04 Kasım 2017, Cumartesi 09:11:41

Yamaç Paraşütçüleri Sakarya'da bir araya geldi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Yamaç Paraşütü Topluluğu tarafından tanışma toplantısı düzenlendi.
  • Hay siz çok yaşayın. Beni bu güney Hindistan'ın dağında da güldürdünüz ya. Paraşürcüler. Süper.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda topluluk üyeleri birebirleriyle tanıştı ve topluluğun yapmış olduğu etkinlikler gösterildi. Yamaç paraşütü ile ilgilenen öğrencilere yönelik ayrıntılı bilgiler verilen etkinliğe konuşmacı olarak yamaç paraşütü öğretmen pilotları Abdullah Yıldız ve Tuğcan İstim katıldı.

Yamaç paraşütünün geçmişten günümüze kadar olan sürecini anlatan Abdullah Yıldız, günümüzde yapılan bazı değişikliklerden de bahsetti. Yıldız, hava sporlarını sıra dışı insanların yaptığı görüşüne karşı olduğunu belirterek, “Havacılık aksine disiplin gerektiren bir alan. En büyük avantajlarından biri de bir çantaya sığan özgürlüktür. Havacılık gelişime çok açık ve olimpik olma yönünde ilerliyor. Havacılık ile uğraşan insanlar krizleri daha iyi yönetebilecek yeteneğe sahipler” dedi.

Yamaç paraşütünde kazaların ekipman değil insan kaynaklı olduğunu söyleyen Yıldız, “Paraşütün ipleri çok sağlam ve yedek paraşüt var. Ekipmandan yana sorun olmuyor. Sorunlar genellikle seviyesi olmayan bir düzeyde uçuş yapan insanlardan, insanların teorik ve uygulama eksiği olduğu halde uçmasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Yıldız, yükseklik korkusuna sahip olan insanların da yamaç paraşütü sporunu yapıp yapamayacağı konusunda ise, “Yükseklik korkusu bir sandalyenin üzerine çıktığında bile yere bakamamaktır. Onun dışında beşinci kattan aşağıya ben bile hala bakamıyorum. Bunun sebebi düşersem zarar göreceğim korkusudur. Ama uçarken gerekli ekipmanınız olduğu için güvende hissediyorsunuz” şeklinde konuştu.

Tuğcan İstim ise kariyer hayatından bahsederek başladığı konuşmasında öğrencilere yamaç paraşütü seviyelerini ve bu alanda kariyer planlamasının nasıl olacağını anlattı. Öğretmen pilotların konuşmalarının ardından yamaç paraşütü eğitimi, etkinlik takvimi ve ücretler hakkında topluluk üyeleri tarafından bilgi verildi. Etkinliğin sonunda geçen sene eğitimden mezun olan öğrencilerin sertifikaları verildi.

Yamaç Paraşütçüleri Sakarya'da bir araya geldi

Facebook Yorum

Yorumlar

Sürücü ~ 5 yıl önce
Hay siz çok yaşayın. Beni bu güney Hindistan'ın dağında da güldürdünüz ya. Paraşürcüler. Süper.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000