27 Eylül 2016, Salı 08:47:51

Yamaç paraşütçüsü ölümden döndü

Muğla'nın Fethiye ilçesinde gökyüzünde dengesini kaybederek düşen paraşütçünün kayalıklara çakılmasını, ağaç dalları engelledi.
  • OLMUS İŞTE GADER GAÇIŞŞŞ YOKKKK
  • Allah kurtarmış Arif hocam, ağaçla ya da yedek paraşütle ne ilgisi var

Muğla'nın Fethiye ilçesinde yamaç paraşütü yaptığı sırada kontrolünü kaybederek düşen kişi, paraşütünün çam ağacına takılması sayesinde kurtuldu.

Kayseri Havacılık Kulübü ile Fethiye'ye eğitime gelen Ahmet Başmısırlı (34), Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Babadağ'ın bin 800 metrelik pistinden tekli uçuş yaptı.

Kalkıştan kısa süre sonra, yaklaşık bin metre yükseklikte akrobasi hareketleri yapmayı deneyen Başmısırlı, kontrolünü kaybetti ve düşmeye başladı. Yedek paraşütünü açan Başmısırlı, Atatürk Burnu mevkisinde yaklaşık 5 metrelik çam ağacına takılarak kayalıklara düşmekten son anda kurtuldu.

Ölüdeniz sahilindeki vatandaşların durumu fark etmesi üzerine Babadağ'da konuşlu bulunan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) olay yerine sevk edildi. Ağaçtan kendi imkanlarıyla inmeyi başaran Başmısırlı'nın yara almadığı belirlendi.

Başmısırlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fethiye'de ilk kez uçuş yaptığını söyledi. Gökyüzünde yaptığı hareketten çıkamayınca yedek paraşütü açmaya karar verdiğini anlatan Başmısırlı, "İnişim bir ağaca oldu. Sağ salim indiğim için mutluyum. Ağaç hayatımı kurtardı." dedi.

"Ağaç ve yedek paraşüt hayatını kurtarmış"

Türk Hava Kurumu Babadağ Uçuş Kontrol Heyet Başkanı Arif Kemal Buhara ise paraşütçü yara almadan kurtulduğunu için sevinçli olduklarını ifade etti.

Bu gibi olaylarda çok daha kötü sonuçlarla karşılaştıklarını anlatan Buhara, "Deneyimi düşük kişilerin uçuştan önce sabırsızlık etmemeleri gerekiyor. Yeni manevraları çalışanların kendi başlarına değil bu konuda eğitimli kişiler eşliğinde çalışmaları gerekli. Her zaman bu kadar sevindirici sonuçlarla karşılaşmayabiliriz. Ağaç ve yedek paraşüt hayatını kurtarmış." diye konuştu.

Yamaç paraşütçüsü ölümden döndü

Facebook Yorum

Yorumlar

ne varkiiii ~ 4 yıl önce
OLMUS İŞTE GADER GAÇIŞŞŞ YOKKKK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Allah ~ 4 yıl önce
Allah kurtarmış Arif hocam, ağaçla ya da yedek paraşütle ne ilgisi var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000