04 Mart 2024, Pazartesi 08:30:29

XQ-67A İHA’dan ilk uçuş

General Atomics Aeronautical Systems tarafından geliştirilen XQ-67A İHA ilk kez 28 Şubat 2024 tarihinde başarıyla havalandı.

General Atomics Aeronautical Systems tarafından geliştirilen XQ-67A İHA ilk kez 28 Şubat 2024 tarihinde başarıyla havalandı.

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı’nın Program Yöneticisi Trenton White, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu sistemin uçuş gösterimi, uygun fiyatlı savaş kitlesi üretme yeteneğini gösterme yolunda önemli bir ilk adımdır.”

Programa liderlik eden Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL), XQ-67A’nın ilk uçuşunun dün General Atomics’in Kaliforniya’daki Gray Butte’de bulunan test tesisinde gerçekleştirildiğini duyurdu. General Atomics, Kratos ile birlikte ilk XQ-67A sözleşmesini Ekim 2021’de almıştı.

Ancak daha sonra İHA’nın tasarımını fiilen inşa etmeyi ve uçuş testlerini içeren sürecin bir sonraki aşamasına tek başına devam etmek üzere seçildi. General Atomics daha önce XQ-67A’nın yerde hareket halindeyken çekilmiş bir videosunu yayınlamıştı. Bu video tipik olarak ilk uçuştan önceki son test aşamasını temsil ediyordu.

XQ-67A’nın havadan çekilen görüntüleri, katlanabilir üç tekerlekli iniş takımları, geniş açılı v-kuyruğu, alçak eğimli ana kanadı ve tepeye monte edilmiş sırt motor girişi ile tasarımın ek görünümlerini sunuyor. GA-ASI İleri Programlar Başkan Yardımcısı Michael Atwood ise XQ-67A projesinin çığır açıcı niteliğinin altını çizdi:

“XQ-67A, GA-ASI tarafından geliştirilen ve birden fazla araç tipi arasında ortaklığı destekleyen ortak bir çekirdek şasi kullanılarak inşa edilen ve uçurulan ilk uçak tipidir.” (defenceturk)

 

XQ-67A İHA’dan ilk uçuş

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000