29 Şubat 2024, Perşembe 15:36:47

Vize gecikti Yunan meclisi gerildi

Türklere Ege’deki 10 adada verilecek Ekspres Vize'nin gecikmesi Yunanistan meclisini karıştırdı. PASOK Değişim Hareketi partisi, uygulamanın geciktirilmesi nedeniyle “Türklere verilmesi gereken ekspres vize neden gecikti” diyerek soru önergesi verdi.
  • Yunanistan acgidip tatil yapacak Türkler kim acaba nasıl bı kafa yapısı var merak ediyorum.
  • Komşunun 1,5 Milyar euro ya ihtiyacı varmış.
  • Kendi adalarını kaybet sonra onlara vize almak için uğraş... fıkra bu kadaa
  • Bir buçuk giderse bir buçuk gelecek mi?Tabiki hayır.
  • Bunlar buraya günü geçmiş dahi olsa sadece kimliğiyle geliyor,9 ay çıkmadan kalıyor,vergisiz ev,arsa araba alıyor biz vizesiz adalarına gidemiyoruz bir de bizden para kazanma derdindeler sonra da hem iktidar hem de millet vatan,millet edebiyatı yapıyorlar...
  • Adasina neden gidelim. Turkiyede deniz mi yok?

Türklere Ege’deki 10 adada verilecek Ekspres Vize'nin gecikmesi Yunanistan meclisini karıştırdı. PASOK Değişim Hareketi partisi, uygulamanın geciktirilmesi nedeniyle “Türklere verilmesi gereken ekspres vize neden gecikti” diyerek soru önergesi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in görüşmesi sonrası, Yunan adalarını ziyaret edecek Türk vatandaşlarına tüm yıl boyunca 7 gün vize muafiyeti sağlanacağı söylenmişti.

Ege’deki 10 adada Türk turistlere verilmesi planlanan “Ekspres Vize”nin gecikmesi nedeniyle bugün Yunanistan meclisine soru önergesi verildi.

Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, PASOK Değişim Hareketi'nin Onikiada Parlamentosu Üyesi Giorgos Nikitiadis, Ekspres Vize’nin geciktirilmesi nedeniyle “Türklere verilmesi gereken ekspres vize neden gecikti” diyerek soru önergesi verdi ve Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis'in yanıtlamasını istedi. Yunanistan’ın Ekspers Vize ile birlikte adalara 1,5 milyon Türk turist beklediği, bu nedenle adaların ekonomisine olumlu yansıması olacağı belirtildi.

Milletvekili Nikitiadis, "Yunanistan ile Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulanmasına ilişkin zaman çizelgesi nedir, uygulamadaki gecikmenin nedenleri var mı? Anlaşmanın tüm uygulama parametreleri ve özellikle adalarımızın Schengen bölgesine giriş kapılarıyla ilgili olanlar incelendi mi? Hükümet liman ve havaalanı varışlarındaki ve ilgili kontrollerdeki keskin artışla nasıl başa çıkmayı planlıyor?" sorularını yöneltti.

2 AYDA GELİŞME SAĞLANAMADI

Rodos Adası’nda yayın yapan Rodiaki Gazetesi'nin haberine göre, şu ana kadar hükümetin iki ay önce açıkladığı hiçbir şeyin hayata geçirilmediğini belirten PASOK üyesi Nikitiadis, konuyu Meclis'e taşıdı. Soru önergesi Dışişleri Bakanı Sayın Giorgos Gerapetritis'e yöneltildi ve bugün iletildi.

Nikitiadis önergesinde "7 Aralık 2023 tarihinde Atina'da düzenlenen 5. Yunanistan-Türkiye Yüksek İşbirliği Konseyi ve Başbakan'ın, Doğu Ege'deki 10 adayı ziyaret etmek isteyen Türklere 7 günlük ekspres vize verileceği yönündeki açıklamasından iki ay sonra hâlâ bu yönde bir şey yapılmış değil. Mevcut vize gecikmeleri Türk vatandaşlarının gerekli belgeleri sunacağı Bakanlığın elektronik platformunun aktif hale getirilmemesinden kaynaklanıyor" denildi.

TÜRK TURİST SAYISI 1,5 MİLYONU AŞACAK

Haberde ayrıca Rodos ve İstanköy'e Türk turistler için halihazırda 2 bin rezervasyon yapıldığı belirtilirken, Ekspres Vize’nin uygulamaya girmesi ile birlikte, 2024 yılında Türk turist sayısının 1,5 milyonu aşacağı tahmin ediliyor.

10 adadan yetkililer, artan yolcu sayısını karşılamak için Schengen bölgesine giriş kapısı olan liman ve havaalanı altyapısında yapılması gereken çalışmalarla ilgili endişelerini dile getiriyor.

Soru önergesinde ayrıca kış aylarında adalar arasındaki Türk turist trafiği yerel pazarda ekonomiye nefes aldırdığı kaydedildi. Aynı zamanda giriş kapılarındaki kontrollerin dikey olarak çoğalacağı ve mevcut polis sayısının hiçbir şekilde yeterli olmayacağı için insan kaynağında ek ihtiyaçların karşılanması konusunda acilen önlem alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Ekspres Vize’nin uygulamaya girmesi ile birlikte Türk turistler Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarında kapıda vize alarak bir hafta tatil yapabilecekler.

Vize gecikti Yunan meclisi gerildi

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Hasan ~ 2 ay önce
Yunanistan acgidip tatil yapacak Türkler kim acaba nasıl bı kafa yapısı var merak ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KOŞUN KOŞUN ~ 2 ay önce
Komşunun 1,5 Milyar euro ya ihtiyacı varmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Votandas ~ 2 ay önce
Kendi adalarını kaybet sonra onlara vize almak için uğraş... fıkra bu kadaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KOŞUN KOŞUN ~ 2 ay önce
Bir buçuk giderse bir buçuk gelecek mi?Tabiki hayır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık be ~ 2 ay önce
Bunlar buraya günü geçmiş dahi olsa sadece kimliğiyle geliyor,9 ay çıkmadan kalıyor,vergisiz ev,arsa araba alıyor biz vizesiz adalarına gidemiyoruz bir de bizden para kazanma derdindeler sonra da hem iktidar hem de millet vatan,millet edebiyatı yapıyorlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yunan ~ 2 ay önce
Adasina neden gidelim. Turkiyede deniz mi yok?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000