18 Nisan 2010, Pazar 08:57:19

Vize almak eziyet

TBMM Araştırma Merkezi tarafından uygulamaya konulan Vize Şikayet Hattı Projesi’nin 2 aylık sonuçları belli oldu. Bugün'ün haberine göre; Bu sürede bin civarında şikayet alındı. Elde edilen sonuçlara göre en yoğun şikayet Almanya ile ilgili oldu.
  • Haklısın. Hangi konsolosluğa gidersen git hepsinde aynı muamele. Ne hallere düştüğümüzün göstergesidir. Utanacaklar kendini bilir.
  • Kaç tane ülkeyi ziyaret ettiniz hayatınız boyunca? ve nasıl muamele gördünüz öğrenebilir miyim?
  • Türkiyede Türk vatandaşının düştüğü durumlara bakın. Bu hükümetin basiretsizliğini gösterir. Irak'a vizeyi kaldırmak kolay.
  • Bir alman vatandaşı bırakın aylar öncesinden vize almayı, kimliginle elini kolunu sallıya sallıya 5 kuruş para vermeden ülkemize giriyor. ya biz konsolosluk önünde aylarca sıra bekliyip hayvana davranır gibi davranıyorlar
  • Ne iş adamları ne de hükümet bir tepki göstermezse sonuç böyle olur. "Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın" diyen bir milletin başına her şey gelir. "Dur" "Buraya kadar" "Bundan sonra Böyle olacak" demeyi öğrenmezsek aynen devam eder. Libya yı örnek alın biraz, adam yerlere kadar eğilip Kaddafi nin elini öpüyor. İşin sırrı da orada zaten "öptürmesini bileceksin".
  • 70li yıllarda vize diye birşey yoktu, birden bire Türk milletine vize konuldu. İnsanlar ailelerini görmek için bile vize almak zorunda ki, bıktırma politikasıyla kimse vize almak için uğraşmak istemiyor artık. Özellikle Almanya'nın yaptığı Berlin Duvarı ayıbından farksız. insanların çocuklarını, torunlarını görmek istemesi yaşama özgürlüğü kadar doğal bir haktır. Hatta cenevre kanununa göre herkes doğduğu ülkenin otomatikman vatandaşıdır ki, almanya bu kanuna da karşı geliyor. ama kimse farkında değil. dış işlerinimizin yapacağı çok iş var gerçekten. Türk milletinin onuru kurtarma görevidir bu...
  • Ben Dışişler Bakanlığına yazı yazdım insanlarımızın bu çektiği durumla ilgili bana ne yazdılar bilyormusunuz efendim Turzm sektöründe çalışan insanlarımız yüzünden bu ülkelere Vize uygulayamıyoruz, ancak onların yaptıklarını not alıyoruz arkadaş not alıyorsunda ne yapacaksın ki not alıyorsun Hikaye işte... Kaddafi kadar olamayan bir yönetmimiz var adam İsviçre Libya Vatandaşlarını almamaya başladı diye tüm AB'ye ( İngiltere hariç ) Vize başlattı ve AB Vatandaşlarını ülkesine almadı Sonuç mu? AB Libya'ya Vizeyi kaldırdı bir çöl bedevisinn yaptığını yapamayan koskoca Türkye Cumhuriyeti yazıklar olsun başka bir şey demyorum.
  • bu ülkede eğer dışişleri diye bir bakanlık varsa avrupa ülkelerinin vatandaşlarımıza ettikleri eziyetin hesabını sormalıdır...ingiltere vizesi 180 tl den başlamakta 800 küsür liraya kadar çıkmakta peki ingiliz vatandaşı ülkemize elini kolunu sallayarak girdiğinde sadece 10 paund ödemekte..adil mi ???? almanya,italya,yunanistan,isviçre,fransa vatandaşları sadece kimlikleri ile ülkemize girebilmekteyken biz sadece kıbrıs a kimliklerimizle gidebilmekteyiz.. ne kadar rezalet bir durum değil mi??? ne kişiliğimiz ne de onurumuz kalmıs... kısasa kısas istiyoruz..konsolosluklarda aşağılanmaktan,horlanmaktan bıktık..bize kim sahip çıkacak?? eyyy uyuyan ve çalışmayan dışişleri bir an önce uyan, gerçekleri gör ve gerekeni yapmaya başla!!!
  • En çok şikayetin Almanya olması normal. En çok Türklerin yaşadığı yer.. Almanya da artık kendi nüfusu azalıyor yabancı nüfusü arttığı için elinden geldiğince engel ve sebepler çıkarıyor, Türklerin gelmemesi için.. Almanca sınavını şart koşuyor, masrafları arttırıyor, bekletiyor ki uzun zaman alsın insanlar vazgeçsin diye..

İkinci sırada Fransa, üçüncü sırada ise İngiltere yer aldı. En az şikayet ise birer şikayetle Litvanya, İrlanda, Finlandiya ve Slovenya ile ilgili oldu. Rakamlara göre reddedilen 420 vize talebinin yüzde 63’ünde herhangi bir gerekçe bildirilmediği ortaya çıktı.

RENCİDE EDİCİ SORULAR

60 euro olarak standart olması gereken vize ücretinin kimi zaman bu rakamı aştığı belirlendi. Vatandaşlar, vizenin reddedilmesi durumunda geri verilmeyen vize ücreti ile yapılan ek masrafların büyük yük oluşturduğunu aktardı.

Özellikle aile birleşiminde yaşanan sıkıntılar, çiftler için en büyük sorun. Başvuru sürecinde çiftlerin özel hayatına dair rencide edici sorular sorulduğu belirtildi.

 

Vize almak eziyet

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 14 yıl önce
Haklısın. Hangi konsolosluğa gidersen git hepsinde aynı muamele. Ne hallere düştüğümüzün göstergesidir. Utanacaklar kendini bilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Kaç tane ülkeyi ziyaret ettiniz hayatınız boyunca? ve nasıl muamele gördünüz öğrenebilir miyim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Türkiyede Türk vatandaşının düştüğü durumlara bakın. Bu hükümetin basiretsizliğini gösterir. Irak'a vizeyi kaldırmak kolay.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Bir alman vatandaşı bırakın aylar öncesinden vize almayı, kimliginle elini kolunu sallıya sallıya 5 kuruş para vermeden ülkemize giriyor. ya biz konsolosluk önünde aylarca sıra bekliyip hayvana davranır gibi davranıyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Ne iş adamları ne de hükümet bir tepki göstermezse sonuç böyle olur. "Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın" diyen bir milletin başına her şey gelir. "Dur" "Buraya kadar" "Bundan sonra Böyle olacak" demeyi öğrenmezsek aynen devam eder. Libya yı örnek alın biraz, adam yerlere kadar eğilip Kaddafi nin elini öpüyor. İşin sırrı da orada zaten "öptürmesini bileceksin".

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
70li yıllarda vize diye birşey yoktu, birden bire Türk milletine vize konuldu. İnsanlar ailelerini görmek için bile vize almak zorunda ki, bıktırma politikasıyla kimse vize almak için uğraşmak istemiyor artık. Özellikle Almanya'nın yaptığı Berlin Duvarı ayıbından farksız. insanların çocuklarını, torunlarını görmek istemesi yaşama özgürlüğü kadar doğal bir haktır. Hatta cenevre kanununa göre herkes doğduğu ülkenin otomatikman vatandaşıdır ki, almanya bu kanuna da karşı geliyor. ama kimse farkında değil. dış işlerinimizin yapacağı çok iş var gerçekten. Türk milletinin onuru kurtarma görevidir bu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Ben Dışişler Bakanlığına yazı yazdım insanlarımızın bu çektiği durumla ilgili bana ne yazdılar bilyormusunuz efendim Turzm sektöründe çalışan insanlarımız yüzünden bu ülkelere Vize uygulayamıyoruz, ancak onların yaptıklarını not alıyoruz arkadaş not alıyorsunda ne yapacaksın ki not alıyorsun Hikaye işte... Kaddafi kadar olamayan bir yönetmimiz var adam İsviçre Libya Vatandaşlarını almamaya başladı diye tüm AB'ye ( İngiltere hariç ) Vize başlattı ve AB Vatandaşlarını ülkesine almadı Sonuç mu? AB Libya'ya Vizeyi kaldırdı bir çöl bedevisinn yaptığını yapamayan koskoca Türkye Cumhuriyeti yazıklar olsun başka bir şey demyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
bu ülkede eğer dışişleri diye bir bakanlık varsa avrupa ülkelerinin vatandaşlarımıza ettikleri eziyetin hesabını sormalıdır...ingiltere vizesi 180 tl den başlamakta 800 küsür liraya kadar çıkmakta peki ingiliz vatandaşı ülkemize elini kolunu sallayarak girdiğinde sadece 10 paund ödemekte..adil mi ???? almanya,italya,yunanistan,isviçre,fransa vatandaşları sadece kimlikleri ile ülkemize girebilmekteyken biz sadece kıbrıs a kimliklerimizle gidebilmekteyiz.. ne kadar rezalet bir durum değil mi??? ne kişiliğimiz ne de onurumuz kalmıs... kısasa kısas istiyoruz..konsolosluklarda aşağılanmaktan,horlanmaktan bıktık..bize kim sahip çıkacak?? eyyy uyuyan ve çalışmayan dışişleri bir an önce uyan, gerçekleri gör ve gerekeni yapmaya başla!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
En çok şikayetin Almanya olması normal. En çok Türklerin yaşadığı yer.. Almanya da artık kendi nüfusu azalıyor yabancı nüfusü arttığı için elinden geldiğince engel ve sebepler çıkarıyor, Türklerin gelmemesi için.. Almanca sınavını şart koşuyor, masrafları arttırıyor, bekletiyor ki uzun zaman alsın insanlar vazgeçsin diye..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000