27 Temmuz 2022, Çarşamba 13:00:49

Yabancı şirketlerden SHGM'ye karşı hamle geldi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) pilot evrak doğrulama belgelerinin en az 6 ay bekledikten sonra verileceğine yönelik açıklaması sonrasında bazı yabancı hava yolu şirketlerden karşı hamle geldi.
  • YA SEN DAHA KENDI PERSONELINI TUTAMIYORSUN SON BIR YILDA KALIFIYE TUM SHGM UZMANLARI YURTDISINA CIKTI YERINE SAIBELI BIR SEKILDE CER COPU DOLDURDUN PILOTLARDAN ONCE KENDI PERSONELINE SAHIP CIK
  • Çünkü gidenler tecrübeli yerini dolduracak olanlar tecrübesiz. Yeni mezun bir adayın giden bir kaptanın yerini doldurması 6-7 sene sürüyor. Hadi kaptan gitti onun yerini tecrübeli FO alır alttan adam alırız desen gidenler sadece kaptanlar değil kaptanlığı yakın tecrübeli FO lar ve yakın zamanda kaptan olmuş yeni kaptanlar. Tam şirketin uzun süre eğitip tecrübelendirdiği artık bu yatırımın karşılığını alacağı kısım ayrılıyor.
  • Kimsenin hiç bir yere gittiği yok, 2 kişi gittiyse 200 kişi kaldı. Pilot adaylarını boşuna ümitlendirmeyin. Pandemi sonrası havacılıkta Türkiye kadar büyüyen çok az şirket var onlar da işten çıkardığı kendi pilotlarını almadılar daha.
  • Giderlerse gitsinler
  • Ya sen sivil havacılık otoritesisin sanane pilotların hangi şirkette çalıştığından? Sen yetkin dahilinde kontrollerini yap, lisansları ver v.s. gerisi seni neden ilgilendiriyor? Sen THY'nin insan kaynaklarında bir birim misin? Okçular tepesiymiş. Güzelim dinimizi kullanarak bizi sömürmeye devam ediyorsunuz. Sen şirketlere ftl e aykırı uygulamalar için bir söz ettin mi bugüne kadar? Almanya'ya çağrılan yer görevlisi kadar pilotuna maaş vermeyen THY'ye bu paraya pilot çalıştırılmaz dedin mi?
  • Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde çalışan personellerden istekli olanlara pilotluk kursu aç hususi pasaportumu alır almaz ayrılıp pilotluk yapayım hatta ilk altı ay yarı maaşa çalıştır kursun parasını oradan çıkar ben dünden razıyım onlar gider biz geliriz çok sen hem bunu yapma hem ben pilot olmak için kurt ücretlerini incelediğimde özellikle helikopter pilotu olmayı çok isterken 1 milyon patadan aç ağzını sonra pilot yok... Olmaz tabi...
  • Çok merak ediyorum ! Tk gerçekten havaalani içindeki şirketlere prim veriyor mu vermiyorsa istisnası nedir ?
  • Ülkede yüzlerce pilot ve pilot adayi işsizlikten sıkıntı içerisinde beklerken, aman Türk ve yabancı pilotlar gitmesin telaşı neden... Yutdisina gidecek pilotlarin yerinin lkemiz vatandasiişsiz pilot ve pilot adaylarınca doldurulmasi TC-SHGM yi neden bu kadar rahatsız ediyor. Akil ve mantık alir gibi değil..
  • ne oldu simdi shgm bu tartışmalı ve hukuksuz adımla kendi itibarından yemiş oldu. artık belge doğrulama icin bile başvurulmayacak kendilerine. yazık gunah
  • Sirkette sadece Turk pilotlara zam yapilmali, boylece yabancilarin gidisi kolaylastirilmali ve atlas onur’dan acikta kalan Turk pilotlari istihdam edilmelidir. Yabancidan bu ulkeye hayir gelmez

Türkiye'deki hava yolu şirketlerinde görev yapan pilotların özellikle Körfez ülkelerindeki şirketlerine geçişini önlemek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) pilot evrak doğrulama belgelerinin en az 6 ay bekledikten sonra verileceğine yönelik açıklaması sonrasında bazı yabancı hava yolu şirketlerden karşı hamle geldi.

Türkiye'den yabancı hava yolu şirketlerine başvuru yapan pilotlar, hava yolu tarafından kabul aldıktan sonra bu belgeye ihtiyaç duymadan geçişini gerçekleştirebildi.

Yabancı hava yolu şirketlerinin böyle bir belgeye ihtiyaç duymadan geçişe onay vermesi, SHGM'de şaşkınlık yarattı. SHGM bir süre önce "okçular tepesi" vurgusu ile havacılık sektöründeki çalışanların Türkiye'de çalışması yönünde motivasyon artırıcı bir açıklama yayınlamıştı. Öncesinde ise pilotların yurt dışına gidebilmesini önlemek için en az 6 ay süreli evrak doğrulama prosedürü uygulayacağını açıklamıştı.

"OKÇULAR TEPESİNİ TERK ETMEYİN"

SHGM durumun yakından takip edildiğini ifade ederek şu açıklamayı yapmıştı:

"Son günlerde bazı ülkelerin, havacılık profesyonellerimizi istihdam etmeye yönelik yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını titizlikle takip etmekteyiz.

Bu ülkelerin yapmış olduğu çalışmaların bir diğer amacının, sizler gibi nitelikli ve başarısı tasdiklenmiş profesyonelleri istihdam etmenin yanı sıra ülkemizin havacılık sektöründeki yükselişini durdurmaya yönelik olduğunun da bilincindeyiz.

Konuyu bu bağlamda değerlendirdiğimizde, Türk sivil havacılığının yükselişinin aynı şekilde devam etmesi amacıyla okçular tepesini asla terk etmemenizi sizden bilhassa rica ediyoruz."

EKİP GEÇİŞ YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "Ekip Geçişleri Yönetmeliği" değiştirilerek, "Genel Müdürlüğümüzce düzenlenmiş lisans sahibi uçuş ekiplerinin bağlı bulundukları havayolu işletmelerinden muvafakat olmaksızın ayrılarak yabancı havayolu işletmeleri bünyesine katılmak istemeleri durumunda, ilgili uçuş ekiplerinin asgari 6 (altı) ay süreyle "Verification" başvuruları kabul edilmez." ifadeleriyle duyurulmuştu.

©AirportHaber.com

Yabancı şirketlerden SHGM'ye karşı hamle geldi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (110)

HAVACI ~ 2 ay önce
YA SEN DAHA KENDI PERSONELINI TUTAMIYORSUN SON BIR YILDA KALIFIYE TUM SHGM UZMANLARI YURTDISINA CIKTI YERINE SAIBELI BIR SEKILDE CER COPU DOLDURDUN PILOTLARDAN ONCE KENDI PERSONELINE SAHIP CIK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tecrübe ~ 2 ay önce
Çünkü gidenler tecrübeli yerini dolduracak olanlar tecrübesiz. Yeni mezun bir adayın giden bir kaptanın yerini doldurması 6-7 sene sürüyor. Hadi kaptan gitti onun yerini tecrübeli FO alır alttan adam alırız desen gidenler sadece kaptanlar değil kaptanlığı yakın tecrübeli FO lar ve yakın zamanda kaptan olmuş yeni kaptanlar. Tam şirketin uzun süre eğitip tecrübelendirdiği artık bu yatırımın karşılığını alacağı kısım ayrılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT ~ 2 ay önce
Kimsenin hiç bir yere gittiği yok, 2 kişi gittiyse 200 kişi kaldı. Pilot adaylarını boşuna ümitlendirmeyin. Pandemi sonrası havacılıkta Türkiye kadar büyüyen çok az şirket var onlar da işten çıkardığı kendi pilotlarını almadılar daha.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek Değil ~ 1 ay önce
Söylediğin gerçek değil. Ezbere yazmışsın. THY, Emirates ve Qatar’a başvuru yapan pilotların sayısını biliyor. Bu rakam en son Aralık ayında 300’e yakın idi. Ki bu rakam, pandemi boyunca eğitimleri durduran ve maaş ödememesine rağmen işe alım yapmayan yani kısacası pandemide bile artan kargo gelirine rağmen uyuyan THY için büyük bir kayıp olurdu. Hükümet aracılığıyla Qatar ve BAE yönetiminden belirli bir süreliğine de olsa Türkiye’den pilot almaması ricasında bulundu. Emirates, Ocak döneminde değerlendirme görüşmelerine çağırdığı Türk FO’ları ellerinde olmayan gelişmelerden dolayı değerlendirmeye sokmadan geri gönderdi. Ama bu “centilmenlik anlaşmasının” da bir süresi var. O nedenle SHGM kendince icatlarla etkisiz tedbirler almaya çalışıyor. Ama nafile!
Cpt ~ 2 ay önce
Giderlerse gitsinler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320fo ~ 2 ay önce
Ya sen sivil havacılık otoritesisin sanane pilotların hangi şirkette çalıştığından? Sen yetkin dahilinde kontrollerini yap, lisansları ver v.s. gerisi seni neden ilgilendiriyor? Sen THY'nin insan kaynaklarında bir birim misin? Okçular tepesiymiş. Güzelim dinimizi kullanarak bizi sömürmeye devam ediyorsunuz. Sen şirketlere ftl e aykırı uygulamalar için bir söz ettin mi bugüne kadar? Almanya'ya çağrılan yer görevlisi kadar pilotuna maaş vermeyen THY'ye bu paraya pilot çalıştırılmaz dedin mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alican ~ 2 ay önce
Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde çalışan personellerden istekli olanlara pilotluk kursu aç hususi pasaportumu alır almaz ayrılıp pilotluk yapayım hatta ilk altı ay yarı maaşa çalıştır kursun parasını oradan çıkar ben dünden razıyım onlar gider biz geliriz çok sen hem bunu yapma hem ben pilot olmak için kurt ücretlerini incelediğimde özellikle helikopter pilotu olmayı çok isterken 1 milyon patadan aç ağzını sonra pilot yok... Olmaz tabi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Son nefer ~ 2 ay önce
Çok merak ediyorum ! Tk gerçekten havaalani içindeki şirketlere prim veriyor mu vermiyorsa istisnası nedir ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eskilerden ~ 2 ay önce
Ülkede yüzlerce pilot ve pilot adayi işsizlikten sıkıntı içerisinde beklerken, aman Türk ve yabancı pilotlar gitmesin telaşı neden... Yutdisina gidecek pilotlarin yerinin lkemiz vatandasiişsiz pilot ve pilot adaylarınca doldurulmasi TC-SHGM yi neden bu kadar rahatsız ediyor. Akil ve mantık alir gibi değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucan adam ~ 2 ay önce
ne oldu simdi shgm bu tartışmalı ve hukuksuz adımla kendi itibarından yemiş oldu. artık belge doğrulama icin bile başvurulmayacak kendilerine. yazık gunah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zam ~ 2 ay önce
Sirkette sadece Turk pilotlara zam yapilmali, boylece yabancilarin gidisi kolaylastirilmali ve atlas onur’dan acikta kalan Turk pilotlari istihdam edilmelidir. Yabancidan bu ulkeye hayir gelmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000