2 UÇAKLI MÜCADELENİN BEDELİ ÇOK AĞIR OLDU

2 uçakla yapılmaya çalışılan mücadelenin bedeli çok ağır oldu. Türkiye'de 2020 yılı içerisinde 3 bin 413 orman yangını çıktı, tam 20 bin 938 hektar alan zarar gördü. 2020 cumhuriyet tarihinin en ağır tablosunun yaşandığı birkaç yıldan biri oldu.

PAKDEMİRLİ İDDİALI KONUŞTU: 2021 İÇİN 5 UÇAK

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli zorlu 2020'nin sonunda bu defa iddialı konuştu ve 2021 için 4 drone, 5 uçak ve 30 helikopterden oluşan bir filo kuracaklarını açıkladı.

SON İHALE DE İPTAL EDİLDİ

Orman Bakanlığı 29 Ocak 2021 günü 5 uçak kiralamak üzere ihale açtı. Ancak ilgi olmadı. Olan da çok pahalıydı. 10 ton kapasite şartı konulan 3 uçak için yaklaşık maliyetin yüzde 12.70 üzerinde yüksek teklifler geldi. 5 ton kapasiteli 2 uçak için ise hiç teklif veren olmadı. 3 uçak için aşırı yüksek teklif geldiği, 2 uçak için hiç teklif verilemediği için ihalenin iptal edildiği açıklandı.

2021 YILI DA ZOR GEÇECEK

Sonuç olarak, geçtiğimiz yıl 2 uçağa mahkum olan Orman Bakanlığı, 2021 yılı için de yine kritiğe girdi. (Sözcü)

Yangın söndürme uçaklarıyla ilgili yine sıkıntı yaşanıyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

VERİMSİZLİK. ~ 3 yıl önce
Kayyum gelmeden önce o kadar çok hükümet aleyhine propagandaların yapıldığı , eğitimsiz insanların ortaokul mezunu vs. HÜKÜMET KARŞITI EMEKLİ GENERAL TORPİLLERİ İLE ÖNEMLİ MAKAMLARA Şef ve müdür gibi makamlara getirildiği ve mezarlık verimsiz bir yerdi. Kayyum geldi ve temizliğe başladı , umarım tekrar Osman yıldırım gibi veya başka emekli paşaların rant ve arpalık yeri haline gelmez. Genel başkan artık sivil olmalı ve Bura tekrar verimli bir yer haline gelmesi için egitimli insanlarin burda istihtami tekrar şarttır. Açık öğretim mezunları Genel. Müdür oldu bu kurumda zamanında yıldızlılar sayesinde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkuşu ~ 3 yıl önce
THK na taş koyan orman bakanı neden bunu yapıyor ve milletin parasını kafasına göre harcıyor açıklayayım...Bu zaten taaa babası bu kurumu yedi bitirdi.Kovuluncada kendilerinin zoruna gitti anlaşılan.Ancak bu kurum Atatürk tarafında türk gençlerini eğitmek amaçlı kurulmuştur.Elaleme peşkeş çekemezsiniz....Kayyum atanmasıda kuruma ait yüksek değerdeki taşınmazlara el koymak amaçlıdır.Airport haberin bu konulara daha fazla eğilmesini rica ediyom.Bu kurumu çakalların elinden kurtaralım....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkuşuna cvp ~ 3 yıl önce
kurumu kim bitirdi kardeş? emekliyen askerler bitirmedi mi? ahbab çavuş ilişkileri bu atamızın emanetini buğünlere getirmedi mi? sen ne anlatmaya çalışıyorsun? bu kurum ne zaman ayağa kalkar biliyormusun? ne zaman kurumda bir tane bile emekliyen asker kalmaz işte o zaman bu güzide kurum eski yıllarına döner...yıllarca nasılda yedi bitirdiler bu kurumu görmüyor mu herkes sanki...yeter tamamen sivilleşsin artık...emekliyen askerler çekin ellerinizi bu kurumundan
Yurttaş ~ 3 yıl önce
Bu kararı verenler ne yiyor içiyor acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komedi ~ 3 yıl önce
Babasi icin iktimasla bakan olunan ulkedir burasi, akil, liyakat, uzun donemli planlama hepsi laftir, gun ve yandas kurtarililir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK ~ 3 yıl önce
CL-215 Uçaklarının pilotları bir yıl önce istifa etti. Üstelik THK anlaşma yaptığı halde bu pilotların bir yıllık maaş alacaklarının üzerine yattı ve ödemedi. Şimdi bu uçaklar faal olsa ne yazar? Uçaklar uçuracak pilot yok maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 3 yıl önce
Bakanın inadı yüzünden milyonlarca dolar yurtdışına gidiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ata ~ 3 yıl önce
Satamazlar cunku Ataturkun ruhu var bu iste

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dispatcher ~ 3 yıl önce
THK kayyuma da geçti. Vazgeçilsin artık şu uçaktan, mükemmel bir ekibi vardı THK'nın. Derhal eski ekip toparlanmalı ve en az 4 base - 5 uçak olmak üzere faal edilmeli!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isimsiz ~ 3 yıl önce
thk ucaklani begenmiyorsunuz yerli milli dunyanin en buyuk yangin sondurme ucagi isteseniz 3 4 ayda yaparsiniz hic uzulmeyin devrim arabasi kisa zamanda yapildiysa bu ucakta yapilir dunya liderimizin destegiyle yapilir dunya zaten kiskaniyor daha cok kiskansin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Liyakat ~ 3 yıl önce
bu iş emekli albayların insiyatifine bırakılsın. onlar bi harikaydı kurumda

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000