25 Eylül 2015, Cuma 09:11:45

Wingsuit spor mu yoksa adrenalin bağımlılığı mı?

Fransa Alpleri’nde “wingsuit” atlayışı sırasında geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitiren kalp cerrahı Mehmet Susam’ın son 4 yıldır yaptığı yüksek adrenalinli “wingsuit” dikkatleri ekstrem sporlara çevirdi.
  • Yasaklamak mümkün de değil doğru da değil. Heyecan arama motivasyonu bazı insanların naturasında vardır. Beynin ödül/haz sistemiyle ilgili dopamin devreleri işe karışıyor. Emniyet tedbirlerini arttırmak, daha iyi eğitimlerden geçmek, konuya bilimsel yaklaşmak gerekiyor.
  • bu nedir ya? kafasına kiremit düşen adamlar yüzünden sokağa çıkmayı da yasaklayalım o zaman? orta çağda mı yaşıyorsunuz anlamıyorum ki?
  • resmen ölüme susaniyor
  • Cok isabetli yorumlar var.Fakat esas sorun sudur.Kabul edin yada etmeyin beden ve zihin aktivitesi ile yapilan bir spordur.Hatta zihin daha usttedir.Adrenalini spordan asla ayiramazsiniz.Yanlizca dozu degisir.Evet wingsuit ile basejump yaparsaniz doz maksimumdur.Ama esas sorun sudur.Ulkemizde baslangic asamasindan bile geridedir.Yapanllar yurt disinda egitim alir.Yani henuz bir otoritesi yoktur.Mevzuatida yoktur.İyi bir egitim gerektirir.Atlayiciliginizin ileri duzeyde ve tecrubeli olmaniz sarttir.Kisacasi ileri duzeyde olgun bir parasutcu olmaniz gerekir.Bu islerde risk goze alinmaz varsa bertaraf edilir.Tunelin faydasi cokturama atlayisla birlesmedigi surece yeterli gelmez.Son olarak wingsuitle serbest dusulmez uculur.En ufak manevra hatasinida hayatinizla odersiniz.Parasut sizi yanlizca yere indirir.İyi egitim almadan bu isleri yapmayin.Ayrica havaciligin her dalinda oldugu gibi sureklilik sarttir.Atlayis yapacaginiz bolgeyide iyi tanimaniz gerekir.Mutlaka yapin ama iyi egitim alin.
  • Spor mu değil mi yapan karar verir. Bu bir. İkincisi "yasaklamak mümkün değil" Ne diyerek yasaklayacaksın? Sigara sağlığa zararlı yazıp satıyorsun. Kanser yapıyor ama yasak değil. Wingsuiti de yasaklayamazsın. Yüzmeyi, dalmayı yasaklayamazsın. Motosiklet tehlikeli ama yasaklayamazsın. Bu iş böyle. Boşa yormayın kendinizi. Yapılacak bir tek şey var ise o da şudur insanlara hayatın ne kadar güzel olduğunu gösterin. Hayatınızdan değerli bir şey yok.
  • TAKMA ADINA BAKILIRSA SENDE FILMLERDEN ETKILENIYORSU. Madem etkileniyorsun haberi okumama ve cevap yazmama secenegin var ama girip sayfaya haberi okumussun birde usenmeden cevap yazmissin,okuma,etkilenme
  • Intihar etmel neyse bu da o. Aynı muamele yapılmalı. Sadece kendime demiycen çocuklar görüyor heves ediyorlar. Toplumsal etkisi var böyle sözde adrenalin olaylarının
  • spor yada degil,risksiz yada cok riskli,bu hayatta yetiskin herkesin kendi secimlerini yapmaya hakki var,
  • Neyi yasaklıyorsunuz? İnsanların özgür iradesi var. Isteyen uçar isteyen kendini uçurumdan atar size ne?
  • Barney Ronay mı neyse o adam gerizekalının önde gideni şimdi o kadar yorucu olan F1 spor değil mi?

Fransa Alpleri’nde “wingsuit” atlayışı sırasında geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitiren kalp cerrahı Mehmet Susam’ın son 4 yıldır yaptığı yüksek adrenalinli “wingsuit” dikkatleri ekstrem sporlara çevirdi. Hatta Doktor Mehmet Susam’ın hocası Prof. Dr. Bingür Sönmez, cenaze töreninde yaptığı konuşmasında “Yasaklansın” dedi. Peki ekstrem sporların en tehlikelisi olan ‘wingsuit’ gerçekten bir spor mu yoksa söz geçirilemez bir adrenalin tutkusu mu? Uzmanlar ekstrem spor türleri arasında en tehlikelisi olan ‘wingsuit’in kesinlikle spor olduğu görüşünde...

PARASAILING İLE GELEN ÖLÜM
Ayvalık’a tatile giden Erhan Aytekin (35) ve Bilal Aytekin (36) isimli 2 kardeş, geçen pazartesi günü Sarımsaklı Plajı’ndan, bir sürat motorunun vincine bağlanarak yapılan parasailing’e bindi. Aniden çıkan şiddetli rüzgâr nedeniyle paraşüt, bir binanın çatısına çarpıp düştü. Ağır yaralanan Aytekin kardeşler kurtarılamadı. Olayın ardından Sarımsaklı sahilindeki su sporları firmasının yetkilileri A.H., M.B. ve O.G. tutuklandı.

OLİMPİK SPORLAR TARTIŞILIYOR
Hangi aktivitelerin spor olarak kabul edileceği dünyada da tartışma konusu. İngiltere’de spor otoritesi Sport England, briç oyununu spor olarak kabul etmeyince ülkenin Briç Federasyonu konuyu İngiliz Yüksek Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme şimdi briçin spor olup olmadığına karar verecek. Mahkemenin kararının satranç ve bilardo gibi oyunların da spor olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açabileceği ileri sürülüyor. The Guardian’a konuşan İngiliz spor otoritelerine göre ise bazı olimpik sporların bile spor olduğu tartışmalı. Örneğin Maurice McLeod, 1896’dan beri bütün olimpiyatlarda yer alan 3 adım atlama yarışmasının “kaşıkla yumurta taşıma oyunu kadar” anlamsız olduğunu iddia etti. Bir başka yazar Barney Ronay ise başta Formula 1 olmak üzere bütün motor yarışlarının “spor” olarak anılmasına karşı çıktı.

"SPOR OLDUĞUNU İSPATLARIZ"
Yamaç Paraşütü Eğitmeni Ali Yılmaz: “Esktrem sporların hepsinin içerisinde adrenalin bağımlılığı vardır. Wingsuit’te ise bu bağımlılık doruk noktada. Ancak adrenalin nedeniyle bu spora spor değil demek önyargılı bir davranış olur. Yamaç paraşütüne ‘yamaç paraşütü değil’ dediğinizde bunun spor olduğunu da ispatlarız, adrenalin olduğunu da ispatlarız. Wingsuit için de aynı şekilde. Fakat bu sporda adrenalini en tepede yaşıyorsunuz. Kendinizi belli bir yükseklikten atmanız gerekiyor. Yamaç paraşütünde riskleri kendiniz yönetebiliyorsunuz, wingsuit’te bu söz konusu değil. Paraşütü belli bir yere kadar açabiliyorsunuz. Bu sporun yasaklanması için istatistik verilere bakmak lazım. Sonuç olarak wingsuit’in zararı sadece o sporu yapan kişiye, bir başkası o sonucu yaşamıyor.”

"DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ BİR SPOR"
Wingsuit Pilotu Mesut Turan: “Bingür Hoca’nın wingsuit’le ilgili söyledikleri, geçirdiği duygusal travmadan dolayı sarf ettiği sözler. Her yıl dünyada wingsuit yarışları ve rekor denemeleri yapılıyor. Aslında havacılığın bir branşı. Dünyanın kabul ettiği bu sporu yasaklamak mümkün değil. Ama çok tehlikeli bir spor. Atladığınız yerde rüzgârın yönü değişiyor, alçak basınç oluyor. Dağdan kendinizi boşluğa bırakıyorsunuz, tehlikesi, adrenalini yüksek bir spor.”

"İNSANIN SINIRLARINI ZORLUYOR"
Doğa Sporları Eğitmeni Kutsal Zafer Şahin: “Wıngsuit insanın sınırlarını zorluyor ama bir spordur. Riskleri de zorlanacak ortamlar da oluyor. Bu riskler karşısında bütünlük de önemli. Performansınız, sağlığınız, kalp-tansiyon gibi rahatsızlıklarınızın olmaması, enerjiniz gibi. Bingür Sönmez’in sözlerini acıyla söylenmiş sözler olarak görüyorum. Her şeyden önce wingsuit’in spor olup olmadığını söylemek için sporcu olmak gerekir.”

"SPOR DEĞİL ADRENALİN"
Kardiyolog Mefkure Platin: “Wıngsuıt bir spordan önce müthiş bir adrenalin. Adrenalin bağımlılığı eroin bağımlılığı gibi bir şey. İşi cerrahlık, doktorluk olmasına rağmen bu tür riskli aktiviteleri yapmayan çok başarılı insanlar var. Mehmet Hoca 20 yıldır ilgiliymiş, doktor olmadan önce de paraşüt yapıyormuş. Feci bir şey olduğunu düşünüyorum wingsuit’in. Yüksek riske rağmen adrenalini doruk noktasına çıkardığı için bu spordan ziyade kişinin karakteristik özelliği ile ilgili olduğu kanaatindeyim.”

"BU BEYNİN YAPTIĞI BİR DURUM"
Psikiyatr Tanju Sürmeli: “Ekstrem sporların yasaklanması nasıl mümkün olur bilemiyorum. Sonuçta kişi bunu sizden bağımsız yapıyor. Wingsuit atlayışını bir spor olarak görmüyorum. Spor dediğiniz kavramın temelinde sağlık vardır. Spor geneli, topluluğu kapsar. Wingsuit’i ise dünyada 3500 kişi yapıyor. Spor denmesi için çok az bir rakam. Bu kişilerin beyinlerinin düzensiz çalıştığını gösteren bir aktivite bu. Beyinlerinde normalden bir sapma olduğunu gösteriyor bu bağımlılık. Adrenalinin beyinde yarattığı bir etki var burada. Eroin bağımlılığı gibi. Beynin içgörü mekanizması körleşiyor. Ekstrem olaylar spor değil, kişilerin beyninin yaptığı bir durum.”

"BİRİNCİ KURAL RİSK"
AKUT Başkanı Nasuh Mahruki: “Ekstrem sporlar kişinin vücudunda adrenalin, endorfin ve epinefrin gibi kimyasallar bırakır, bu salgılar vücuttaki coşkuyu, hazzı artırır. Doktorların stres altında kalabilme yeteneği ekstrem sporları cazip kılıyor. Adrenalini yüksek sporların birinci kuralı risk ve tehlikedir. Bu sporlardan heyecanı çıkarırsanız cazibesi kalmaz. İyi bir sporcu bütün önlemlerini alır, riskleri minimize edebilir. Bazen risk gerçekleşebilir. Türkiye’de dağcılık sporunu eğitimli, kültürlü bir kitle yapıyor. Doktorlar da eğitimli ve kültür seviyesi yüksek kişiler olduğu için bu tür sporlarla kendilerini geliştirip o hazzı ve coşkuyu yaşamak istiyorlar.”

Wingsuit spor mu yoksa adrenalin bağımlılığı mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Muzaffer Çetingüç ~ 5 yıl önce
Yasaklamak mümkün de değil doğru da değil. Heyecan arama motivasyonu bazı insanların naturasında vardır. Beynin ödül/haz sistemiyle ilgili dopamin devreleri işe karışıyor. Emniyet tedbirlerini arttırmak, daha iyi eğitimlerden geçmek, konuya bilimsel yaklaşmak gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasaklansın kafası ~ 5 yıl önce
bu nedir ya? kafasına kiremit düşen adamlar yüzünden sokağa çıkmayı da yasaklayalım o zaman? orta çağda mı yaşıyorsunuz anlamıyorum ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
b ~ 5 yıl önce
resmen ölüme susaniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
husnu ~ 5 yıl önce
Cok isabetli yorumlar var.Fakat esas sorun sudur.Kabul edin yada etmeyin beden ve zihin aktivitesi ile yapilan bir spordur.Hatta zihin daha usttedir.Adrenalini spordan asla ayiramazsiniz.Yanlizca dozu degisir.Evet wingsuit ile basejump yaparsaniz doz maksimumdur.Ama esas sorun sudur.Ulkemizde baslangic asamasindan bile geridedir.Yapanllar yurt disinda egitim alir.Yani henuz bir otoritesi yoktur.Mevzuatida yoktur.İyi bir egitim gerektirir.Atlayiciliginizin ileri duzeyde ve tecrubeli olmaniz sarttir.Kisacasi ileri duzeyde olgun bir parasutcu olmaniz gerekir.Bu islerde risk goze alinmaz varsa bertaraf edilir.Tunelin faydasi cokturama atlayisla birlesmedigi surece yeterli gelmez.Son olarak wingsuitle serbest dusulmez uculur.En ufak manevra hatasinida hayatinizla odersiniz.Parasut sizi yanlizca yere indirir.İyi egitim almadan bu isleri yapmayin.Ayrica havaciligin her dalinda oldugu gibi sureklilik sarttir.Atlayis yapacaginiz bolgeyide iyi tanimaniz gerekir.Mutlaka yapin ama iyi egitim alin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
spor mu? ~ 5 yıl önce
Spor mu değil mi yapan karar verir. Bu bir. İkincisi "yasaklamak mümkün değil" Ne diyerek yasaklayacaksın? Sigara sağlığa zararlı yazıp satıyorsun. Kanser yapıyor ama yasak değil. Wingsuiti de yasaklayamazsın. Yüzmeyi, dalmayı yasaklayamazsın. Motosiklet tehlikeli ama yasaklayamazsın. Bu iş böyle. Boşa yormayın kendinizi. Yapılacak bir tek şey var ise o da şudur insanlara hayatın ne kadar güzel olduğunu gösterin. Hayatınızdan değerli bir şey yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wolverine e cevap ~ 5 yıl önce
TAKMA ADINA BAKILIRSA SENDE FILMLERDEN ETKILENIYORSU. Madem etkileniyorsun haberi okumama ve cevap yazmama secenegin var ama girip sayfaya haberi okumussun birde usenmeden cevap yazmissin,okuma,etkilenme

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Wolverine ~ 5 yıl önce
Intihar etmel neyse bu da o. Aynı muamele yapılmalı. Sadece kendime demiycen çocuklar görüyor heves ediyorlar. Toplumsal etkisi var böyle sözde adrenalin olaylarının

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Spor yada degil ~ 5 yıl önce
spor yada degil,risksiz yada cok riskli,bu hayatta yetiskin herkesin kendi secimlerini yapmaya hakki var,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hür irade ~ 5 yıl önce
Neyi yasaklıyorsunuz? İnsanların özgür iradesi var. Isteyen uçar isteyen kendini uçurumdan atar size ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başlarım Şimdi ~ 5 yıl önce
Barney Ronay mı neyse o adam gerizekalının önde gideni şimdi o kadar yorucu olan F1 spor değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000