20 Ocak 2022, Perşembe 09:33:46

Yangın söndürme uçakları için 1,2 milyar TL ödendi

THK, 4-5 milyon dolar harcayarak yangın uçakları bakımını yapabilecekken, orman yangınları için yabancı uçaklara 1.2 milyar lira kira ödedi.
  • Gerçekten çok üzüntü verici. Yazık ki çok yazık.
  • Haini ülke dışında aramaya gerek yok. Geçen sene kiralamaların tamamı CMC firması üzerinden yapıldı. CMC'nin ülke içinde hangi devlet yetkilileri ile çıkar ilişkisi içinde olduğu takip edilirse olay çözülür. 5 ayda temiz para tokatladılar. Sonuç 300 bin hektar orman yok oldu. Orman bakanına bakarsan çok başarılıyız Almanya bizi kıskanıyor. Yersen.

Geçtiğimiz yaz aylarında güney ve Ege kıyılarımızı adeta cehenneme çeviren orman yangınlarında yabancı ülkelerden alelacele kiralanan uçak ve helikopterlere tam 1 milyar 206 milyon lira kiralama ücreti ödendiği ortaya çıktı. Resmi verilere göre, 2021 yılında devletin hava taşıtı (uçak, helikopter, İHA) kiralama gideri bir önceki yıla göre 3 kat, 2017-2019 yıllarına göre ise 5 kat artarak 1.2 milyar liraya yükseldi.

Haziranda 40 milyon lirayla başlayan kira ödemeleri eylülde 344 milyon lirayı aştı. Yıl sonuna kadar devam eden ödemeler, kira ödemelerinin taksitlendirildiğini gösteriyor. THK yetkilileri hangarlarda bekleyen yangın uçaklarının 4-5 milyon dolarlık (55-65 milyon TL) harcamayla yangınlara müdahale edebilir hale getirilebileceği belirtilmişti. 

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre böylesine yüksek tutar 3 yıldır sırt çevrilen Türk Hava Kurumu’na (THK) ödenmiş olsaydı elimizde yenilenmiş büyük bir yangın uçağı filosu olacaktı.

BU YIL 5 UÇAK 19 HELİKOPTER ALINACAK

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) nihayet yangın uçağı almak için harekete geçti. 2022 yılı yatırım programında Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) 2.4 milyar liralık ödenek verildi. OGM bu parayı 19 adet helikopter ile 5 adet yangın uçağı alımı için kullanacak. Yangın helikopteri alımı için geçen yıl OGM’ye sadece bin liralık ödenek verilmesine rağmen, yangınlar üzerine sonradan 5.5 milyar liralık kaynak verildiği de görüldü. Bu yılki harcamayla 2 yılda aktarılan kaynak 8 milyarı bulacak.

Yangın söndürme uçakları için 1,2 milyar TL ödendi

Facebook Yorum

Yorumlar

Yolcu ~ 7 ay önce
Gerçekten çok üzüntü verici. Yazık ki çok yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dıj güjler ~ 7 ay önce
Haini ülke dışında aramaya gerek yok. Geçen sene kiralamaların tamamı CMC firması üzerinden yapıldı. CMC'nin ülke içinde hangi devlet yetkilileri ile çıkar ilişkisi içinde olduğu takip edilirse olay çözülür. 5 ayda temiz para tokatladılar. Sonuç 300 bin hektar orman yok oldu. Orman bakanına bakarsan çok başarılıyız Almanya bizi kıskanıyor. Yersen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Recep ~ 7 ay önce
Çin den ilacı aracı kurumla getirtirler, yangın söndürme uçaklarını aracı kurumla kiralarlar ve kimbilir bunun gibi başka ihalelerde de arada ihya olan kimler vardır. Memleketin vatandaşın parası böyle hortumlanıyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000